Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 2.

 • administrator
  Kategorie: Návody, HTPC
  Úno 22, 2009
  3× Komentováno

   

  Až bude navrhovaný počítač hotový, bude nutné zvolit Media Center. Když jsem procházel internet, zjistil jsem, že je jich docela hodně – jak pro Windows, tak i pro Linux. Prozatím jsem zkusil iMON iMEDIAN HD, XBMC, Pinnacle PCTV MediaCenter a MediaPortal.

   

   

  Článek je pokračování seriálu o stavbě HTPC jednoho z našich čtenářů. První díl najdete zde.

   

  V mém HTPC jsem použil ovladač iMON UltraBay. Důvodem k této volbě byla tlačítka pro výběr módu na čelním panelu – ne vždy je ovladač po ruce, většinou je zahrabaný někde na stole, takže možnost ovládat počítač ze dvou míst považuji za výhodu. Nevýhodou je, že zabere dvě 5,25" pozice, takže těžko seženete vhodnou HTPC skříň. Alespoň mě se to tedy nepovedlo. Proto jsem se rozhodl postavit si vlastní case na míru (o stavbě casu bude další díl).

   

   

  Ovladač iMON se v systému prezentuje jako hardwarová klávesnice (HID). Takže jestliže chcete MCE zcela přizpůsobit k obrazu svému, je nutné proniknout do systému klávesových zkratek. Ten je u každého MCE jiný, ale lze ho (většinou) na Internetu dohledat.

  V podstatě to funguje tak, že spustíte iMON Manažer a tlačítku na dálkovém ovladači přiřadíte klávesovou zkratku z klávesnice. Přesný popis za mě už udělal Domenico z Itálie, (zde je originál jeho návodu pro ovládání XBMC).

  Pro tento ovladač existují již v instalačním balíčku hotové „sady“ pro ovládání různých programů, takže pokud je používáte, máte usnadněnou práci. Další přednastavené konfigurační soubory je ještě možné získat na http://www.soundgraph.com/Eng_/Supports/DownloadList.aspx?topMenu=4&subMenu=1&leftMenu=3

   

  Jestli vás ještě něco ohledně ovladače iMON zajímá, zeptejte v diskuzi.

   

  Media Center – co jsem zatím vyzkoušel

  Protože HTPC ještě není dostavěný, testoval jsem MCE na starém počítači bez TV karty. Proto nemohu (a nebudu)  hodnotit kvalitu záznamu, EPG a dalších věcí týkajících se sledování televize. Všechna Centra bez problémů pracovala s češtinou.

   

  iMON iMEDIAN HD

   

  První systém na ráně, protože je přiložen k ovladači. S ovladačem je nejlépe provázaný, ale bohužel pro mě nevhodný. Neukazuje stromovou strukturu, takže když zabloudíte do podrobnějších nastavení, snadno se ztratíte, protože nevíte kde jste. Často jsem nevěděl, jestli mám nastavovat adresář s obrázky nebo videem.

   

   

  XBMC

  Systém odvozený z Xbox. Velmi pěkné provedení, na ovládání velice intuitivní. Pro mě má jeden podstatný nedostatek – nelze v něm sledovat televizi. Videa přehrává bez problémů, včetně titulků. Slideshow fotografií je geniální – fotografie se pomalu pohybuje, což jí dodává dynamiku. Nikde jinde jsem to neviděl, ale vypadá to opravdu moc hezky. Jestli bude někdy dodána podpora sledování TV, určitě ho vyzkouším ještě jednou.

  Pinnacle PCTV MediaCenter

  Systém dodaný k TV kartě. Zaměřen na ovládání pomocí myši. Pro použití s dálkovým ovladačem se jeví jako nevhodný. Seznam klávesových zkratek se mi nepodařilo sehnat.

  MediaPortal

  Zatím favorit pro můj MCE. Vzhled a ovládání se velmi podobá Windows MediaCenter 2005. Podporuje mou TV kartu, nastavení výchozích adresářů s videem, obrázky a hudbou bez problémů. Vlastní instalace není zrovna jednoduchá, ale po „seřízení“ zatím vše funguje bez problémů.

   

  Další alternativy

  Ještě jsem uvažoval o „Originál“ Windows MediaCenter 2005, ale je za peníze, takže pro mě poslední možnost. Pro ty, co se nebojí tučňáka je asi nejlepší variantou MythTV nebo MythUbuntu. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale nepodporují mojí TV kartu. V budoucnu se jim ale vyhýbat nehodlám.

  Pokračování příště

  Tento článek berte jako návnadu na další díl, ve kterém ukážu fotografie ze stavby svého HTPC. V současnosti (22.2.09) už mám všechny díly potřebné pro stavbu. Teď už to jen nějak poskládat dohromady a vyřešit přenos obrazu z PC do CRT obrazovky přes SCART.

  EraserHead

  Související články

  Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
  Windows 7: první zkušenosti s Media Center
  Vista Media Center: co umí a neumí (video)
  HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení - díl 1
  Stavíme HTPC: Díl první

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  3 Komentáře

  1. Pinnacle PCTV MediaCenter jsem kdysi zkoušel. Je vzhledově trochu podobný MCE od Microsoftu. S dálkovým ovladačem od TV karty Pinnacle spolurpacoval dobře. Byla to tehdy ale neuvěřitelně rozežraná aplikace - spousty updatů mega rozměrů, pomalý chod, velké nároky na výkon PC. Jednoduše - ten software se mi nezamlouval. Jinak škoda té fixace na Windows XP, Visty mají MCE docela povedené. Ale to bychom se zase nedozvěděli tyto informace o dalších MCE :-)
  2. Prokousávám se výběrem MCE a s hrůzou žjišťuji, že zřejmě žádný z nich není schopen přehrát DVD stažené na HDD - tedy to, co běžně dělá např. VLC. Vždy se dostanu do adresáře TS-_VIDEO, odkud mohu spustit ten správný soubor, u Mediaportalu jsem narazil zcela - je to rukama, nebo je to opravdu "vlastnost" mediacenter?
   Ripovat do AVI se mi DVD nechce, pouštění z pevného disku mi přjde pohodlnější než manipulace s placičkami. Asi se pokorně vrátím k adresářům a jednoduchému přehravači...

   Jinak díky za pěkný článek, uvedl mě do problematiky, i když zatím zápasím...

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.