Pondělí , 06. 05. 2024

Radoslav

Na film do kina? Trochu drahá a nekvalitní atmosféra…

12. 11. 2009

Někdo nechodí do kina vůbec, někdo zase na ně nedá dopustit. Vždyť přece vidět film v kině je něco úplně jiného, než v televizi. Kino je ale také drahé, minimálně pro mnohé z občanů Česka. Dostanete kromě zápachu popcornu za své peníze i odpovídající kvalitu obrazu a zvuku? Tak to ani náhodou!

Tento text je blog, tedy subjektivní zápisek autora. Každý čtenář DIGIlidi může mít svůj vlastní blog

I zašel jsem nedávno na District 9, velmi to povedený film. Volba padla na první Brněnské multikino ve Velkém Špalíčku, které se zde vyskytuje od roku 2001. Jeho technologické prvenství a sláva jsou však pasé jak silon.

Rozmazané, blikající… nic moc

Sotva spustila promítačka, vedle sedící kolega, který byl v kině naposledy na Matrixu, začal lamentovat, že si zapomněl brýle (které ale normálně stejně nenosí), protože vidí neostrý až rozmazaný obraz. Jelikož chodím do kina častěji, odvětil jsem, že to není brýlemi, ale kinem.

Po skončení filmu kolega prohlásil, že na kdejaké nové televizi viděl obraz lepší, než co právě zažil. Měl samozřejmě pravdu a já ještě doplnil, že byla nepříjemně patrná obnovovací frekvence. Tudíž: obraz v kině stojí v drtivé většině případů za starou Bellu. Se zvukem to je lepší, i když zde si zase často provozovatelé myslí, že čím víc volume, tím víc Adidas.

Ono je to logické. Když pustíte doma i na hodně velkou obrazovku Full HD rozlišení, musíte zákonite získat ostřejší obraz, než když to samé rozlišení promítnete na 10x větší plochu… Pokud je nosičem filmový pás, tak svou podstatnou roli hraje i jeho opotřebení a kvalita zpracování.

Digitální neznamená lepší

V čem je potíž? V tom, že 35mm promítačky většiny sálů dávno nejdou s dobou. Teprve postupně se v několika málo sálech objevuje nové digitální vybavení, které je určitým krokem vpřed. Palace Cinemas se ale dušuje, že digitalizuje brzy všechny svoje sály.

Pravděpodobně (jestli víte, že se pletu, dejte vědět do diskuse) ale přejde jen na 2K, což je ubohé rozlišení 2048 × 1080.  2K je celkem slabý odvar a je důkazem, že digitální samo o sobě není synonymem pro kvalitní nebo lepší. Vždyť jde o rozlišení podobné Blu ray nosičům, které můžete mít snadno doma. Posun přináší až 4K (4096 × 2160). První 4K kino v ČR je Kino Central v Hradci Králové. Ve světě se už ale objevují 8K (8192 × 4320) kina. Tady už by si snad na neostrý obraz stěžovat chvíli nikdo nemusel.

Je naprosto jasné, že další vývoj v audiovizuální oblasti patří 3D. Prostorový zvuk je tu už dlouho, nyní je na řadě obraz. Právě kina budou možná chtít vytěžit maximum z tohoto boomu a stále častěji se tak potkáváme s 3D obrazem právě zde. V domácích podmínkách to nastane také, ale zřejmě o něco málo později. 3D obraz v kinosálech přináší další kvalitativní aspekty, které nejsou vždy zrovna pozitivní. Ale o tom zase příště…

Související články

Zapomeňte na HD Ready a Full HD, je tu 3D Ready
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek