Čtvrtek , 21. 09. 2023

Matouš

Test cloudbooku Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

19. 12. 2017

19. 12. 2017

VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3 či psů ve smečce, v oněch přídomcích by se jeden ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

TIP: Umax VisionBook 14Wi – atomový notebook za „bůra“

Konstrukčně se VidionBook povedl, je subtilní a šasi i víko pevné (byť stále z plastu). Proti první 14Wi vidím podstatný „skok” kupředu. Stejně jako u nabíjecího zdroje a reproduktory „nepískají” v režimu spánku. Ano, dvojnásobek RAM je super, procesor také trošku dospěl, i když jde stále o „N-kový” Celeron, který není ten správný Celeron. Opět jsem na to nedávno narazil v diskusi, kdy to všichni „odborně” rozebírali. Na to nedejte, buď potřebujete Core i5, nebo nikoliv a nezáleží vám na tom.

Umax VisionBook 14Wa
LCD displej 14,1 palců, 1 366 × 768, TN
Procesor Intel Celeron N3350 („Apollo Lake“)
2 jádra, 1,1 GHz / max. 2,4 GHz
2 MB L2, 14 nm, SDP 4 W
RAM 4 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 500
200 MHz až 650 MHz
12 Execution Units
Pevný disk SanDisk eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (do 128 GB)
Konektivita Intel Wi-Fi 802.11 b/g/n, Intel Bluetooth 4.0, 10/100 LAN
Porty napájecí port, 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, mini HDMI, audio, RJ45
Akumulátor Li-Ion, 5 000 mAh, 7,4 V
Další výbava 0,3Mpix kamera, 2 × repro, 2 × mikrofon, 2,5palcová pozice pro HDD/SSD
Hmotnost notebooku 1,31 kg
Hmotnost adaptéru 150 g
OS Windows 10 (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 5 999 Kč
Záruka 2 roky

 

Změny viditelné na první pohled

Pokud byste se rozhodli, koupit právě 14Wa, kupujete klasický cloudbook s 32GB eMMC úložištěm od SanDisku Oproti zvyklostem Umaxu se zde setkáte nejen s procesorem, který není Atom, ale též se 4 GB operační paměti a slotem pro 2,5palcový disk. Jeho přínos jsme zkoušeli s diskem Transcend SSD230S a popsali v samostatné recenzi. Zde si vystačíme jen se dvěma obrázky měřícími rychlost vestavěného eMMC a SSD.

K TÉMATU  Záruky vypršely, Geniusky mohou povýšit až do nebe

V diskusích se objevovaly otázky, zda lze nastavit SSD disk jako bootovací a tím využít jeho potenciál. Ano, lze. V BIOSu nastavíte oba disky a při instalaci jednoduše zvolíte, kam Windows 10 instalovat. Na vygenerování instalačního USB použijte nástroj Microsoftu. My jsme chtěli vrátit notebook v původním stavu, proto jsme nemazali původní systém a tedy fungoval dual-boot. Ten by nebylo složité v diskovém manageru zrušit vymazáním všech oddílů na eMMC a vytvoření běžného disku (například pod písmenem D:) pro nějaká data.

TIP: Recenze VisionBooku 14Wi Plus – vítej, Godote, černá ti sluší

Ale zpět k tématu. Systém opravdu trošičku zrychlil, ale subjektivně to nebyl takový skok nebo šok z rychlosti, jaký jsem očekával. Celkový nárůst výkonu byl v jednotkách procent.

Srovnání výkonu s eMMC a při běhu systému na SSD (zleva).

Osobně bych 14Wa viděl jako šikovný upgrade z letitého a morálně i výkonově zastarávajícího notebooku, kdy jednoduše přehodíte starý SATA disk sem a zbylý hardware prodáte nadšencům na internetu za pár stovek. Ten disk promažete a máte ho na data. Vy jedete dál bez složitého kopírovaní. Prosté a elegantní.

TIP: Transcend SSD230S – hliníkový expres

My to nezkoušeli, protože mě to napadlo až během psaní recenze, ale nevidím důvod, proč by to nešlo. Možná si nebudete jisti, zda se mechanický disk nebude přehřívat, žádné větráni tu není, ale pokud by sloužil na data a neběžel na něm systém, hodili bychom tyto obavy za hlavu. Nebo sáhněte po vrtačce. 🙂

Pak je tu síťová karta, 100 Mbit LAN není bůh ví co. Ale v těch chvílích, které přijdou jednou za rok se klasický kabel může hodit, již jsem to zažil. Inspirace Macbookem Air v tomto řešení nelze přehlédnout. Přibylo jedno USB, máte je nyní celkem tři (jedno USB 3.0).

 

Jak je výkonný?

Není třeba dlouhých řečí, ve srovnání s VisionBookem 14Wi (a jistě i 14Wi-S) nový Celeron posílil, i když v reálu to moc nepocítíte (Celeron je 2jádrový, Atom 4jádrový), výdrž akumulátoru odhadem klesla, stále není vůbec špatná (druhé měření filmu navíc skočilo o mnoho desítek minut). Celkově působí dospělejším, dokonalejším dojmem.

Výsledky testů Umax 14Wa SurfTab Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme s eMMC s SSD  
11 127 11 587 11 062 101%
Cloud Gate 1 500 1 562 1 557 96%
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 635 Frames 640 Frames 354 Frames 180%
Manhattan 1 122 Frames 1 142 Frames  
T-Rex 1 893 Frames 1 838 Frames 1 306 Frames 145%
Low Level testy
ALU 2 1 069 Frames 1 060 Frames 532 Frames 201%
PCMark 10 Professional
Express 1 421 1 522 1 110 128%
 
Sledování filmu (1080p)* 7 h 29 min. 7 h 55 min. *Jas 25 %, zvuk 20 %, do 5 % baterie, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
GFXBench 4 (T-Rex) 285 min. 301 min.
K TÉMATU  Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

Pro srovnání jsme zvolil TrekStor SurfTab twin 11.6, protože má s původním 14Wi velmi podobné specifikace a naše benchmarky se od té doby změnily. Pro ilustraci tak budou výsledky dostatečné až na výdrž. Powermark začal zlobit, proto jsme jej vyřadili.

Co s nezměnilo? Klávesnice a nemožnost nastavovat jas displeje na ní, podobně k ovládání hlasitosti můžete přistupovat pouze s klávesou Fn. Na to jsem si již odvykl, to by mohl Umax ještě vyladit. Ale chápejme, že cena také rozhoduje. Extra výkonný stále není, je to stále ultra-mobilní notebook s jinými přednostmi v porovnání s klasickým notebookem. Tomu se ale blíží víc než cokoliv jiného z portfolia značky. To se počítá.

Srovnání VisionBooku 14Wi versus 14Wa (zleva).

Zkusme nyní býti struční. Stojí za tu tisícikorunu navíc oproti standardní 14Wi, 14Wi-S? Nabídne 4 GB RAM, výkonnější, méně úsporný procesor, lepší displej, možnost vložit do nitra 2,5palcový disk i klasickou síťovou kartu. Navíc se zmenšil, snížila se i hmotnost (bez disku o 100 g), šasi se stalo pevnějším. Výdrž akumulátoru se jistě zkrátila, stejně tak nabíjení. Kromě toho mu nešumí reproduktory při režimu spánku. Displej zůstal TN, ale hodnotíme jej minimálně o jednu třídu výše než u 14Wi (boční pozorovací úhly jsou již dostatečné, pouze pohled zespodu připomíná neduhy notebooků dob nedávno minulých). Přibyl USB port. Za „litr” pěkná bilance, nemyslíte?

Nabízí pro nás příjemný poměr ceny a výbavy, navíc velkou svobodu při volbě druhého úložiště (2,5palcové SSD, mechanický disk i micro SDXC karta). Lze jej koupit již za 5 500 Kč. Tím si vysloužil ocenění našeho webu – TIP redakce.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Nepřehlédněte

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek