Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Recenze HP Pavilion 15 s AMD Ryzen 5 – bílá stylovka pro náročné

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

16. 02. 2020

16. 02. 2020

Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.

Pouze hardwarem zcela nepolíbený člověk netuší, když koupí Pavilon, oč jde. Takový “matfyzák na disku“ (i Pokáč sám) jistě očekává kromě rozumné výbavy zejména kvalitní Full HD displej a reproduktory exkluzivní značky Bang & Olufsen (B&O). Ty tyto stroje do značné míry definují.

Léta nezažiješ nouzi

Nouzi o dostatek operační paměti (16 GB DDR4), úložného místa na rychlém M.2 SSD disku Intel (512 GB) mít nebudete. Dovolíme si říci, že ani o adekvátní grafickou či výpočetní sílu procesoru.Ten je navíc úsporný, za TDP 15 W se nemusí stydět. Přesně tak si představujeme mobilní procesor s vcelku potentním grafickým jádrem a dobře vybalancovaným výkonem i spotřebou (ruku v ruce samozřejmě se snesitelným odpadním teplem).

HP Pavilion 15-cw1012nc
LCD displej 15,6 palců, FullHD (1920 × 1080), IPS, matný WLED
Procesor AMD Ryzen 5 Mobile U3500
1,4 GHz až 3,6 GHz, 4 jádra, 6 MB Cache
RAM 16 GB (2 × 8 GB) DDR4-1866, Kingston
Integrované grafické jádro Radeon Vega 8, 2 GB RAM (sdílená)
Pevný disk Intel SSDPEKKNW512G8H
512 GB, NVMe M.2
Čtečka paměťových karet SD
Konektivita Wi-Fi Realtek 802.11b/g/n/a/ac, Bluetooth 4.2, LAN 1GbE
Porty 1 × USB-C, 2 × USB-A (obojí standard USB 3.1 Gen 1), RJ45, 3,5mm port (mikrofon/sluchátka), nabíjecí port, HDMI
Multimedia HD kamera s 2 mikrofony (720p), Stereo repro B&O
Další výbava Podsvícená klávesnice s numerickou částí, kovové víko a rám klávesnice, spodní část z tvrzeného plastu, TPM 2.0
Akumulátor 3článkový 41 Wh (Li-Ion)
Hmotnost 1,73 kg
Hmotnost adaptéru 291 g (45 W)
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 19 900 Kč
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Konec chaosu: Universální dálkový ovladač Logitech Harmony One

 

Neobejde se sice bez aktivního chlazení, ale většinu času si ventilátor vrní a neruší. Pouze při plném zatížení čekejte hučení plných otáček jako za starých časů. Nasávání vzduchu je na spodní straně s výdechy mezi displejem základnou notebooku.

Při otevření ji displej nepatrně zvedne, asi pro lepší průchod vzduchu. Jinak se notebook drží při zemi. Díky tomu a nízké a zkosené hraně se na něm bude dobře pracovat.

S procesorem úzce souvisí výdrž akumulátoru, tu vnímáme coby velmi dobrou vzhledem k velikosti displeje i výkonu procesoru. I když na dlouhé cesty do vlaků či aut na zadní sedadlo ho spíše pro větší rozměry nedoporučujeme, sem lépe pasují menší laptopy. Podobné doby nezávislosti na elektrické proudu u levných 15palcových notebooků či herních strojů nedosáhnete.

3DMark Professional
Time Spy 838
Fire Strike Extrem 939
Fire Strike 2014
Night Raid 7160
Sky Diver 6963
PCMark 10 Professional
Express 4145
Extended 3142
Výdrž baterie (Gaming) 1 h 47 min.
Výdrž baterie (Modern Office) 7 h 27 min.
Výdrž baterie (Idle) 10 h 16 min.
GFX Bench 5 (OpenGL)
Aztec Ruins (Normal) 3406
Car Chace 2585
Manhatan 3.1 3373
Manhatan 4172
T-Rex 8543
ALU 2 5424
T-Rex (battery) 115,5 min.
# Testováno s jasem displeje 30 % a deaultním nastvením spotřeby.

 

512GB SSD disk poskytuje dostatečnou rychlost proti klasickým SSD SATA diskům.

Výbava adekvátní ceně

Začněme displejem s matnou úpravou, maticí IPS s dobrými pozorovacími úhly a Full HD rozlišením. Výrobce jej zasadil do kovového víka s úzkým rámečkem, přesně dle diktátu doby. Ten neruší a zároveň kov LCD panel dobře ochrání před poškozením. Na domácí práci a sledování filmů je zcela postačující a kvalitní. Možná bychom uvítali silnější podsvícení pro jasné letní dny.

K TÉMATU  Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

O reproduktorech již řeč byla. Zázraky se neodehrávají, limity mají hlavně v basech. Nevyrovnají se externím řešením od Lamaxu či Niceboy za ceny kolem 1 000 Kč, ale mezi notebooky jde o špičku a “na chleba si namažou“ ty levnější reproduktory. Tento Pavilion vnímáme jako jeden z mála notebooků, u kterého bychom se obešli bez nich. Na sledování filmu večer nebo pro “nouzový” poslech hudby či internetového rádia při práci bohatě stačí. Výkonu mají dost, ve své třídě excelují. Proti provedení nemáme námitek po stránce vzhledu ani umístění.

 Pokud si budete chtít hudbu užít naplno, nasaďte si kvalitní sluchátka.

Klasickým nešvarem zejména těch “neprofesionálních“ notebooků bývá rozložení portů USB i jiných. Jinak tomu není ani u tohoto notebooku. Vpravo i vlevo se “portíky” tulí jako již zmíněný matfyzák na discu k holce, co postavu měla na missku. U spousty periferií jako flashdisky (možná i micro USB přijímače pro bezdrátové myši) narazíte na problém s místem, dva vedle sebe se vejdou maximálně jen kabelové konektory. Pánové, rozum do hrsti. Tím spíše u domácího multimediálního notebooku bez možnosti připojení tovární dokovací stanice nám to vadí.

Proti klávesnici s numerickou částí a podsvícením s možností manuální regulace dvou úrovní jasu výtky nemáme.

Klávesy, pokud do nich nemlátíte jako smyslů zbavení, umí pracovat nehlučně. Až na mezerník, kde se klasickému zvuku odskoku plastu od podkladu nevyhnete. Proti ergonomii ani funkcím na klávesnici neřekneme půl slova. Ani klasicky menší šipky nevadí, pro případné hraní závodních her můžete využít numerickou část.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek