Neděle , 01. 10. 2023

Igor

Recenze reproduktoru Ikea Eneby – severská jednoduchost i krása

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.

06. 10. 2019

06. 10. 2019

Dražší reproduktory Eneby z Ikea doznaly poměrně dobrých hodnocení od různých recenzentů na našem webu (myšleno českém). Proto nám nedalo, zakoupili jsme ten nejmenší z rodiny, přenosný s netradičním vzhledem oproti konkurenci.Reproduktor byl, v duchu filozofie Ikea, zabalen minimalisticky, aby krabička zabírala, co nejméně místa v přepravních kartonech. Velmi sympatické, proč ne. A kdyby zcela vymizel plast, budeme tleskat. Neutrácí se za zbytečnou grafiku a 3D fólie a jiné “kraviny”, k čemu taky?

Papírově spíše slabší

Eneby zaujal hlavně vzhledem, proti tradiční “konfekci” vyčnívá, je hranatý s dírou a korkovým stojánkem, který leckomu jistě evokuje ledasco. Co by napadlo pana Freuda, že napadne skoro každého, jistě každého druhého napadlo. :o) To ale nevadí, reproduktor působí decentně a do usedlejší domácnosti se jistě hodí více než blikající či červený válec.

Výrobce mluví o poměrně malém výkonu 3 W, navíc reproduktor nedisponuje vlastním akumulátorem. Můžete vložit tři AAA akumulátory – klidně ty z vedlejšího “regálu”, na výběr máte více kapacit typu Ladda – 500 mAh či 900 mAh. Počítejte však s navýšením ceny minimálně o 79 Kč nebo 149 Kč. Jeden článek vám zůstane vždy ladem, což je nedomyšlené.

Hmotnost korkového stojanu, reproduktoru bez a s bateriemi uvnitř.

Reproduktor napájí klasické micro USB prostřednictvím estetického, látkou potaženého, kabelu. Bohužel dosti krátkého, málo ohebného, takže pokud s něčím při jeho použití k nabíjení hýbete, zaručeně vypadne, konektor dobře nedrží.

Kromě tradičního Bluetooth 4.2 lze Eneby připojit ke zdroji zvuku i prostřednictvím 3,5palcového audio konektoru. Propojovací kabel si budete muset koupit, pokud žádný nevlastníte.

Zkušenost ničím nenahradíš

To je známý fakt a hlavně o té by recenze měla být. Stručně k baterkám. Výhodu můžete vidět v tom, že je reproduktor levnější (i když většina to, logicky, přerámuje, že musí připlatit za baterie). Kupovat je nemusíte, stačí volný USB port na notebooku třeba a vše se tím vyřeší. Navíc se reproduktor vypne s notebookem i při připojení přes audio kabel. To se nám líbilo, protože takový Media Player Classic – Home Cinema disponuje funkcí vypnutí po dohrání filmu a nemusíte nic řešit. Bohužel při připojení k mému notebooku reproduktor šuměl. Ve spolupráci s USB nabíječkou či powerbankou to nedělal.

K TÉMATU  Recenze GoClever Tab R75 – Nejprodávanější levný tablet

Pokud se tedy rozhodnete akumulátory zakoupit, můžete volit libovolnou kapacitu dostupnou pro AAA akumulátory – řekněme od 500 mAh do 1200 mAh? To bohatě stačí. S časem výdrže problém nemáme, ale s typem baterií. Ni-Mh mají totiž paměťový efekt, takže pro přenosný reproduktor do budoucna katastrofa z hlediska praktičnosti a životnosti. Hlavně je prvně “naformátujte”.

Funkčně nehledejte nic navíc kromě schopnosti býti (bez)drátovým reproduktorem včetně mikrofonu, spíše však interiérovým. Žádné FM rádio, žádnou čtečku karet. Vypínač jej zapne nebo vypne – Bluetooth je stále aktivní, takže se připojí i pokud zařízení k počítači připojíte pomocí audio kabelu. Pokud funguje bezdrátově, má funkci automatického vypnutí, při zapojení audiokabelu se samozřejmě nevypne s počítačem (pokud má vloženy akumulátory).

Klidný hlas nezná bass

Po zvukové stránce není Eneby katastrofa. Hlasitosti nabídne kupodivu dost. Ale nelze si nevšimnout, že jde pouze o mono reproduktor bez basové membrány. Tím je vše dáno. Je dobrý pro mluvené slovo, poslech rádia či filmů. Pokud zkusíte něco basového, pak velmi rychle pošlete Eneby k či spíše za jeho limity!

TIP: TEST „KAPESNÍCH” REPRODUKTORŮ – ČTYŘI DO MARIÁŠE

A vyplatí se jej koupit? My tak učinili a nelitujeme, zůstává na stole a slouží, ve 14denní lhůtě jsme jej nevrátili. Když nečekáte zázraky, nezklame vás. Ale upřímně nevidíme moc racionálních důvodů, proč kupovat Eneby. Připočitáme-li levné akumulátory, cena atakuje 600 Kč (přesně 578 Kč). Třeba Niceboy Raze Mini pořídíte za stejnou cenu jako Eneby bez akumulátoru apod.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Jedním z dalších Umaxů, které plánujeme otestovat, bude v dubnu nebo květnu 10palcový tablet s pouzdrem v klasickém stylu. Kromě tohoto skoro kapesního počítače plánujeme i test většího brášky Umax 11Wa, dále zabrousíme opět mezi reproduktory s Niceboy Raze, něco také natočíme nejen v akci s Niceboy Vega 5 Fun, ale také v automobilu s Rollei CarDVR-318.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek