Čtvrtek , 02. 05. 2024

Zikmund

Konečně pořádný základ pro HTPC?

20. 05. 2009

Zatím jsme vždy stavěli HTPC na některé ze standardních desek mATX, určených primárně do běžných sestav. Konečně ale začínají přibývat také motherboardy, které jsou přímo určené pro stavbu domácího kina a mají tomu odpovídající design, funkce i výstupy. Po MSI Media Live Diva je tu ASUS M4A78-HTPC. V mutaci RC dokonce s dálkovým ovladačem.

Je to už docela dlouho, co se objevil čipset AMD 780, který byl pro běžná HTPC tou nejlepší volbou. Bohužel je tomu prakticky pořád, žádná zvláštní novinka, která by svět HTPC převrátila na ruby, stále nikde. Sem tam se alespoň objevují desky, které jsou něčím výjimečné, jako právě zmíněná MSI Diva. Ta má ve výbavě sice spoustu cinch výstupů a vstupů, ale nejzajímavější je přídavná karta se sedmikanálovým digitálním předzesilovačem.
 

Asus na trh dorazil s novinkou postavenou na starém dobrém čipsetu 780G a deska je určena, jak název M4A78-HTPC napovídá, jen a pouze pro HTPC. Přítomnost VGA, DVI a HDMI s 1080p překvapí jen někoho, kdo se právě probral z tříletého komatu, ale dva cinch výstupy zvuku (mimo klasické jack 3,5) už tak obvyklé nejsou. Rozšiřitelnost µATX desky zajišťují dva PCI Express x 1 sloty a po jednom PCI a PCI Express x16. Přidání TV tuneru, ale ani pořádné grafiky pro hry s využitím Hybrid CrossfireX (pro ty, kteří nepochopili filozofii HTPC:)), tak nestojí nic v cestě.

 

MB podporuje všechny běžné procesory pro AM2/AM2+ a Phenom II pro AM3. Bohužel mnoho nového se neudálo ani v oboru úsporných procesorů (s dostatečným výkonem), takže nám nezbude, než prostě osadit nějaký procesor AMD s TDP 45W. Ani nové procesory Athlon II X4 605e, 600e, Athlon II X3 405e a 400e bohužel pod tuto magickou hodnotu TDP nejdou. Zas se zvýší výkon na 1W, ale k čemu to u HTPC je, že?

K TÉMATU  Recenze Xiaomi Mi Action Camera 4K – učarovala Mi

Asus alespoň slibuje za pomoci vylepšené technologie Cool’n’Quiet snížit hluk ventilátoru procesoru (pokud ještě nějaký používáte) o 28% a spotřebu procesoru oproti běžné desce ještě o 25%, tak uvidíme. K desce ASUS přibaluje software ASUS Home TheaterGate a jak již bylo zmíněno mutace RC bude mít ve výbavě už i IR dálkový ovladač. O jeho kompatibilitě i s jinými media center programy však zatím můžeme jen spekulovat.

Záležet si Asus u této desky dal na zvuku, který jak známo je velkým úskalím běžných HTPC řešení. Kromě pozlacení výstupních konektorů je hlavně implementována technologie ASUS Absolute Pitch Hi-Fi, která odděluje napájení audio části od zbytku desky a redukuje tak maximálně šum a rušení, kterého je uvnitř PC vždy dost a dost. Společně s DTS Surround Sensation UltraPC slibuje majiteli nerušený a čistý zvukový prožitek. Nu takových slibů jsme slyšeli už dost, budeme to brzy muset vyzkoušet!

Deska Asus M4A78-HTPC se pomalu začíná objevovat i u nás s cenou okolo 2500Kč (verze bez RC).

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nepřehlédněte

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek