Test cloudbooku Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače, Přenosná zařízení
  Pro 19, 2017
  4× Komentováno

  VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3 či psů ve smečce, v oněch přídomcích by se jeden ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?

  TIP: Umax VisionBook 14Wi – atomový notebook za „bůra“

  Konstrukčně se VidionBook povedl, je subtilní a šasi i víko pevné (byť stále z plastu). Proti první 14Wi vidím podstatný „skok” kupředu. Stejně jako u nabíjecího zdroje a reproduktory „nepískají” v režimu spánku. Ano, dvojnásobek RAM je super, procesor také trošku dospěl, i když jde stále o „N-kový” Celeron, který není ten správný Celeron. Opět jsem na to nedávno narazil v diskusi, kdy to všichni „odborně” rozebírali. Na to nedejte, buď potřebujete Core i5, nebo nikoliv a nezáleží vám na tom.

  Umax VisionBook 14Wa
  LCD displej14,1 palců, 1 366 × 768, TN
  ProcesorIntel Celeron N3350 („Apollo Lake“)
  2 jádra, 1,1 GHz / max. 2,4 GHz
  2 MB L2, 14 nm, SDP 4 W
  RAM4 GB DDR3L
  Integrované grafické jádroIntel HD Graphics 500
  200 MHz až 650 MHz
  12 Execution Units
  Pevný diskSanDisk eMMC 32 GB
  Čtečka paměťových karetmikro SDXC (do 128 GB)
  KonektivitaIntel Wi-Fi 802.11 b/g/n, Intel Bluetooth 4.0, 10/100 LAN
  Portynapájecí port, 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, mini HDMI, audio, RJ45
  AkumulátorLi-Ion, 5 000 mAh, 7,4 V
  Další výbava0,3Mpix kamera, 2 × repro, 2 × mikrofon, 2,5palcová pozice pro HDD/SSD
  Hmotnost notebooku1,31 kg
  Hmotnost adaptéru150 g
  OSWindows 10 (64 bit)
  Doporučená cena (s DPH)5 999 Kč
  Záruka2 roky

   

  Změny viditelné na první pohled

  Pokud byste se rozhodli, koupit právě 14Wa, kupujete klasický cloudbook s 32GB eMMC úložištěm od SanDisku Oproti zvyklostem Umaxu se zde setkáte nejen s procesorem, který není Atom, ale též se 4 GB operační paměti a slotem pro 2,5palcový disk. Jeho přínos jsme zkoušeli s diskem Transcend SSD230S a popsali v samostatné recenzi. Zde si vystačíme jen se dvěma obrázky měřícími rychlost vestavěného eMMC a SSD.

  V diskusích se objevovaly otázky, zda lze nastavit SSD disk jako bootovací a tím využít jeho potenciál. Ano, lze. V BIOSu nastavíte oba disky a při instalaci jednoduše zvolíte, kam Windows 10 instalovat. Na vygenerování instalačního USB použijte nástroj Microsoftu. My jsme chtěli vrátit notebook v původním stavu, proto jsme nemazali původní systém a tedy fungoval dual-boot. Ten by nebylo složité v diskovém manageru zrušit vymazáním všech oddílů na eMMC a vytvoření běžného disku (například pod písmenem D:) pro nějaká data.

  TIP: Recenze VisionBooku 14Wi Plus – vítej, Godote, černá ti sluší

  Ale zpět k tématu. Systém opravdu trošičku zrychlil, ale subjektivně to nebyl takový skok nebo šok z rychlosti, jaký jsem očekával. Celkový nárůst výkonu byl v jednotkách procent.

  Srovnání výkonu s eMMC a při běhu systému na SSD (zleva).

  Osobně bych 14Wa viděl jako šikovný upgrade z letitého a morálně i výkonově zastarávajícího notebooku, kdy jednoduše přehodíte starý SATA disk sem a zbylý hardware prodáte nadšencům na internetu za pár stovek. Ten disk promažete a máte ho na data. Vy jedete dál bez složitého kopírovaní. Prosté a elegantní.

  TIP: Transcend SSD230S – hliníkový expres

  My to nezkoušeli, protože mě to napadlo až během psaní recenze, ale nevidím důvod, proč by to nešlo. Možná si nebudete jisti, zda se mechanický disk nebude přehřívat, žádné větráni tu není, ale pokud by sloužil na data a neběžel na něm systém, hodili bychom tyto obavy za hlavu. Nebo sáhněte po vrtačce. :)

  Pak je tu síťová karta, 100 Mbit LAN není bůh ví co. Ale v těch chvílích, které přijdou jednou za rok se klasický kabel může hodit, již jsem to zažil. Inspirace Macbookem Air v tomto řešení nelze přehlédnout. Přibylo jedno USB, máte je nyní celkem tři (jedno USB 3.0).

   

  Jak je výkonný?

  Není třeba dlouhých řečí, ve srovnání s VisionBookem 14Wi (a jistě i 14Wi-S) nový Celeron posílil, i když v reálu to moc nepocítíte (Celeron je 2jádrový, Atom 4jádrový), výdrž akumulátoru odhadem klesla, stále není vůbec špatná (druhé měření filmu navíc skočilo o mnoho desítek minut). Celkově působí dospělejším, dokonalejším dojmem.

  Výsledky testůUmax 14WaSurfTabSrovnání
  3DMark Professional
  Ice Storm Extremes eMMCs SSD 
  11 12711 58711 062101%
  Cloud Gate1 5001 5621 55796%
  GFXBench 4
  High Level testy
  Car Chase635 Frames640 Frames354 Frames180%
  Manhattan1 122 Frames1 142 Frames 
  T-Rex1 893 Frames1 838 Frames1 306 Frames145%
  Low Level testy
  ALU 21 069 Frames1 060 Frames532 Frames201%
  PCMark 10 Professional
  Express1 4211 5221 110128%
   
  Sledování filmu (1080p)*7 h 29 min.7 h 55 min.*Jas 25 %, zvuk 20 %, do 5 % baterie, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
  GFXBench 4 (T-Rex)285 min.301 min.

  Pro srovnání jsme zvolil TrekStor SurfTab twin 11.6, protože má s původním 14Wi velmi podobné specifikace a naše benchmarky se od té doby změnily. Pro ilustraci tak budou výsledky dostatečné až na výdrž. Powermark začal zlobit, proto jsme jej vyřadili.

  Co s nezměnilo? Klávesnice a nemožnost nastavovat jas displeje na ní, podobně k ovládání hlasitosti můžete přistupovat pouze s klávesou Fn. Na to jsem si již odvykl, to by mohl Umax ještě vyladit. Ale chápejme, že cena také rozhoduje. Extra výkonný stále není, je to stále ultra-mobilní notebook s jinými přednostmi v porovnání s klasickým notebookem. Tomu se ale blíží víc než cokoliv jiného z portfolia značky. To se počítá.

  Srovnání VisionBooku 14Wi versus 14Wa (zleva).

  Zkusme nyní býti struční. Stojí za tu tisícikorunu navíc oproti standardní 14Wi, 14Wi-S? Nabídne 4 GB RAM, výkonnější, méně úsporný procesor, lepší displej, možnost vložit do nitra 2,5palcový disk i klasickou síťovou kartu. Navíc se zmenšil, snížila se i hmotnost (bez disku o 100 g), šasi se stalo pevnějším. Výdrž akumulátoru se jistě zkrátila, stejně tak nabíjení. Kromě toho mu nešumí reproduktory při režimu spánku. Displej zůstal TN, ale hodnotíme jej minimálně o jednu třídu výše než u 14Wi (boční pozorovací úhly jsou již dostatečné, pouze pohled zespodu připomíná neduhy notebooků dob nedávno minulých). Přibyl USB port. Za „litr” pěkná bilance, nemyslíte?

  Nabízí pro nás příjemný poměr ceny a výbavy, navíc velkou svobodu při volbě druhého úložiště (2,5palcové SSD, mechanický disk i micro SDXC karta). Lze jej koupit již za 5 500 Kč. Tím si vysloužil ocenění našeho webu – TIP redakce.

   

   
  ZáporyKlady
  - Nemá regulaci jasu LCD na klávesnici+ Poměr cena / výbava
  - Funkční klávesy (hlasitost apod.) pouze s Fn+ Dobrý 14palcový TN displej
   + 4GB RAM, 3 USB porty, LAN
   + Slot na 2,5palcový disk
   + Dobrá výdrž akumulátoru
   + Malý a lehký na 14palcový notebook

   

  Za zapůjčení VisionBooku 14Wa děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  4 Komentáře

  1. Dobrý den, díky za recenzi (obecně za recenze všech zařížení Umax). Chtěl bych se zeptat jestli plánujete? (případně na kdy?) recenzi aktuálně nejzajímavějšího zařízení 13Wa Pro (slot 2.M, N3450, matný IPS 13,3", hliníkové šasi.

   Předem díky, D.

  2. Dobrý den, recenze vyjde, co nevidět. Sám se divím, jak to, že nám to tak dlouho trvalo. Píše to kolega, viděl bych to o svátcích, nejpozději mezi. V ruce jsem jej měl a, i když mně obecně se líbí spíše tento model, 13Wa Pro byla opravdu krásná a zas o krok dále. Jen na M2 je třeba si dát pozor, aby byl typu SATA, nej s PCI-E řadičem.
  3. Dobry den, dekuji za recenzi ... zajima me zda vydáte recenzi i na nejnovější notebook od umaxu 14wa pro s podsvícenou klávesnici dekuji

  4. Dobrý den, aktuálně plánuji 10Wi-S a pak 11 Wa. Bohužel jsme malá redakce a Umax toho vychrlli celkem dost. Ale rozhodně se plánuji stále produktům od Umaxu věnovat, nyní po akčních kamerách a reproduktorech to je vhodné. VisionBook 14Wa Pro může být dalším na řadě. Ale otázka, zda to bude do prázdnin.
 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?