Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Test chladicí podložky Yenkee YSN 120 – modré tornádo

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

11. 09. 2019

11. 09. 2019

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru.

Spolu s tím jsem si řekl, že svému novému repasovanému EliteBooku 2170p dopřeji i aktivní chladicí podložku s naivní touhou, že tak ulehčím jeho vlastnímu ventilátoru a docílím tak většího ticha, resp. nižšího hluku. To se nepovedlo, ale po po řadě…

Krabice jak na notebook

Po několika kliknutích jsem zvolil produkt české značky (opět vyrábějící v Číně, jak jinak) Yenkee z několika důvodů: cena do 300 Kč, dva podsvícené ventilátory a dva USB porty, takže nepřijdu ani o jeden ze dvou – to je velmi důležité (není tu USB hub, ale alespoň takto).

Krabice byla větší než na můj notebook, protože uvnitř se nachází vcelku velká podložka až pro 17palcový notebook. Přesto váží málo (pocitově bychom netipli skoro 3/4 kg).

Vzhledem nezklame

Po stránce designu se nám zamlouvala celkově, protože černá mřížka vypadá hezky rozhodně s podsvícenými ventilátory a neuráží, že vy působila lacině. Jistě vydrží více než třeba plast.

Z funkčního hlediska oceníte, má dvě polohy (vyklápěcích) nožiček na spodní straně pro dva různé úhly zdvihu a navíc je “vespod” tvarovaná tak, že se krásně uloží na klín (je oblá a nebude tlačit). Nahoře naopak nechybí nožičky proti sklouznutí notebooku.

Také dva USB porty a vypínač již padly na přetřes, jistě pozitivum, i když napájecí port by leckdo ocenil možná na zadní straně. Vypínač se však “schovává” až za nimi, takže při připojení zadního portu bude kabel napájení překážet. To bude asi největší ergonomická slabina stroje, byť to lze pochopit – není třeba dlouhé kablíky k vypínači od portu přivádějící do podložky elektřinu.

K TÉMATU  HDD/DVD rekordér LG RHT388H: jednoduše a pasivně

 

Čím nás ale podložka zklamala, možná pro naivní a nerealistická očekávání, byl relativně vysoký hluk dvou ventilátorů, které při běžné zátěži přehlušily klasický notebookový šum od malého větráčku. Při plné zátěži (hraní Asphalt 9) se doplňovali, takže ke ztišení ventilátoru pro lepší chlazení “zvenku” nedošlo.

Zbytek nás nezajímal, teploty jsme neměřili. Rozhodně zchladl spodek laptopu. Kolik rozvířeného vzduchu však doputovalo až k procesoru? Těžko říci. Ventilátor běží stejně, takže celkový efekt vnímáme jako minimálně diskutabilní… Možná u hliníkového stroje by to bylo o něčem jiném, podobně by podložka mohla ulevit levným pasivním notebookům, např. od Umaxu. Tak jako tak to notebooku na stole na podložce Yenkee YSN 120 slušelo, to modré podsvícení šlo i tak vidět. Zda je to však dostatečný důvod pro utracení 300 Kč, necháme na vás.

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...
Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek