inzerce-webhosting www.banan.cz

DVD přehrávač s HDMI z TESCA za 499 korun, aneb Technika HDMAW07

Tag: Uživatelské recenze

Ač se může zdát, že si tento neznačkový přístroj nezaslouží pozornost, opak je pravdou. Má několik drobností, které dokážou přimět ke koupi tohoto přístroje – za minimální cenu dostanete dokonce HDMI výstup s upscalingem.

Technika HDMAW07 se prodává v síti hypermarketů TESCO pod jejich vlastní prodejní značkou spotřební elektroniky a jejího příslušenství. Musím přiznat, že prvotním impulsem, pro koupi přehrávače bylo, že se dceři pokazil v jejím pokoji, léty opotřebovaný DVD přehrávač ELTA. A ruku v ruce s tím i cena za nový, zde recenzovaný přehrávač všech běžných DVD formátů i hudebních a foto CD disků. Uviděl jsem ho vlastně náhodou, při běžném nákupu a láce, za kterou se dal v povánočním výprodeji pořídit. Považte, stál celých 499 Kč.

U někoho může cena evokovat myšlenku, že za tokovou cenu, to musí být asi pěkný šmejd a máte pravdu v tom, že to zprvu napadlo i mě. I já se totiž snažím řídit heslem, ve většině nákupů: Nejsem dost bohatý na to, abych si mohl dovolit kupovat levné (rozuměj špatné) věci.

HDMI v této ceně? Nebylo o čem přemýšlet!

Tady jsem ale udělal příznačnou výjimku, protože jsem si řekl, že desetileté dceři službu udělá a ta cena je tak příjemná, že se jí nedá prostě odolat. Někdo může namítnout to, že to v dnešní době zase není, tak skvělá cena, za obyčejný neznačkový DVD přehrávač a i já bych s ním souhlasil, kdyby mě na něm nezaujala jedna z maličkostí, kterou tato mašinka obsahuje a tou je HDMI výstup, s upscalingem, tedy s převzorkováním 576p signálu na rozlišení 1080i.Potom se zdá cena, za tento přistroj, více než přijatelná.

České menu narozdíl od mnohých značek nechybí

Přístroj je multifunkční, umí přehrát signál PAL i zámořskou variantu NTSC. Tato možnost je volitelná buď v menu, (které nepostrádá v nastavení ani češtinu) nebo se dokáže přepínat i automaticky, podle detekce video signálu z DVD obsahu. Informace technického rázu jsou na krabici velmi strohé.

Jsou věci, které se o tomto DVD playeru dozvíte, až při rozbalení, jako například informace o výstupu zvuku, pouhým pohledem, na zadní část přístroje, kde spatříte, již zmiňované HDMI rozhraní, dále cinch neboli také RCA výstupy. Dvou kanálový audio výstup plus koaxiální SPDIF, který podle údajů v poměrně dobře zpracovaném, nicméně neúplném čtyřjazyčném návodu k použití, kde je mimo češtiny ještě maďarština, polština a také slovenština, je popisován, jako vícekanálový.

Domnívám se tedy, že dokáže přenést plnohodnotné 5.1 rozložení zvuku. Bohužel nemám, jak tuto okolnost vyzkoušet. Dále jsou tu, horní sada tří barevně odlišených komponentních video YUV cinchů, potom, žlutý kompozitní, nejméně kvalitní výstup, který lze doporučit pro připojení jen nejstarších televizorů. Jako předposlední je tu S-video výstup s oddělenou barevnou a jasovou složkou a nakonec RGB SCART.

Pohled zepředu odhaluje obyčejný design, který nijak neosloví, ale ani neurazí případného zájemce o tento výrobek. Rozvržení tlačítek vidíte na obrázku výše. Z leva: tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje (do standby se uvádí přístroj tlačítkem na dálkovém ovladači), a vpravo od mechaniky, otevření a zasunutí média, přehrávání, pozastavení přehrávání (přístroj probuzený ze standby si pamatuje přerušení přehrávání disku a naváže v místě, kde bylo přehrávání přerušeno) a druhé zmáčknutí, úplné přerušení a konec přehrávání, a poslední dvě tlačítka slouží k posunu kapitol, případně předchozí a další skladby na CD.

Klasicky horší dálkové ovládání

Kdo by se, ale ohýbal k přístroji, když to má dálkové ovládání, které zvládne uřídit vše, co přístroj zvládá. Jen ne úplné vypnutí přístroje. Je na dvě mikrotužkové baterie a chybou na tomto ovladači jsou příliš malá tlačítka, z ještě drobnějšími nápisy. Nic pro oči lidí po čtyřicítce věku. Nicméně povely jsou svižné, je však třeba mířit poměrně přesně na senzor přístroje.

Menu je přehledné. Má i české prostředí, takže se v něm dá pohodlně nastavit vše potřebné, pro bezproblémové používání přehrávače. Tedy je tu maličkost, která mi vadí a tou je nemožnost nastavit primárně český zvukový doprovod a české titulky do výchozího nastavení. Je na výběr z osmi jazyků, bohužel bez našeho jazyka. Graficky je zpracované shodně, jako menu starších přehrávačů Philips.

Další vychytávkou tohoto přístroje je možnost v menu vypnout HDCP ochranu proti kopírování přímo z HDMI výstupu, což někdo určitě dokáže využít. A je tu ještě jedna věc, při které zbystří hlavně ti, co mají přístup k levnějším originál DVD médiím, z jiných světových regiónů nebo příbuzné, co jim mohou taková DVD zaslat poštou. I když je přístroj, jako všechny takové uváděné na náš trh s nastaveným regiónem 2, je hračkou přepnout tento kód na jakýkoliv jiný, včetně 0, tedy nastavení nejpodstatnější, jelikož se tento přístroj rázem stane multi přehrávačem pro DVD obstarané, kdekoliv na světě.

Postup je velmi jednoduchý: Zapneme přístroj, otevřeme mechaniku, v menu přístroje zadáme preference (doporučuji nastavovat v základním nastavení všech vlastností v menu, tedy i v angličtině), na dálkovém ovladači navolíme číslo 8379. Na obrazovce se objeví región kód 2. Ten změníme tlačítky nahoru nebo dolů v modrém kříži dálkového ovládání. Uložíme zmáčknutím tlačítka play ve středu kříže a je hotovo.

MP3, WMA nebo MPEG-4 nečekejte

Nic není dokonalé, takže i tento přehrávač má pro někoho své zápory, i když ty jasně převálcují cena a ostatní, již zmíněné funkce. Je to nemožnost přehrávat v tomto přístroji mp3, WMA ani DivX soubory.

Co se týká kvality obrazu a zvuku, já jsem spokojen, protože u mne bude primárně zapojen, jen do CRT TV Philips. Nevidím žádné vady obrazu bijící do očí a ani ve zvuku není žádných nežádoucích efektů, jako je brum či šum.

A závěr. Určitě se najde kategorie lidí, kteří přednosti tohoto přístroje dokážou ocenit a ostatní, rádoby kritici, ať se poohlédnou v jiném segmentu trhu. Je tam z určitě čeho vybírat, ale ne za tak solidní cenu a s výše vyzdviženými vlastnostmi.
 

Průměrné hodnocení: 3.9 (8 hlasování)

Komentáře

Pepa (bez ověření)
23 leden, 2010 - 14:35

Nevím. Důvěrně znám své pocity při koupi techniky - nejdřív jsem nadšený, jak jsem levně pořídil, a za týden naštvaný, že jsem tomu podlehl. Radši již nakupuji dráže a s výhledem dopředu - koupit dnes neznačkové DVD bez DivX mi připadá jako vyhozené peníze. Za chvíli nějaký kamarád dceři půjčí dvd nosič s 5 pěknými filmy - a ona je nepřehraje. Technika za 500 půjde do sklepa, a za 1000 Kč dostane nový přístroj s divX. A místo ušetřených 500 je rázem vyhozených 500. Což, na druhou stranu, také není žádná tragédie.

Roman N. (bez ověření)
24 leden, 2010 - 02:21

Ano, v tomto postřehu je určitě velký kus pravdy. Ale ona se dívá pouze na čistokrevná DVD, a když náhodou hypoteticky, přinese domů někdo DivX soubory, budou buď tak kvalitní, že ji udělám archivní předělávku na DVD anebo to bude, na pouhé jedno podívání a potom je tu přístroj Pioneer v obýváku, který přehraje, snad úplně všechny běžné formáty videa. Ostatně, v mém okolí neznám skoro nikoho, kdo by neměl doma, alespoň dva přehrávače. V nejhorším případě je tu počítač propojený s LCD TV přes HDMI a ten umí přehrát opravdu, úplně všechno.

AnonymPepa (bez ověření)
26 leden, 2010 - 21:06

Ano, samozřejmě,i levné věci mohou mít své kouzlo - a koupit dvd za 500 je docela sranda. A kdyby to nehrálo nebo se to stalo nepotřebným, tak se vlastně nic neděje. Já jsem asi před dvěma lety v Electroworldu koupil neznačkový dvd rekordér s 80 GB HDD za tři tísíce. I když jsem doma měl značkový a kvalitní Philips, tohle jsem musel koupit. Za ty peníze jsem to tam nemohl nechat. Byl tak levný, protože neuměl česky, ač to tak měli v letáku. Naštěstí byl brzy rozbitý, poslali mi nový, který česky umí, a funguje. Fakt je, že ho skoro vůbec nepoužívám, ale mám ho:-).. Přeji ať dceři nové dvd slouží a je s ním spokojená.

Pavlos (bez ověření)
19 leden, 2010 - 19:42

Pro dítě, nebo nenáročného uživatele plně dostačující. Velké plus má, že je menu v cz i když v angl. si člověk na to časem zvykne, ale to že nejde nastavit výchozí cz zvuk a titulky prohrává u mě na plné čáře. Mám totiž doma staršího Thomsona a vím jak je to otravné stále "furt přepínat".

19 leden, 2010 - 19:45
U některých přehrávačů byť nebyla přímo volba výchozí češtiny, tak se dala čeština nastavit kódem. Ale kdo ví, jak je to zde...

Karel (bez ověření)
19 leden, 2010 - 11:23

Pěkný článek, pouze je mi záhadou proč neumí alespoň MP3, za ty peníze je to téměř zadarmo. Pouze by mně štvala nepřítomnost MPEG4 dekodéru.

Markeye (bez ověření)
15 leden, 2010 - 14:28

Clanok v pohode, akurat nechapem naco Vam bol pri CRT TV ten HDMI a to ze redaktor nema kde odskusat koaxialny vystup, ale pri cene toho DVD prehravaca je asi jedno ci vie alebo nevie 5.1 ze.. :-) Pre mna osobne ma jedno velke minus a tym je nepodpora DivX, myslim ze vela ludi rado prihodi tie 4 stovky za divx pdporu. Mark

emge (bez ověření)
21 leden, 2010 - 23:45

To isté napadlo aj mňa - načo je HDMI pri CRT TV? :) Aj reálny prínos pri HD TV (LCD, plazma) je dosť otázny. Zdrojom je predsa DVD v SD rozlíšení a od upscalingu prehrávača v tejto cenovej kategórii nemožno veľa očakávať. V praxi býva často kvalitnejšie prepojenie cez komponent (YPbPr). HDMI je často len marketingový ťah, ktorý pomáha predávať. A práve toto otestovanie by bolo v recenzii zaujímavé.

22 leden, 2010 - 07:53
Nesouhlasím - HDMI zajistí to, že se do obrazu nevloudí rušení. A to je u SCARTu velmi častý problém - zvlášť u levných přehrávačů a levných kabelů. Navíc při ceně toho přehrávače je to HDMI dost dobrý bonus.

15 leden, 2010 - 14:50
Nepsal to redaktor, ale čtenář našeho webu, který občas přispěje svým pohledem na věc. A jsme za to rádi. HDMI se asi jinak hodí pro případný upgrade televize. 5.1 na koaxu sice nezkoušel, ale tam je to na 99 %, že to půjde. Je to běžná věc.

Markeye (bez ověření)
18 leden, 2010 - 09:44

Na inych weboch byva zvykom uvadzat ze sa jedna o uzivatelsku recenziu, co je logicke, potom k nej citatel aj tak pristupuje, respektive chape niekotre aspekty a to ze napr. nema doma 5.1 receiver alebo TV s HDMI etc..

18 leden, 2010 - 10:05
Máte pravdu, upravil jsem kategorii. Na druhou stranu tato recenze je takřka srovnatelná s běžnou... vzhledem ke kategorii ultralevného zařízení.

© 2007-2012 všechna práva vyhrazena | tiráž & kontakty | inzerce TOPlist | ISSN 1802-9000