Recenze reproduktoru Sony SRS-XB41 – kamarád na oslavu i do deště

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Říj 23, 2018
  5× Komentováno

  Produkt od Sony se vymyká dosud testovaným bezdrátovým Bluetooth reproduktorům z více důvodů. Hlavním je jeho cenovka atakující 4 až 5 tisíc korun, druhým možnost ovládání přes mobilní aplikaci a také odolnost IP67. Hlavní devizou by měl být kvalitní zvuk s plnými basy.

  Kromě toho lze reproduktory propojit dohromady, což už zavdává na celkem dobré ozvučení i nemalé místnosti. Z tohoto pohledu za relativně málo peněz a s relativně malým úsilím a bez kabelů.

  Kompletní specifikace naleznete na webu.

  Kouzelný barevný svět

  Sony SRS-XB41 je nabízen ve několika barevných provedeních: modré, černé a řekněme červené. Všechny při tom dokáží nabídnout barevný doprovod hudby, který by mu mohl závidět i producent diskopříběhu. Ale vážně, pokud byste o světelnou šou nestáli, lze ji snadno vypnout tlačítkem BATT na zadním ovládacím panelu (stačí jej přidržet).

  TIP: Niceboy Raze – muzikant pod vodou

  Pro případ, že byste chtěli dostat tento barevný živel pod kontrolu, stáhněte si aplikaci Sony Music Center s plug-inem Fiestable z Google Storu (nebo na iPhone) a jste ve hře. Nikoliv s Androidem 4.4, zde mi aplikace hlásila, že není se systémem kompatibilní. 

  Aplikace nám během zkoušení párkrát „spadla“.

  Program zvládá spoustu funkcionalit, což dobře popisuje manuál. Nám se líbila možnost například zvolit pouze nějakou barvu či přednastavené módy apod. Přiložené video jen ilustruje tyto možnosti. Kromě toho objevíte funkci pro DJ, která umí přidat různé tóny (např. bubnu, činelů) dle toho, jak s mobilem zatřepete apod. Podobně lze ovládat i hudbu.

  Vodě i prachu navzdory

  Reproduktor se chlubí certifikací IP67, což znamená odolnost proti prachu i vodě – dokonce při celém ponoření do 1 m na dobu až 30 min. My jsme vyzkoušeli sprchu a vanu na dobu asi 5 minut. Do kýble se reproduktor nevešel a napouštět celou vanu kvůli testu vnímáme jako plýtvání vodou. No, ponořovat se ve veřejném bazénu a blikajícím reproduktorem a akční kamerou by možná upoutalo pozornost plavčíků i okolí, o což zrovna nestojím. Proto ta sprcha.

  Samozřejmě reproduktor obstál bez problémů – krytka ovládacího panelu těsnila, stejně tak nebyl problém reproduktor ovládat. A píseň z notebooku nepřestala hrát ani přes jednu zeď a vzdálenost cca 5 metrů.

  Hudba a výdrž na prvním místě

  Reprodukovaný zvuk splnil, něřkuli předčil, očekávání. Je kvalitní s výborným podáním basů (ty lze regulovat přes aplikaci v mobilu) a hlasitostí mnohem větších beden. Nebudu lhát, nejsem audiofil, ale tento zvuk si mě podmanil. Na druhou stranu jsem asi trošku lakomý, protože dané peníze bych za něj nezaplatil.

  Co nás neohromilo? Funkce Live Sound. Principiálně nebude asi špatná, ale doma v pokoji dá výsledné reprodukci dojem, jako byste ho hodili někam do jeskyně či z okna sousedovi na balkón. Využití se tak moc nedočkala.

  Co nás naopak nadchlo, byla výdrž akumulátoru, se stopkami jsem u něj nestál, ale nebylo to třeba, prostě hrál a hrál po dobu, která mi přišla opravdu dlouhá. Pokud jsem si nebyl jistý, stisk jsem tlačítko BATT a reproduktor mi srozumitelnou angličtinou ženského hlasu sdělil, že má ještě 50 %. Z tohoto pohledu mi přišlo zbytečně dotěrné, když se vcelku vehementně začala slečna opakovaně dožadovat nabití již u 20 %. Ano, říká se, že stav nabití akumulátoru byste měli udržovat mezi 20 až 80 procenty, tak asi proto. Ale ono těch 20 % se rovná ještě pár hodinám provozu.

  Jakožto gentleman, zvyklý naslouchat ženám, jsem dlouho neodolával a „reprák“ prostě připojil do elektřiny. Máte dvě možnosti: zvolit přibalený adaptér nebo použít micro USB port i kabel.

  Kromě toho zde máte klasický USB port, určený pro nabíjení jiných zařízení, takže Sony nabídne funkci powerbanky, což se může hodit např. při dlouhé oslavě, kde pouštíte hudbu z mobilu.

   

   
  ZáporyKlady
  - Vyšší cena+ Velmi kvalitní zvuk a basy
  - Aplikace nám občas padala+ Výdrž akumulátoru vč. hlasové indikace kapacity
  - Basy lze regulovat jen přes aplikaci+ Odolnost IP67
   + Ovládání funkcionalit přes mobilní aplikaci
   + Funkce powerbanky

   

  Za zapůjčemí reproduktoru Sony SRS-XB41 děkujeme společnosti 

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  5 Komentáře

  1. No právě ta cena s konkurencí... Mám starší verzi (2kusy XB30, XB40) a novou (XB31...) Poslouchám přes LDAC kodek... Recenzovanou XB41 nehodlám pořizovat, protože bych si spíše pohoršil, když mám lepší a starší XB40 dokonce ve dvou kusech... Jen bych chtěl říct, že zvukově není velký rozdíl mezi XB31 a XB41. Jen je tam o mnoho větší cena... Recenzované XB41 mají obrovské hloubky a ostatní pásma se výrazně ztrácí. Levnější XB31 jsou lepší a ve dvou kusech překonají výkonem XB41, což je fajn. Navíc LIVE mode nabídnou více prostoru, ale za cenu zkreslení zvuku což je u některých hudebních žánrů nevýhoda. Nejvíc bych lidem doporučil zlatý střed SONY SRS-XB31 v poměru cena/výkon...

  2. No nevím, jestli můu může konkurovat, spíš se podívej na něco z vyšších cenovek, ať to má smysl. Pokud z toho chceš mít fakt užitek, tak se moc šetřit nevyplatí :).

  3. Za sebe jako levnější alternativu vidím model Niceboy RAZE. Tenhle reprátk stojí o dost méně a hraje fakt moc hezky. Je také voděodolný a dá se ovládat telefonem. Recenze je k nalezení na netu.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?