Recenze Google TV box FV-1: Výkonný Android k televizi

Tag: MMC, Recenze

Představíme si možnosti přehrávače, který běží na Androidu a oproti konkurenci má velice zajímavé parametry. Podrobíme jej neúprosným testům a budeme zkoušet vše, po čem dnešní náročný český spotřebitel touží. Jak obstojí mezi již zavedenými MMC s dlouholetým vývojem? Pojďme se na to společně podívat.

Již jsme informovali o tom, že na trh míří první multimediální přehrávače, které bude pohánět operační systém Android. A dnes již k dispozici jsou. Například Evolve Solaris, nebo třeba Ellion T1. Tyto přehrávače vycházejí z velké nabídky neznačkových přístrojů, se kterými se v Číně nyní doslova roztrhl pytel. Problém ale je, že neoplývají přílišným výkonem. Samotné video je sice akcelerováno, ale zbytek systému u nich trpí poddimenzovanými (rozuměj levnými) komponenty, zejména procesorem. Přitom ale otevřený operační systém je to, proč jsou taková zařízení zajímavá (respektive jednou budou zajímavá). Pokud jej nelze pohodlně využívat, je lepší si koupit klasické MMC, jako třeba Xtreamer.

google tv

Google TV box FV-1 je chlazený pasivně, tedy bez ventilátorů

 

Existují ale naštěstí i výkonnější, přitom nikoli dražší, varianty. Ty mají často vícejádrové anebo GHz procesory s dostatkem RAM paměti. V USA se například prodával Logitech Revue, který byl na míru vytvořen jako Google TV přístroj (nyní se dá pořídit ve výprodeji za 99 dolarů). U nás je jednou z mála takových možností Google TV box FV-1, nebo několik dalších podobných TV Boxů (Mediacenter I9, A9 Smart TV box ad.).

 

Google TV box FV-1 má sílu

Google TV box FV-1 disponuje výkonným procesorem Samsung Cortex A8 S5PV210 o frekvenci 1 GHz, 512 MB RAM a 2 GB FLASH paměti. O tomto zařízení ale musíme v prvé řadě přemýšlet jako o rozšíření televize o přístup na internet. Multimediální funkce byly původně jen doplňkovou věcí, která ale postupně roste na významu. My jsme se při testu zaměřili právě na tuto oblast.

 

fv-1 vykon

Porovnání syntetického výkonu s jinými Android přístroji (mobilními telefony)

 

Po vybalení na nás čekalo malé a naprosto tiché zařízení. Přístroj nabíhá velmi svižně. Bohužel musím říct, že při připojení na LAN se mi stávalo, že po zapnutí nebyla LAN k dispozici, u Wi-Fi jsem toto nezaznamenal. Zcela jistě se jedná pouze o BUG ve stávajícím FW, protože na jiných sítích se tak neděje. Výrobce ale případně nabízí opravený firmware, který by to měl řešit.

 

sdfdsf

Kromě připojení k drátové síti je přístroj vybaven i integrovanou Wi-Fi

 

Ze specifikace vyplývá, že zařízení je připraveno na náročné použití jako hlavního MMC centra každé domácnosti. Ovládání je díky Androidu přívětivé, jednoduché a intuitivní. Přiložený ovladač, který slouží i jako ukazovátko, má solidní citlivost i přesnost.

Ovladač je ale vhodný spíše na základní manipulaci, pro komfortnější ovládání (převážně při procházení internetu) doporučuji pořízení bezdrátového setu klávesnice a myši, nebo speciální klávesnice s touchpadem.

Velice mile mě překvapilo napojení na oficiální Android market a plnohodnotné provázání se službami Googlu. V tomto ohledu FV1 jistě předčí konkurenci. Já to uvítal už jen proto, že jsem vlastníkem telefonu s Androidem a i díky tomu jsem si po nastavení svého účtu v zařízení mohl prohlížet naplánované schůzky v kalendáři, okamžitě využívat bezproblémově Gmail, Picassu a další služby na které jsem zvyklý. Toto hodnotím velice kladně.

 

fv-1

USB porty nejdeme elegantně schované i na předním panelu

 

Internet, videa na internetu a další online služby

Z Android marketu je možné stahovat nepřeberné množství aplikací, spousta z nich je zdarma. Bohužel zde jsem se setkal s jistým omezením. Není to však chyba zařízení, ale vývojářů aplikací. Některé aplikace do zařízení z marketu nejdou nainstalovat, neboť se jeví jako nekompatibilní zařízení. Například z marketu se mi nepodařilo nainstalovat ani Dolphin HD Browser.  Je trochu paradox, že vývojáři browseru jsou natolik omezení nebo ještě nepochopili, že by to měli povolit pro všechny typy zařízení běžících na Androidu.

V předinstalovaném prohlížeči jsem testoval přehrávání videí z českých a slovenských TV archivů. Vyšla dokonce aktualizovaná verze Adobe Flash ve verzi 10.3. Mohu konstatovat, že přehrávání je funkční a to i s přepínáním do celoobrazovkového režimu, i přesto mám z tohoto použití rozporuplný pocit. Některá videa se cukala, či řekněme hrála, jako byste video zpomalili cca na 0,6 násobek normální rychlosti. Co mě trochu zklamalo je, že u velké spousty videí se vypisuje hlášení: Toto video není optimalizováno pro mobilní telefony.  Věřím, že cukání videí v různých archivech je jednak dáno softwarem zařízení a jednak kvalitou streamovacích serverů. Pokud výrobce vydá další verzi FW pro tuto krabičku, domnívám se, že se tato funkcionalita výrazně zlepší. Přece jen HW na to zařízení má.

 

Aplikace pro streamy a Angry Birds na plazmě

Vyzkoušel jsem i aplikace ČT vysílání, ČT24 a ČT4 sport, všechny uvedené fungují korektně a můžu říct, že v iVysílání (archiv ČT) je přehrávání mnohem pohodlnější a stabilnější než v prohlížeči. Také dvě aplikace pro živé vysílání hrály stabilně.

K dispozici je i aplikace stanice Óčko, ve které je k dispozici jak živé vysílání, tak i jejich archív. Tato aplikace také nejevila žádné chyby. Existuje spousta dalších aplikací jak na LIVE TV (SPB TV) tak i na rádia. Vybere si každý. Přestože napojení na Android market je super funkce, může se hodit i instalace softwarových apk balíčků stažených z jiných zdrojů, ani o tuto možnost nás výrobce nepřipravil. O běžném brouzdání na internetu nemá cenu se rozepisovat, funguje skvěle jako na všech Android zařízeních.

S radostí jsem si zahrál na své 42“ plazmě hry. Angry birds na velké TV je zábava pro celou rodinu, ale i hry pro nejmenší jako pexeso. V tomto směru není zařízení co vytknout. Samozřejmě že hry založené na pohybovém ovládání nejsou tak hratelné jako na telefonech, ale jde to.

 

Video, zvuk, fotky, titulky

U videí jsem zkoušel střídavě několik playerů. Nejvíce se mi osvědčil DICE player, který je v 3 denní verzi zdarma. Jako jediný umí využívat HW akceleraci pro přehrávání videa. Jeho cena je dnes cca 100 Kč.

Dále jsem zkoušel Ila player, Rockplayer, Mobo player a QQ player. Střídaly se úspěchy s neúspěchy při přehrávání MKV souborů. S bežnými DVD ripy, DIVx, xVID a podobnými jsem nezaznamenal nějaké větší problémy. Při pokusech o přehrání videí je dobré mít nainstalovánu armádu různých přehrávačů, protože každý umí něco jiného a některé videa prostě jdou přehrát jen v nějakém konkrétním přehrávači.

U MKV souborů s duální audio stopou se mi v žádném z nich nepodařilo přepínat mezi zvukovými stopami i přesto že by to např. DICE player nebo MOBO player měli umět. Některé MKV ve fullHD (1080p) se mi nepodařilo přehrát v žádném ze zmíněných přehrávačů. Přehrát rozumějte tak, aby se na to dalo dívat. Domnívám se však, že je to spíše záležitost aplikací pro přehrávání než nedostatek výkonu HW.

Také se mi nepodařilo žádným způsobem přehrát DVD uložené na disk nebo DVD ISO. Možná je to jen má neznalost, ale nepovedlo se. Když už FV1 přehrál MKV v pohodě z připojeného disku, přehrál jej bez problému i ze sítě (Windows sdílení).

Na nějaké nastavování titulků, na které jste zvyklí z dnešních MMC založených na Realteku či Sigmě zatím rovnou zapomeňte. Pokud už aplikace zvládne titulky k videu, tak je umí jen zobrazit. A to nejen u MKV formátu, ale i u DVD ripů, divx a dalších. Nepomůže mnohdy ani skutečnost, že se titulky jmenují stejně jako film.

Audio jako mp3, wav zvládá v pohodě. Z FLAC vzorků je to slabší. Výborné je přímé napojení na Picassu. Jinak i větší fotografie zvládá FV-1 celkem slušně (fotka 6-8 MB není problém).

 

Tip: Detailní výsledky podpory formátů videa a audia najdete na další straně recenze!


F1 mezi MMC? Ještě ne, ale možná brzy

Co říci na závěr? FV1 je povedená vlaštovka ze světa androidních přehrávačů a věřím, že většinu neduhů zde zmíněných by vyřešila novější verze operačního systému a také větší zapojení vývojářských skupin, které pro android píši aplikace. Jedná se o naprosto tiché zařízení, což je velký přínos. USB disk stačilo připojit klasickým USB kabelem, nebyl nutný Y kabel.

Dnes ještě není plnohodnotným MMC centrem, kvůli zmíněným potížím s přehráváním fullhd filmů, ale myslím, že rozhodně není špatnou volbou pro někoho, kdo hledá spíše zařízení na práci s internetem a sem tam by na něm zkoukl i nějaký ten film. Ostatně aplikací na marketu denně přibývá tisíce, třeba se mezi novými objeví player, který zvládne vše potřebné a z FV1 Android TV se rázem stane F1 mezi MMC.

Úspěch tohoto i podobných zařízení jistě závisí na vývojářích aplikací a implementaci novějších verzí Androida.  Zda se tak stane či nikoliv rozhodne neviditelná ruka trhu. Věřím, že spotřebitelé jsou čím dál více nároční na možnosti a funkcionalitu MMC a velcí hráči na trhu toto nesmí nechat bez povšimnutí, jinak jim ujede vlak. Světem MMC dnes hýbe chtíč po multimediálním obsahu, který je k dispozici právě napříč internetem.

 

MínusyPlusy
- zatím nedostatečně kvalitní aplikace pro přehrávání videa a práci s titulky+ napojení na Google market a služby Google, spousty aplikací a her k volnému využití
 + naprosto tiché zařízení
 + práce s internetem
 + dostatek výkonu
 + přijatelná cena

Za zapůjčení Google TV box FV-1 děkujeme společnosti ESCAD Trade. Aktuální cena činí 2 590 Kč.

 

Průměrné hodnocení: 3.4 (7 hlasování)

Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

Komentáře

pista (bez ověření)
7 prosinec, 2013 - 16:25

Mam doma lg smart 3d tv...chcel by som mat google appky...mozem toto zariadenie pripojit,a nabehnu mi google aplikacie? dakuem.

Tomáš (bez ověření)
2 duben, 2012 - 21:38

Dobrý de,
je možné FV-1 připojit k televizi s rozlišením HD-ready ?

3 duben, 2012 - 06:51

Určitě.

KamilZ (bez ověření)
7 říjen, 2011 - 08:21

Doporučuji pročíst následující diskuzi, moc nadšení tam z toho nejsou: http://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29516

Anonym (bez ověření)
7 říjen, 2011 - 06:56

Např. zmiňovaný A9 Smart TV box má Android 2.3. Ale velký rozdíl tam asi nebude. Jisté ale je, že podobných zařízení je a bude na trhu mraky, jenže málokterý výrobce asi dokáže zajistit to, aby měl aktualizace na nejnovější Androidy, což by byl velký plus. Anebo by se jeden produkt musel prodávat výrazně více, aby měl šanci na vybudování fanouškovské základny, která jej bude tlačit svépomocí dále. Nicméně snad s jakýmkoli Androidem a dostatkem výkonu to vše bude ležet jen na výrobcích aplikací, kterých bude čím dál více...

tomáš (bez ověření)
12 říjen, 2011 - 14:07

Pripravuje se a kazdou chvili by mel vyjit update na android 3.0 honeycomb s velkym mnozstvi uprav pro lepsi funkcnost. a rek bych ze po novym roce se google bude snazit maximalne propagovat v evrope google tv..hlavne po predchozim neuspechu v usa..

mlenak (bez ověření)
16 říjen, 2011 - 19:07

Máš tuto informaci nějak ověřenou? Koupil sem A9 smart box a sem z toho Androidu 2.3 na tv docela zklamanej. Připravuju se ho vrátit. Honeycomb by na té tv vypadal určitě líp.

© 2007-2016 všechna práva vyhrazena | tiráž & kontakty | inzerce TOPlist | RSS | ISSN 1802-9000