Letošní Vánoce budou znamenat ortel smrti pro masy dosluhujících VHS páskových rekordérů. Jejich diskoví nástupci stlačili svou cenu na již snesitelné cifry a není tedy na škodu udělat si menší přehled, čím se při výběru toho pravého řídit.
Nejzákladnější otázka hned po smyslu lidského bytí je nasnadě. Pořídit rekordér pouze s DVD vypalovačkou nebo si radši připlatit za verzi, která má integrovaný také pevný disk. Rozhodnutí je na vás. Vše je to o komfortu, který poskytuje přítomnost harddisku, a vaší ochotě za něj (dnes už ne příliš) připlatit. Veškeré diskové operace jsou mnohem snazší, na HDD se vejdou stovky hodin záznamu, vždy pěkně rychle po ruce. Na DVD si pak lze překopírovat jen opravdu to nejdůležitější, co chceme archivovat a navíc většina rekordérů umožňuje záznam před vypálením zeditovat (vystříhat reklamy atd.). Často je také část kapacity disku vyhrazena pro multimediální soubory (MP3, JPEG, DivX ), takže je možné mít po ruce kupříkladu i své oblíbené songy. Snazší je i využití funkce pozastavení živého vysílání TimeShift, pokud ji ten který bezdiskový rekordér vůbec má. Všechno má však svoji druhou stránku. Pevné disky nejsou zcela nehučné, navíc se zahřívají a je třeba je aktivně chladit za pomoci ventilátoru, což přináší další porci hluku (zdarma jako dárek:-)) navíc. U moderních přístrojů jsou však hluk a vibrace maximálně potlačeny.
Ať už se rozhodnete pro typ s diskem nebo bez, důležité jsou i formáty, na které DVD palírna umí zaznamenávat. Levné neznačkové stroje zpravidla zvládají pouze klasická +/-R a +/-RW. Většina nových značkových strojů pak zvládá pálit i na dvouvrstvé disky DVD-R DL a DVD+R DL, případně DVD-RAM. Pozor, většinou nelze vůbec počítat s použitím CD-R/RW, pouze vypalovací DVD. Častým omylem je také představa, že si film třeba z půjčovny nebo od kamaráda překopírujete na HDD a potom vytvoříte jeho kopii. Toto však neumí žádný rekordér. Všechny akceptují pouze disky s obsahem, který předtím samy vytvořily, tedy nahrávky z TV tuneru. To víte, ochranářů autorských práv se všichni bojí, jak čert kříže. Alespoň, že už se prakticky nesetkáme s přístrojem, který by některý z vypalovaných formátů disků alespoň nepřehrál.
Pokud se už rozhodneme (a myslím správně) pro přístroj s pevným diskem, je třeba rozmyslet jeho kapacitu. Nemá smysl nechat se nalákat na výprodeje starých 80GB modelů, třebaže za lákavé sumy, a jako nezbytné minimum je třeba brát 160GB. Na takový disk se už vměstnají až stovky hodin videa (záleží na použitém kvalitativním režimu nahrávání, běžný rekordér jich má minimálně pět, některé umí ukládat i do úspornějšího formátu MPEG4). Pro seriálové maniaky připadá v úvahu 250GB. Vyšší kapacity jsou většinou zbytečně drahé a málokdo je ještě využije.
Postupná digitalizace televizního vysílání sebou nese i řadu problémů a otázek ve vztahu k rekordérům. Vystačíme si s přístrojem osazeným analogovým tunerem nebo máme radši zainvestovat do dražšího přístroje s tzv. combo tunerem, tedy kombinací analogového a DVB-T tuneru? Odpověď není jednoznačná. Kupříkladu pokud přijímáte televizní signál výhradně z kabelové televize (ať už analogové nebo digitalizované) nebo satelitu, bude DVB-T tuner zcela k ničemu. S kabelovým DVB-C ani satelitním DVB-S formátem si neporadí a nahrávat takový zdroj signálu lze pouze přes další set top box (nebo satelit) připojený k rekordérů přes SCART. Ještě, že kabelové společnosti většinou zatím zachovávají i po přechodu na DVB-C signál část programů i v analogu. Ten pak na rekordéru snadno naladíme a nahrajeme.
Takže DVB-T tuner se vyplatí opravdu jen čistokrevným příjemcům pozemního televizního vysílání (v místech, kde se už digitálně vysílá) a těm, kteří chtějí být na tuto možnost “pro sichr“ připraveni. Takto vybavených přístrojů utěšeně přibývá (ze značkových např.: Panasonic DMR-EX77 nebo Sony RDR-HXD870) a je pravděpodobné, že za rok už se vyloženě analogové modely ani nebudou prodávat, ale zatím jsou pro některé aplikace cenově zajímavější.
V konektorech je celkem jasno. Záleží, co všechno bude třeba připojit. Základní paletu analogových konektorů jako dvojici SCARTů (jeden vstupní, druhý výstupní), kompozitní vstup/výstup atd. najdeme prakticky u všech. Stejně obvyklý začíná být k potěše všech i HDMI výstup s přepočtem obrazu do 720p nebo 1080i/p rozlišení, vhodný pro plazmové a LCD televize. Od přepočtu neočekávejte však detailní obraz HD videa, je to pořád jen PAL rozlišení, ze kterého nelze dostat zázraky, ale už samotný spoj HDMI i v běžném rozlišení přinese zatím nejlepší možnou kvalitu přeneseného obrazu i zvuku.
Po zvukové stránce bývají značkové přístroje s konektory skromnější. Nenajdeme u nich přímý 5.1 analogový výstup a všechny potřebují pro reprodukci prostorového zvuku další zařízení (například AV receiver) s příslušnými dekodéry, které se připojí přes optický nebo koaxiální výstup. Majitelé digitální videokamery by měli trvat na přítomnosti FireWire (iLink) vstupu. Setkat se můžeme s různými sloty na paměťové karty, ze kterých lze prohlédnout syrový materiál rovnou z foťáku, nebo čím dál oblíbenější konektor USB. Ten je většinou pouze vstupní a nahrané video z HDD přes něj nejde žel jednoduše přetáhnout do PC, jak by si většina uživatelů zbožně přála. Příjemná by jistě byla integrace síťového rozhraní ethernet pro začlenění do domácí sítě. Bohužel v rozumných cenových kategoriích se zatím RJ-45 nevyskytuje. Je to však jasný trend do budoucna a budeme se s tímto rozhraním brzy setkávat i u levnějších modelů. Nějakou dobu to ale ještě zabere. Nakonec je třeba ještě počítat s faktem, že výrobci dost často upouštějí od instalace RF modulátoru signálu na Loop anténní propojku a po koaxiálním anténním kabelu už většinou do staré televize bez SCARTu rekordér nepřipojíte.
Od moderních rekordéru se očekává i široká podpora multimediálních souborů. Obrázky, hudbu MP3 nebo DivX už bezpodmínečně musí umět všechny. Běžná je už i čeština v titulcích k DivX filmům. Nicméně nečekejte tak široké možnosti, jako u specializovaných přehrávačů typu Ferguson D-780. Často se setkávám s názorem, že za “takové“ peníze musí umět rekordér reprodukovat (nebo dokonce nahrávat) video ve vysokém rozlišení, což je bohužel zatím pouze hudba budoucnosti (v Japonsku už se takové rekordéry prodávají). Zatím se budeme muset spokojit s rozlišením normy PAL.
O dalších užitečných funkcích jsme se už zmínili. TimeShift pro pozastavení a opožděné přehrávání živého vysílání umí každý harddiskový rekordér a některé bezdiskové taktéž. Jednoduchý střih videa přímo na disku se stává také standardem. Pomalu mizí dříve oblíbené ShowView pro zadávání programu nahrávání. Částečně ho nahrazuje nahrávání z EPG u combo modelů. Zachováno je stále VPS, respektive jeho nástupnická alternativa PDC pro přesný start nahrávání. Výrobci se také snaží zajistit během nahrávání alespoň některé funkce rekordéru, takže lze přehrávat většinou současně DVD nebo jinou nahrávku na pevném disku. Sledovat přes rekordér jiný pořad, než který je nahráván však zpravidla nejde. Zbývá několik dalších okrajových funkcí, jako PIP, možnost přímého tisku fotografií na připojenou tiskárnu (Sony) atd. Zajímavá je i možnost programování dálkového ovladače rekordéru pro ovládání dalších zařízení, zpravidla bez ohledu na příslušnost ke stejné značce.
Bohužel, univerzální odpověď na to, který rekordér pod stromek nakonec podstrčit, neexistuje. Je třeba zvážit svoje potřeby, možnosti příjmu signálu a propojení s dalšími “domácími mazlíčky“, zkonzultovat se svou peněženkou a na základě toho všeho se nějak, pokud možno správně, rozhodnout. Naším cílem nebylo tedy vám říkat, aby jste koupili tohle nebo ono (od toho jsou placené PR články, kterých si na jiných webech před Vánoci užijete až hanba:-)), ale poskytnout vám základní informace, aby jste se mohli sami udělat představu. Samozřejmě jistým vodítkem mohou být i naše recenze. Recenze LG RH-277H 160GB Recenze Samsung HR753 160GB Recenze Panasonic DMR-EX77 160GB
Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.
Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?
© 2007-2022 všechna práva vyhrazena | tiráž & kontakty | inzerce | podmínky užití | RSS | ISSN 1802-9000
Inak ten hluk je fakt horor, sa necudujem ze ty sikovnejsi si tam osodzaju 2,5" Hdd, potom je mozne znizit otacky na ventilatore a ntb hdd byvaju dost tiche.Problem je ze to nejde u kazdeho vyrobku, tam kde su parametre hdd zapisane natvrdo to proste nejde. Ze to nenapadne vyrobcov to je zrejme o cene, kazdy sa zenie za kapacitou a cenou, to ze to potom doma radsej kvoli hluku nezapne zisti az po kupe. Najviac ma mrzi takmer nulova ponuka pristrojov s DVB-C tunerom. Hlavne Satro by uz nemalo s.. na svojich zakaznikov.
Chtel bych se zeptat jestli ma nekdo zkusenost s vymenou HDD ve znackovych rekorderech - Panasonic, Sony, Philips atd. - zda si po skonceni zaruky muzu dat misto 160 GB treba 500 GB? Jeste by me zajimalo co se da zmenit firmwarem, zda to ma vliv na nabidku menu, prehravani formatu DivX a pod?
Diky za osvetleni problematiky a zkusenosti, Z.
S výměnou HDD zkušenosti nemám, ale myslím, že by to jít mohlo docela snadno. I když existují rekorédry, které jsou svázány s daným typem disku (výrobce, kapacita, sériové číslo...). Bude to model od modelu.
Druhá otázka: Firmware dokáže mnoho! Firmware dělá mnohdy lepší produkt, než samotný hardware. Je v něm menu, tedy i jazyk, v jakém je dostupné, je v něm podpora zobrazení titulků, je v něm podpora formátů... Ale záleží na výrobci, kolik si dá práce a kolik funkcí chce zpřístupnit. Lidí, kteří dokáží upravit firmware bohužel není mnoho, což je velká škoda. Ale to by bylo na celý článek .-)
Diky za info, to je prave ten problem zda to pujde kvuli nejakym omezenim ulozenym natvrdo nekde v pristroji, zamezujici vymene HDD za vetsi, pripadne jiny typ/vyrobce a pod. Co jsem cetl v diskuzi o Philipsu tak pry pokud pristroj nema ceske menu tak firmware uz pry nic nezmeni?
Zdravím všechny, kdo sem ještě zabloudí.
Chtěl jsem se pouze zeptat, jestli si už někdo nechal vyměnit HDD u DVD recorderu. Můj HDD začíná zlobit ( nechce načíst vypálená DVD na tomto přístroji a dokonce už ani prázdná ). Mám Panasonic DMR-E85H a v autorizován servisu chtějí za výměnu HDD 5800 Kč. Nemáte někdo nějakou jinou radu nebo pomoc ohledně výměny HDD?
Muze mi nekdo teda poradit jaky rekorder vzit? Zatim mam vyhlednuty ten Panak EX-77EP, ale rad bych neco u ceho se pri nahravani da koukat na jiny program, protoze bez teto moznosti mi to prijde dost na houby. Moc do toho nevidim, takze uvitam nejake typy od lidi, kteri jsou v tomto zbehlejsi. Cena tak kolem 10tisic kdyz to bude o neco vice tak nevadi. Diky
Já mám Sony RDR-HXD870/B a jsem s ním spokojen. Ani ten ale samozřejmě není bez chyb, ale nic závažného. U toho Panasonicu pozor na to, že DiVX a MP3 dovede přehrát pouze z CD nebo DVD-R/RW. Nepřehraje je z SD karty, DVD+R/RW, DVD-RAM ani z HDD!!!! (alespoň dle tvrzení manuálu - viz str. 37). Sony 870 ale také nepřehrává DiVX z USB (nemá slot na karty, ale k USB jde připojit čtečka karet nebo externí disk) a DiVX nejde přehrát na HDD. Bez problému zvládá DVD+R i DVD-R. Zjistil jsem ale zajímavý rozdíl - při nahrávání filmů z HDD na DVD, když je filmů víc (např. díly seriálu), nevytvoří na DVD+R menu, ale filmy spojí do jednoho bloku!?!? Při nahrávání na DVD-R umožní vybrat z 9 variant menu (o tom ale manuál mlčí).
Sony je navíc velmi tichý - sluchem je i v noci problém zjistit, zda je zapnutý a např. nahrává na HDD.
Dále je perfektní záznamový režim HQ+, kdy nahrává na HDD s datovým tokem 15 Mb. Při následném přepisu na DVD dojde k přepočtu tak, aby se film akorát vešel. To se dost hodí při nahrávání seriálů (pokud za to ovšem stojí, to je ale zase něco jiného :-)) ).
Cena obou rekordérů je v této chvíly skoro stejná.
Diky za tip. A jeste se zeptam, jestli jde sledovat jeden program a zaroven nahravat nejaky jiny?
Ne. Jeden tuner = jeden kanál. A i když má tento rekordér vlastně tunery 2 (analog a digitál), tak to nejde. A k čemu vlastně? V TV mám také tuner, ne?
Existují ale set-top boxy s možností současného nahrávání a sledování různých kanálů - ale jen digitální příjem. Viz např. www.dvbtshop.net/index.php?wset=512. Jsou to ale takové noname přístroje, kde v různých diskuzích lidé popisují problémy s firmware (např. zasekávání přístroje). Navíc tam nebývá vypalovačka. Jsou spíše pro "hračičky", já chci přístroj používat a ne se v něm šťourat a přemlouvat ho.
Mužete prosím sdělit, jak je to s kvalitou zvuku u tohoto rekordéru? Mám na mysli především mp3, které údajně přehrává ve velmi špatné zvukové kvalitě. Děkuji za odpověď.
Rekordéry obecně mají horší zvukový a někdy i obrazový výstup. Jsou použity horší DA převodníky. Tento konkrétní model neznám, ale pokud využijete digitálního výstupu zvuku, neměl by být zvuk MP3 nijak špatný.
Uvažuji o jeho koupi, ale podle manuálu z netu mám obavy: jak je to s názvy souborů (prý jen 8 oznaků), jak je to s názvy nahraných pořadů (prý ne zcela OK čeština).
A prosím o info, jak je složité při vystříhávání reklam nalezení odpovídajících částí filmu před a po reklamě.
Děkuji
jincerzavináčvolnytečkacz
Ja mám Panasonica a klidně mi přehraje i DVD+R...
Opravdu jde přehrát DiVX z DVD+R, DVD-RAM nebo SD karty? Podle manuálu to nejde, ale realita je něco jiného. Toto omezení mi připadalo naprosto idiotské
Nejsem sice odbornik, takze to nepopisu asi nejlepe, ale nemusis se bat, ze bys nemohl sledovat neco jineho nez nahravas. Pokud propojis rekorder s TV pres SCART a zaroven pres koaxialni antenovy kabel, tak kdyz prepnes TV na AVcko, tak uvidis obraz z tuneru rekorderu a ten das nahravat a pak se prepnes zpet na "normalni" program, ktery je z tuneru televizoru a ten budes sledovat...
Problem nastane, az se u nas vypne uplne analogove vysilani, pak budes moct se starou televizi sledovat pouze (digitalni) program z tuneru rekorderu. Nez toto ale nastane, tak si urcite uz poridis novou televizi s digitalnim tunerem a vse ti bude zase fungovat bez problemu nebo si poridis set-top-box...
Tak snad jsem to popsal alespon trochu srozumitelne a pravdive. Pokud ne, rad se necham poucit.
Moski
Ahoj, vím, že je článek starý, ale snad to až tolik nevadí. Mám LG DBRH198, bohužel pouze s částečným českým návodem, originální návod jsem sehnala pouze v norštině :-( Nedokážu rekordér zapojit tak, aby mi fungoval - nenahrají se programy. Televize je starší, pro digitální vysílání používám settopbox - analog již u nás nefunguje.
Nemůžeš mi poradit? Děkuju I.
Vaše recenze Panasonicu byla prima. Plánujete recenzi Sony, příp. dalších nových modelů s analogovými i DVB-T tunerem (Phillips, další značky)?. Moc se za ně přimlouvám. Panasonic DMR EX-77 se mi velmi, ale odrazují mě dvě veci:
a) na média +RW, -RW jen DVD
b) absence VPS/PDC
O Sony se zase v diskuzích objevili problémy s fotkami.
Myslím, proto, že mnoho lidí by si rádo přečetlo důkladné recenze více značek.
Děkuji
Recenze Sony HX870 bude ještě v listopadu, množí se požadavky na recenzi Philipsů, takže se do Vánoc pokusíme ještě nějaký model zařadit. Samozřejmě, pokud se na trhu vyskytne do konce roku ještě něco zajímavého, tak se to pokusíme na recenzi získat taky.
může to být dobrá volba. Při recenzi bych se rád dočetl o střihu záznamu, který má být proti PANASONICU mnohem méně uživatelsky přívětivý. Také prý SONY nezobrazuje ve stromové struktuře celé názvy jako PANASONIC. A tak podobně.
minimum 160 hard to je pekna blbost i 8O nevyuzijete - nahraju zkouknu vymazu- kdo zaplni hard a na nic necuci je magor
Pokud u Vás funguje vzorec chování: "Nahraju->podívám se->smažu", pak nepotřebujete žádný pevný disk nebo si vystačíte s 80GB, to je pravda. Ale ze zkušenosti vím, že tento vzorec chování funguje u málokoho:))
Bude recenzia PHILIPS 5570H do Vianoc???? lebo ho planujem kupit a neviem ci prehrava Xvid a nemam to ako odskusat.
Poptávka je tak velká, že recenzi zkusíme zajistit! Obratem napíšu na Philips o zápůjčku.
Máme oficální vyjádření tiskové mluvčí Philipsu - tento prodkut bude oficiálně představen až v lednu 08.
Podle oficiálního vyjádření PHILIPSu se u tohoto modelu VŮBEC neplánuje ČEŠTINA (ani v menu). Myslím, že pokud se zvedne vlna odporu, PHILIPS snad rozhodnutí změní!!!
Dobrý den,
Vlastním dvd rekorder SONY RDR-HXD870, a chybí mi u něj programování nahrávání pomocí funkce Showviev. Výrobce se odvolává na programování pomocí Guide Plus+ které však prý není v ČR podporováno. Takže mi nezbývá než pracně nastavovat nahrávání hodinu po hodině, minutu po minutě, datum, kanál ... prostě jako na dvacet let starém Awexu. Mé bydliště není pokryto ještě digitálním signálem, takže i funkce EPG je mi k ničemu. Zpět na stromy.
Velice mne zajima moznost zapojeni HDD recorderu do domaci site a Vase poznamka mne trochu vyplasila. Nicmene nasel jsem, ze existuje minimalne jeden takovy, ktery to podporuje: KiSS DP-558 Planujete recenzi na tento, popr. jiny prehravac vybaveny timto rozhranim? Panasonic asi nic takoveho nechysta, nebo ano?
Ano, Kiss byl na toto expert, třeba http://www.digilidi.cz/recenze_kiss_dp-600
Ale Kiss je už bohužel celkem mimo hru - po jeho odkoupení firmou Linksys/Cisco to pohřbili :(
Nejlepší cestou je buď takovýto typ přístroje: http://www.digilidi.cz/maly-multimedian-preview-dvico-tvix-hd
nebo HTPC.
Dekuji za odpoved, ale moc jste mne nepotesil. Budu tedy asi muset jeste par let pockat :(
Dobry den.
Poradite mi prosim? Vlastnim tv prijem z digitalniho satelitu, protoze jiny prijem u nas neni mozny, snad jen ct1 a prima. Nahravani do soucasneho videorekorderu je mozne jen z 1 programu-neni mozne nastavit timer na vice programu, pokud bych je mezitim manualne neprepnul..
Ted zvažuju koupi dvd rekorderu a chtel jsem rovnou s dvb-t, abych v dobe budouciho digit.pozemniho vysilani mohl obejit to slozite nahravani pres satelit. A Vy v článku "Jak vybrat správný DVD/HDD rekordér" z 6.11.07 pisete, ze je nesmysl mit digit.satelit i digit.rekorder. Pochopil jsem to spravne? Vyuziju u rekorderu jen analogovy tuner?
Mnohe diky za odpoved.