Recenze chladící podložky Genesis Oxid 450 - vzduch, barvy a hliník

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače, Přenosná zařízení
  Dub 20, 2021
  1× Komentováno

  Chladícím podložkám jsme se párkrát věnovali. Šlo o levnější modely a jejich přínos vnímáme s velkým otazníkem. Nyní tu máme o poznání luxusnější provedení. To mě donutilo se zamyslet více nad tím, k čemu může být taková věc užitečná...

  Model s příznačným názvem Oxid 450 výrobce vybavil pěti ventilátory, dvěma stupni výkonu, USB rozbočovačem, možností nastavení úhlu černé hliníkové podložky a samozřejmě, u značky Genesis nepostradatelnými, barevnými efekty. A ještě tu máme zajímavou, vcelku důvtipnou, drobnost - držák mobilního telefonu. Jak to tedy vše dohromady zapadá?

  TIP: YENKEE YSN 120 - MODRÉ TORNÁDO

  Rozbaleno jest, s kým máme tu čest?

  V prvé řadě hned s 5 ventilátory, které se umí točit ve dvou stupních výkonu (1 100 a 2 400 ot./min.). Centrální vrtule disponuje průměrem 14 cm, okolní čtyři pak 6 cm. To není málo a patřičně o sobě dají vědět hlukem, který nepřeslechnete.

  Sledování filmu, nízká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

  Cinebench R23, vysoká zátěž (zleva: bez chlazení, 1. stupeň a 2. stupeň chlazení)

  Pro můj plastový notebook bez ventilátorů Lenovo 100e s úsporným procesorem Intel Celeron N3450 (SDP 4 W a TDP 6 W) se vcelku rychle ukázal vhodným asi jako obří zadní spojler pro Octávii „benzinkového tunera“ se základním motorem o výkonu 100 koní. Znalí pochopili, jde o eufemismus pro slovo zbytečný. Ty 2 oC, o které byl notebook průměrně chladnější při max. výkonu ventilátorů a max. zatížení procesoru s integrovanou grafikou, mi za to nestojí. Prostě nestojí... Na rozdíl od reklam na prášky doporučované Radimem Uzlem a jeho pohlednou sestřičkou to však není špatně. Při běžném zatížení činil pokles kolem 5 oC. Ticho však léčí... Co tu máme dále?

  Ano, výrobce mluví o USB hubu a vzadu opravdu najdete dva USB A porty. Bohužel jeden nutně potřebujete pro napájení těch pěti vrtulek. Zbude tedy druhý, ten alespoň nahradí USB zabrané napájecím kabel přimo na notebooku. Takže nic navíc. Velká škoda! Proč nepřidali alespoň dva volné pro klávesnici a myš? Nedej bože víc. Zde by hned začala podložka dávat větší smysl jako alternativní „dokovací“ stanice, nebo odkládací stojan na notebook pro práci.

  Pak tu máme podsvícení. To, bůh ví proč, u výrobců léta platí za věc nutnou k hernímu hardwaru. Genesis jde vlastní cestou, neosvětluje ventilátory, nainstaloval světelný panel na spodní hranu podložky. Režim ovětlení nelze korigovat, lišta svítí duhovými barvami. Ve tmě spíše rušivé, ale lze vypnout.

  Jak je to s ergonomií?

  Podložka má velké zarážky, takže mi u mého notebooku vysloveně bránily si dobře položit ruce při psaní. U vyššího notebooku by asi nevadily. Díky možnostem nastavení sklonu mě až teď napadlo, že jsem o podložkách uvažoval velmi jednostranně. Oxid 450 umí měnit sklon podložky a tím nastavit notebook, hlavně jeho displej, výše do polohy ergonomičtější pro dlouhodobou práci, když využijete externí klávesnici a myš. A hned to celé dává smysl, nemyslíte?

  A právě proto bychom ocenili více USB portů, kdy by do notebooku stačilo zasunout pouze jedno USB a hned byste měli k dispozici klávesnici a myš. Zejména u těch herních věcí lze očekávat více kabelů než Bluetooth připojení. Bylo by to velmi pohodlné. Po jiných funkcích dokovací stanice profesionálních notebooků bychom nežehrali. Pár USB portů navíc přímo na podložce by stačilo. Nemluvě o USB C, to bychom tleskali. Principiálně by nevadilo, že umí pouze USB 2.0 standard.

  Místo nich se musíte spokojit s držákem na mobil, který lze umístit hned na 4 místa po bocích podložky. Siply clever, jako u Škody. Do držáku se vejde i můj odolný mobil, což nebývá pravidlem.

  Verdikt

  Oxid 450 není s cenou kolem 700 Kč až 800 Kč levným produktem. Záleží na vkusu a potřebách každého soudruha. Pokud vlastníte herní notebook za několik desítek tisíc korun, k tomu příslušenství v ceně mnoha tisíc, cenu řešit nebudete. Pro nás, kdo notebook používáme pouze na „magické trio“ (Word, filmy a Internet) s cenovkou hluboko pod 10 000 Kč, určen není.

  Mě Oxid 450 přiměl změnit pohled na chladicí podložky pro notebooky. Některé nově vnímám coby méně neužitečné. Naopak jsem si vyzkoušel, že díky nastavení sklonu, tím pádem výšky displeje notebooku, může pomoci ergonomii práce. Samozřemě, pokud máte na stole dostatek místa pro externí klávesnici. Ta zůstane připojena v náhradním portu vzadu na podložce.

  Druhou otázkou je výkon takového zařízení pro chlazení notebooku a hlučnost. Přínos několik stupňů Celsia jsme zaznamenali u nevýkonného plastového notebooku bez jakýchkoliv chladících průduchů. U kovového těla či herního notebooku s optimalizovanými masivními vstupy pro efektivní průchod vzduchu se neodvážíme spekulovat. Logika věci říká, že by čerstvý vzduch aktivně hnaný hned z pěti míst na spodní stranu měl pomoci. Ten hluk vás při nasazených sluchátkách nebude zajímat. Při kancelářské práci či sledování filmu chladič vypnete. Pravděpodobně rovnou i s podsvícením.

  záporyklady
  - Umí být hlučný+ Možnosti konfigurace (výkonu, nastavení i barev)
   + Nepřijdete o USB port
  - Zarážky ztěžují psaní na klávesnici notebooku+ Držák na mobil se 4 pozicemi
   + Lze nastavit sklon hliníkové podložky

   

  Za zapůjčení Genesis Oxid 450 děkujeme značce 

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  1 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.