WTV a DVR-MS: jak na převod MCE videa do AVI, MPEG nebo jiných

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Led 02, 2010
  19× Komentováno

  Windows Media Center jsou už od systému Vista velmi slušným rozhraním. Zejména v HTPC mají nezastupitelnou roli. Ale i v běžných systémech jsou významné, protože pod závojem určité standardnosti a přívětivosti nabízí vše, co potřebujete a nahradí ne vždy vyvedené nebo funkční softwary výrobců TV karet. Tak trochu problém je ale s formátem, do kterého MCE ukládají videa. Ve Vistě je to DVR-MS a ve Windows 7 potom WTV. Jak je převést do něčeho normálního?

  Proč vlastně převádět formáty Media Center do něčeho jiného?

  • Záznamy zabírají dost místa
  • Nejsou podporovány v dalších aplikacích (např. pro střih videa)
  • Nepřehrají je mnohé alternativní videopřehrávače na počítači ani HW přehrávače

  Formáty Microsoftu jsou ve své podstatě kontejnery, ve kterých můžeme najít již celkem standardní komprimované prvky, jako je třeba MPEG-2 video. Ostatně právě v tom u nás běží digitální vysílání, takže WTV nebo DVR-MS je jen vezmou a zabalí do svého kontejneru. Ten ale není nikde příliš podporován. Laicky řečeno, většina softwaru, natož hardwaru, si s ním neporadí. Obzvláště novější WTV je oříšek i pro takové všeználky, jako Media Player Classic Home Cinema.

  Z WTV do DVR-MS přímo od Microsoftu

  Dobrou zprávou je, že WTV záznamy pořízené ve Windows 7, lze převést na DVR-MS přímo ve Windows. Na WTV soubor stačí kliknout pravým tlačítkem a zvolit patřičný příkaz – Převod do formátu .dvr-ms. Konverze probíhá téměř rychlostí kopírování souboru na disku, tzn. rychle.

  Pro DVR-MS potom existuje mnohem více aplikací, které si s ním poradí. I tak najdeme ale je jen málo těch neplacených.

  MCEBuddy aneb z WTV či DVR-MS automaticky

  V prvé řadě se nabízí MCEBuddy, což je ukázka efektivní automatizace, pro kterou jsou počítače jako stvořené. Aplikace sleduje patřičnou složku se záznamy MCE (ať už WTV nebo DVR-MS) a automaticky je převádí na některý z vybraných „použitelných“ formátů. Aplikace nabízí dostatek možností úprav toho, kdy a jak má konverze probíhat. Navíc je tu i volba pro automatické vystřižení reklam z nahraných pořadů.

  MCEBuddy funguje spolehlivě. Jen v počátku, než si ji nastavíte a vyladíte, nezapínejte volbu pro smazání zdrojových souborů po proběhnuvší konverzi. Může se stát, že program nenajde patřičný kodek, nebo z jiného důvodu nezafunguje správně a smaže vám nahrané pořady. Dále berte v potaz, že konverze do sice méně datově náročných formátů ušetří místo na disku, ale je časově a výkonově náročná.

  Vytáhnutí z DVR-MS kontejneru pro další zpracování

  V případě, že si chcete nahrané pořady převést do jiného formátu, manuálně, dle vlastních preferencí, a případně editovat, je tu free DVR-MS to MPEG Converter. Jak již bylo řečeno, DVR-MS vyrobíte přímo ve Widnows. To potom předhodíte DVRMStoMPEG, který vyplivne standardní MPEG soubor. Neprovádí rekompresi videa, takže proces je celkem rychlý. S MPEG formátem si již poradí v podstatě každý přehrávač nebo konvertor.

  DVR-MS to MPEG nemá rád názvy souborů s diakritikou. Pozor na to!

  DVR-MS to MPEG Converter stáhnete zde. Může se stát, že aplikaci bude chybět knihovna COMDLG32.OCX. Tu si stáhněte zde a vložte do adresáře s aplikací DVRMStoMPEG. Kdyby ani to nepomohlo, vložte soubor do C:\windows\system32\ a jako administrátor spusťte příkaz regsvr32 \windows\system32\COMDLG32.OCX.

  Zdá se, že kontejnery Microsoftu nemusí vždy obsahovat jen video v MPEG-2, ale pokud nahrávají ze zdroje v MPEG-4 nebo h264, uloží tam rovnou ten. V tom případě již uvedený postup nemusí na 100 % fungovat. 

  Související články

  Windows 7: první zkušenosti s Media Center
  Vista Media Center: co umí a neumí (video)
  ASUS M4A78-HTPC
  Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC
  22 Wattů do HTPC od AMD
  HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
  Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!
   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  19 Komentáře

  1. Díky, ušetřeno hledání na webu. Možná přeci jen vezmu MCE ze 7iček na milost a opustím GB-PVR, které nepapá EPG ze streamu DVB-T s českou diakritikou.
   Jako kdyby Microsoft nemohl ukládat kontejner transport stream .ts, když už ho bez potíží čte...

  2. By mě zajímalo, jak je možné to "Z WTV do DVR-MS přímo od Microsoftu" přes pravý klik myši, i když mám Win 7 Ultimate, tak to v nabídce nemám :-(

  3. Vyřešeno. Problém byl v tom, že .WTV soubory se mi spouštějí v Win Media Player. Jakmile jsem dal výchozí aplikaci WMC, tak se zároveň objevila i funkce převodu do .dvr-ms

  4. Uvedený postup funguje pouze pokud je do formátu WTV zaznamenáno SD vysílání (MPEG-2). U nahrávek v HD - ve WTV je h.264 video, u nás třeba ČT HD, NOVA HD - tento postup nefunguje a končí chybovou hláškou. Na převod do WMV lze použít jedině Windows Movie Maker Live. Nebo jsou i jiné možnosti ?

  5. Doporučil bych program cyberlik powerdirector... umí převod do mpeg 2 ,vystrihat reklamy a jine.... a vecer jdu zkusit jak je na tom s HDTV zaznamem.... konverzi sice nezvladne (umi pouze DVR do MPEG2 ) ale po instalaci cestiny jsem zjistil ze umi i nahravat TV....tak uvidime,snad to zvladne protoze MPEG 4 jako takovy podporuje.

  6. Nevím proč to řešíte tak složitě.. Stačí ten nahraý pořad .wtv importovat do Windows Movie Makeru.. stačí si jen při výběru přepnout na zobrazit všechny soubory, pak stačí video sestříhat podle potřeb a převést do .wmv nebo .avi
   Mně to zabralo asi hodinku, když jsem z 2hod filmu vystříhal reklamy a komprimoval z 6GB na 1GB do avi ;-)

  7. Zde je video, které je předkládáno médii jako důkaz proti "pirátovi z D1":
   http://img17.imageshack.us/i/imagekqa.gif/

   Je v něm záměrně zrychlen časový úsek, kdy pan Lacina přejíždí z levého pruhu do pravého tak, aby to vypadalo jako hokejový "bodyček"

   Jenže v tomto videu jsou původní časové značky, podle kterých bylo snadné přečasovat video do původní skutečné rychlosti:
   http://img225.imageshack.us/i/videolepsi.gif/

   A tam už je rychlost, s jakou pan Lacina přejel z pruhu do pruhu naprosto standardní, ale pro daný účel manipulace veřejným míněním nedostatečná.

   Zdroj:
   http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2010112401

   MÁM VELKOU PROSBU:
   Protože nechci rozpoutat Off-Topic, tak se k danému tématu, prosím, vyjadřujte jen z technického hlediska - tedy jen a pouze v případě, že umíte dobře zacházet s nějakým programem pro zpracování videa a například v původním zmanipulovaném či časově opraveném videu najdete něco jiného.

   Pokud chcete diskutovat na témata jako vina, důkazy, přiměřenost trestu, morálka, atd, diskutujte o nich, prosím, v diskuzích na serverech s jiným než technickým zaměřením.

   Děkuji

  8. zdravim,

   hledam neco co by prevedlo wtv ktery prehraji mobily Nokia a hlavne TV Philips ze site. Avi nebo MP4.

   zkousel jsem tenhle program ale pc se mi vzdy v prubehu prevadeni totalne zasekne a musim ho natvrdo vypnout. zkousel jsem na dvou pc a u obou to same. navic se pc silene zahrivaji.

   nevite jestli existuje nejaky program co by z tv rovnou nahraval do avi nebo mp4 at to nemusim takhle priblble porad prevadet..???

  9. Samozřejmě, že se počítače hřejou - procesor jede při převodu naplno. A pokud to počítač neustojí, je s ním něco špatně. Při přehřátí se právě s oblibou zasekne...

   Pokud nechcete video převádět, jistě máte ke konkrétní TV kartě dodaný software, který umožňuje záznam do jiného formátu, než Windows Media Center.

   Případně zkuste program ProgDVB.

  10. Měl jsem podobný problém, ale zachránili mě catalysty od amd, mají vlastní convertor, který dokáže tento druh soboru convertovat na libovolný formát.

  11. Dobrý den. Mám jednu otázku. Existuje nějaký program který převede formát avi do DVR? Nemůžu žádný takový program sehnat. Děkuji

  12. Dobrý den pane Ptáčníku. Moc vám děkuji za perfektní návod. Už jsem byl z těch Widlí 7, resp. WMC nešťasný. Mám nový PC HP 1010 s televizní kartou a nemohl jsme nahraný televizní pořad - zejména o Jazzu - konvertovat. zachránil jste mne od jistého kolapsu !!
   Ještě jednou děkuji a přeji hodně úspěchů.

  13. Mohu potvrdit, že MCBuddy pracuje spolehlivě. Jen je nutné z názvu wtv souboru odstranit diakritiku. Pokud se tam vyskytuje, program se zastaví.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.