Přišlo zemětřesení v digitálním vysílání

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Novinky, Digitální vysílání
  Říj 29, 2008
  9× Komentováno

  V noci z 30. na 31. října 2008 dojde k radikálním změnám ve vysílání DVB-t v České republice. Víte, co vás čeká a jste na to připraveni?

  Veřejnoprávní multiplex 1

  V noci z 30. na 31. října 2008 budou spuštěny 4 nové vysílače veřejnoprávního multiplexu (vysílací síť 1) s programy České televize a Českého rozhlasu. Patří mezi ně vysílač Brno - Hády a Brno - město (Barvičova) na 25. kanálu, Domažlice - Vraní Vrch na 34. kanálu, Cheb - Zelená Hora na 36. kanálu, Ostrava - Slezská Ostrava (vodárna Hladnov) na 54 kanál, Ústí nad Labem - Buková Hora na 33. kanálu. Do hlavní antény bude přepnut signál veřejnoprávního multiplexu z vysílače Krašov na kanálu 34. Vypínat se bude analogový program ČT2 z vysílačů Cheb - Zelená Hora na 36. kanálu, Plzeň - Krašov na 48. kanálu, Ústí nad Labem - Buková Hora na kanálu 33 a na vysílači Praha - Žižkov na kanálu 41.

  Multiplex 2 - České Radiokomunikace

  České Radiokomunikace na pátek 31. října 2008 připravily spuštění svého multiplexu 2 dohromady z 8 vysílacích stanovišť v České republice. Celkově bude vysílání dostupné Praze a středních Čechách (Praha-město a Cukrák), západních Čechách (Krašov, Vraní vrch), severních Čechách (Buková hora), Brně (Brno-město, Hády) a Ostravě (Hladnov). Vysílání dosavadní přechodné sítě A bude ukončeno o půlnoci 30. října.

  Co se změní?

  Protože v současnosti neexistuje plošný Veřejnoprávní multiplex (kromě Prahy aj.), najdeme programy České televize pospolu s těmi komerčními (například s TV Nova). V průběhu čtvrtečního večera si ČT ponechá jeden celý multiplex pro sebe. Komerční televize se tedy musí posunout jinam. Posunou se většinou právě do nového multiplexu 2 Českých Radiokomunikací. Ve zmíněných oblastech tedy budete muset pravděpodobně znovu naladit svůj digitální příjmač.

  Bude lepší obraz a zvuk?

  Zdá se, že na kroku ČT vyděláme, protože se rozšíří pokrytí a programová nabídka. Kde byl dosud jeden multiplex, mohou například nyní být dva, se zhruba stejným pokrytím, většinou i ze stejného směru. V multiplexu 1 navíc nyní budou jen 4 televizní programy, což by mohlo znamenat i lepší obraz a zvuk. Protože doposud si přenosové pásmo dělilo programů 5. Zdroj: www.digitalnitelevize.cz

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  9 Komentáře

  1. Jo, už je to tady - máme na baráku společnou anténu, která byla speciálně jen na jeden kanál, na kterým teď nic nevysílá :-/ to jsem zvědav, kdy to někdo vyřeší :( Informovanost nebyla obecně moc velká.

  2. Víte, ono je to o tom, kdy se vaše SVJ nebo výbor samosprávy o to postará. Samo se to nespraví :-) Jde udělat STB nahoru do spol. antény.

  3. To máte pravdu a neříkáte mi nic nového. To, že zástupci vlastníků to nejsou schopni řešit, je věc druhá. A převádět digitál na analog se vyplatí jen v hodně velkých "panelácích" a obecně tuto variantu nepodporuji - přijde se o služby EPG a kdo ví, co ještě.

  4. Aha, takže s tou kvalitou obrazu jsem se asi unáhlil :( zvuk je sice nyní lepší, ale obraz i přes vyšší datový tok je horší. Může za to asi nepříliš schopné zařízení, které zajišťuje převod videa na straně ČT. Snad to ještě nějak vyladí...
  5. myslím, že čt má několikanásobně lepší zařízení pro přenos vysílání než ty doma... mimochodem, s pozemním digitálním vysíláním jsem nadmíru spokojen :o)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.