Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Recenze Canon EOS 100D – něžný sněžný krasavec (závěrečná část)

20. 02. 2015

20. 02. 2015

Ve druhé části recenze bílého Canonu 100D se budeme věnovat hledáčku, displeji a možnostem pořizování fotografií a videí, což je nejdůležitější funkcí digitální zrcadlovky. Nakonec shrneme jeho klady i nedostatky, čímž usnadníme potencionálním zákazníkům povědomí o tomto sympatickém stroji.

TIP: Recenze Canon EOS 100D – něžný sněžný krasavec (1. část)

 

Hledáček s 95% pokrytím

Hledáček přístroje je optický s fixní matnicí a s 95 % pokrytím. Můžete se skrze něj dívat (z podstaty principu zrcadlovky), i když je fotoaparát vypnutý. Oslepne jen v případě, když zvedneme zrcadlo, aby se udělala cesta světlu skrze objektiv až k APS-C snímači. Potom můžeme obraz pozorovat na LCD panelu, jak při focení, tak při pořizování videa. Obraz v něm je dostatečně jasný a grafické ukazatele přehledné a čitelné.

Nahý hledáček bez dodávané pogumované očnice. Vpravo nahoře malé černé kolečko s aretací pro nastavení dioptrické korekce oka -3 až +1 dioptrie. Nad hledáčkem čidlo, které vypíná při přiblížení (nejen) oka LCD displej a šetří tak tím energii v akumulátoru.

 

Dotykové LCD vyžaduje čistotu

Dotykový displej TFT Clear View 2 s úhlopříčkou 7,7 cm (3,0 palce) a poměrem stran 3:2, disponuje přibližně 1,04 milionem bodů. Je lesklý, a protože je i dotykový, shromáždí se na něm (i přes výrobcem proklamovanou odolnost) rychle mnoho otisku prstů, které jej mohou ve výsledku udělat méně čitelným. Bavlněnou utěrku proto mějte stále s sebou. Za hodně jasného počasí bude jeho čitelnost standardně dosti špatná a to i při nejvyšším nastavení jasu v menu. Hlavně při natáčení videa kolikrát nebudete vidět, co snímáte, a výsledky budou, co se kompozice týká, hodně sázkou do loterie. V interiérech a pod podmračenou oblohou starost logicky odpadne.

LCD panel není výklopný, což dokáže komplikovat práci jinak než ve výši očí. To nabízí až o několik tisíc dražší EOS-700D.

K nastavování parametrů je možno použít buď čtyř směrný ovladač s potvrzováním uprostřed nebo doteky na LCD zobrazovači a musím napsat, že takto citlivý panel zároveň s takovou přesností jsem u fotoaparátu nebo videokamery ještě nezažil.

Dotyky lze také ostřit na vybraný detail ve snímané scéně nebo též přímo exponovat snímek. Obojí je velmi šikovné a užitečné řešení.

 

Monofonní mikrofon jako základ

Vestavěný mikrofon snímá mono signál a ukládá jej do dvou kanálů. V případě použití externího stereo mikrofonu zapojeného do přístroje konektorem mini jack 3,5 mm, je zvukový signál zaznamenáván vcelku logicky stereo. V menu je možno ponechat snímání síly zvukového signálu na automatice, tedy přístroj sám hlídá hladinu zvuku, anebo nastavit citlivost na přicházející zvuk ručně.

Vlevo mřížka mikrofonu, vedle větší ukrývá malý reproduktor.

V menu máme možnost omezit hluboké tóny, a to zejména větrných poryvů, které narážejí na mikrofon. Dá se aktivovat ještě Tlumič, který má zahladit velké rozdíly hladiny zvuku, při snímání velmi hlučného okolí.

Zvuk je vyvážený a poměrně věrný. Běžný uživatel bude určitě spokojen. Silné poryvy (nárazy) větru ovšem uspokojivě neodstraní žádná softwarová úprava. Samolepící „chlupatina“ přes vstupní otvor mikrofonu bude dle své kvality mnohem účinnější.

 

Vše potřebné na jednom místě

Vše je přehledně popsáno na samotném těle fotoaparátu i šedém krycím víčku, takže velmi stručně:

  • vstup pro externí stereo mikrofon,
  • konektor pro dálkový ovladač,
  • A/V OUT, DIGITAL (USB 2.0) pro možné přehrání v TV v nižší kvalitě, přesun záznamů a fotek do PC nebo přímý tisk,
  • HDMI pro přehrávání záznamů na moderní TV s vysokým rozlišením či monitoru.

 

Pokud jde o podporovaná záznamová média, volit můžete klasické formáty SD, SDHC nebo SDXC (UHS-I), takže využijete prakticky jakokoliv dnes běžně dostupnou paměťovou kartu.

K TÉMATU  Tech společnost odhalila kompostovatelné kryty na telefon, ze kterých vyrostou rostliny

Zdroj: SD Association; www.sdcard.org

TIP: Test SDXC paměťových karet – rychlá a rychlejší

 

Pojďme fotografovat – standardní kvalita, která uspokojí…

Fotografie vyrobené prostřednictvím CMOS 22,3 mm x 14,9 mm snímače s přibližně 18,5 milióny pixelů a DIGIC 5 procesoru, jsou v této kategorii přístrojů za dobrého osvětlení, ale i při nižší hladině světla bez zjevných negativních neduhů. Až s nutností nasadit vyšší ISO se projeví nepříjemný šum. 100D je tedy jako fotoaparát pro běžné i náročnější fotografování bez chyby.

Trochu mě zaráží dosti výrazná rozdílnost dvou snímků pořízených vzápětí, jak můžete vidět na dvou ilustračních snímcích. Fotografie v plném rozlišení stahujte v ZIP archivech zde a zde.

V automatickém režimu, při namíření na málo kontrastní plochy, přístroj občas odmítal exponovat. Musel jsem tedy přejít na jiný režim snímání, abych dokázal zhotovit zamýšlenou fotografii.

 

Video s vysokým kontrastem a plakátovou barevností

Na úvod této kapitoly je třeba zdůraznit, že objektiv, který je velmi dobrý pro fotografování, není už tak dobrý pro pořizování videa.

K jeho zaostření dochází až po namáčknutí spouště, kdy obraz ošklivě několikrát dýchne a obraz je v té chvíli rozmazaný. Trvá nějakou tu dobu, než se ostření „najde“, takže je vhodné nejprve vždy namáčknutím spouště zaostřit a až potom spustit natáčení. Vyhneme se tomu jen zavedením ručního zaostření, které je zase problematické konstrukcí zaostřovacího kroužku.

Při natáčení videa je možné udělat ve stejném formátu i fotografii. Ozve se imitace mechanické závěrky a obraz na krátký okamžik ve videu zmrtví.

Vysoký kontrast Canon 100D ve srovnání s videokamerou Sony HDR-CX730E neprokreslené stíny.

Pro toho kdo má rád obraz videa vysoce kontrastní a to i v situacích, kdy je pod mrakem a navíc má rád i hodně barevnou scénu, pro toho bude tento přístroj dobrým producentem pohyblivých obrázků. Já osobně proti výrazně barevným plochám nic nemám, ale tvrdý kontrast už mě osobně vůbec nesedí. Mám rád vyrovnanou expozici ve světle i stínech a obecně preferuji, když je to možné neutrální vzezření barev, tedy jejich více věrné podání. To bude věcí vkusu jednotlivých tvůrců.

Originální video si můžete stáhnout z Ulož.to pod heslem 100D.

Možnosti video módu: clona 3,5 – 22, čas 30 – 4 000, ISO 100 – 6 400.

Zkušební videa jsem natáčel výhradně ve formátu 1080, 25p, MOV, MP4/H264, VBR 46Mbit/s. Zde musím podotknout, že mně přijde tak vysoký datový tok při záznamu MP4 videa zbytečný. Dle mého názoru by úplně stačil bitrate kolem 25 Mbit/s. Ušetřilo by se místo na paměťové kartě.

„Mrtvolka“ z videa EOS 100D – automatické nastavení vysokého ISO rovná se velký šum.

Zde je na místě podotknout, že automaticky řazené vysoké ISO není vhodné pro kvalitní záznam videa. Má za následek vysoký šum ve scénách při malé hladině osvětlení, především ve stínech, kde nechá automatika vystoupat hodnoty ISO příliš vysoko.

Omezení na 29minut 59 vteřin souvislého záznamu je z důvodů celních poplatků, nikoliv z důvodu technických možností.

Sklopné zrcadlo a nemožnost snímání videa při pozorování objektu skrze hledáček. Bolest pravých  zrcadlovek obecně.

 

Akumulátor s dosti nízkou výdrží

Na jedno nabití jsem vytvořil cca 11 minut videa a pořídil cca 220 fotografií. Nosil jsem jej na krku v zapnutém stavu cca tři hodiny. Přitom měl nastaveno automatické usínání po jedné minutě. Pro vážnější zájemce o práci s ním, bude nutno dokoupit alespoň jeden akumulátor náhradní. Pro celodenní výlet, kdy bude 100D hojně využíván, bude potřeba množství raději ještě navýšit. O dovolené bez možnosti pravidelného přístupu k elektrické síti nemluvě.

K TÉMATU  Vánoční technologické dárky: recenze a doporučení pro nadcházející sezónu

Šachta pro akumulátor a paměťovou kartu společná.

 

Obsah balení neurazí, ani nenadchne

Tělo, set objektiv, externí nabíječka, akumulátor, USB kabel, popruh, základní návod k použití – brožura a dvě CD se softwarem a mnohojazyčnými návody k použití. Obrázek je pouze ilustrační.

Máte přibalenu českou stručnou papírovou brožuru. Na CD či internetu pak obdržíte 388stránkový podrobný barevný elektronický návod v PDF, který je dá se říci opravdu vyčerpávající. Najdeme zde snad opravdu vše, co nás zajímá a nevíme jak na to. To je u firmy Canon naštěstí pravidlem. Co se týká vše obsažného návodu k použití, zde by se měla chytit za nos firma Sony a vzít si z návodů od firmy Canon příklad.

 

Zkazí rozpačitý závěr bezvadný první dojem?

Ze začátku jsem byl z EOSu 100D až neklriticky nadšen. Jeho matný bílý kabátek mě osobně velmi uchvátil. Žádné viditelné otisky na těle jsou pro mne velkým přínosem. Je to prostě elegán. Velkou radost mi udělalo i menu a možnost dotykového ovládání, protože je velmi přesné a příjemné.

Rozvržení ovládacích prvků na těle je téměř bez výhrad. Nelíbí se mi ale, že po vypnutí přístroje se osobní preference ztratí a po zapnutí se objeví opět nastavení tovární. Například časté vyskakování blesku, i když to není vůbec zapotřebí. To při práci zdržuje a tím pádem i velmi otravuje.

Tělo bez objektivu ukazuje APS-C snímač a zrcadlo.

Fotografie v tomto segmentu DSRL nijak neurazí, jsou takové, jaké býti mají. Je to prostě kvalitní standard a pro toho kdo bude 100D upřednostňovat především pro fotografii, bude velmi spokojen skoro ve všech možných běžných situacích.

Kapitolou samou pro sebe je natáčení videa, které není vůbec uzpůsobeno pro takové to obyčejné natáčení, ze kterého mají vyjít bezproblémové záběry bez toho, aby člověk musel něco dost složitě nastavovat. Pro častější natáčení videozáznamů za běžných podmínek (výlet, dovolená) tedy tento přístroj doporučit nemohu. Někomu může vyhovovat pro specifické scény, když bude mít hodně zkušeností s nastavením expozičních parametrů a zaostřováním. Samozřejmě na tom má velký podíl dodávaný objektiv. S jiným objektivem – neměl jsem k dispozici – mohou být výsledky i v běžném způsobu natáčení lepší.

Pro tvůrce s velkými dlaněmi nelze tento přístroj doporučit z důvodu jeho obecné velikosti. Nepochybuji však o tom, že i přes mé výtky si tento přístroj najde plno spokojených uživatelů, kteří nemají přehnané nároky, hlavně co se video záběrů týká a budou se rádi ukazovat s tímto designovým skvostem.

Možná jsem více přísný, než si Canon EOS 100D zaslouží. Mé zkušenosti ale hovoří jasně. Jde samozřejmě o zvyk. Každý preferuje něco jiného a také mu něco jiného vyhovuje. Proto nelze v žádném případě Canon EOS 100D nijak zatracovat a radost z jeho výsledků může být veliká.

 

Aktuální cena Canon EOS 100D v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– Černé části kazí vzhled celku (krytka objektivu je doslova škaredá) + Exkluzivní vzhled v matné bílé barvě
– Malý pro větší dlaně + Rozměry a hmotnost
– Objektiv není nejvhodnější pro video + Výsledné fotografie jsou kvalitní
– Při vypnutí se vymaže vlastní nastavení + Video při správném ručním nastavení také potěší
– Nízká kapacita akumulátoru + Menu s dotykovým ovládáním

Za zapůjčení fotoaparátu EOS 100D děkujeme společnosti 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek