Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Výměna displeje u mobilu: Zvládne ji každý kutil

23. 11. 2011

Určitě jste zažili, že vám mobilní telefon nešťastnou náhodou vyklouzl z ruky a spadl na zem. V lepším případě se telefon poškrábe. Jenže, co když telefon dopadne displejem dolů a krycí sklíčko nebo displej samotný se rozbije? Máte dvě možnosti. Zanést telefon do servisu, ve kterém si za výměnu řeknou tisíce korun, nebo si koupit nové náhradní díly za 100 – 800 Kč, a potom se opatrně pustit do výměny.

Úspora peněz gigantická, ale nikoli na počkání

Výměna displeje mobilního telefonu není nic složitého a díky nějaké hodince práce ušetříte klidně i několik tisíc korun. Co je k tomu potřeba? V prvé řadě si musíte umět
objednat náhradní díl ze zahraničí, ideálně na ebay.com. Případně o to můžete někoho požádat. Ceny jsou přímo u zdroje (v Číně) výrazně levnější a nákupu v zahraničí se naprosto není nutné obávat. Doba dodání bývá běžně kolem 14 dnů. Dalším předpokladem potom je manuální zručnost. Na internetu najdete foto nebo video návody typu krok za krokem pro takřka jakýkoli model. Například na
výměna digitizeru na YouTube


 

Česko versus svět aneb 522 korun za pouhý displej, nebo raději 280 korun za displej, digitizer s krytem a poštovným zdarma? Přitom zrovna u Samsungu S5230 je výměna dílem 20 minut

 

S internetem zvládnete cokoli

V našem případě to odnesl telefon od HTC, konkrétně se jednalo o model Desire, na kterém si proces výměny displeje ukážeme.

Je třeba též rozlišovat, zda jste rozbili pouze vrchní sklíčko, nebo i displej. Nicméně obchodníci často nabízejí oboje v jednom balení. Na stránkách ebay.com jsme tedy objednali nové sklíčko s digitizérem (ten slouží k převodu dotyku na elektrické signály). Balíček z Číny dorazil překvapivě rychle, a to za 12 dní. Obsahoval nejen dotykové sklo, ale i plastovou pomůcku na odkrytování a šroubováček TORX T6. Později se ukázalo, že HTC použilo šroubky T5. Tudíž jsme museli sáhnout po šroubováčku vlastním.

K TÉMATU  Vánoční technologické dárky: recenze a doporučení pro nadcházející sezónu

Na internetu lze nalézt spousty foto- či video-návodů, jak při výměně postupovat. My jsme použili tento: http://tjworld.net/blog/htc-desire-tear-down. Každý krok je zde zcela zřejmý z fotografií. Pokud by vám náhodou nebylo jasné, co v dané situaci dělat, je u každé fotografie také anglický popis. Mnoho dalších návodů najdete přímo na 
YouTube

Po zhruba 30ti krocích, ve kterých jsme telefon rozšroubovali, oddělili zadní kryt, odpojili anténu, vyjmuli tlačítka a odpojili konektory displeje, kláves a digitizéru, jsme se dostali do fáze, kterou vidíte na přiložené fotografii.


V levé části je AMOLED displej s hardwarovými tlačítky, uprostřed rozbité sklíčko s digitizérem a v pravé části základní deska telefonu s fotoaparátem, slotem pro SIM a MicroSD kartu. Procesor se nachází na spodní straně této desky.


V této fázi jsme již hrubou silou oddělili sklíčko od přední konstrukce telefonu, kterou jsme lihem očistili od starého lepidla. Páskou, zakoupenou také na ebay.com, jsme přilepili nové sklíčko, a pak jsme se už pomalu dali do opětovného skládání. Někdy ale stačí položit sklíčko na lepidlo původní, nebo u některých dílů je nové sklíčko lepidlem opatřeno. A v nejlepším případě koupíte sklíčko s digitizérem rovnou zasazené do nového předního krytu mobilu.

Někdy na půl hodiny, jindy na dvě

Po necelých třech hodinách je telefon opět složený a nám nezbývá nic jiného, než otestovat jeho funkčnost. Chvilka napětí, a poté se displej rozsvěcuje a nabíhá Android. Jak již vidíte na následující fotografii, výměna proběhla úspěšně. Digitizér funguje na jedničku.  


Po tomto úspěchu majitel telefonu jen zalitoval, že si současně s displejem neobjednal i pádem značně poškozené tělo, které vykazuje navíc i dost škrábanců z dřívějška. Pokud je na tom váš telefon se svým vzezřením podobně, můžete si jej, za relativně nízkou cenu, obléci do nového kabátku. Na ebay.com prodejci nabízejí celá těla telefonů včetně tlačítek. Taková investice vás vyjde zhruba na 600 Kč. Dohromady s krycím sklem tak můžete mít za nějakých jedenáct stovek celý telefon jako nový.

K TÉMATU  AI není nová technologie, její historie sahá mnohem dále, než si myslíte

Náročnost zásahu se liší podle konkrétního modelu telefonu. Někdy nemáte za 20 minut co dělat, jindy to zabere času více. Než se do operace pustíte, zkuste si najít konkrétní návod a posoudit jeho náročnost.

Pokud nechcete objednávat náhradní díly levněji ze zahraničí, nemusíte. Zkuste například Aukro, nebo Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jistě znáte scény z filmů, kde, pro zvýšení napětí, při kopírování dat do nebo z počítače toho úplně nejvíc nejzlejšího padoucha prožívá hlavní hrdina perné chvíle, protože to jde prostě strašně pomalu. Kdyby měl po ruce testovaný SSD disk AData SE760, asi by si ušetřil mnoho nervů a potu...

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Google přináší generativní umělou inteligenci a to přímo do své aplikace Mapy Google. Nově pomohou uživatelům najít zajímavá místa pomocí velkých jazykových modelů (LLM). Tato funkce bude odpovídat na dotazy týkající se doporučení restaurací nebo nákupů, například pomocí svého LLM „analyzuje podrobné informace Map o více než 250 milionech míst a důvěryhodné statistiky od naší komunity více než 300 milionů přispěvatelů, abyste mohli rychle zjistit, kam jít.

Nepřehlédněte

Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek