Test ZoneAlarm Internet Security Suite - víc než antivirus a firewall

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze,
  Pro 10, 2013
  0× Komentováno

  V rámci soutěže jsme připravili i test bezpečnostního balíku. Ten oproti bezplatné verzi nabízí zajímavá vylepšení a funkce.

  Seznamte se: ZoneAlarm

  Společnost Check Point Software Technologies nabízí vedle produktů z rodiny ZoneAlarm, které jsou v jeho nabídce spíše marginální, též komplexní bezpečnostní řešení pro střední i velké společnosti.

  ZoneAlarm existuje v několika verzích:

  • ZoneAlarm Free Firewall – freeware;
  • ZoneAlarm Free Antivirus a Firewall – freeware, automatická aktualizace pouze 1× za 24 hodin;
  • ZoneAlarm PRO Firewall – od bezplatné verze jej odlišuje možnost technické podpory;
  • ZoneAlarm PRO Antivirus a Firewall – od bezplatné verze jej odlišuje možnost technické podpory a automatické aktualizace každou hodinu;
  • ZoneAlarm Internet Security Suite –  oproti bezplatné verzi ochrana identity, spamový filtr pro Outlook (i ve verzi Express), rodičovská kontrola, zabezpečená online záloha dat na claudový 5GB disk, samozřejmě technická podpora a pravidelné automatické aktualizace s možností nastavení frekvence;
  • ZoneAlarm Extreme Security – oproti testovanému balíku nabízí možnost zašifrování pevného disku, aplikace PC Tune-Up, Virtual Browsing/Private Browsing.

  Pokud bychom měli ZoneAlarm Internet Security shrnout jediným slovem, byla by to bezpochyb jednoduchost. Ale je v jednoduchosti vždy síla? Pro málo znalé uživatele jistě ano, těm stačí program jednoduše nainstalovat a o nic jiného se nestarat.

  Ti zkušenější možnost, jak mít program pod kontrolou, mají. Pokud toužíte vědět, co ZoneAlarm (firewall i antivirus) právě dělá, stačí si v nastaveních zapnout, aby Vás program o své činnosti informoval. Většinu hlášení nakonec dříve či později pravděpodobně sami znovu vypnete, protože je toho opravdu mnoho.

  Co umí firewall?

  Tak kupříkladu firewall nevyžaduje žádný zásah, sám se o sebe postará prakticky vždy. To je oproti stavu, když starší verze vyskakovaly u každého programu, opravdu rozdíl. Někomu ale 100% kontrola nad tím, co PC příjme a odešle, jistě vyhovovala. Na druhou stranu hrozila situace, kdy si uživatel zablokoval např. sdílení souborů a divil se, proč mu „nejede“ síťový disk. To se nyní nestane. A to, že o firewallu nevíte, neznamená, že nic nedělá, stačí se podívat na „Log Viewer“.

  A co si můžete nastavit sami? Nejdůležitější jsou dvě věci:

  • vybrat si, do jaké zóny řadíte síť, ve které jste zrovna zapojení – veřejné či důvěryhodné;
  • nastavit citlivost firewallu pro tyto zóny.

  Firewall vnímáme jako velmi dobrý. Pro méně znalé uživatele nabízí jistě lepší bezpečnost než základní firewall ve Windows při zachování jednoduchosti. Možnosti nastavení však zůstaly bohaté – můžete si vybrat, zda-li bude síťovou aktivitu u programů kontrolovat a povolovat či blokovat firewall sám, anebo se vás bude ptát. Pro neznalé doporučujeme ponechat základní nastavení, kdy to za Vás rozhoduje ZoneAlarm sám na základě „whitelistu“.

  Antivirus a antispyware

  Na otázku: „Jak je dobrý?“ lze odpovědět šalamounsky, že ZoneAlarmu se podařilo během let získat ocenění v žebříčcích antivirů, ale jistě existují konkurenční řešení, která si vedou dlouhodobě lépe. Posuďte sami z posledního Virus Bulletinu.

  Antivirus běží rezidentně a nepřetržitě kontroluje, co na počítači otevíráte za soubory i co se spouští za programy. Součástí je i automatické scannování navštívených webů i sledování chování programů.

  Ručně můžete rychlý test spustit jednoduše přes ikonu v pravé dolní liště (lze nastavit i na kompletní), popř. si vybrat v menu „Computer“ mezi rychlým, kompletním testem a kompletním testem včetně archivů.

  V hlavním okně antiviru máte přehledně naservírovány všechny důležité informace, což nebývá vždy zvykem. Rozhodně: „palec nahoru“.

  Z dalších důležitých dovedností stojí za to zmínit:

  • možnost nastavit si automatickou aktualizaci v intervalu 1× za půl hodiny až 1× za den;
  • automatický update programu;
  • frekvenci automatického testování různě konfigurovatelná pro rychlý test (denně, týdně a 1× za 14 dní) a pro kompletní test (měsíčně, kvartálně, pololetně či ročně).

  Během používání na 64bitových Windows 8 s Firefoxem jsme narazili na jednu chybku, občas se nám špatně zobrazil obrázek na různých webech.

  Další funkce

  Znovu můžeme vyjmenovat ochranu identity, spamový filtr, rodičovskou kontrolu, zabezpečenou online zálohu dat na 5 GB. S balíkem Internet Security Suite můžete nainstalovat též „Toolbar“, který chrání vaši bezpečnost na Facebooku (kontroluje vaši aktivitu na Facebooku, hlídá, co mohou ostatní vidět), umí zobrazit informace o webu a hlavně obsahuje „plugin“ Do not track, který oznamuje a blokuje různé sledovací služby z webových stránek (trackery), jako je Google Analytics apod.

  Rodiče ocení i vestavěnou kontrolu obsahu webů, které můžete i zablokovat na základě vyjmenovaných kategorií v nastaveních.

   

  Závěrem

  Zone Alarm Internet Security Suite je plnohodnotným a komplexním řešením pro váš počítač. Jeho silnou stránkou je zejména jednoduchost a schopnost fungovat dobře a samostatně bez zásahů do nastavení programu. Zkušeným uživatelům nabízí široké možnosti nastavení, která zůstávají přiměřeně jednoduchá a přehledná, i když plná konfigurace vyžaduje dávku času na zorientování. Program rozhodně není nepřehledný, naopak.

  Firewall patří mezi nejsilnější stránky řešení z hlediska zabezpečení. Antivir zůstává stejně snadno použitelným, nicméně v žebříčcích antivirů za konkurencí zaostává co se výsledků týče. Po stránce funkčnosti nabízí vše, co konkurence. Oproti bezplatnému řešení si zde můžete nastavit častější automatickou aktualizaci než jednou za den – minimální frekvence je 30 minut.

  Na e-shopech v ČR si ale licenci na program nekoupíte, pokud o program máte zájem, musíte tak učinit přes web výrobce. Cena ZoneAlarm Internet Securty Suite činí v přepočtu asi 900 Kč na rok, popř. 1 500 Kč na léta dvě.

  ZáporyKlady
  - Slabší antivir+ Kompletní, jednoduché řešení pro nezkušené
  - Problémy s obrázky na webu+ Kvalitní firewall (jednoduchý a konfigurovatelný)
  - Nelze koupit v českém e-shopu+ Existuje i freeware verze od stejného výrobce

  ZoneAlarm Internet Security můžete zakoupit na stránkách výrobce.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu