Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Recenze chladící podložky Genesis Oxid 450 – vzduch, barvy a hliník

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme spíše jako diskutabilní. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná...

20. 04. 2021

20. 04. 2021

Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme s velkým otazníkem. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná…

Model s příznačným názvem Oxid 450 výrobce vybavil pěti ventilátory, dvěma stupni výkonu, USB rozbočovačem, možností nastavení úhlu černé hliníkové podložky a samozřejmě, u značky Genesis nepostradatelnými, barevnými efekty. A ještě tu máme zajímavou, vcelku důvtipnou, drobnost – držák mobilního telefonu. Jak to tedy vše dohromady zapadá?

TIP: YENKEE YSN 120 – MODRÉ TORNÁDO

Rozbaleno jest, s kým máme tu čest?

V prvé řadě hned s 5 ventilátory, které se umí točit ve dvou stupních výkonu (1 100 a 2 400 ot./min.). Centrální vrtule disponuje průměrem 14 cm, okolní čtyři pak 6 cm. To není málo a patřičně o sobě dají vědět hlukem, který nepřeslechnete.

Sledování filmu, nízká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Cinebench R23, vysoká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

Pro můj plastový notebook bez ventilátorů Lenovo 100e s úsporným procesorem Intel Celeron N3450 (SDP 4 W a TDP 6 W) se vcelku rychle ukázal vhodným asi jako obří zadní spojler pro Octávii „benzinkového tunera“ se základním motorem o výkonu 100 koní. Znalí pochopili, jde o eufemismus pro slovo zbytečný. Ty 2 oC, o které byl notebook průměrně chladnější při max. výkonu ventilátorů a max. zatížení procesoru s integrovanou grafikou, mi za to nestojí. Prostě nestojí… Na rozdíl od reklam na prášky doporučované Radimem Uzlem a jeho pohlednou sestřičkou to však není špatně. Při běžném zatížení činil pokles kolem 5 oC. Ticho však léčí… Co tu máme dále?

Ano, výrobce mluví o USB hubu a vzadu opravdu najdete dva USB A porty. Bohužel jeden nutně potřebujete pro napájení těch pěti vrtulek. Zbude tedy druhý, ten alespoň nahradí USB zabrané napájecím kabel přimo na notebooku. Takže nic navíc. Velká škoda! Proč nepřidali alespoň dva volné pro klávesnici a myš? Nedej bože víc. Zde by hned začala podložka dávat větší smysl jako alternativní „dokovací“ stanice, nebo odkládací stojan na notebook pro práci.

K TÉMATU  AVer3D CaptureHD: Moderní TV karta s HDMI vstupem

Pak tu máme podsvícení. To, bůh ví proč, u výrobců léta platí za věc nutnou k hernímu hardwaru. Genesis jde vlastní cestou, neosvětluje ventilátory, nainstaloval světelný panel na spodní hranu podložky. Režim ovětlení nelze korigovat, lišta svítí duhovými barvami. Ve tmě spíše rušivé, ale lze vypnout.

Jak je to s ergonomií?

Podložka má velké zarážky, takže mi u mého notebooku vysloveně bránily si dobře položit ruce při psaní. U vyššího notebooku by asi nevadily. Díky možnostem nastavení sklonu mě až teď napadlo, že jsem o podložkách uvažoval velmi jednostranně. Oxid 450 umí měnit sklon podložky a tím nastavit notebook, hlavně jeho displej, výše do polohy ergonomičtější pro dlouhodobou práci, když využijete externí klávesnici a myš. A hned to celé dává smysl, nemyslíte?

A právě proto bychom ocenili více USB portů, kdy by do notebooku stačilo zasunout pouze jedno USB a hned byste měli k dispozici klávesnici a myš. Zejména u těch herních věcí lze očekávat více kabelů než Bluetooth připojení. Bylo by to velmi pohodlné. Po jiných funkcích dokovací stanice profesionálních notebooků bychom nežehrali. Pár USB portů navíc přímo na podložce by stačilo. Nemluvě o USB C, to bychom tleskali. Principiálně by nevadilo, že umí pouze USB 2.0 standard.

Místo nich se musíte spokojit s držákem na mobil, který lze umístit hned na 4 místa po bocích podložky. Siply clever, jako u Škody. Do držáku se vejde i můj odolný mobil, což nebývá pravidlem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Nepřehlédněte

BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek