Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit strom, postavit zesilovač...

Tag: Návody, Zesilovače a receivery

Uvažovali jste někdy o stavbě vlastního zesilovače, který může být levnější a kvalitnější, než mnohý kupovaný, ale nevěřili jste svým schopnostem? Za pomoci našeho návodu to zvládne každý! Povíme si nejnutnější základy, vybereme vhodnou stavebnici a tu postupně oživíme.

Co nás vlastně může vést ke stavbě zesilovače? V prvé řadě určitě zájem o danou oblast a nadšení pro elektrotechniku a kutilství. Stejnou měrou to ale může být i to, že vhodně zvolený zesilovač „přehraje“ mnohem dražší komerční produkt. Jak je to vůbec možné? Pomineme-li náklady výrobce na vše okolo, jenom ne na samotný produkt, bude svou roli hrát to, že náš výrobek bude dělat jen to, co po něm chceme. Tudíž můžeme použít kvalitnější součástky pro námi preferované činnosti. Pokud budeme toužit po hodně vybaveném přístroji, cena už se začne sice blížit komerčnímu produktu, ale stále budeme napřed v tom, že každá jednotlivá součástka, kterou osadíme, může být kvalitnější. A několik set kusů součástek vlastnoručně sestavených a oživených je radost poslouchat.

Z čeho se zesilovač může skládat:

 • transformátor neboli trafo. Mění vstupní napětí sítě (230 V) na jinou hodnotu (např. 2 × 24 V). Kdo chce kvalitu, tak si pořídí toroidní trafo (to kulaté). Kvalitní EI trafo (to hranaté) ale také není na překážku. Toroidní trafo by mělo být tišší, nicméně určitý jemný hluk (vrnění) vydává každé větší trafo.
 • zdroj – upravuje a filtruje napětí z transformátoru. Vyskytuje se buďto na samostatné desce spojů, nebo na jedné desce s jiným prvkem zesilovače, povětšinou s koncovým zesilovačem.
 • koncový zesilovač – hlavní prvek zesilovače, který zesiluje signál. Často bývá v provedení 2 kanály na jedné desce, nebo každý kanál na vlastní desce. Pokud má každá deska/kanál svůj zdroj a trafo, označujeme zesilovač jako dual-mono.
 • korekční předzesilovač – využívá se pro korekce signálu (výšky, středy, hloubky) a vyrovnává ztráty na korekčních obvodech, aby zesílil signál zpět na linkovou úroveň.
 • ochrany reproduktorů (např. proti stejnosměrnému přetížení či zkratu) – někdy jsou opět součástí hlavní desky, kterou koupíme jako stavebnici, nebo na samostatné desce. Základní ochrany může obsahovat i použitý integrovaný obvod zesilovače.
 • soft-start – modul, který se používá u výrobků s trafem silnějším než 400 VA (W) pro řízený start kvůli ochraně rozvodné sítě. Takto velký nárazový odběr lidově řečeno „vyhodí jistič“, protože zejména toroidy mají velký náběh.
 • dále např.: přepínač vstupů, výstupy, dálkové ovládání, chladiče, krabice atd.

 

Postavme si PA03 s LM4780

Jelikož se zaměřujeme na začátečníky, budeme vybírat zesilovač z některé zavedené konstrukce. Doporučit lze například produkty postavené kolem obvodů LM3886 (LM3775) nebo LM4780, zesilovač Leach nebo třeba stavebnice tranzistorového zesilovače SPV od Aldaxu. My vyjdeme ze stavebnice, která ušetří práci se sháněním jednotlivých součástek. Konkrétně půjde o nejjednodušší zesilovač českého mistra „kazzatele“ Pavla Dudka – PA03. 

PA03 spojuje vynikající vlastnosti stereofonního integrovaného zesilovače National Semiconductor LM4780 v co možná nejjednodušší a nejuniversálnější konstrukci, která je však maximálně vyladěna a doplněna o mnoho velmi užitečných prvků, včetně důrazu na bezpečnost. Ke zprovoznění tohoto modulu stačí pouze připojit trafo, vypínač a potřebné vstupy a výstupy. Samozřejmě až po jeho sestavení. Vše potřebné je přímo na jedné desce plošného spoje (DPS).

Modul lze použít mnoha způsoby: v našem případě jako „malý“ stereofonní zesilovač. V případě nároku na vyšší výkon lze modul mimo jiné přepnout do „mono“ režimu a pro každý kanál využít vlastní desku a získat tím konfiguraci 2 x 120 W.

Parametry PA03  (platí pro napájecí napětí ±35 V)

Výstupní výkon:

 • 2 x 60 W / 4 Ω
 • 2 x 45 W / 8 Ω
 • 120 W / 8 Ω – můstek
 • 120 W / 2 Ω - paralelní provoz

Kmitočtová charakteristika: 10 Hz – 140 kHz

Zkreslení: 0,03 % – 0,07 % THD (20 Hz – 20 kHz)

Odstup: více než 116 dB, IHF A, vztaženo k výkonu 60 W / 8Ω

 

Za kolik a s jakými nástroji

Co budeme potřebovat v první fázi?

 • Nadšení, trpělivost a pokud možno základní znalosti elektrotechniky (pokud rozeznáte rezistor od kondenzátoru, máte skoro vyhráno)
 • Páječku a pájku
 • Doplňky pro pájení – drátěnku, kalafunu, odsávačku cínu, rozpouštědlo (líh, izopropylalkohol nebo aceton)
 • Drobné nástroje – kleště, štípačky, šroubováky

A k tomu samozřejmě stavebnici PA03. Tu lze pořídit v luxusním bílo-zlatém provedením v ALDAXu za cca 2500 korun. Ale tam ji nemusí mít vždy k dispozici. Dále je tu možnost objednat desku u autorizovaného prodejce ve Švédsku, ale potom bude nutné obstarat si jednotlivé součástky na ni vlastními silami. ALDAX dodává kvalitní prvky, což je při stavbě zesilovače základ. Při koupi komponentů z neověřených zdrojů hrozí velké riziko, že zejména u dražších prvků, jako je integrovaný zesilovač LM4780 nebo operační zesilovače Burr-Brown, koupíte falzifikát, takzvaný „pajc“. A s těmi nemá cenu ztrácet čas, o případné bezpečnosti nemluvě.

 

Sada základní nástrojů a zhruba 200 kusů součástek stavebnice PA03

 

Soupis a ceny materiálu
Stavebnice PA032490,-
Trafo TST 200/224 (200VA, 2×24V)839,-
Chladič (50×226,5×40mm, 1,3K/W)299,-
Dvojlinka 2×1,5mm2, vodič lanko – 1 m20,- / metr
Kabel kulatý 1×0,14mm2, vodič lanko, stíněný, prům. 2,5mm – 2 m16,- / metr
CINCH zásuvka panelová, pozlacená, izolovaná – 1× červená + 1× bílá44,- / kus
Repro svorky – 4 kusy45,- / kus
Potenciometr ALPS + DPS240,-
BLS kontakty – 12 kusů0,29,- / kus
BLS 3PIN konektor – 4 kusy0,55,- / kus
  
Celkem bez skříně, nářadí a drobností4 200,-

 

Článek pokračuje na dalších stránkách

Průměrné hodnocení: 4.8 (32 hlasování)

Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

Komentáře

Karrlos (bez ověření)
20 únor, 2015 - 11:04

No článek jsem nečetl celý, moc textu. Věřím že se dá udělat parádní konec, který bude hrát seper. Já tedy dnes jedu spíše na Déčkových třídách nebo aspoň na Hčku. ALE!!! Jen jsem se podíval na fotku a je to zléé. Hádám že ten case je plechový, kde jste soudruzi zapoměli PE, to znamená zeleno-žlutý vodič, jelikož tento výrobek spadá do třídy 1. Každý domácí stavitel nemá pravomoce aby určil třídu, je to dané zákonem. A pak toroid bude pořád pod napětím, tzn i modul s kondíkama atd? Proč zbytečně nabírat motohodiny součástek když je nepotřebuju používat. A jen taková osobní věc, hlavní konec je IO? No to je dobrej humor :)

Marek (bez ověření)
2 březen, 2015 - 08:48

Audio zesilovače jsou vyráběny i v II. bezpečnostní třídě, tj. dvoukolíková zástrčka do zásuvky 230V. V tom případě výrobce použije transformátor s příslušným atestem (zesílené) izolace mezi primárním a sekundárním vinutím (na štítku transformátoru je symbol dvou soustředných čtverečků). Tyto zesilovače jsou bezproblémové hlavně k PC, protože se nevytváří zemní smyčky a nic po propojení PC - zesilovač nebrumí.

Ta skříňka je provizorium, kvalita pájení je ovšem dle fotek katastrofální.

Kozousch_ (bez ověření)
3 březen, 2015 - 23:18

Ano - tzv. "bezpečnostní" transformátor je sám o sobě certifikován pro oddělení primární a sekundární strany v II. bezpečnostní třídě. Jenže pro to, aby mohl být ve II. bezpečnostní třídě zesilovač jako celek, tak musí být všude, kde se vyskytuje síťové napětí, dvojitá izolace.

1) Podle fotek se mi moc nezdá patice síťové pojistky připevněná přímo na plechové skříni. Ta zřejmě dvojitou izolaci nemá.

2) Přívodní flexošňůra sice má dvojitou izolaci (izolaci jednotlivých žil + vnější černou izolaci), jenže ta vnější izolace je před držákem síťové pojistky odstraněna a žíly izolované jen jednou izolací se (asi) dotýkají plechové skříně a nebo jsou minimálně "v luftě" blízko ní.

3) Jak je to s uchycením vlastního transformátoru taky těžko říct - není pod něj vidět.

20 únor, 2015 - 16:38

Ta skříň byla vpravdě jen provizorium. Stejně tak je pravda, že by to bývalo chtělo vypínač, který by přerušoval komplet napájení. A že je na konci jen integrovaný obvod? No to si stěžujte u pana Dudka :) který to tak navrhl. Přičemž to prostě ale vůbec nehraje špatně.

Karrlos (bez ověření)
23 únor, 2015 - 09:55

No když už "chlubení" nebo recenze mužeme říct, je třeba nezapomínat na takové věci. Myslím, že nikdo nechce aby ho ta věc zabila, takže příště radím to dotáhnout do konce. A ten šváb to je spíš osobní. Rad se dívám spíš na stavby, kde je na konci nějaký MJL nebo už i ten 2SA...2SC... tranzistor. IO s pár pasivními prvky není věc která by lidi posadila na zadek. Ale vše dobré :)

Anonym (bez ověření)
4 leden, 2015 - 01:34

Docela závidím tu poslední fázi posouzení s tím Denonem Sony a vlastní tvorbou . Příště bych místo Sony vzal do party třeba Yamahu Sony od roku 1980 zvuk neumí vůbec . Najít něco tak strašného zvukově jako jsou Sony zesilovače je umění .

červa (bez ověření)
4 leden, 2015 - 01:39

je fakt že zesilovače sony hrají "tupě" a chladně pár jsem jich měl ale jenom chvíli vždycky jsem je dal hned pryč nestáli za nic

xtraxter (bez ověření)
5 leden, 2014 - 22:43

zajímalo by mě jestli by šlo udělat z 6.1 AVrecieveru dvoukanálový zesilovač? jelikož je na moje bedny slabý jako sedmi kanál tak jestli by nějak nešli ( můstkově) propojit vnitřně zesíky na ostatních kanálech jen do dvou kanálového výstupu

6 leden, 2014 - 09:42

Není to možné.

Thales (bez ověření)
19 listopad, 2014 - 19:48

Chyba - je to možné. Ne sice všech 6 kanálů, ale vždy dva a dva (celkem 4) je možné zmůstkovat a dosáhnout tak dvojnásobného výkonu. Podmínka je však dvojnásobná impedance reprobeden. Pokud tedy chceme připojit 8ohm bedny tak zesilovačmusí v tomto režimu zvládat 4ohmové. Není to však možné uživatelsky, je třeba odborný zásah dovnitř přístroje (i když je velmi jednoduchý).

Anonym (bez ověření)
25 březen, 2013 - 22:53

Pajkovat pozlatene plosky je radost. Ale toto - bieda.

26 březen, 2013 - 08:59

ano, už se to tu rozebíralo... začátečník musí získat trochu zručnosti, než pájení zvládne a snad mu zde uvedené informace pomohou, aby to bylo rovnou lepší, než na obrázcích

venca (bez ověření)
24 leden, 2013 - 21:35

dovol abych tě opravil. Díra pro závit M3 se nevrtá vrtákem 2,5 ale 2,4mm !

Federmann (bez ověření)
22 květen, 2013 - 21:22

někdy i 2,65mm! záleží do čeho ...

Kozousch_ (bez ověření)
23 květen, 2013 - 05:57

Jenže my víme, do čeho vrtáme - do chladiče z hliníku ...

Anonym (bez ověření)
20 prosinec, 2013 - 13:03

tak vrtej 2,65, jak ti radí Federmann

červa (bez ověření)
14 květen, 2012 - 01:26

na stavbu zesilovače stačí desktopová PC skříň :)

Kozousch_ (bez ověření)
14 květen, 2012 - 08:39

Podle mě by byl problém s chlazením. Já jsem tedy ještě neviděl žádnou běžnou desktopovou skříň, která by měla vhodné a dostatečně velké perforování na spodku a vršku skříně. Dodělat perforaci do slabého lakovaného plechu tak, aby to k něčemu vypadlo, v amatérských podmínkách nejde. Nechat si to perforovat a nalakovat profesionálně se nevyplatí finančně.
Možná existují nějaké speciální hodně perforované Casy pro HTPC. Jenže sehnat takovou skříň jako starší (vyřazenou) je prakticky vyloučené. Kupovat jí novou nemá smysl, protože HTPC Casy jsou drahé jako čert.

červa (bez ověření)
19 květen, 2012 - 20:15

není problém zajít do nějakýho bazaru tam koupit vyřazenej zesík a zabudovat do bedny tenhle zesilovač - silně pochybuji že tenhle po domácku udělaný zesilovač by se hřál o dost víc než klasický komereční zesilovače

19 květen, 2012 - 20:24

Kozoush ale mluvil o PC bedně. Bedna od starýho zesilovače je více, než vhodná. To zde nikdo nezpochybňoval. Na druhou stranu, PA03 opravdu hřeje minimálně a k chlazen stačí málo...

Jinak jsem našel další pěkné kousky, třeba tuhle: http://analogmetric.com/goods.php?id=2013

škoda jen toho šíleného poštovného 100 USD :(

červa (bez ověření)
26 duben, 2012 - 19:41

jak ten zesilovač hraje ? dal by se srovnat i s kvalitou zeslovačů cenově do deseti tisíc? nebo je to jenom začátečnický zkomírák? (myslim kvalitou zvuku né hlasitostí)

Kozousch_ (bez ověření)
26 duben, 2012 - 20:45

Tuším že přímo autor pan Macura tvrdil, že do 10 tisíc Kč nelze koupit nový komerční stereo zesilovač, který by hrál lépe.

27 duben, 2012 - 05:24

To, co říká Kozousch o kvalitě a ceně platí. Nicméně autorem zesilovače PA03 je Pavel Dudek a ještě další autor, nikoli však pan Macura. Ten totiž navrhoval jiné DIY zesilovače a prvky.

Kozousch_ (bez ověření)
27 duben, 2012 - 12:29

Jasně - autorem je pan Dudek. Ale to hodnocení je od pana Macury, který doslova napsal:

LM jsou zvukově děs a běs. Já to neprodávám. Ta poznámka platí na všechny zesilovače s čipy LM388X nebo LM4780 - prostě mám laťku jinde. Jinak je to zcela zvukově srovnatelné s komerčníni integrovanými zesilovači ve třídě do 10.000,- Kč.

Doctor (bez ověření)
27 únor, 2012 - 17:17

Pěkné krabičky pro stavbu zesilovačů jsou k nalezení zde: http://www.modushop.cz/

27 únor, 2012 - 18:07

Tak modushop je známý, ale i když je to subjektivní, hezké ani levné se mi zrovna nezdají...

Ale je to těžké. Tedy kdo najde cokoli lepšího v rozumném rozměru, ať dá vědět. Já našel třeba tohle: http://www.diygene.com/store/Hi%20Fi%20audio%20aluminum%20amplifer%20cha...

Lukáš (bez ověření)
19 listopad, 2011 - 17:48

Treba zapracovať na pájkovaní, lebo je to otras!

19 listopad, 2011 - 21:08

Bohužel ke zlepšení jsem dospěl až blíže konci stavby zesilovače. Na detailních fotkách jsou právě ty ne moc povedené (nicméně funkční) spoje. Poučení pro ostatní je, že je lépe si to zkusit nejprve na něčem méně důležitém :) a osvěžit tak, či získat, patřičné dovednosti.

Anonym (bez ověření)
8 říjen, 2011 - 08:56

ja si k pocitaci udelal Elektronkovej zesik
a jsem maximalne spokojenej.
http://www.tubeguitaramp.de/index.php?option=com_content&view=article&id...

© 2007-2016 všechna práva vyhrazena | tiráž & kontakty | inzerce TOPlist | RSS | ISSN 1802-9000