Genius SW-HF 5.1. 6000: když pověst předchází realitu

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Pro 19, 2008
  57× Komentováno

  Byl to právě Genius, který se začal prosazovat s cenově dostupnými a povážlivě dobře hrajícími 5.1 bedýnkami. Celou svou řadou SW-HF si vybudoval poměrně dobrou pověst. Každý rok přichází s novým modelem, který slibuje zase vyšší kvalitu, lepší zvuk, zpracování i funkce. Je tomu ale opravdu tak? O tom se přesvědčíme u zatím poslední generace Genius SW-HF 6000.

  Výkon jde nahoru, zpracování dolů

  Geniusu se podařil nelehký úkol, nacpat o něco větší reproduktory do zase o něco menšího balení, takže prodejní krabice je o dost kompaktnější. Uvnitř najdeme čtyři satelity stejných rozměrů 140 x 233 x 151 mm, na těch zadních výrobce šetří a jsou z o milimetr tenčí překližky. Alespoň že nechybí oko na pověšení. Centrální repro má rozměr 332 x 163 x 151 mm a stowatový Subwoofer, namontovaný na pravém boku, s velkým výdechem bassreflefu vepředu 213 x 410 x 360 mm. Satelity s centrem jsou osazeny stejným typem čtyřpalcových širokospektrálních reproduktorů, kterým sekunduje malý jednopalcový „výškáč“. Oproti minulé generaci si satelity polepšili o 5W výkonu na 20W. Frekvenční rozsah celé sestavy výrobce udává na 40Hz až 20kHz.

  Aktuální cena Genius SW-HF 6000 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
   

  V balení najdeme všechny potřebné propojovací kabely, na kterých se opět šetřilo, takže jsou obzvláště tenoučké. Všechny spoje jsou ale na pérové svorky, takže kabely lze lehce vyměnit. Plusem je přítomnost kabelové redukce z RCA na Jack konektor. Přibalený dálkový ovladač je větší a obsahuje více funkčních tlačítek. Jejich rozložení je však doslova náhodné, o nějaké ergonomii nemůže být vůbec řeč. Stejně jako na subwooferu přes něj můžete korigovat hlasitost přední, zadní i centrální soustavy včetně subwooferu. Pochvalu si odnáší alespoň za citlivost IR snímače a tedy solidní reakce na povely.

  Na to, jak je modrý displej veliký, zeje celkem informačně prázdnotou

  To správné nadělení nám Genius geniálně připravil na samotném subwooferu. Velký, ostře modře podsvícený, displej je od výrobce snad nepovedeným vtipem. Kromě minimální informační hodnoty, kterou by obsloužil i displej 1x1cm, je opravdu spíše k smíchu. Úsměv na tváři však zamrzne hned, jak zjistíme, že jeho jasné světlo se nevypíná ani ve Standby, takže pokud nechce mít uživatel v noci promodralý pokoj, musí repro vypnout síťovým vypínačem.

  Kromě nelogického rozvržení ovladač slabozraké potrápí i špatně čitelnými popisky

  Dílenské zpracování nových Geniusů nám již dopředu avizovalo nadcházející hospodářskou krizi a nutnost uspořit při výrobě, co se dá. Místo imitace dřevěné dýhy je použito něco, co by se dalo přirovnat spíše k lesklé tapetě bez náznaku plasticity, která nenechá nikoho na pochybách, že se jedná opravdu o nezdařilou parodii na napodobení dřeva. Ani se slícováním si Genius nedělá nějaké velké starosti, ale jakž takž ty hrany k sobě sedí. Mřížky na reproduktorech by dle obrázku na krabici měly být snímatelné, ale nám se je ani za použití značné síly sundat prostě nepovedlo.

  Zapomnětlivý subwoofer

  Konektorová výbava řady SW-HF je tradičně bohatá a tak kromě jednoho 5.1 zdroje zvuku připojíme ještě trojici stereo zařízení. Reproduktory si stále ještě nedělají ambici jakkoliv signál upravovat, takže ani příchozí stereo zvuk neumí rozdělit do všech šesti reproduktorů (což je na druhou stranu dobře, protože takový pokus většinou skončí degradací zvuku) a hrají tedy jen ty přední se subwooferem.

  S množstvím stereo vstupů má Genius oproti většině konkurence stále navrch

  Žel použitá elektronika je primitivní až moc, takže nemá ani paměť na nastavení včetně hlasitosti, o které přijdeme již pouhým přepnutím do Standby. Dříve hodně vyčítaný brum trafa v subwooferu je redukovaný, ale zcela eliminovat se ho nepodařilo. Při běžném používání ale už až tak nevadí.

  Zvuk k filmu, hrám i technu

  Zvukový projev reproduktorů nás nijak zvlášť nepřekvapil. Je poměrně plochý, i přes velkou fyzickou snahu subwooferu vykouzlit pořádné basy, postrádá větší dynamiku. Basů je sice hodně, ale jaksi se jim nechce splynout s ostatním zvukem, takže pořád máme pocit, že z jednoho místa na nás reproduktory chrlí hlubší část spektra a ze zbytku místnosti dostáváte ten zbytek. A ten zbytek se omezuje spíše na střední pásmo, vyšší tóny trochu zanikají. Tato sestava není sice určená audiofilům, ale za tři tisíce jsme slyšeli hrát už lépe Logitech i Creative. Nenáročnému posluchači přijde zvuk celkem příjemný, zvláště při reprodukci filmů nebo třeba techna. Podání náročnější hudby už tak přesvědčivé není, ale nemůžeme ho považovat ani za katastrofu . Zvýšený výkon se kladně projevil na zkreslení, které nyní není patrné i při velkých hlasitostech.

  Zaoblený vzhled letošního 5.1 setu SW-HF pěkně dokumentuje boční pohled na satelitní repro, žel mřížka nejde za žádnou cenu sundat

  Závěr

  Zakulacený set Genius SW-HF 6000 nám dává zase větší možnost si vybrat 5.1 reproduktory podle svých představ a potřeb. Solidní je zvuk i celkový výkon, pokulhává zpracování. Genius je bohužel poplatný trendu, se kterým se nesetkáváme už zdaleka jen u čínských výrobců. Nový model často nemá přinést ani tak inovaci, jako sražení výrobních nákladů za pomoci méně kvalitnějších materiálů a komponent. Papírově sice přidají nějaký ten watt nebo zbytečný displej, ale ve skutečnosti je mnohdy starší model lepší i kvalitnější. Netvrdíme, že to je přímo případ tohoto setu, přesto jsme na vážkách, zda sáhnout po novince nebo raději zvolit starší a levnější model SW-HF 5005. Minimálně nemá ten hrozný displej. Navíc Genius není v segmentu už zdaleka osamocen a za necelé tři tisíce korun se lze po něčem solidním poohlédnout i u konkurence. 

   

  Aktuální cena Genius SW-HF 6000 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Plusy a mínusy
  -modrý displej svítí i ve StandBy+ vyšší výkon přináší menší zkreslení
  - chybí paměť nastavení+ zadní satelity lze zavěsit
  - horší dílenské zpracování+ hodně zvukových vstupů
  - plošší podání náročnější hudby 
    

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  57 Komentáře

  1. Tento set vlastnim uz od doby co se poprve rozsiril na cesky trh... Vas clanek se povedl, souhlasim s nim. Akorat kdyz u nich zapojim neco do jakehokoli stereovstupu, tak je to rozmixovano do vsech repro: predni hrajou stereo, zadni take stereo, center oba kanaly a woofer taky oba kanaly - takze myslim ze se jim toto rozmixovani povedlo... Taky jsem nekde (ne tady) cetl, ze na subwooferu je reproduktor z boku kryty textilem, ale ja tam mam kovovou mrizku... Pravdepodobne existuje vic verzi - skoda ze neni verze s jinym displejem a jinym ovladacem...

  2. Koupil jsem také tento system, prosím o radu, jak se přepíná do pohotovostního stavu, na panelu není a ani na dálkovém ovladači a nevypíná ani po vypnutí televize, DVD - nedá se do Standby. Dík

  3. No to sice máš pravdu vzadu je vypínač ale vše se ti po vypnutí/zapnutí vymaže na původní nastavené hodnoty tady v té recenzi mají repro s tlačítkem na vypnutí v předu i vzadu jako je tomu i u řady 5000 já jsem si koupil ty ty nové 6000 a vypínaní je pouze vzadu takže je to na nic pro všechny ostatní v T S Bohemia mají pouze ty špatné raději si je kupte na Alze věřte že nebudete litovat já mam bohužel ty z Bohemky.

  4. V článku se píše:
   "Žel použitá elektronika je primitivní až moc, takže nemá ani paměť na nastavení včetně hlasitosti, o které přijdeme již pouhým přepnutím do Standby. "
   Takže vypínací tlačítko na předním panelu tento problém nejspíš taky neřeší.

  5. Napadají mě jenom některé modely přehrávačů Dune. Třeba Dune HD Max, HD Base 3.0, Dune BD Prime 3.0 a podobně:
   http://dune-hd.com/hd_players/

   Při výběru přehrávače pozor na to, že ne každý přehrávač s analogovým 5.1 výstupem má taky vlastní dekodér DTS - bez něj je k ničemu. Přehrávače Dune by ho mít měly, ale před koupí to je třeba u konkrétního modelu ověřit!

  6. Genius SW-HF 5.1. 6000 nemám, ale pokud není Standby tlačítko ani na dálkovém ovladač ani na čelním panelu, tak to s největší pravděpodobností nejde. Na druhou stranu já osobně bych u zařízení tohoto typu Standby rozhodně nepoužíval. Kvalitní elektronika mívá vlastní síťový napájecí obvod pro Standby režim - buďto malý síťový transformátor, nebo jednu vyhrazenou část spínaného zdroje jako to mají třeba PC zdroje - a tento Standby síťový napájecí obvod napájí jen Infra přijímač a obvod pro sepnutí hlavního trafa nebo hlavní části spínaného zdroje. Geniusy s úsporných důvodů toto řešení samozřejmě nemají a u těch modelů, které Standby umí, běží i ve Standby hlavní transformátor. To samozřejmě hodně zvyšuje spotřebu ve Standby. A hlavně - já bych se bál usnout v bytě nebo odejít z bytu, ve kterém běží aušusový čínský transformátor přišroubovaný zevnitř krabice z lisovaného papíru, protože doma nemáme automatický hasicí systém. Pokud máte tu napodobeninu subwooferu umístěnou tak, že je síťový vypínač těžko přístupný, tak si pořiďte prodlužovák s vypínačem a ten konec s vypínačem umístěte na přístupné místo:
   http://www.mader.cz/premiumcord-prodluzovaci-privod-230v-5m-5-zasuvek-vy...

  7. Dobrý den.Nedavno jsem si pořídil novou řadu genius sw hf 6000 a vzhledově se mi líbí více než sw hf 5005 ale musím podotknout že u staršího modelu 5005 se mi více líbil zvuk.U něho mi přišli basy větší a mnohem hlubší.Nic méně i tento model není tak špatný.

  8. Já je mám taky už kolem jednoho roku a jsem s nima spokojený. Se článkem souhlasým ale není to taková katasrofa jak se zdá sice se pořád maže nastavení ale kdyš máte 5.1 kanálovou kartu tak to až tak nevadí. Ty moje toho zažily hodně až se divím že ještě fungují. Síťku se mi podařilo sundat a subwoofer mám překryt látkou, lepší by byla ta kovová mřížka. Display když svítí moc mi to nevadí vždy je po použití vypínám aspoň nežerou elektřinu. Výkon je uspokojující, woofer při dobrém umístění duní taky perfektně. Hodně záleží na nastavení v počítači (ekvalizace atd) a rozmístění beden. Když se s tím člověk pohraje tak se z nich line kvalitní zvuk.

  9. Ahoj.Chcem sa spýtať ako si dal dole ten kryt SW ? mam tam latku a neviem ako to dať dole.rozobera sa SW alebo sa strhne ta látka ? dakujem

  10. Tyto repro jsem dnes zakoupil, po půl dni užívání mohu říct, že zvuk není uplně dokonale čistý, zato basová stránka mně překvapila velmi, když to člověk ohulí, rezonuje celej barák(sousedka už na mně dneska jednou řvala ať to ztlumím, že to hrozně duní :) Celkově převažuje spokojenost co se týká zvuku, opravdu solidní. Nejhorší věcí je asi ten displej-zase tak šíleně nevyzařuje, ale jak se na něj nedíváte zpříma, ale třeba jen trošičku z boku, tak na dipleji vidíte H...O, prostě z mírně šikmého pohledu jakoby všechny části a nápisy na displeji svítily a nejde přečíst zhola nic, takže když mám woofer pod stolem a dálkáčem ovládám, musím se jak k.k.t zohnout, abych viděl na kolikátku to mám. Jinak ovládání je taky chaos, ale po půl dni už moc nad tlačítky přemýšlet nemusím, zvyknul jsem si.... NEMÁ to Standby režim, takže se to musí vypínat zezadu natvrdo, to by mně ani tak nevadilo, jako to, že když to pak zapnu, všechno se musí znova nastavovat-woofer, center, satelity, tam udělali soudruzi čínští fakt chybu! Ještě pro porovnání s řadou 5000 není ve zvuku skoro rozdíl, pouze mírně silnější basy, zato chaotičtější ovládání a taky zpracování mně přijde v porovnání s pěti tisícovkou mírně horší. Kdybych měl ale na výběr, tak bych neměnil, tady za ty love to je bezkonkurenční poměr výkon/cena, jestli váháte, tak berte, neprohloupíte.

  11. Basy rozhodně nejsou dobré, ale hučení na basech je opravdu hodně. Pokud nevadí, že při úderu na buben to zahraje "hůůůůůů", při brnknutí na basovku to zahraje taky "hůůůůůů" a při výbuchu ve filmu to zahraje taky to samé "hůůůůůů", ale jde jen o co největší hluk, pak jsou Geniusy ve své cenové kategorii asi nejlepší volba - za cca 3 tisíce Kč nic lepšího nového (přesněji méně špatného) pořídit asi opravdu nelze.

   Za nějaké 4 tisíce už by se dala pořídit z druhé ruky stereo sestava - stereo zesilovač a dvě obyčejné sloupové reprobedny. Pokud se vybere správně, tak to bude hrát rozhodně lépe než Geniusy, ale bude to méně hučet - což by někdo mohl považovat za nedostatek :-)

   Třeba staré ruské reprobedny se dvěma desetipalcovými basáky fakt basují lépe než lepenková krabice Genius s jedním čínským osmipalcem:
   http://elektro.bazos.cz/inzerat/8955541/VEGA-25-AC-109-2.php
   http://elektro.bazos.cz/inzerat/9103369/Sony-E-70.php

   Stereo zesilovačů do 2 tisíc Kč je na prodej spousta ...

  12. :-D:-Dmam je už doma jaksi to huuu nedela :-D:-D:-D,jsou to dobry bassy jak svin:-Dčlověk si to musi ověřit sám aby vědel kupujte lidi neprohloupite:-Popravdu huuu to opravdu nedela

  13. 100 lidí 100 chutí. Naprosto správně píšete "člověk si to musi ověřit sám aby vědel". Ovšem napsat "kupujte lidi neprohloupite" bych se já osobně neodvážil - to podle mě platí jen a pouze pro lidi, kteří nechtějí nebo nemohou dát za audio vybavení víc peněz. Náročnější posluchač schopný a ochotný si připlatit by nákupem Geniusů rozhodně prohloupil, protože Geniusy zkrátka zvuk přesahující jejich cenovou kategorii nemají a za více peněz lze koupit aparaturu s lepším zvukem. Já vám váš názor neberu, ale například můj kamarád s nimi spokojený nebyl a já jsem je bohužel slyšel taky. Ale třeba měl jen smůlu na špatný kus, do kterého omylem zavřeli hejkala :-)

  14. Dovolím si upozornit na konstrukční rozdíly sestav Genius řady SW-HF 5.1:

   SW-HF 6000 - dvoupásmové satelity a center, reproduktor subwooferu o průměru 8"

   SW-HF 5005 a SW-HF 5050 - dvoupásmové satelity a center, reproduktor subwooferu o průměru 6.5"

   SW-HF 4000W - jednopásmové satelity a center, reproduktor subwooferu o průměru 6.5"

   SW-HF 4500 - horší nástupce 4000W - jednopásmové satelity a center, reproduktor subwooferu o průměru jen 6", chybí krycí textilní mřížky reproduktorů na satelitech a centeru

   Papírově jsou ještě rozdíly ve výkonech. O reálných rozdílech bych si iluze nedělal - ve všech modelech jsou malé transformátorky a zesilovače s integrovanými obvody TDA (spíš s jejich čínskými kopiemi).

   6.5" repráček (průměr 16.5 cm) se mi zdá použitelný maximálně jako středobas do malých regálových reprosoustav nebo do dveří u auta, ale jako basák do subwooferu? Z tohoto pohledu má podle mého názoru smysl jen právě recenzovaný model 6000, který má v subwooferu reproduktor o průměru alespoň 8". Ušetřit pár stokorun zakoupením levnějšího modelu se opravdu nevyplatí. Papírových 40 Hz samozřejmě nehraje ani model 6000, natož modely s menším basáčkem (hrát 40 Hz neznamená vydávat na frekvenci 40 Hz nějaký zvuk s útlumem 20 a více dB).

   Poměr cena/výkon je u sestav Genius SW-HF 5.1 dobrý, ale opravdu si nelze dělat iluze, že je jejich zvuk zázračný. Za jejich cenu je v konstrukci spousta kompromisů, v zapojení velké množství chyb a ošizení a hlavně elektrolytické kondenzátory po pár letech ztratí kapacitu, což se projeví brumem ze satelitů a dalším zhoršením už tak dunivých basů.

   Pokud někdo vlastní starší sestavu, která má zvýšený brum nebo jinou funkční vadu, tak rozumné cenově dostupné řešení je podle mě toto:
   zahodit centrální jednotku/subwoofer s veškerou elektronikou, koupit základní model 5.1 AV Receiveru (třeba Yamahu HTR-3063 nebo RX-V367) a nějaký subwoofer a ze sestavy Genius SW-HF 5.1 použít jen satelity a center. U satelitů a centeru lze zlepšit zvuk výměnou kondenzátorů před výškovými reproduktory za svitkové (MKT nebo MKP) o stejné kapacitě, jakou mají původní elektrolytické.

  15. chápu-li dobře, tak sice tento Genius, ať už jakákoli řada, není pravý 3D zvuk pro domácí kino neboli tak jako jde o imitaci dřeva jde i o imitaci 3D, nicméně za ty prachy (soupavy s reálným 3D zvukem stojí nejméně jednou tolik anebo se doteď pletu?) je to hodně slušné ať už vzhledově anebo tím zvukem - já mám typ ještě s standby a "krom" toho, že za 4 roky používání jsem vše musel už nejméně jednou přezapojit (úplně jinak :-))), aby to zas hrálo a hrálo to dál, tak teď najednou mi hraje jen to repro, co se umisťuje pod tv (a určo nebude problém v tom, že já ho mám od začátku nad tv :-))) a subwofer (basák), ale satelity jen hučí.. a protože se mi to už fakt nechce zapojovat zase jinak a navíc si myslím, že by to už ani nepomohlo, prostě že problém je jinde, tak by mě zajímalo, jestli pánové netušíte, kde - v čem - by mohl být problém.. a dotaz: četl jsem kdesi dobře, že nějaký typ má i rádio (kde by pak ten displej smysl snad měl :-))) ?? Všem díky za reakce, snad jen (protože nejsem genius :-))), prosím o co nejpolopatičtější rady, co s tim, tedy pokud řešení existuje a hlavně pokud vůbec nějaké rady budou :-))

  16. 1) Všechny sety řady Genius SW-HF 5.1 jsou šestikanálové, takže pokud jsou připojeny přes 5.1 vstup ke zdroji 5.1 zvuku, tak reprodukují skutečný "3D" (prostorový) zvuk v tom smyslu, jak to chápeme u 5.1 zvuku.

   2) Co se týče kvality zvuku, tak ve své cenové kategorii patří k tomu nejlepšímu, ale ta cenová kategorie je ta úplně nejnižší, takže o zázračném zvuku si není možné dělat iluze. Kdo si chce lhát do kapsy, tak samozřejmě klidně může. A na druhou stranu při špatném výběru je klidně možné koupit 5.1 sestavu za dvojnásobek, která bude hrát hůř.

   4) Zvýšený brum nebo nefunkčnost některých kanálů po více letech provozu jsou pro Genius SW-HF 5.1 naprosto typické závady - nejprve vyschnou mixerné elektrolytické kondenzátory, které filtrují napájecí napětí zesilovačů, což se projeví zvýšeným brumem. Zde je ještě možné to poměrně jednoduše zachránit výměnou všech elektrolytických kondenzátorů za nové. Pokud se to neudělá, tak po čase díky velkému zvlnění napájecího napětí odejde něco dalšího - většinou integrované obvody ve výkonových zesilovačích. I to je opravitelné, ale už je to pracnější a dražší.

   5) Dřevo je na výroby reprobeden naprosto nevhodný materiál a standardně se na výrobu reprobeden nepoužívá. Na levné reprobedny typu Genius SW-HF 5.1 se používá tvrzený papír nebo dřevotříska polepená tapetou, dražší reprobedny se dělají z MDF pokryté dřevěnou dýhou. Provedení Genius SW-HF 5.1 je na jejich cenovou kategorii celkem obstojné.

  17. 1) přes JAKÝ vstup 5.1? ke zdroji 5.1? tím vstupem chápu subwofer a tím zdrojem např. tv, ale pokud mám tedy genius 5.1, tak bych čekal, že zapojením je ke zdroji - jakémukoli - vznikne 5.1 zvuk.. zapojeno to mám už podruhé jinak (jak jsem už psal), ale prostě pořád mi vedou od geniusu do tv a videa a sat kabely a co víc?

   2, 4, 5) na to, za kolik to je, je zvuk super a to i ted, když nejdou satelity - zrovna jde reklama a duní to tu jak blázen.. JEN už to nemam 3D, pokud jsem to tedy vůbec měl - vím, jen to, že mi hrály všechny 4 repra, ovšem je otázka, zda to byl skutečný 3D - prostorový zvuk - řekl, bych si že ano, ale asi to, že bedny hrají do prostoru, ještě nemusí znamenat 3D - prostorový zvuk - protože jde - nejspíš - i o to, jak je to všechno zapojeno, viz 1), i když nechápu, jak jinak (než to mám, pokud to je špatně) bych to měl zapojit, aby to dalo ten pravý 3D (pomíjím, že mi nejdou a už tedy zřejmě ani nepůjdou ty satelity), ale i bez nich mě to zajímá pro příště.. díky

  18. Vstupy jsou na Geniusu celkem čtyři. Tři jsou stereo (TV, AUX1 a AUX2) a jeden jediný 5.1 je označený (5.1) INPUT:
   http://www.digilidi.cz/files/475_vzadek.jpg

   Ke vstupům na subwooferu (centrální jednotce) se připojují výstupy zvuku jiných zařízení - tzv. zdrojům zvuku - TV, DVD přehrávač, PC a podobně.

   Přes stereo vstupy (TV, AUX1 nebo AUX2) skutečný prostorový 3D zvuk získat v žádném případě nemůžete, protože stereo obsahuje zvukovou informaci jen a pouze pro dva kanály - levý a pravý. Pro 5.1 zvuk musíte mít šestikanálový zdroj zvuku a přehrávat záznam obsahující šestikanálový zvuk - například DVD přehrávač s 5.1 analogovým výstupem nebo počítač s 5.1 zvukovou kartou, a přehrávat musíte film, který obsahuje 5.1 zvukovou stopu.

   Přes stereo vstupy sice hrají všechny satelity, ale nereprodukují skutečnou prostorovou informaci. Levý přední a levý zadní satelit hrají oba to samé, a to zvuk určený pro levý kanál sterea. Analogicky pravý přední a pravý zadní satelit hrají oba to samé, a to zvuk určený pro pravý kanál sterea. Center hraje zvuk smíchaný z levého a pravého kanálu. Subwoofer hraje taky zvuk smíchaný z levého a pravého kanálu, ale "prohnaný" přes dolní propusť - hraje tedy jen basovou část mixu z levého i pravého kanálu.

   Pokud si koupíte AV Receiver, tak k němu můžete připojit TV a na AV Receiveru zapnout některý z módů pro IMITACI prostorového zvuku - například DPLII. Opět nejde o reprodukci skutečného prostorového zvuku, ale o pseudoprostorový zvuk, který působí spíš rozevlátě než prostorově. Úplně postačí třeba Yamaha RX-397 za cca 5 tisíc korun. Geniusy žádný dekodér typu DPLII nemají:
   http://www.digilidi.cz/av-receiver-jak-vybrat?page=0,1

   K AV Receiveru můžete použít satelity Genius. Nejsou žádný zázrak, ale ani vyložený průšvih. Subwoofer Genius lze připojít k AV Receiveru taky - propojí se kabelem CINCH-CINCH Subwoofer Out na AV Receiveru a konektor SUB na (5.1) INPUT na Geniusu. Protože ale předpokládám, že ten subwoofer Genius se s vámi loučí a pravděpodobně časem odejde úplně, tak bude lepší koupit nový aktivní subwoofer.

  19. ALE genius přece JE 5.1 zdroj zvuku, ne? A pokud ne, tak k čemu je?

   U filmů na dvd se sice uvádí, že mají 5.1 zvuk, ale ted jde o to, zda je to jen u filmů na dvd anebo to ten film prostě má. Ovšem stejně nemám pocit, že bych u nějakého dvd filmu (s 5.1 zvukem) měl skutečně 3D zvuk, tak nevím.. a pochybuju, že běžné pořady v tv (i kdyby sat či stb krom těch filmů) mají 6ti kanálový zvuk, takže pro sledováná tv pořadů je to k ničemu?

   Radíte koupit si AV rec., ale je jasné, že ani on mi neposkytne 3D a z toho, co píšete, mám dojem, že genius, pokud by byl zapojen správně, tak by 3D zvuk poskytl -apropo pokud nemám dvd přehrávač s 5.1 analog výstupem (až ted jsem zjistil, že tam mám jakýsi asi výstup ((nikdy jsem takový neviděl)) digital optical audio output, to ale asi 5.1 výstup není nebo snad ano?), tak mi genius z něj zvuk 5.1 (3D) nedá? No právě proto jsem si Genius koupil.

   A navíc je to ted tak, že ač mam zvuk jen ze střeďáku a subwoferu, tak to má pořád lepší a dynamičtější zvuk, než stereo s tim, že pravý 3D zvuk jsem nejspíš stejně nikdy neměl, jen to bylo slyšet prostorověji..

   A snad ještě: dívám se přes videokanál a při prvním zapojení a přepnutí ze satelitu (antény) na stb mi šel pořáD zvuk ze satelitu a musel jsem přepnout subwofer z dvd na tv, ALE při nynějším zapojení se zvuk po přepnutí na stb (přičemž jsem pořád na videokanálu) vypne a až stiskem tlačítka tv na ovladači k subwoferu naskočí i zvuk z stb, a/le levá bedna, která je u mě, hraje jinak (víc), než při tom satelitu.

   Tak každopádně opět díky a snad se (od Vás) dozvím ještě více - přeju Vám prima týden

  20. S tím zdrojem a cílem je to jen otázka pohledu. Pro vaše uši (cíl) samozřejmě jsou zdrojem zvuku bedny Genius. Pokud se ale bavíme o elektrickém zapojení jednotlivých přístrojů, o tzv. reprodukčním řetězci, tak zde elektrický signál putuje od zdroje k cíli. Zvuk putuje například z DVD přehrávače do Geniusů a ne naopak. DVD přehrávač je tedy zdrojem. Pokud máte zapojení přes TV - tedy z DVD přehrávače nejprve do TV a z TV do Geniusů - tak zdrojem je stále DVD přehrávač, TV je pro zvuk jen průchozí a cílem jsou Geniusy.

   Většina filmů na DVD 5.1 zvuk má. Když pustíte film, tak v menu na začátku filmu většinou máte na výběr jazyk zvuku, jazyk titulků a taky jeden nebo dva typy 5.1 kódování zvuku a jeden stereo zvuk - například 5.1 DTS, 5.1 DD a 2.0 stereo. Pokud si zvolíte 5.1 DTS nebo 5.1 DD a CELÝ REPRODUKČNÍ ŘETĚZEC JE ŠESTIKANÁLOVÝ, tedy všechny přístroje a propojovací kabely na celé trase od DVD přehrávače až pro reprobedny jsou schopné přenášet 6 kanálů, pak posloucháte 3D zvuk. Pokud do cesty signálu zařadíte něco, co umí přenášet jen stereo, neposloucháte 3D zvuk. Pokud tedy máte například z TV do Geniusů stereo kabel se dvěma CINCH konektory na každé straně, neposloucháte 3D zvuk:
   http://www.mader.cz/ednet-audiokabel-2xcinchlr-2xcinchlr-18m

   U Geniusů pro 3D zvuk musíte mít DVD přehrávač s analogovým 5.1 výstupem. Například tento:
   http://www.digilidi.cz/evolve-dx580-hdmi-uzivatelska-recenze-dvd-prehravace
   Na zadním panelu vlevo je 6 CINCH výstupů:
   http://www.digilidi.cz/files/548_zadek.jpg
   Tento výstup musíte propojit kabelem se šesti CINCH konektory na každé straně s 5.1 vstupem na Geniusech. Jinak to u Geniusů nejde.

   Pokud do Geniusů pouštíte zvuk ze zařízení, které nemá šestikanálový analogový zvuk, musíte to na Geniusech zapojit do některého ze stereo vstupů (TV, AUX1 nebo AUX2). Budou hrát všechny reprobedny (pokud není v Geniusech nějaká závada), ale 3D zvuk to nebude, protože nemáte 5.1 zdroj zvuku. Satelit, Set-top-box ani TV nejsou zdrojem 5.1 zvuku. Pokud nemáte DVD přehrávač s analogovým 5.1 výstupem, ale jen s analogovým stereo výstupem, tak ani on pro Geniusy není zdrojem 5.1 zvuku.

   Pokud propojíte DVD přehrávač s AV Receiverem pomocí HDMI kabelu, optického kabelu nebo koaxiálního kabelu, budete mít 5.1 zvuk, protože ten se po těchto kabelech přenáší zakódovaný digitálně, v AV receiveru se dekóduje, v DA převodníku převede na 6 analogových signálů a ty se zesílí každý zvlášť v koncových zesilovačích a nakonec se zvuk pošle do beden.

   Geniusy nemají žádný digitální vstup zvuku, žádné dekodéry prostorového zvuku ani žádný DA převodník. Jiná 5.1 cesta než 6 analogových kabelů do Geniusů nevede.

   Uffff ....

  21. Tak schválně to tu nechám, ale přečetl jsem si to znova a už mám aspoň v něčem jasněji a to v té posloupnosti zapojení nicméně pod čarou je to, co stále nechápu.. No nevím, jestli mám propojeno DO či Z, resp. kde TO začíná – a původně jsem si myslel, že genius je – jako původce 5.1 pro 3D - na začátku a teď začínám (snad dobře) chápat, že genius by měl být uprostřed – nebo ne? Nebo to je jedno? Začínám se v tom ztrácet, místo aby naopak, nicméně takto – vše mám (sat, stb, dvd, video) prostě propojeno vzájemně a přímo od genius k tv mi kabel nevede, ale jeden ze zdrojů pak je spojen cinchem s tv.

   Vždyť genius dodává jen kabely s cinch na obou koncích a snad ani jiný vstup (nebo výstup) v genius není, tak ted nevím.. navíc mě tak napadlo, že genius nedodává vůbec žádné schéma zapojení a sice bych si tedy řekl, že propojím-li vše pomocí kabelů od genius, získám 3D, ALE podle toho, co píšete, tak ani náhodou, tak pak smysl soupravy a potažmo subwoferu nechápu, resp. uniká mi smysl, proč je to 5.1 souprava a tedy pro domácí kino pro zvuk 3D.

   ALE jestliže píšete, že zdroj (satelit, video, stb, dvd) musí mít 5.1 zvuk, znovu se ptám, k čemu pak vlastně potřebuji genius a jeho subwoofer? Je to proto, že jedině do subwooferu lze připojit 5+1 bednu?

   Píšete: „Pokud do cesty signálu zařadíte něco, co umí přenášet jen stereo, neposloucháte 3D zvuk.“ A to by pak jen kvůli tomu z ostatních zdrojů ve výsledku nebyl 3D anebo jen u toho stereo zdroje?

   A ten vstup či výstup na mém dvd „digital optical audio output“ je k čemu?

   Každopádně je to přesně tak, jak píšete na konci, čili mám 6 analogových kabelů od genius dodaných a od jeho subwooferu vycházejících dál, ale stejně to nejspíš nebude to pravé ořechové, tak nevím..

   Jo a z toho výstupu 5.1 na subwooferu mi 2 cinche jdou do satelitu, 2 do dvd a 2 nikam. A Pokud jde o ty koncovky kabelů cinch, tak jednak jiné genius nedodává a hlavně u toho 5.1 vzadu na subwooferu jsou zdířky právě a pouze pro koncovky cinch, takže s ohledem na to, co píšete těsně nad odkazem na tyto koncovky tomu už vůbec nerozumím.

   Ale vždyt u toho evolve jsou vzadu taky „jen“ koncovky cinch, hdmi a pak asi ten, co mám já a na který jsem se ptal, k čemu je.

   A snad nakonec: existuje nějaký ten genius 5.1 (nebo více) s rádiem, kde by pak ten displej měl smysl? Jsem přesvědčen, že jsem ho viděl a jistě není problém se juknout na netu, ale když už, tak se ptám i na toto, protože Vy to jistě budete vědět. A jen mě tak napadá, CO Vy byste mi pro 3D a nejlépe s tím rádiem (ale není podmínkou) doporučil, aby byl ideální ten poměr cena/výkon. Díky
   ----------------------------------------------------------------------------------
   Na konci prvního odstavce píšete, že tv je jen průchozí, a cílem jsou genius (které, předpokládám vydávají 3D) ale na konci druhého odstavce píšete, pokud mám od tv do genius cinche, nemám na konci 3D pak dál píšete, že tv není zdrojem 5.1 zvuku, ALE jednak PŘECE jinak než cinchema to propojit nelze (aspon tedy ne do genius) a pak přece tv k tomu potřebuju, tak JAK docílím na zvuku 3D, když – průchozí – tv nemá vlastnost 5.1?? A mám to chápat tak, že žádný sat ani stb ani whs nemá 5.1 vlastnost, takže lze mít 3D jen z dvd?? A i kdyby ne, tak bych si řekl, že právě proto si pořídím např. genius 5.1, abych zvuk od všech těchto zdrojů (především tedy obrazu) 3D měl a vytvoří mi ho prostě jakýkoli subwoofer.

   Apropo: nebo to mám chápat tak, že pro 3D u všeho potřebuji krom subwooferu ještě právě ten AV reciever?? Četl jsem ten odkaz, kde se nahoře píše „k čemu slouží“, ale to už jsem se právě nedočetl

   Píšete: „Pokud si zvolíte 5.1 DTS nebo 5.1 DD a CELÝ REPRODUKČNÍ ŘETĚZEC JE ŠESTIKANÁLOVÝ, tedy v š e ch n y přístroje a propojovací kabely…“ a tím „všechny“ myslíte dvd, tv, subwoofer??

   Píšete: „Pokud do cesty signálu zařadíte něco, co umí přenášet jen stereo, neposloucháte 3D zvuk. Pokud tedy máte například z TV do Geniusů stereo kabel se dvěma CINCH konektory..“ ale kabely přece není přístroj a kabely cinch jsou od genius a, jak jsem už psal, jiné konektory než cinch na subwoferu genius nejsou, tak zas nechápu..

   Jediné co, snad, chápu dobře je, že pokud ostatní JEN stereo přístroje zapojím do av 1 a 2, tak tím nenaruším výsledný 3D efekt pro řetěz dvd 5.1, tv (no jo, ale ta zas taky není 5.1 omg) a genius

  22. Tak já to zkusím jinak. Sedíte na křesle a reprobedny máte rozmístěné nějak takto:
   http://www.excelia-hifi.cz/img/FocalChorus-S_tech.jpg

   Pouštíte si 3D demo, ve kterém létá vrtulník dokola kolem vás po směru hodinových ručiček. V okamžiku, kdy je vrtulník za vaším pravým ramenem, zvuk jeho motoru se ozývá jen a pouze z pravé zadní bedny a ostatní bedny nevydávají žádný zvuk. Když je vrtulník přímo za vámi, stejný zvuk jde z obou zadních beden. Když je za vaším levým ramenem, hraje jen levá zadní bedna. Když je vlevo od vás, hraje levá zadní a levá přední bedna. A tak dále. Pokud se k vrtulníku přidá hluboký tón výbuchu bomby, ozve se jen ze subwooferu. Zkrátka pro skutečný 3D efekt máte 5 beden + subwoofer, a ty musí umět hrát každá něco jiného - každá musí být elektricky naprosto nezávislá na ostatních.

   Ten 3D demo film stejně jako každý jiný 5.1 film, který si pouštíte, musí obsahovat 6 nezávislých zvukových stop. Tyto zvukové stopy musíte dostat do Geniusů po šesti samostatných CINCH kabelech. Těch 6 kabelů musí vést z jednoho jediného zařízení - v našem případě z DVD přehrávače. Ten DVD přehrávač musí mít 6 nezávislých zvukových výstupů - 6 CINCH zásuvek označených FL, FR, RL, RR,CEN a SW:
   http://www.digilidi.cz/files/548_zadek.jpg

   Úplně stejně jsou označené vstupní zásuvky na 5.1 vstupu Geniusů:
   http://www.digilidi.cz/files/475_vzadek.jpg

   Vezmete 6 kabelů s CINCH konektorem na obou stranách a propojíte FL na DVD přehrávači a FL na Geniusech, FR na DVD přehrávači a FR na Geniusech, RL na DVD přehrávači a RL na Geniusech, RR na DVD přehrávači a RR na Geniusech, CEN na DVD přehrávači a CEN na Geniusech, SW na DVD přehrávači a SW na Geniusech.

   Pokud nemáte DVD přehrávač se šesti takto označenými CINCH zásuvkami, tak ho není možné s Geniusy propojit tak, abyste dostal šestikanálový 3D zvuk.

   Satelit, video ani Set-top-box nejsou šestikanálové, ale jen a pouze dvoukanálové, tedy stereo. Žádný z těchto přístrojů nepřipojujte k 5.1 INPUTu na Geniusech - nebude to fungovat 3D, ani stereo. Satelit připojte třeba ke vstupu označeného na Geniusech TV, video je vstupu AUX1 a Set-top-box ke vstupu AUX2. Pak vám budou hrát všechny bedny, ale nebude to 3D, protože to zkrátka nejde.

   Pokud váš DVD přehrávač nemá 6 výstupních CINCH zásuvek označených FL, FR, RL, RR,CEN a SW, tak z něj 3D zvuk do Geniusů nedostanete, ani kdybyste se rozkrájel. Rozhodně ho nepřipojujte k 5.1 INPUTu na Geniusech - nebude to fungovat ani 3D, ani stereo. Připojte ho třeba místo videa ke vstupu na Geniusech označenému AUX1. Budou hrát všechny bedny, ale nebude to 3D, protože ho váš přehrávač zkrátka analogově nepodporuje.

   Pokud chcete 5.1 3D zvuk, tak se to ve vašem případě neobejde bez investice - buďto do DVD přehrávače s 5.1 analogovým výstupem, nebo do 5.1 AV Receiveru. Ale i s touto investicí budete mít 5.1 3D zvuk jen a pouze z DVD přehrávače. Ze satelitu, videa a Set-top-boxu to bude vždy jenom stereo puštěné do všech beden.

  23. Ještě jsem si znovu prošel vaše příspěvky a zřejmě už je jasné, proč vám to hraje tak, jak to hraje. Píšete:

   "za 4 roky používání jsem vše musel už nejméně jednou přezapojit (úplně jinak :-))), aby to zas hrálo a hrálo to dál, tak teď najednou mi hraje jen to repro, co se umisťuje pod tv (a určo nebude problém v tom, že já ho mám od začátku nad tv :-))) a subwofer (basák), ale satelity jen hučí."

   "Jo a z toho výstupu 5.1 na subwooferu mi 2 cinche jdou do satelitu, 2 do dvd a 2 nikam."

   Těch 6 vstupních (ne výstupních, zvuk do nich vstupuje) CINCHů na 5.1 INPUTu na Geniusech odpovídá šesti bednám, které Genius obsahuje:
   FL - Front Left (přední levý)
   FR - Front Right (přední pravý)
   RL - Rear Left (zadní levý)
   RR - Rear Right (zadní pravý)
   CEN - Center (Centrální)
   SW - Subwoofer

   Pokud to máte zapojené tak, jak píšete, tedy že máte propojený dvěma kabely například výstup L na DVD přehrávači a vstup CEN na Geniusu a výstup R na DVD přehrávači a vstup SW na Geniusu, tak je jasné, že když pustíte DVD přehrávač, tak vám bude hrát jenom Center a Subwoofer a ostatní bedny nebudou hrát vůbec nebo budou hučet, protože to máte zapojené naprosto špatně.

   Pokud máte současně propojený dvěma kabely například výstup L na satelitu a vstup FL na Geniusu a výstup R na satelitu a vstup FR na Geniusu, tak je jasné, že když pustíte satelit, tak vám bude hrát jenom levá přední a levá zadní bedna a ostatní bedny a Subwoofer nebudou hrát vůbec nebo budou hučet, protože toto zapojení je taky úplně špatné.

   Zkrátka každý přístroj, který má jenom dva výstupní analogové CINCHe označené L a R, musí být zapojený do některého ze tří stereo vstupů (TV, AUX1 nebo AUX2) tak, jak jsem to popsal v předchozím příspěvku.

  24. Špatně zapojené to mám na 100%, ALE právě že donedávna mi při sledování čehokoli ( SAT, STB, DVD) hrálo všechno, jen při přepnutí (nejčastěji) z SAT na STB se nejdřív zvuk ze SAT nevypnul a až stiskem TV na ovladači (protože tam mám STB zapojen) naskočil zvuk z STB a později se přepnutím na STB ten zvuk vypnul a z STB naskočil až navolením STB – jo a přinejmenším levá zadní bedna (k níž jsem nejblíž) hrála jinak u SAT a jinak u STB.

  25. Teď jsem objevil tento inzerát:

   Domaci kino LG - krasny cerny leskly povrch, 100%funkcni bez zavad abezvadny prostorovy zvuk. !

   domaci kino lg - 5.1 kanálový systém domácího kina
   * výkon 300W (5x45 +75)
   * 4 x satelitní reproduktory
   * přehrává: CD, CD-R/RW, DVD DVD+-R/RW, VCD, SVCD, MP3, WMA, JPEG, DivX, Xvid, (podpora českých titulků: srs, sub, smi, txt)
   * progressive scan
   * FM/AM rádio tuner s RDS (paměť na 50 stanic)
   * dekodéry Dolby Digital, Dts, Dolby Pro Logic II
   * VSM - převod sterea na prostorový zvuk ???? takže to jde?? a VSM je CO?

  26. Marketingové žvásty - nic víc. DPLII, VSM ani žádný jiný švindl ze sterea skutečný 3D zvuk udělat žádným způsobem nemůže. Technicky to není možné. Nikdy vrtulník nebude létat kolem dokola.

   Žádné All-in-one domácí kino s plastikovými bedničkami nemá bezvadný zvuk. Všechny hrajou příšerně. Poctivé velké reprobedny s poctivými reproduktory nelze nahradit krabičkami z plastiku s maličkými mizernými repráčky. Jestli chcete skočit na marketingové plky z reklamních prospektů, je to vaše věc.

  27. Ještě mě napadá, proč jsou Geniusy 5.1 v řadách 4000, 5000, 6000? Tu poslední chápu (možná špatně, ale) tak, že 6 beden, ale proč 4 a 5?

  28. Prostorový zvuk to vytvořit nemůže. Pouze to zajistí, aby hrály všechny bedny i subwoofer jako při při připojení Geniusů přes stereo vstup TV, AUX1 nebo AUX2.

  29. Tak je toho (zas mnohem) víc, než jsem původně chtěl, čili se omlouvám, ale nelze jinak..

   Příklad s vrtulníkem letícím kolem mě ve směru hodin. ručiček a jeho zvuk do/z beden 5.1 je super.
   A kabeláž s (konkrétními) koncovkami CINCH tedy ano (a ne že ne, jak jsem z Vašeho chápal).
   a)Pořád ALE nechápu to, JAK je to s tou – průchozí – TV, jestliže ta nemůže být 5.1 neboli JAK TO, že ona (televize) ten řetězec nenaruší, i když NENÍ 5.1?

   b)a pak nechápu toto: jasně, SAT, STB, WHS nejsou 5.1, ALE PROČ NE? To je pak prdlajs domácí kino a žádný „slavný“ 3D zvuk, když ten umí (jen z) DVD. Pak prostě nepochopím, proč SAT, STB ni VHS 5.1 nemůže umět

   c)STA, STB , VHS jsou stereo, ALE nebudou hrát (ani?) stereo a to PROČ ne?

   d)Genius 5.1 umí 3D, ALE stereo NEUMÍ??

   e)PÍŠETE: „Ze satelitu, videa a Set-top-boxu to bude vždy jenom stereo puštěné do všech beden.“

   Do všech beden prostě „nějak“ ANEBO stereo? Čili levý kanál 2 levé bedny, stejně tak napravo a střed a bas?

   f)CINCH kabely mi vedou z 5.1 INPUTU Genius do DVD audio video (viz níže) a do audio video SAT a zvuk mi (nějak) JDE a z 2.1 CH INPUT mi CICHE vedou do videa a TV a zvuk mi jde taky.
   A když jsem vstupní CEN vyndal ze SAT, tak mi CENtrální bedna (čili 4. z 5+1) přestala hrát, ALE po (omylem) zapojení CINCH RR do vstupu SUB mi ZAČLA hrát RR bedna, OVŠEM pouze AŽ KDYŽ jsem zapojil i CINCH SUB zasunul do vstupu RR. Prostě jsem nechtěně prohodil kabely RR a SUB do zdířek. Tak tohle mi tedy vysvětlete?!? Že mi hraje RR bedna ve vstupu SUB je jasné, ALE PROČ JEDINĚ PŘI SOUČASNÉM ZAPOJENÍ SUB REPRA.

   A jediná repra, co mi teď hrají (CEN a SUB) duní (až rezonují) jako blázen, tedy nejspíš asi SUB.

   Mmchdm.: jednak NA CO je 5.1 INPUT 2- kulatá zdířka s 8 dírkami (5 a 1((vlevo dole)) a 2 vpravo nahoře, rozumějte v kole – vypadá to, jak mrňevý cední) a pak proč mám na subwooferu u INPUTŮ místo RL napsáno surround? Surround sound je přece anglicky prostorový zvuk, ale já bych tam místo tohoto slova měl mít LR, neboť, nad tím má být RR a vlevo pak FR (ale napsáno to tam nemám) a FRONT (nikoli FL) a vpravo CEN a SUB – prostě něco není vůbec a něco jinak, navíc a blbě, ale to bude asi jen chyba v označení a tedy detail.

   ALE zajímá mě ta zdířka u subwooferu A I TA DVD tu „digital…“ a pak proč ta RR hraje jen při zapojení SUB, ale SUB mi v tom momentě nehraje. To se to tam vevnitř TAK zbláznilo??
   A ještě k tomu rozmístění beden: CENTR repro mám NAD TV a SUB vedle ní a satelity podle obrázku.

   g)KAM zapojím těch 6 CINCHŮ do TV a CO mam zapojit OD TV a KAM, aby to OD ní šlo DO genius??

   h)Na DVD i TV mám Y, Pb a Pr – ty jsou k ČEMU a hned nad nimi mam dva audio a jeden stereo.

   ch)Popisem to nejsou ty konektory (u DVD výstupní a u TV vstupní ((a televizí průchozí do last genius)), co píšete Vy, ale předpokládal bych, že jsou pro 3D, protože 3D je přece a právě pro DVD, tak by bylo divné, kdyby tyto výstupy nebyly pro 3D a tv a byla drahá, tak bych se – opět - divil, kdyby neměla vstup pro 3D – no asi ne, ale pak platí otázka h)

   i)JEN pak tedy stále nechápu, JAKÝ je konektorový VÝSTUP v TV pro výstup z ní do 3D do genius-nebo musí mít TV 6 vstupních a 6 výstupních Vámi uvedených CINCH zdířek? A jen průchozí přístroj nemusí být 5.1, aby průběh 5.1 signálu nepokazil, ale naopak ho pustil dál?
   Chjoo, ale tohle všechno má mít genius jasně v návodu a to jak písemně, tak obrázkem a niccc
   Ono vlastně 3D je nesmyslný označení pro prostorový zvuk, protože kdyby šel zvuk nahoru /dolu, tak ho –podle mě jedna horizontální sestava 4 beden v tomto směru nevyloudí, nebo ano? A ten vrtulník je sice pěkný efekt, ale jak často jsou ve filmech podobné zvukové scény. jako Navíc si myslím, že – staticky – prostorový je už i 2D, kdy je zvuk v prostoru díky předním a zadním stereo qatro bednám a 3D (pokud vůbec to je 3D a ne stále 2D) je pak pohyblivý, nicméně prostorový je 2D neboli dubl stereo. A středový je pro umocnění zvuku do/ve/prostřed a basový (subvof) je pro dynamiku.

   V reálu – ve filmu – je, myslím, většina zvuků stejně tak (plošně) prostorových, jako vytvoří a poskytnou 2 a 2 bedny a málokterý zvuk se točí kolem Vás.

   Teď mě došlo, že v tv říkali, že nové přímé přenosy závodů motocyklů nebo F1 budou ve 3D – ALE PROČ, když jednak zvukové efekty při závodech nezní kolem nás, ale (prostorově – horizontálně) všude a pak přece žádný tv přijímač, tedy SAT či STB, neumí 5.1, tak proč 3D - ve smyslu vrtulníků, letícího kolem nás? A tady se, podle mě, přesně potvrzuje to, co píšu o 2D anebo 3D prostorovém zvuku horizontálním - do kříže (a event. vertikálním), ale pořád je to běžný prostorový zvuk „před námi, znějící „všude“.

   Prostě genius 5.1 prostorový 2(3)D statický je a je otázkou nakolik je 3D skutečně 3D a i kdyby ano, tak „jen“ v pohybech zvuku – neříkám, že to je detail, ale genius je pro mě zdrojem prostorového zvuku.

   Navíc při stereu přece nehrají obě repra stejně (to by pak bylo dvojité mono), ale zvuk jde taky ze strany na stranu, takže vrtulník by sice vysloveně neletěl „kolem mě“, ale (dle Vašeho příkladu) by zprava doleva letěl, takže nakonec i dubl stereo prostorový pohyblivý SURROUND vlastně je, jen ne na 4 samostatná repra, ale „pouze“ na 2 páry, což ale je, podle mě, plně dostačující, ne-li lepší, ale to (už) je věc názoru.

   A na úplný závěr znovu: co to mám za výstup „DIGITAL OPTICAL AUDIO OUTPUT“ na tom mém DVD?

   Každopádně díky moc za vše a předem snad ještě za těch pár (snad posledních) dotazů.

  30. a) Přes televizi samozřejmě 5.1 analogově neprojde. Nebo na ní máte 6 CINCH konektorů označených FL, FR, RL, RR,CEN a SW ?

   b) Proč, to nevím. Zkrátka jsou stereo

   c) Když se zapojí správně do stereo vstupů, budou samozřejmě stereo hrát

   d) Genius umí stereo i 5.1. Stačí je správně zapojit - stereo přístroje do stereo vstupů na Geniusu, 5.1 přístroje do 5.1 vstupu na Geniusu

   e) Ano. Už jsem to popisoval výše

   f) Dokud budete stereo přístroje nadále zapojovat do 5.1 vstupu na Geniusech, nikdy to správně fungovat nebude

   g) Do TV žádných 6 CINCHů nezapojíte. Můžete propojit stereo analogový výstup na TV a stereo analogový vstup na Geniusech označený jako TV

   h) 3 CINCHe označené Y, Pb a Pr tvoří jeden komponentní výstup obrazu. Stereo výstup na DVD přehrávači můžete propojit se stero vstupem na Geniusech - třeba AUX1 nebo AUX2

   ch) Nevím o žádné TV, která by uměla pracovat s 5.1 analogově

   i) Žádný

   O 3D zvuku jste začal psát vy. Samozřejmě jde o 2D zvuk a používá se pro něj spíš 5.1 nebo 7.1

   3D přenosy v TV vysílání budou mít spíš 3D obraz než zvuk

   DIGITAL OPTICAL AUDIO OUTPUT je digitální výstup zvuku. Lze ho propojit s digitálním optickým vstupem zvuku na AV Receiveru a dostat tak 5.1 zvuk z DVD přehrávače do AV Receiveru

  31. a)a když tedy skrz tv neprojde, jak se pak lze dívat na film na dvd (samozř.s tím, že dvd JE 5.1)?

   vždyt jste psal, že v řetězci dvd – tv- genius je tv (logicky) průchozí, ale při dvd 5.1 a správném zapojení MÁM na konci z beden 5.1 prostorový 3D zvuk.. tak už je to zase jinak??

   f)správně jistě ne, ale vy jste psal, že vůbec ne a mě to – nějak – funguje

   h)takže Y, Pr a Pb jsou efektem něco jako HDMI, ale tuším, že HDMI dá max kvalitu obrazu
   No to tedy nevím, k čemu by byl 3D obraz při sport. přenosech, ale ten 3D zvuk by efekt měl..
   ALE – pro změnu – mě stále zajímá ta zdířka u subwooferu a pak proč ta RR hraje jen při zapojení SUB, ale SUB mi v tom momentě nehraje.

   Pokud by, ať už ten LG anebo genius (jak jsem poslal odkaz) prodával něco, co má umět udělat ze sterea 5.1, ale nešlo by to, tak by s tím asi moc obchodních úspěchů neudělal, tak proč by to dělal? Navíc nechápu, proč by prostě nebylo technicky možné přeměnit dvoukanál na šestikanál a tím spíš, jak jsem psal, že mi přijde trapné, že by ten skutečný 3D (vrtulník) šel jen z videa
   Prostorový zvuk to vytvořit nemůže. Pouze to zajistí, aby hrály všechny bedny i subwoofer jako při při připojení Geniusů přes stereo vstup TV, AUX1 nebo AUX2.

   Ale pokud hraje všech 6 beden (tak jako zázrakem mě) a jasně pak i při zapojení do 2 input na aux, tak to dubl stereo čili 2x 2 bedny a tedy prostorový zvuk JE a je asi pouze diskutabilní, zda to je 2D či 3D, protože, jak jsem už psal, stereo může taky dávat každá bedna jiný zvuk , ale hlavně zadní bedny právě vytvářejí ten surround, když dávají stejný zvuk jako přední a je tedy slyšet v/z prostoru (přede mnou – kolem mě – podle rozestavění beden) a ne z beden.

   A - jediné - správné rozmístění 5.1 beden je to, jak je v tom odkazu od Vás?

   Apropo: Vy píšete, že s 3D jsem přišel já, ale při („jen“) 2D by vrtulník nemohl být z beden slyšet tak, jak jste to – logicky – popsal, takže jste sám popsal 3D a já to, zřejmě (jen) jako první takto nazval.

  32. a) Opakuji naposledy - váš DVD přehrávač nemá analogový 5.1 výstup zvuku. Z něj analogově 5.1 zvuk žádným způsobem do Geniusů nedostanete - ať na přímo, nebo přes TV

   f) Nevím o tom, že bych někde psal, že to nebude hrát vůbec - a nakonec je jedno. Správně - tedy 5.1 - to fungovat nebude

   h) Komponentní výstup obrazu je obdoba RGB - oba jsou analogové. HDMI je digitální

   Rozmístění 5.1 sestavy beden v odkazu je doporučované a optimální. V praxi se ho často nedaří dodržet, ale přibližně takto by to být mělo.
   Jediné, s čím lze laborovat, je umístění subwooferu. Hezky popsané je to například v tomto manuálu v kapitole Umístění a Princip reciprocity:
   http://eshop.prodance.cz/Files/TAPCO_SW10.pdf

   Obchodní úspěchy firmy Genius a její "zázračné" krabičky dělající ze sterea "skutečné 5.1" mě nezajímají. Klidně si tu rozbočku kupte a vyzkoušejte - zlepšíte tak firmě Genius obchodní úspěchy

   A nakonec navrhuji nechat nesmyslné 2D a 3D terminologie a nadále používat termín 5.1 zvuk

  33. Tak jsem se díval na Bastardy (mmchm. po dlouhé době hodně dobře natočená tragikomedie) ze STB a díky tomu jsem zjistil, že mi hrají všechny bedny, takže je špatný jen stereo vstup, kde jsem měl zapojen satelit.

   a) ALE já NEřeším můj případ dvd - tv - sub, ale OBECNĚ, jestliže JE dvd 5.1 - tv - sub 5.1, tak JAK to může být na konci 5.1 zvuk (vrtulník), když tv není 5.1?

   A navíc, jak jste zmínil 7.1, tak tím se sice jistě zvyšuje poslechový efekt, ale nikoli celkově vjemový, protože skutečný 3D by byl zvuk i na výšku, jak jsem už psal (což ale vrtulník není) a 4D je teplotní vjem a (nakonec?) 5D je pachový a „je“ píšu proto, že i tyto vjemy už lze zprostředkovat divákovi.

   A vím to proto, že takové vjemy – zimu jako v jeskyni a vůni, ale už nevím čeho - skutečně jsem zažil v Dino parku v Plzni při sledování krátkého kresleného 5D filmu s mini příběhem z doby ledové.

   Zážitek to byl krátký, ale v tom 5D skutečně úžasný…

   Pak už by tedy (asi) chyběl jen vjem divákovi bolesti, ale to už jen skutečně jen žert v duchu aprílu.

  34. a) Pokud má DVD 5.1 analogový výstup, tak se musí propojit s 5.1 analogovým vstupem Geniusů samozřejmě na přímo. Přes TV analogově 5.1 neprojde. TV je jen stereo, takže přes ní analogově projde jen a pouze stereo.

  35. Pomíjím, že ne každé dvd má 5.1 výstup, což mi taky přijde divné, ale budiž, ale Vy jste předtím psal o řetězci dvd-tv- sub, aby se konci získal 5.1 zvuk, tak proto to řeším.

   ALE pak tedy obraz (z tv) se zvukem 5.1 nevytvořím? Čili domácí kino - obraz se zvukem 5.1 je nemožný? K čemu pak je dvd (byť) s výstupem 5.1, když tv 5.1 zvuk neumí??

   Tak buď mám 5.1 zvuk, ALE bez obrazu anebo i obraz, ALE bez 5.1 zvuku a jen stereo??

   To je mi prostě divný, proč by existoval 5.1 zvuk, kdyby to neuměla tv, to přece nemá logiku a 5.1 by nebyla možná pro ten efekt dom. kina ani jen z dvd

   Tato tv má sice výstup, ale proč ho má, jestliže nemá vstup pro dvd, jestliže ani sat ani stb 5.1 neumí, tak čemu na tv výstup 5.1?:
   http://www.scorpion-elektro.com/katalog/item5724-lcd-tv-sony-kdl-37ex503... ??

   ale je nejspíš už zbytečný to dál řešit, protože - i kdyby to tv kanály vysílaly a i kdyby byly sat, stb a tv 5.1 - kolik filmů je vyrobeno s 5.1 zvukem (vrtulník) a ještě tak, aby se tam něco takto zvukově efektivního dělo, když navíc ve výsledku běžný prostorový efekt 2+2+1. 1 ze subwooferu genius prostě bohatě stačí

  36. DVD přehrávače bez 5.1 analogového výstupu jsou levnější. Kdo má AV Receiver, tak 5.1 analogový výstup vůbec nepotřebuje. Zbytečně by si připlácel za šestikanálový DA převodník a za DTS dekodér, u kterého se platí licenční poplatky za každé jednotlivé zařízení, které ho obsahuje.

   Rozhodně jsem nikde nepsal, že lze přes TV přenést 5.1 zvuk analogově, protože to zkrátka nejde.

   Samozřejmě lze mít obraz a současně 5.1 zvuk i s Geniusy. Stačí mít DVD přehrávač s analogovým 5.1 výstupem. Zapojení je následující:
   1) Z DVD se pošle obraz přímo do TV po jednom kabelu SCART-SCART
   2) Z DVD se pošle 5.1 analogový zvuk přímo do Geniusů šesti kabely CINCH-CINCH

   Žádná mě známá TV nemá analogový 5.1 vstup ani výstup. Sony Bravia KDL-37EX503U samozřejmě taky ne:
   http://www.currys.co.uk/gbuk/sony-bravia-kdl-37ex503u-37-full-hd-lcd-tv-...

   Prakticky všechny filmy natočené za posledních 12 let vydané na DVD obsahují 5.1 zvuk. Pokud po 5.1 zvuku netoužíte, tak nechápu, proč jste si kupoval 5.1 Geniusy a proč to tady řešíme.

  37. tak to je jasné, že dvd bez 5.1 levnější, ale jistě ne zásadně oproti s..

   možná jste nepsal, že lze skrz tv přenést signál 5.1, ale psal jste o nutnosti řetězce dvd-tv-sub pro 5.1 (z čehož to ((logicky)) vyplývalo), ale sám sobě to vyvracíte tím - správným- zapojením za 1) a 2), ovšem toto NENÍ řetězec, ale DVĚ - samostná - propojení (dvd-tv + dvd-sub) pro JEDEN obrazový a 5.1 zvukový výsledek

   já jsem sem ale nedal link, co VY, ale tento http://www.scorpion-elektro.com/katalog/item5724-lcd-tv-sony-kdl-37ex503... a tady je Audio výstup pro kanály 5.1

   možná že všechny filmy zvuk 5.1 mají, ale kolik tv kanálu takto ozvučené filmy vysílá..

   po 5.1 zvuku (vrtulník) opravdu netoužím, bohatě mi stačí surround sound na 3.1+2 a to geniusy jsou/umí (nebo snad znáte nějakou zásadně levnější variantu pro "jen" 3.1+2, aby byla stejně elegantní, s mute na DO a tak?), ALE měl jsem problém hlavně s tím, že mi bedny přestaly hrát (ovšem mezitím jsem zjistil, že mi na jiném výstupu hrají) a při té příležitosti jsem se ptal na správnost zapojení (protože jsem tušil, že to nemám správně) a teď už vím, co a jak a o to mě šlo, takže nechápu, proč se divíte, ale i tak dík

  38. Opravdu nevím, kde jsem psal o "nutnosti řetězce dvd-tv-sub pro 5.1", protože to takto zapojit 5.1 analogově v žádném případě nelze. TV může být analogově součástí pouze stereo řetězce.

   Rovněž jsem nepsal, že "propojení (dvd-tv + dvd-sub)" je řetězec. To jsou dva řetězce - jeden obrazový a druhý zvukový, každý složený ze dvou článků. Psal jsem to proto, že je to asi jediná varianta, jak správně zapojit DVD s analogovým 5.1 výstupem, TV a Geniusy tak, abyste měl současně obraz i 5.1 zvuk.

   Ano, dal jsem jiný odkaz na stejný typ televizoru, kde je popis vstupů a výstupů detailnější, než v tom vašem odkazu. Ve vašem odkazu žádný 5.1 ANALOGOVÝ výstup zvuku nevidím. Kde ho vidíte vy?
   http://www.scorpion-elektro.com/katalog/item5724-lcd-tv-sony-kdl-37ex503...
   Já tam v popisu vidím jen "Audio výstup pro kanály 5.1", což je nepřesný popis pro DIGITÁLNÍ OPTICKÝ výstup 5.1 zvuku.

   Zkuste se, prosím, podívat přímo na web Sony, a najít na této TV 5.1 analogový výstup:
   http://support.sony-europe.com/tvhc/imanual/parts.aspx?site=odw_cs_CZ&m=...

   Já tam vidím jen to, co má prakticky každá LCD i plasmová TV, a to:
   - analogový výstup stereo zvuku pod číslem 6
   - digitální optický výstup 5.1 zvuku pod číslem 5

   Co myslíte tím "surround sound na 3.1+2" netuším. Geniusy přes svoje stereo vstupy používají primitivní "mód" většinou označovaný jako All Stereo, který jsem už popisoval. Rozhodně se nejedná o žádný skutečný 5.1 zvuk, ani o pseudo 5.1 zvuk typu DPL II. Pro jistotu to zopakuji:
   Levý přední a levý zadní satelit hrají oba to samé, a to zvuk určený pro levý kanál sterea. Analogicky pravý přední a pravý zadní satelit hrají oba to samé, a to zvuk určený pro pravý kanál sterea. Center hraje zvuk smíchaný z levého a pravého kanálu. Subwoofer hraje taky zvuk smíchaný z levého a pravého kanálu, ale "prohnaný" přes dolní propusť - hraje tedy jen basovou část mixu z levého i pravého kanálu.

  39. Ahoj lidi. Mám malý dotaz. Už mám toto repro asi rok a jsem moc spokojen, ale popřád jsem nějak nepřišel na to, jakým způsobem uvedu repro do stavu stanby?

   Děkuji moc za radu T.P.

  40. dobry den, chtela bych se zeptat, mame tyto repraky, ale nehraje nam cela leva strana, kdyz jsou zapojeny v pc. zkouseli jsme pustit muziku z mobilu a normalne funguji, takze bude chyba v nastaveni v notebooku, ale nevime si rady kde. nemuzete nam poradit? dik

  41. 1) Zapojujete do notebooku ten samý kabel jako do mobilu a používáte ten samý stereo vstup na Geniusech při hraní z notebooku i při hraní z mobilu? Jinými slovy mi jde o to, zda jednoduše vytáhnete kabel z mobilu a zapojíte ho do notebooku bez jakéhokoli přepínání vstupů na Geniusech.

   2) Můžete zapojit do notebooku místo Geniusů nějaká sluchátka a vyzkoušet, jestli hraje levé i pravé sluchátko?

  42. Předpokládám, že používáte stereo vstup na Geniusech, protože TV má jen stereo výstup. Zkoušel jste jiný zdroj zvuku než TV a to se stejným kabelem a stejným vstupem na Geniusech, jaký používáte k připojení TV?

  43. Dobrej mam je a nemám žadny problém...třes notebook mě dou taky bezproblemu...možna skusi stahnout..nejaky ovladač na zvukovou kartu...nebo v nastaveni reproduktoru...

  44. To byl nějaký kondenzátor. Jeho hodnotu lze zjistit v servisním manuálu, nebo v jiném funkčním výrobku. Zkuste "vygooglit" service manual

  45. Ten vystřelený kondenzátor ale nemusí být jedinou závadou. Jeho odstřelení bude spíš důsledkem jiné závady - shořelého integrovaného obvodu v koncovém zesilovači a podobně. Ale je to jen můj odhad ...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.