Sobota , 04. 05. 2024

Květoslav

Nová řada plazem Panasonic: televize budou online

11. 04. 2009

 

V nové modelové řadě výrobků Panasonic pro rok 2009 se zaměříme na plazmové televizory. Některé modely dokonce mají přístup na Internet, třeba k online archivu televize Nova! Objevují se i tunery s MPEG-4 nebo satelitním HD příjmem.

Jak už je zvykem, u televizorů roste kontrast (a jiné kvalitativní obrazové parametry) a snižuje se spotřeba. Kromě toho ale výrobci začínají tlačit na pilu v rozšiřování funkcí směrem k interaktivitě. To je asi nejvýznamnější technologická inovace, kterou letos mezi dražšími výrobky najdeme. Panasonic si vzal dále příklad u konkurence (Sony) a konečně u některých modelů rozšiřuje typy tunerů – neomezuje se tedy jen na analog a DVB-t, ale přidává třeba podporu MPEG-4 v DVB-t nebo satelitní DVB-S. K tomu všemu zde najdeme i nějakou tu podporu HDTV příjmu.

Luxusní řada Z1

Na špičce najdeme řadu Z1, která obsahuje modely TX-P46Z11E a TX-P54Z11E. Z1 jsou televizory s ultra tenkým designem, nabušenými parametry a propracovanou multimediální podporou. Nejen, že přehrají DivX, s funkcí DLNA se připojí k počítači, ale s funkcí Viera Cast dokonce využijí zdroje na Internetu – přehrají videa z YouTube, fotografie z Picasy nebo vám pohodlně zpřístupní online archiv televize Nova a mnohé další.

High-end V

O něco levnější, ale stále high-endová, bude řada V, která nabídne menší úhlopříčky 42“ a 50“, přičemž výbavou (včetně Viera Cast a DLNA) budou velmi podobné řadě Z, pouze design je konzervativnější. Ohlášeny jsou modely TX-P42V10E a TX-P50V10E. Za 42“ model odhadujeme cenu podle zahraničních obchodů okolo 40 tisíc korun (i když doporučovaná česká cena je smutnějších 48 tisíc).

Rozumný plně funkční kompromis G10 a G15

Dále se ještě potkáme s řadou G10 a G15. I ty disponují Full HD rozlišením a inovativním Viera Castem. Na trhu budou k dispozici modely TX-P42G15E a TX-P46G15E, TX-P42G10E, TX-P46G10E a TX-P50G10E. Například model TX-P42G10E by se mohl cenově vejít pod 30 tisíc korun. Dražší série G15 zase může mít jak MPEG-2, MPEG-4 tak i integrovaný HD satelitní tuner (cenou potom začnou okolo 35 tisíc korun).

K TÉMATU  Test disku Transcend SSD230S – hliníkový expres

Stále ještě Full HD řada S

Řada S potom bude nejlevnější sérií s Full HD plazmovými obrazovkami pro rok 2009. Konkrétně zde najdeme modely o třech velikostech TX-P42S10, TX-P46S10 a TX-P50S10. V nejmenší 42“ velikosti by se cenově mohly pohybovat okolo 25 tisíc korun. V S-kové řadě ale nečekejte Viera Cast a podobné vychytávky.

Nadějný Viera Cast najdete jen v řadách Z, V a G

Klasika v podobě levné HD Ready řady X a low end C

Pravděpodobně nejoblíbenější bude opět mírně lepší druhá nejnižší řada, tentokrát značená X. Ta se vyznačuje již jen HD Ready nálepkou, to znamená podporou 720p. Opět tu budou 3 velikosti, 37palcový TX-P37X10E, 42palcový TX-P42X10E, a 50palcový TX-P50X10E. Model TX-P42X10E se již u nás prodává za cenu mírně pod 20 tisíc s daní. Ve výbavě je na výběr i verze nejen s MPEG-2 tunerem, ale s MPEG-4 tunerem (ty nesou označení TX-P37X10Y, TX-P42X10Y a TX-P50X10Y).

Low-end u Panasonicu nakonec zastupuje ještě levnější řada C s modely TX-P37C10E, TX-P42C10E a TX-P50C10E. Zde již ale narážíme na hodně omezenou funkcionalitu a malou konektivitu (jen dva HDMI).

Podrobné srovnání vlastností a doporučených cen najdete na webu výrobce.

 

Související články

Recenze plazmy Panasonic TH-42PX70E – nebezpečně blízko realitě?
Panasonic TH-42PX80E: prostě lepší plazma  
Recenze Samsung PS50A457: velká plazma za málo peněz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek