Test chladicí podložky Yenkee YSN 120 - modré tornádo

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače
  Zář 11, 2019
  0× Komentováno

  Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru.

  Spolu s tím jsem si řekl, že svému novému repasovanému EliteBooku 2170p dopřeji i aktivní chladicí podložku s naivní touhou, že tak ulehčím jeho vlastnímu ventilátoru a docílím tak většího ticha, resp. nižšího hluku. To se nepovedlo, ale po po řadě...

  Krabice jak na notebook

  Po několika kliknutích jsem zvolil produkt české značky (opět vyrábějící v Číně, jak jinak) Yenkee z několika důvodů: cena do 300 Kč, dva podsvícené ventilátory a dva USB porty, takže nepřijdu ani o jeden ze dvou - to je velmi důležité (není tu USB hub, ale alespoň takto).

  Krabice byla větší než na můj notebook, protože uvnitř se nachází vcelku velká podložka až pro 17palcový notebook. Přesto váží málo (pocitově bychom netipli skoro 3/4 kg).

  Vzhledem nezklame

  Po stránce designu se nám zamlouvala celkově, protože černá mřížka vypadá hezky rozhodně s podsvícenými ventilátory a neuráží, že vy působila lacině. Jistě vydrží více než třeba plast.

  Z funkčního hlediska oceníte, má dvě polohy (vyklápěcích) nožiček na spodní straně pro dva různé úhly zdvihu a navíc je “vespod” tvarovaná tak, že se krásně uloží na klín (je oblá a nebude tlačit). Nahoře naopak nechybí nožičky proti sklouznutí notebooku.

  Také dva USB porty a vypínač již padly na přetřes, jistě pozitivum, i když napájecí port by leckdo ocenil možná na zadní straně. Vypínač se však “schovává” až za nimi, takže při připojení zadního portu bude kabel napájení překážet. To bude asi největší ergonomická slabina stroje, byť to lze pochopit - není třeba dlouhé kablíky k vypínači od portu přivádějící do podložky elektřinu.

   

  Čím nás ale podložka zklamala, možná pro naivní a nerealistická očekávání, byl relativně vysoký hluk dvou ventilátorů, které při běžné zátěži přehlušily klasický notebookový šum od malého větráčku. Při plné zátěži (hraní Asphalt 9) se doplňovali, takže ke ztišení ventilátoru pro lepší chlazení “zvenku” nedošlo.

  Zbytek nás nezajímal, teploty jsme neměřili. Rozhodně zchladl spodek laptopu. Kolik rozvířeného vzduchu však doputovalo až k procesoru? Těžko říci. Ventilátor běží stejně, takže celkový efekt vnímáme jako minimálně diskutabilní... Možná u hliníkového stroje by to bylo o něčem jiném, podobně by podložka mohla ulevit levným pasivním notebookům, např. od Umaxu. Tak jako tak to notebooku na stole na podložce Yenkee YSN 120 slušelo, to modré podsvícení šlo i tak vidět. Zda je to však dostatečný důvod pro utracení 300 Kč, necháme na vás.

   

  záporyklady
  - Hlukem prakticky předčila ventilátor notebooku+ Vypadá dobře
  - Krátký USB napájecí kabel+ Různé polohy nožiček
  - Efekt chlazení jsme subjektivně moc nevnímali+ Dva ventilátory s vypínačem
   + Nepřijdete o USB port

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.