Čtvrtek , 20. 06. 2024

Květa

Zásilky ze zahraničí se prodražují a hlavně zpožďují

10. 05. 2011

Vzhledem k evropské legislativě letos došlo ke změně limitů hodnoty zboží, které ze zemí mimo EU procházelo do našich rukou bez daně a cla. Ze 150 eur byl limit drasticky snížen na 22 eur. Celní úřad a Česká pošta kvůli tomu důkladněji zpracovává o 95 % zásilek více a naprosto nestíhá…

Nové podmínky pro příjem zásilek ze zahraničí v aktuálním článku!

Nákupy v zahraničí byly a stále ještě jsou velmi výhodné. Platí to i pro oblast elektroniky. Jelikož se dnes vše vyrábí v Asii, jsou tamní obchodníci schopni nabídnou výrazně nižší ceny, než zaplatíme za stejné zboží u nás. Kromě toho nabízejí i levné poštovné (ano, u lehkého zboží je to z Číny do ČR levnější, než naše vnitrozemská pošta) a pracují velmi rychle a odesílají balíky mnohdy i o víkendu.

Bez daně a cla do 150 eur? Světlá minulost…

Do nedávné doby jsme mohli kalkulovat s tím, že zásilka byla během několika málo dnů v Praze, následně se buďto vůbec nebo jen zběžně zkontrolovala a putovala do našich rukou. Stihlo se to vše často do 10 dnů celkem. Zažil jsem ale i zásilku z Korei, která přišla za 5 dnů od objednání, a z toho připadly 2 dny na víkend. A nešlo o příplatkovou službu.

Kvůli novému nízkému limitu dnes celnice zpracovává drasticky více zásilek. Rentgenuje je, srovnává uvedenou cenu s obsahem. Pokud nazná, že obsah odpovídá ceně do 22 eur, putuje balík k vám. Nicméně asi 2 – 3 týdny zpožděný, než na něj přišla řada.

Není-li na balíku uvedena odpovídající cena (ideální je faktura vně balíku!), jste vyzváni k doložení dokladů o obsahu a účelu zásilky. Bohužel čínští obchodníci často cenu podhodnocují (jako vstřícný krok, abyste neplatili daň a clo, což už ale nefunguje), nebo v horším případě se vůbec neobtěžují ji uvést a přiložit fakturu. Je třeba si u nich o to důrazně říct při objednávce.

K TÉMATU  DVD přehrávač s HDMI z TESCA za 499 korun, aneb Technika HDMAW07

Pro stanovení cla navíc neplatí to, co odesílatel uvede na průvodce jako cenu zboží, ale to, co objednatel skutečně zaplatil a má na to doklad o uskutečněné platbě.

Chce to důkladný popis balíku a doklady o ceně zboží. Nový limit je 22 eur

Na výzvu Celního úřadu, potažmo České pošty, je tedy vhodné popsat obsah a účel zásilky, uvést, že zboží není obchodní povahy (pro další prodej), specifikovat ceny zboží a poštovného, přiložit fakturu, výpis o zaplacení z účtu a podobně. Toto můžete řešit s celním úřadem přímo (pouze v Praze) nebo můžete podepsat plnou moc České poště, která vás zastoupí. Právě od České pošty vám totiž přijde doporučené oznámení o celním řízení.

clo

Pokud vaše zásilka není dostatečně zdokumentována nebo se celním deklarantům nezdá její hodnota, obdržíte právě takovýto dokument

Bude-li cena zásilky shledána cenou do 22 eur bez poštovného, dostanete balík zadarmo. Překročí-li cena 22 eur, připočte se k hodnotě cena poštovného a z toho se odvodí daň a případné clo. K tomu všemu vám Česká pošta připočte jednorázový poplatek 96 korun za vyřízení, plus 12 korun za každý den uložení zásilky. Uložení zásilky se ale nepočítá od prvního dne, nýbrž je tam určité bezplatné období, ve kterém by se to mělo standardně stihnout vyřídit.

Pokud by vám nebylo něco jasné, zde jsme se dopátrali několika odpovědí: 

  • i v případě že je zásilka do limitu 22 EUR a nejsou k ní doloženy potřebné dokumenty a adresát je vyzván k součinnosti, je nutné zásilku uložit do dočasného skladu. Za toto uložení je adresátovi účtován poplatek 96,- s DPH. 
  • v současné době vzhledem k momentální nestandardní situaci (zpoždění) bylo od účtování skladovací poplatku upuštěno. Za normálních okolností se účtuje poplatek za uskladnění zboží v dočasném skladu od 15. dne včetně
  • žádné závazné lhůty pro celní odbavení zásilek stanoveny nejsou
K TÉMATU  Hudba na dotek:MEIZU M3 SENCOR

Těžko říct, zda aktuální zahlcení úřadů opadne, nebo naopak opadne zájem nakupovat v zahraničí. Současné lhůty jsou totiž velmi nepříjemné a v podstatě neakceptovatelné. Nutnost dalšího „papírování“ v případě, že se celníkům v zásilce něco nezdá, také není nic příjemného. 

 

Detailní ceny a podmínky České pošty najdete na jejich webu

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek