Recenze Umax VisionBook 13Wa Pro - hliníkový profík

 • Petr Máčal
  Kategorie: Recenze, Počítače, Přenosná zařízení
  Pro 27, 2017
  17× Komentováno

  Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.

  TIP: Umax VisionBook 13Wa – bílý poník bez prince

  Na dotek studený

  Hned na první dotek a při prvním otevření notebooku bylo patrné, že se v tomto případě nebude jednat o lacině vyhlížející a zpracováním odbytou záležitost. Hliníkové šasi působí nadmíru luxusně vzhledem k ceně notebooku a zároveň dodává velmi silný dojem bytelnosti a odolnosti. (Mimo to kov příjemně chladí). Přitom jsem byl udiven nízkou hmotností (1,3 g) a tloušťkou (výškou) notebooku, která činí pouhých 13 mm.

  Z těchto důvodů se mi s notebookem náramně dobře cestovalo a při cestách i pracovalo. 13,3 palcový IPS FHD displej poskytuje dostatečně ostrý obraz, zamrzí ovšem poměrně nízký úhel otevřeni displeje, který by při práci nebo zábavě právě na cestách zvýšil komfort užívání.

  13Wa Pro výrobce vybavil běžnými a dle mého naprosto dostačujícími výstupy: napájecí, USB 3.0, USB 2.0, 3,5mm jack, vstup pro SDHC / SDXC kartu. K tomu přidal jeden extra slot, který není až tak běžný, a to M.2 SATA SSD slot pro další úložiště. Na notebooku dále najdeme na čelní straně 2Mpix kameru, dva mikrofony a dva reproduktory.

  Co bych v této cenové kategorii neočekával je zabezpečení pomocí otisku prstu. Snímač se nachází v pravém horním rohu touchpadu. Dokazuje to, že Umax při navrhování 13 Wa Pro předpokládal, že bude notebook využíván v různých prostředích. Konektivita je zajištěna přes Wi-Fi a Bluetooth. Port pro LAN připojení se již vzhledem ke kompaktním rozměrům do notebooku nevešel, nicméně jeho absenci jsem během měsíce používání nezaznamenal.

  Procesor Intel Celeron N3450 se 4 jádry a základním taktem 1,1 GHz (až 2,2 GHz) v kombinaci se 4 GB DDR3L operační paměti poskytuje dostatečný výkon pro plynulost předinstalovaného systému Windows 10 (64 bit) a veškerou běžnou, řekněme, kancelářskou práci. Když to vztáhnu opět k ceně notebooku, musím konstatovat, že jak 4 jádry, tak 4 GB RAM jsem byl mile překvapený. Vzhledem k Full HD IPS displeji bychom očekávali spíše 2 jádra nebo hojně uzívaný Atom x5-Z8350.

  Umax 13Wa Pro
  Displej13,3" Full HD IPS, 1920 x 1080 pixelů, nedotykový
  ProcesorIntel Celeron N3450 („Apollo Lake“)
  4 jádra, 1,1 GHz / max. 2,2 GHz
  2 MB L2, 14 nm, SDP 4 W
  RAM4 GB DDR3L
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics 500 (9.gen)
  200 MHz až 700 MHz
  12 Execution Units
  Pevný diskSanDisk eMMC 32 GB
  Čtečka paměťových karetmikro SDHC/SDXC (do 128 GB)
  KonektivitaWi-Fi 802.11 ac/a/b/g/n, Bluetooth 4.0
  Portynapájecí port, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini HDMI, audio, slot na micro SDHC/SDXC, M.2 SATA SSD 2280 slot (max. 512 GB)
  AkumulátorLi-Ion, 4 600 mAh, 7,4 V
  Další výbavaPřední 2Mpix kamera, 2× repro, 2× mikrofon
  Hmotnost notebooku1,3 kg
  Hmotnost adaptéru150 g
  OSWindows 10 Home (64 bit)
  Doporučená cena (s DPH)6 990 Kč
  Záruka2 roky

  Tudíž musím zde Umax opět chválit, že nešetřil. Při práci na internetu, stahování, využívání více aplikací naráz jde tato kombinace procesoru a paměti poznat. Nevšiml jsem si žádných extra prodlev, zdržení a podobných nešvarů. Samozřejmě ale takt procesoru ani grafické jádro Intel HD Graphics 500 nezvládne víceméně žádné moderní hry (mám na mysli ty opravdové hry, ne ty, které se hrají na facebooku nebo se dají pořídit zdarma ve Storu). Posledním plusem je téměř nulová hlučnost, neboť není zapotřebí žádné aktivní chlazení

  Výsledky testůUmax 13WaUmax 13Wa ProSrovnání
  3DMark Professional
  Ice Storm Extreme12 47114 461116 %
  Cloud Gate1 8832 421129 %
  GFXBench 4
  High Level testy
  Car Chase389 Frames413 Frames106 %
  Manhattan660 Frames735 Frames111 %
  T-Rex1 526 Frames1 611 Frames106 %
  Low Level testy
  ALU 2948 Frames967 Frames98 %
  PCMark 10 Professional
  Express1 6411 38184 %
  Výdrž akumulátoru
  Sledování filmu (1080p)*9 h 42 min.6 h 35 min*Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
  GFXBench 4 (T-Rex)356 min.N/A

  Kde rozhodně nemůžu notebook vychválit, je kapacita interního úložného prostoru. Ten je zajištěn 32 GB eMMC diskem, což prakticky znamená, že v případě spuštění mám k dispozici cca 14,5 GB prostoru. Zbytek zabere systém. Následně se nainstalují aktualizace Windows a mám k dispozici už jen zhruba 5 GB. Zmiňuji to zejména proto, že oněch 5 GB pak nestačí ani pro uvedení notebooku do továrního nastavení. Musíte používat funkci čištění disku včetně instalačních souborů po aktualizacích, pak se to dá zkousnout. Ale bez miniálně 32, 64 či 128GB micro SDXC karty se neobejdete.

  Ano, bezesporu si výrobce tuto Achillovu patu uvědomuje, proto mám k dispozici slot pro micro kartu a pro externí SSD disk formátu M.2, což jsou peníze navíc. Přes to je to skok kupředu podobně jako u levnějšího modelu VisionBook 14Wa, testovaného nedávno. Pozor jen na výběr správného SSD disku, musíte volit ty s řadičem SATA, existují totiž i ty s PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete.

  Osobně bych měl rád v rukou výrobek, k němuž nemusím další komponenty nutně dokupovat. Když si vezmu, co všechno notebooku nabízí za necelých 7 tisíc korun, asi bych ještě nějakou stovku navíc klidně obětoval výměnou za 64 GB paměti. Usnadnilo by to v mnoha případech práci. Ale je tu stále "ta věc" s cenou licencí Windows 10. Umax to šalamounsky vyřešil.

  Nezklamal, překvapil

  I přesto, že poslední odstavec skončil jednou výtkou, tak celkově jsem z notebooku tak nadšený, že přemýšlím o jeho pořízení. Umax 13Wa Pro má dostatečný výkon pro jakoukoli administrativní práci v aplikacích nebo i na internetu, kovové zpracování vypadá opravdu luxusně a odolně. Na první pohled bych neřekl, že mám počítač za 7 tisíc (vlastně už o 500 Kč méně).

  Za akceptovatelnou označme dobu výdrže baterie, která činí přes 6 hodin, ačkoliv Li-Ion akumulátor se svými 4 600 mAh nepatří mezi kapacitní velmistry a v portfoliu (nejen) Umaxu najdeme notebooky s o hodiny delší výdrží. Takovou kapacitu najdeme i u mobilů, ale výrazně tomu pomáhá právě zvolený procesor, který není příliš náročný na spotřebu energie, ani chlazení. Libí se mi hmotnost notebooku, kompaktní rozměry i nehlučný provoz. Bonusem může být pro některé uživatele zabezpečení prostřednictvím otisku prstu, ovládání hlasitosti a hlavně jasu přímo na klávesnici (bez Fn) - častý to nešvar Umaxů. A nakonec dostupná cena. V takovém množství výhod se pak malé úložiště a horší úhel otevření víka poměrně lehce ztrácí.

   

   
  ZáporyKlady
  - Malé interní úložiště+ Poměr cena / výbava
  - Úhel otevření víka+ 13palcový IPS Full HD displej
  - Nízká kapacita akumulátoru+ 4jádrový Celeron a M.2 slot
   + Tenké hliníkové šasi

   

  Za zapůjčení VisionBooku 13Wa Pro děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  17 Komentáře

  1. Dobrý den, díky za recenzi. Chtěl bych poprosit o pár důležitých doplňujících informací co v recenzi nezazněli. Předem děkuji za odpověď. D.

   1) Má display dostatečně vysoký jas pro práci např. v osvětleném vlaku nebo na denním světle?

   2) Jaká je rychlost a citlivost touchpadu? (např. u 14Wa plus jsou reakce pomalé a je to problém při přibližování/oddalování/zvětšovaní u map, stránek apod.)

   3) Dokáže nabíječka nějak rozumně nabíjet baterii i při nejvyšším jasu a nějaké zátěži? (u 14Wi plus nedokáže)

   4) Na jakou hodnotu se dokáže procesor přetaktovat a dlouhodobě udržet při větší zátěži?

  2. Dobrý den, notebook jsem měl v rukou též, tak zkusím odpovědět: 1) je mnohem lepší než u TN, záleží na citlivosti oka, ale zde bych se opravdu nebál, že nebude stačit (nemluvíme o přímém slunci); 2) zde bych nebyl přehnaně optimistický, touchpady obecně u levných notebooků jsou spíše špatné, pokud je používáte jinak než na pohyb kurzoru, obecně také chybí možnosti nastavení jako má např Synaptech apod. - na druhou stranu notebook je mnohem lepší než 14Wi; 3) určitě, má 12 V a nabíjení je opravdu rychlejší než u 14Wi, podobně i 14Wa; 4) stačí se kouknout a web intelu, kde se hovoří o max. 2,2 GHz: https://ark.intel.com/products/95596/Intel-Celeron-Processor-N3450-2M-Ca...
  3. Díky za odpověď.
   1) Ono subjektivně se to těžko srovnává, co je pro jednoho dost pro jiného zase ne. Osobně za takové použitelné minimum považuju aspoň 230cd/m2, když bude víc tak se zlobit nebudu.
   2),3) Hlavně že je to lepší :)
   4) Ten parametr max. 2.2GHz samozřejmě znám, spíš jsem chtěl vědět kolik je reálně udržitelná "turbo" frekvence bez chlazení. Např u 14Wi je maximum 1.67GHz z 1.44 a teplotu jsou těsně pod hranou vypnutí. (tovární maximum procesoru je 1.92GHz).

   PS: Chápu že se bavíme o notebooku za "pár pěněz", ale tak když už je recenze tak mě to zajímalo. Vyzkouším sám až dorazí :)

  4. Tady je i šasi z hliníku, to určitě pomůže ochlazování. Ale, co píšete, je zvláštní, protože 14Wi máme, ale nikdy jsem to nezkoumal, jak píšete. Ale na svých 2v1 (Umax 10Wi Pro, HP x2, TrekStor) se stejným Atomem jsem třeba hrál i hodinu 3D hry (Asphalt auta) a frekvence byla alespoň po dobu, kdy jsem se koukal maximální (tj. Burst frekvence), hřály se, ale nijak razantně. Proto mě to u 14Wi překvapuje. Tam je teda x5-Z8300, kde je 1,84GHz maximum. Lze se kouknout i do BIOSu a tam nastavit teploty (mx. je 90C), možná v defaultu to je omezené pro jistotu. Já se na to s Atomem nedostal nikdy, ale nesledoval jsem to zase až tak poctivě, protože pokles výkonu jsem nikdy nezaznamenal, jen kousnutí při načítání, což bylo spíše těmi 2 GB RAM. Stačí zkusit Aidu, která má test zátěže. Dejte vědět a nebojte se obrátit s dotazem na podporu Umaxu, proč je tam tak nízká max. frekvence.
  5. Ano max.je 90 stupňů, to je stejně nastavené. Tuším že teplota na které se zastaví turbo frekvence je 84 nebo 86 stupňů a dál už frekvence (logicky) nestoupá, respektive nemůže. Beru to jako normální vlastnost zařízení s procesory s "turbo frekvencí" bez aktivního chlazení. Záleží samozřejmě na konkrétním zařízení (kde a jak je procesor umístěn - jak se stačí ochlazovat pasivně) ale většinou jsou teplotou frekvence dost omezeny a někdy i dost výrazně viz. citace z recenze podobného (mnohem dražšího) notebooku s podobným procesorem:

   „Swift 1 nemá žádné ventilátory, ale také nijak netopí. Tím pádem je zcela tichý. … Výkon Pentia N4200 je samozřejmě slabý, jeho frekvence okolo 1 Ghz a při TDP 6 W ani více nedovoluje. Turbo má sice až 2,5 GHz, ale v zátěži na něm stejně nevydrží. Zvládne takto nejvýše 1,3 GHz.“

   A proto naprosto stejný procesor dejme tomu se stejnou pamětí může vykazovat v různých zařízeních různý výkon. Samozřejmě u takto levného zařízení může přidání chlazení (ventilátor,heatpipe,výdechy) dost výrazně prodražit a nebo se třeba ani nemusí vejít. Takže všechno má svoje pro i proti, absolutní ticho může znamenat i absenci několik desítek procent výkonu. Proto jsem se ptal :)

  6. PS: Ten Swift 1 z citace má taky hliníkové šasi, stejnou velikost, v podstatě takřka stejný procesor takže jsem zvědavý jaký bude rozdíl.

  7. Zdravím, chcel by som sa opýtať ci tí ktorí vlastníte tento notebook alebo ste ho TESTOVALI ci ste mali nejake problemy ohladom zatvarania krytu. PROBLEM je ten ze ked zavriem kryt obrazovka stmavie a ked ho znova otvorím ostane cierna, nic sa nespusti. TO ISTE robi notebook pri "USPATI". ked ho uspim a chcem znova prebrať tak notebook nereaguje a obrazovka ostava cierna. DNES (19.1.2018 - mi prisiel a hned sa prejavuje tato chyba ) MA S TYM NIEKTO SKUSENOST, ALEBO VIETE O CO IDE ? JE TO LEN PROBLEM AKTUALIZACII A WINDOWSU ALEBO HO MAM VRATIT ???

   DAKUJEM ZA KAZDU RADU A ODPOVED.

  8. Dobrý den,
   v článku se píše, že Umax "tu věc" s licencí Windows 10 šalamounsky vyřešil. Můžete prosím specifikovat, o co konkrétně se jedná? Hodlám totiž původní Windows rovnou zformátovat a nainstalovat jej na dokoupené SSD. Je tam nějaká nástraha nebo naopak usnadnění?
   Děkuji.

  9. Dobrý den, pokud myslíte zmínku o velikosti eMMC, tak zde jde o cenu licence pro prodejce. Windows 10 se automaticky "spárují" s daným zařízením, takže je můžete v klidu dát pak na SSD disk. V recenzi Umaxu 14Wa jsem to i zkoušel. Osobně bych si vygeneroval instalační USB přímo na zakoupeném notebooku a šel instalovat.
  10. Dobry den asi stale opakujuca sa otazka , chcel by som si preniest operacny system na dokupeny disk ako mam postupovat , aby som nic nepototo, je mozne ma instruovat . Dakujem

  11. Dobrý den, v pořádku, učený z nebe nespadl. Vše najdete zde v článku: www.digilidi.cz/aktualne/jak-na-cistou-instalaci-upgradu-windows-10 Je tam odkaz, kde stáhněte program pod položkou Create Windows 10 installation media a ten vše udělá za vás. Potřebovat budete 8GB flash disk nebo vypálit ISO na DVD, pokud máte externí mechaniku. Pak nastavíte v BIOSu boot z USB a spustíte čistou instalaci a tu nasměrujete na SSD disk a je to - stane se z něj C disk. Původní eMMC klidně přeformátujte, a pak na něj dejte třeba vyrovnávací paměť nebo ho mějte na důležitá data třeba, nebo jej lze v BIOSu vypnout, či jen zrušte diskový oddíl ve správci disků - lze i při intalaci. Stačí takto? Hezký den
  12. Tazatele ještě možná bude zajímat, jak si poradit se secure bootem a jak tedy to bootování nastavit, když tam není klasický BIOS.

  13. Dobrý den, když si Firmware otevřete, zjistíte, že se nastavuje bootování klasicky na USB. Nevím, co máte přesně na mysli. Vstoupit do něj lze při startu mačkáním DEL tuším, nebo z W10 přes obnovu systému a zvolit Spustění s upřesňujícím nastavením.
  14. Dobrý deň prajem. Chválim recenziu, je pekne spracovaná. Viete mi povedať o akp verzu OS sa konkrétne jedná? Niekde som videl,že 13wa pro je označený ako Win 10 CloudBook - dajú sa inštalovať app zo Store. Ďakujem za odpoveď :)

  15. Po aktualizaci W10 1803 notebook zkolaboval, jen tmavá obrazovka s ikonou koše, notebook je v záruce, mám ho měsíc, vztahuje se na toto záruka?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?