Srovnávací test „kapesních” reproduktorů – čtyři do mariáše

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Repro, sluchátka
  Pro 12, 2018
  0× Komentováno

  Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?

  Reproduktory budeme představovat podle abecedy, například v tabulce v úvodu. Pokud byste ve výběru hledali nějaký klíč, vězte, že jde o značky, se kterými spolupracujeme a byly schopné dodat produkt v tomto čase. Navíc jsou si podobné výkonem, rozměry i cílovou skupinou – počítá se, že se nebudou jen „válet” po stole, výrobci je vidí spíše v terénu. Každý má k tomu přizpůsoben design jako uchycení na poutku či karabince.

   Energy Music Box 1+ PearLamax Sphere SP-1Niceboy Raze MiniSony SRS-XB01
  Výkon5 W5 W5 W-
  Frekvence100 Hz – 18 kHz-280 Hz - 16 kHz20 – 20 000 Hz
  Citlivost>90 dB-≥95dB-
  Bluetooth4.12.14.24.2
  Basová membránaanoneanoano
  Audio-inanoneneano
  Audio-outneanonene
  Přehrávání z micro SDanoanoanone
  Přehrávání z USBneneano (funkce powerbanky)ne
  Rádioanoanoanone
  Handsfreeanoanoanoano
  OchrananeneneIPx5
  Baterie800 mAh-400 mAh-
  Výdrž6 h5 h5 h6 h
  Rozměry70 × 82 × 32 mm70 × 70 × 40 mm92 × 92 × 46 mm82 × 58 × 57 mm
  Hmotnost137 g100 g213 g156 g
  VýbavaAudio kabel, USB kabel, poutko, manuálUSB kabel, audio kabel, karabina, návodVícejazyčný návod, nabíjecí micro USB kabelMicro USB kabel, popruh
  Doporučená cena499 Kč490 Kč599 Kč917 Kč

   

  Energy Music Box 1+ Pear

  Produkty španělské společnosti moc netestujeme a hodláme to měnit. Čím zaujme tento konkrétní reproduktor? Nabízí se hned ve čtyřech barvách, kde nechybí ani konzervativní černá, což kvitujeme. Pastelová divočina nesedne každému. Zvládá vše s hrdostí španělského toreadora – přehrávání z micro SDXC karty, rádio (v testu s druhým nejslabším, resp. nejlepším, příjmem). Kromě toho nabídne taktéž audio vstup 3,5 mm pro staromilce.

  Zvuku pomáhá pasivní basová membrána vzadu. A musíme konstatovat, že je ze všech reproduktorů basy zvýrazňuje nejvíce. Bohužel to reproduktor při vysoké hlasitosti přestává zvládat. U zvuku jsme dlouze přemítali, zda je lepší tento nebo Niceboy, nakonec subjektivně Energy trošičku ztrácí. Příjemný je uvítací tón, již zní decentně hlasitě. Celkové druhé místo v testu si zasloužil i díky akceptovatelné ceně a nadstandardní záruce 3 roky. Doporučili bychom jej jako příslušenství k notebooku do kanceláře i pro možnost připojit jej audio kabelem (např. pokud byste měli více periferií na „modrém zubu”, či desktop bez něj). Zde oceňujeme, že nešumí při nabíjení z elektrické sítě a současném připojení reproduktoru do notebooku audio kabelem (na tento problém jsme již narazili u více produktů).

   

  Lamax Sphere SP-1

  Lamax, který v našem testu skončil (se Sony) na posledním bronzovém místě, špatný není. Ano, chybí mu basová membrána, audio vstup a má nejslabší FM tuner. Ten na stejném místě jako ostatní, kde má pravda problém i klasické rádio s velkou anténou, nechytl bez silného šumu žádnou stanici. Nicméně nenáročnému uživateli bude stačit, zvuk zní i bez membrány plně a nijak neurazil, to opravdu ne, ale rozměry i konstrukce mají své limity.

  Do karet mu hraje cena, která za dobu existence na trhu klesla znatelně pod tu doporučenou – v testu byl nejlevnějším kouskem. Navíc bude jistě sedět tomu, kdo jej opravdu hodlá s sebou brát do terénu – tomu odpovídá šasi vybavené karabinou, také možnost připojit sluchátka a mít z něj MP3 přehrávač. Kdo z konkurentů to má? V tomto je jedinečný, takže pokud toužíte i po přenosném přehrávači, nedbejte posledního místa v testu. Také proto dali jistě konstruktéři přednost kabelovému výstupu před vstupem. Logiku to dává. Není špatný, pouze nestačí na dražší modely. Informace o krytí proti vodě a prachu jsme nikde nedohledali, bohužel.

  Niceboy Raze Mini

  Staršího, výkonnějšího i dražšího sourozence Raze jsme letos proklepávali podrobně a musíme konstatovat, že nové Mini budí mnohem všestranější dojmem. Jako bychom postavili hatchback nižší střední proti luxusnějšímu sedanu střední třídy. Nabídne přehrávání z micro SDXC karty, též z USB disku. Jako jediné v testu nabízí plný USB A port, což jistě může usnadnit sdílení hudby na oslavě či u kamaráda na chatě (spíše nosíme flash disky něž paměťové karty). Navíc jím můžete nabíjet – kapacita akumulátoru není velká, coby nouzové řešení jistě posloužit může. Nejlépe taktéž posloužil FM tuner, který zvládl radio stanice přijímat na špatném místě nejdůstojněji ze všech tří reproduktorů (Sony jej postrádá zcela). Po stránce univerzálnosti konkurentům uniká.

  Co nám chybí a do jisté míry může být pihou na kráse (nikoli tou u Cindy Crawford) pro některé zákazníky, je absence audio vstupu. V terénu neoceníte absentující ochranu IPxx hlavně pro odkryté konektory. To bude jediná slabina, ještě o 100 Kč vyšší cena, kterou nicméně výrobce snížil z původních 749 Kč. Za tyto peníze bychom jej vítězem neurčili, cenou by se moc přibližoval již reproduktorům o třídu lepším s výkonem kolem 10 W a dvěma membránami. To není třeba řešit (naopak jej koupíte hravě za pod 500 Kč), takže i vzhledem k dobré kvalitě zvuku včetně basů i dobrému poměru ceny a výkonu, vyhrává v našem srovnávacím testu.

  Sony SRS-XB01

  Sony se rozhodně nemusí stydět za kvalitu zvuku. Zde exceluje. Jako „neaudiofil” konstatuji, že podobný zvuk bych čekal od většího reproduktoru. Výkon jsme nikde nenašli, ale odhadem bude vyšší než konkurenčních 5 W. Pokud chcete kapesní reproduktor, zvuk pro vás představuje alfu a omegu jako tužka pro architekty, na cenu navíc nehledíte, berte Sony.

  Upozorňujeme, že funkcemi v Japonsku šetřili. Nemá FM tuner (to by nám nevadilo), nepřehraje nic z micro SD karty, musíte si vystačit pouze s audio vstupem. To cca. o polovinu dráže oproti konkurentům. Barev nabídne celkem šest, jsou roztodivné až divoké (pro mladé, chtělo by se říci) včetně konzervativní černé či bílé. Oceňujeme ochranu IPx5 – silného lijáku či sprchy se bát nemusíte. Vzhledem k ceně si neodpustíme poznámku, že celkově vypadá jako hračka ze střelnice na pouti (hl. v některých barevných kombinacích), i když použitý plast je kvalitní. Zvuk včetně skryté basové membrány nabízí nejkvalitnější.

  Výsledná tabulka a jak jsme hodnotili?

  Hodnocení kvality zvuku berme samozřejmě jako subjektivní dojem, ale kromě toho jsme zvolili coby objektivní kritéria hodnocení: cenu (ta rozhoduje u každého) a funkce, schopnosti reproduktoru. Nastavili jsme v každé kategorii maximum 4 body (jako čtyři reproduktory) a udělovali každému, jak si zasloužil. Jak prosté. :o)

   Energy Music Box 1+ PearLamax Sphere SP-1Niceboy Raze MiniSony SRS-XB01
  Zvuk2134
  Výbava3241
  Reálná cena (s DPH)3432
  Celkem bodů87107

   

   
   
   
   

   

  Suma sumárum

  Již z jednotlivých popisků vyplynulo pozornému čtenáři pořadí, nicméně tabulka jistě pomůže – zlatý Niceboy Raze Mini si samozřejmě vysloužil ocenění. Opravdu se povedl a pokud z nějakého důvodu nelpíte na analogovém připojení reproduktoru, neprohloupíte.

  Silnou stránkou stříbrného Španěla není vyloženě nic až na 3letou záruku, dobrý je po všech stránkách. Bronzový Lamax pak osloví cenou a možností připojit sluchátka – na ZŠ jsem o podobném walkmanu snil. Tehdy bylo zcela utopické sehnat kazetový kapesní přehrávač s reproduktorem. Existovaly, ale byly pro mě pekelně drahé a s kvalitou Sphere se nemohly v ničem rovnat. Jasný to důkaz evoluce. Rádio má, nejslabší v testu. Sony naproti tomu kraluje pouze v hlavní disciplíně, zvuku. Jinak nenabízí nic dalšího, není to přenosný přehrávač, jde o prostý reproduktor.

  Za zapůjčení produktů do testu děkujeme.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.