Recenze reproduktoru Ikea Eneby - severská jednoduchost i krása

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Říj 06, 2019
  0× Komentováno

  Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.Reproduktor byl, v duchu filozofie Ikea, zabalen minimalisticky, aby krabička zabírala, co nejméně místa v přepravních kartonech. Velmi sympatické, proč ne. A kdyby zcela vymizel plast, budeme tleskat. Neutrácí se za zbytečnou grafiku a 3D fólie a jiné “kraviny”, k čemu taky?

  Papírově spíše slabší

  Eneby zaujal hlavně vzhledem, proti tradiční “konfekci” vyčnívá, je hranatý s dírou a korkovým stojánkem, který leckomu jistě evokuje ledasco. Co by napadlo pana Freuda, že napadne skoro každého, jistě každého druhého napadlo. :o) To ale nevadí, reproduktor působí decentně a do usedlejší domácnosti se jistě hodí více než blikající či červený válec.

  Výrobce mluví o poměrně malém výkonu 3 W, navíc reproduktor nedisponuje vlastním akumulátorem. Můžete vložit tři AAA akumulátory - klidně ty z vedlejšího “regálu”, na výběr máte více kapacit typu Ladda - 500 mAh či 900 mAh. Počítejte však s navýšením ceny minimálně o 79 Kč nebo 149 Kč. Jeden článek vám zůstane vždy ladem, což je nedomyšlené.

  Hmotnost korkového stojanu, reproduktoru bez a s bateriemi uvnitř.

  Reproduktor napájí klasické micro USB prostřednictvím estetického, látkou potaženého, kabelu. Bohužel dosti krátkého, málo ohebného, takže pokud s něčím při jeho použití k nabíjení hýbete, zaručeně vypadne, konektor dobře nedrží.

  Kromě tradičního Bluetooth 4.2 lze Eneby připojit ke zdroji zvuku i prostřednictvím 3,5palcového audio konektoru. Propojovací kabel si budete muset koupit, pokud žádný nevlastníte.

  Zkušenost ničím nenahradíš

  To je známý fakt a hlavně o té by recenze měla být. Stručně k baterkám. Výhodu můžete vidět v tom, že je reproduktor levnější (i když většina to, logicky, přerámuje, že musí připlatit za baterie). Kupovat je nemusíte, stačí volný USB port na notebooku třeba a vše se tím vyřeší. Navíc se reproduktor vypne s notebookem i při připojení přes audio kabel. To se nám líbilo, protože takový Media Player Classic - Home Cinema disponuje funkcí vypnutí po dohrání filmu a nemusíte nic řešit. Bohužel při připojení k mému notebooku reproduktor šuměl. Ve spolupráci s USB nabíječkou či powerbankou to nedělal.

  Pokud se tedy rozhodnete akumulátory zakoupit, můžete volit libovolnou kapacitu dostupnou pro AAA akumulátory - řekněme od 500 mAh do 1200 mAh? To bohatě stačí. S časem výdrže problém nemáme, ale s typem baterií. Ni-Mh mají totiž paměťový efekt, takže pro přenosný reproduktor do budoucna katastrofa z hlediska praktičnosti a životnosti. Hlavně je prvně “naformátujte”.

  Funkčně nehledejte nic navíc kromě schopnosti býti (bez)drátovým reproduktorem včetně mikrofonu, spíše však interiérovým. Žádné FM rádio, žádnou čtečku karet. Vypínač jej zapne nebo vypne - Bluetooth je stále aktivní, takže se připojí i pokud zařízení k počítači připojíte pomocí audio kabelu. Pokud funguje bezdrátově, má funkci automatického vypnutí, při zapojení audiokabelu se samozřejmě nevypne s počítačem (pokud má vloženy akumulátory).

  Klidný hlas nezná bass

  Po zvukové stránce není Eneby katastrofa. Hlasitosti nabídne kupodivu dost. Ale nelze si nevšimnout, že jde pouze o mono reproduktor bez basové membrány. Tím je vše dáno. Je dobrý pro mluvené slovo, poslech rádia či filmů. Pokud zkusíte něco basového, pak velmi rychle pošlete Eneby k či spíše za jeho limity!

  TIP: TEST „KAPESNÍCH” REPRODUKTORŮ – ČTYŘI DO MARIÁŠE

  A vyplatí se jej koupit? My tak učinili a nelitujeme, zůstává na stole a slouží, ve 14denní lhůtě jsme jej nevrátili. Když nečekáte zázraky, nezklame vás. Ale upřímně nevidíme moc racionálních důvodů, proč kupovat Eneby. Připočitáme-li levné akumulátory, cena atakuje 600 Kč (přesně 578 Kč). Třeba Niceboy Raze Mini pořídíte za stejnou cenu jako Eneby bez akumulátoru apod.

   

   

  záporyklady
  - Poměr cena/výkon+ Skladné balení
  - Špatné podání basů+ Dobré podání mluveného slova
  - "Nutno" dokoupit Ni-Mh akumulátory+ Netradiční design
  - Krátký a málo ohebný USB kabel+ Možnost volby akumulátorů

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.