Pátek , 01. 03. 2024

Bedřich

Srovnávací test „kapesních” reproduktorů – čtyři do mariáše

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

12. 12. 2018

12. 12. 2018

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

Reproduktory budeme představovat podle abecedy, například v tabulce v úvodu. Pokud byste ve výběru hledali nějaký klíč, vězte, že jde o značky, se kterými spolupracujeme a byly schopné dodat produkt v tomto čase. Navíc jsou si podobné výkonem, rozměry i cílovou skupinou – počítá se, že se nebudou jen „válet” po stole, výrobci je vidí spíše v terénu. Každý má k tomu přizpůsoben design jako uchycení na poutku či karabince.

  Energy Music Box 1+ Pear Lamax Sphere SP-1 Niceboy Raze Mini Sony SRS-XB01
Výkon 5 W 5 W 5 W
Frekvence 100 Hz – 18 kHz 280 Hz – 16 kHz 20 – 20 000 Hz
Citlivost >90 dB ≥95dB
Bluetooth 4.1 2.1 4.2 4.2
Basová membrána ano ne ano ano
Audio-in ano ne ne ano
Audio-out ne ano ne ne
Přehrávání z micro SD ano ano ano ne
Přehrávání z USB ne ne ano (funkce powerbanky) ne
Rádio ano ano ano ne
Handsfree ano ano ano ano
Ochrana ne ne ne IPx5
Baterie 800 mAh 400 mAh
Výdrž 6 h 5 h 5 h 6 h
Rozměry 70 × 82 × 32 mm 70 × 70 × 40 mm 92 × 92 × 46 mm 82 × 58 × 57 mm
Hmotnost 137 g 100 g 213 g 156 g
Výbava Audio kabel, USB kabel, poutko, manuál USB kabel, audio kabel, karabina, návod Vícejazyčný návod, nabíjecí micro USB kabel Micro USB kabel, popruh
Doporučená cena 499 Kč 490 Kč 599 Kč 917 Kč

 

Energy Music Box 1+ Pear

Produkty španělské společnosti moc netestujeme a hodláme to měnit. Čím zaujme tento konkrétní reproduktor? Nabízí se hned ve čtyřech barvách, kde nechybí ani konzervativní černá, což kvitujeme. Pastelová divočina nesedne každému. Zvládá vše s hrdostí španělského toreadora – přehrávání z micro SDXC karty, rádio (v testu s druhým nejslabším, resp. nejlepším, příjmem). Kromě toho nabídne taktéž audio vstup 3,5 mm pro staromilce.

Zvuku pomáhá pasivní basová membrána vzadu. A musíme konstatovat, že je ze všech reproduktorů basy zvýrazňuje nejvíce. Bohužel to reproduktor při vysoké hlasitosti přestává zvládat. U zvuku jsme dlouze přemítali, zda je lepší tento nebo Niceboy, nakonec subjektivně Energy trošičku ztrácí. Příjemný je uvítací tón, již zní decentně hlasitě. Celkové druhé místo v testu si zasloužil i díky akceptovatelné ceně a nadstandardní záruce 3 roky. Doporučili bychom jej jako příslušenství k notebooku do kanceláře i pro možnost připojit jej audio kabelem (např. pokud byste měli více periferií na „modrém zubu”, či desktop bez něj). Zde oceňujeme, že nešumí při nabíjení z elektrické sítě a současném připojení reproduktoru do notebooku audio kabelem (na tento problém jsme již narazili u více produktů).

K TÉMATU  Chytrá domácnost – hudba budoucnosti? Ale vůbec ne!

 

Lamax Sphere SP-1

Lamax, který v našem testu skončil (se Sony) na posledním bronzovém místě, špatný není. Ano, chybí mu basová membrána, audio vstup a má nejslabší FM tuner. Ten na stejném místě jako ostatní, kde má pravda problém i klasické rádio s velkou anténou, nechytl bez silného šumu žádnou stanici. Nicméně nenáročnému uživateli bude stačit, zvuk zní i bez membrány plně a nijak neurazil, to opravdu ne, ale rozměry i konstrukce mají své limity.

Do karet mu hraje cena, která za dobu existence na trhu klesla znatelně pod tu doporučenou – v testu byl nejlevnějším kouskem. Navíc bude jistě sedět tomu, kdo jej opravdu hodlá s sebou brát do terénu – tomu odpovídá šasi vybavené karabinou, také možnost připojit sluchátka a mít z něj MP3 přehrávač. Kdo z konkurentů to má? V tomto je jedinečný, takže pokud toužíte i po přenosném přehrávači, nedbejte posledního místa v testu. Také proto dali jistě konstruktéři přednost kabelovému výstupu před vstupem. Logiku to dává. Není špatný, pouze nestačí na dražší modely. Informace o krytí proti vodě a prachu jsme nikde nedohledali, bohužel.

Niceboy Raze Mini

Staršího, výkonnějšího i dražšího sourozence Raze jsme letos proklepávali podrobně a musíme konstatovat, že nové Mini budí mnohem všestranější dojmem. Jako bychom postavili hatchback nižší střední proti luxusnějšímu sedanu střední třídy. Nabídne přehrávání z micro SDXC karty, též z USB disku. Jako jediné v testu nabízí plný USB A port, což jistě může usnadnit sdílení hudby na oslavě či u kamaráda na chatě (spíše nosíme flash disky něž paměťové karty). Navíc jím můžete nabíjet – kapacita akumulátoru není velká, coby nouzové řešení jistě posloužit může. Nejlépe taktéž posloužil FM tuner, který zvládl radio stanice přijímat na špatném místě nejdůstojněji ze všech tří reproduktorů (Sony jej postrádá zcela). Po stránce univerzálnosti konkurentům uniká.

K TÉMATU  Demoliční derby: vyhlášení

Co nám chybí a do jisté míry může být pihou na kráse (nikoli tou u Cindy Crawford) pro některé zákazníky, je absence audio vstupu. V terénu neoceníte absentující ochranu IPxx hlavně pro odkryté konektory. To bude jediná slabina, ještě o 100 Kč vyšší cena, kterou nicméně výrobce snížil z původních 749 Kč. Za tyto peníze bychom jej vítězem neurčili, cenou by se moc přibližoval již reproduktorům o třídu lepším s výkonem kolem 10 W a dvěma membránami. To není třeba řešit (naopak jej koupíte hravě za pod 500 Kč), takže i vzhledem k dobré kvalitě zvuku včetně basů i dobrému poměru ceny a výkonu, vyhrává v našem srovnávacím testu.

Sony SRS-XB01

Sony se rozhodně nemusí stydět za kvalitu zvuku. Zde exceluje. Jako „neaudiofil” konstatuji, že podobný zvuk bych čekal od většího reproduktoru. Výkon jsme nikde nenašli, ale odhadem bude vyšší než konkurenčních 5 W. Pokud chcete kapesní reproduktor, zvuk pro vás představuje alfu a omegu jako tužka pro architekty, na cenu navíc nehledíte, berte Sony.

Upozorňujeme, že funkcemi v Japonsku šetřili. Nemá FM tuner (to by nám nevadilo), nepřehraje nic z micro SD karty, musíte si vystačit pouze s audio vstupem. To cca. o polovinu dráže oproti konkurentům. Barev nabídne celkem šest, jsou roztodivné až divoké (pro mladé, chtělo by se říci) včetně konzervativní černé či bílé. Oceňujeme ochranu IPx5 – silného lijáku či sprchy se bát nemusíte. Vzhledem k ceně si neodpustíme poznámku, že celkově vypadá jako hračka ze střelnice na pouti (hl. v některých barevných kombinacích), i když použitý plast je kvalitní. Zvuk včetně skryté basové membrány nabízí nejkvalitnější.

Výsledná tabulka a jak jsme hodnotili?

Hodnocení kvality zvuku berme samozřejmě jako subjektivní dojem, ale kromě toho jsme zvolili coby objektivní kritéria hodnocení: cenu (ta rozhoduje u každého) a funkce, schopnosti reproduktoru. Nastavili jsme v každé kategorii maximum 4 body (jako čtyři reproduktory) a udělovali každému, jak si zasloužil. Jak prosté. :o)

  Energy Music Box 1+ Pear Lamax Sphere SP-1 Niceboy Raze Mini Sony SRS-XB01
Zvuk 2 1 3 4
Výbava 3 2 4 1
Reálná cena (s DPH) 3 4 3 2
Celkem bodů 8 7 10 7

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnes testovaným zařízením se výrobce snaží nabídnout duchovního nástupce, resp. klon, dříve uvedených zařízení typu 2 v 1 - stejně velkého VisionBooku 11Wa a menšího 10Wi-S. Od každého si bere něco, vždy vlastním způsobem. Chce být zcela novým a neokoukaným modelem v nabídce Umaxu. To se mu dozajista daří...
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Nepřehlédněte

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek