Nepodařený upgrade firmwaru aneb záchrana DVD přehrávače

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Návody, Přehrávače a rekordéry
  Úno 02, 2007
  6× Komentováno

  Nabízíme vám článek věnovaný úpravám firmware pro DivX DVD přehrávače s čipem MTK 13xx. Dozvíte se v něm, jak lze přístroj probudit zpět k životu po neúspěšném upgrade. Tou pomyslnou “živou vodou“ je už pouze servisní kabel napojený na vychládající útroby přehrávače. Jako „správný“ kutil se rozhodnete pro takovou prkotinu, jakou “flash“ firmware bezesporu je. Nesvěříte tedy přístroj servisu a uděláte si tento úkon svépomocí. Zběžně si přečtete návod a vložíte směle CD s novým software do přístroje. Po chvíli „chroustání“ je vše hotovo. Ale bohužel, ne zcela vždy! A právě okolnostem poškození přístroje během upgrade věnujeme následující řádky.

  Výpadek elektrického proudu

  Spoléháte-li na to, že výpadek proudu u vás ani nepamatujete, věřte, že Murphyho zákony fungují dokonale. Například váš soused, elektrikář-samouk, se zrovna ve stejném čase chystá svou novou, podomácku zhotovenou sekačkou na trávu vyhodit proud v celém bloku. Dokonce to nemusí být ani výpadek, který byste zaznamenali, stačí kritický pokles napětí na několik milisekund. A neštěstí je tady! Řešením je samozřejmě připojení přehrávače k záložnímu zdroji UPS. Ten však není vždy k dispozici. Občas se také někomu zdá, že přístroj už dlouho nereaguje, a rozhodne se to vyřešit vyrváním zástrčky z elektrické sítě…no co, chybami se člověk přece učí.

  Vadné médium nebo porušený soubor s firmware

  Přehrávače naštěstí většinou kontrolují integritu dat (kontrolní součet) a raději, než by dovolily nahrát porušený soubor, vypíší hlášku „unknown disk“. Není to však stoprocentní a je lepší neškudlit a použít kvalitní CD-R médium. Doporučuji také zapnout v Neru volbu „zkontrolovat zapsaná data“.

  Neodborně modifikovaná verze firmware

  Jak už jsme si řekli dříve, na internetu se často dají stáhnout neoficiální a neotestované verze firmware, které někdo podomácku upravil, aby vylepšil vlastnosti přístroje. Většina lidí, která se tomu věnuje, ví, co dělá. Je to bezpečné, ale můžete natrefit i na verzi, která váš přístroj usmrtí jako kapsle s kyanidem. Nejlépe je proto využívat verze, které již někdo před vámi úspěšně vyzkoušel. Ověřte také, že soubor je určen skutečně pro váš přístroj, protože může dojít k záměně za firmware pro podobný model jiného výrobce, a to většinou (bez úprav vždy) neprojde. Všechny možnosti mají přitom jedno společné. Nedá se na ně uplatňovat záruční reklamace (pokud se samozřejmě nerozhodnete servis oklamat, což vám nemusí vždy vyjít). Přehrávač jste si totiž zničili sami a je všeobecně známo, že upgrade doma děláte na vlastní nebezpečí.

  „Kolo se nám polámalo“

  Pokud k něčemu takovému dojde, přehrávač zpravidla nevykazuje žádné další známky života (nebo vás neustále pouze vesele vítá svým “hello“ na displeji) a bez servisního zásahu se již nedá zprovoznit. Bohužel servisy se často snaží zákazníkovi namluvit, že oprava je složitá, že by se musel vypreparovat čip s flash pamětí nebo vyměnit celá základní deska, což by vše bylo velmi nákladné a nesmyslné. Tohle vám budou tvrdit pouze v servisech, kde ještě podobnou opravu nedělali.

  Existuje jedno řešení, které ale vyžaduje jisté technické znalosti a dovednosti. Protože se jedná o zásah do odkrytovaného přístroje, neměl by se do toho pouštět nikdo, kdo nemá alespoň všeobecné elektrotechnické vzdělání. Zařízení musí být jistý čas pod napětím a při neopatrném zacházení hrozí úraz elektrickým proudem! Máte-li sebemenší pochybnosti o svých schopnostech, svěřte opravu raději specializovanému servisu. Finančně vás to vyjde podobě jako investice do stavby vlastního servisního kabelu (200-300 Kč).

  Tak jdeme na to

  Postup, který budeme nyní popisovat, lze použít s drobnými odchylkami na všechny DivX DVD přehrávače postavené na čipu Mediatek 1389xx. Používá ho například Philips 720SA, H&B 3220/3255, Yamada DVX 6600/6700, Xoro HSD 400 pro, Sigmatek XM-400 pro atd. Po otevření „pacienta“ lokalizujeme základní desku s procesorem MTK. V jeho blízkosti se nachází paměť typu flash. Tu budeme muset přepsat. K tomu slouží servisní sériové rozhraní vyvedené v rohu desky. Pokud máte štěstí, výrobce nešetřil a naletoval tam konektor, v opačném případě si budete muset osvojit ovládání trafopájky nebo prokázat, že máte ještě pevnou ruku.

  Potřebný hardware

  Servisní kanál se připojuje k počítači pomocí speciálního sériového kabelu. Kromě konektorů (s tím na desce by měl být kompatibilní standardní konektor z audiokáblíku k CD-ROM, jen musíte doplnit čtvrtou dutinku) a kabelu je potřeba už jen pár kondenzátorů a běžný sériový konvertor MAX3232, nebo levnější varianta MAX232. Stejnou stavbu mají i datové kabely k některém mobilním telefonům Nokia, Siemens a Panasonic (možná i jiným). Můžete však při troše smůly zničit několik datových kabelů, než narazíte na ten pravý.

  Schémata zapojení se podle použití jednotlivých verzí sériového obvodu MAX samozřejmě liší. Jednodušší je použít čip MAX3232, který si vystačí už jen s několika součástkami a je napájen z rozhraní přehrávače (3,3 V). Je ale dražší (cca 140 Kč) a hůř se shání. MAX232 sice seženete prakticky kdekoliv za nějakých 45 korun, ale budete potřebovat další součástky, a tedy i tištěný obvod, který se dá u první verze úplně oželet (i když výsledek pak vypadá dost hrůzostrašně). Tento obvod je napájen ze sériového portu RS232 počítače (ten má však 5 V, proto ty další součástky pro korekci napětí). Přesný popis sestavování kabelu doufám není nutný, schéma je celkem jasné. Navíc bych se do toho nerad pouštěl, protože moje elektrotechnická erudice má mnoho znatelných trhlin.

  Software

  Pro „přeflashování“ paměti budete potřebovat utilitu MTKTools ve verzi 1.29 (pozor, existuje novější verze, která nefunguje,…ale ta by měla být také už opravena) a správnou verzi řídícího firmware. Zmiňovanou utilitu, stejně jako spoustu dalších, naprogramoval MaBreaker a najdete ji na jeho stránkách. MTK Tools kromě nahrávání firmware do přístroje jej přirozeně umí také z přístroje “vytáhnout“. To poslouží k zálohování starého firmware (nebo v servisu k vyvrácení vaší báchorky o tom, že z ničeho nic přestalo DVD fungovat).

  Flash!

  Máte tedy již vše potřebné a nezbývá než propojit přehrávač s PC a provést opravu. Na základní desce je nutné zcela správné propojení vývodů z kabelu (+3,3V, Tx, Rx a GND u MAX3232). Máte-li na desce konektor, je to hračka. Pokud jsou tam jen dírky, do kterých se jednotlivé kabely dají mírně zasunout a ukotvit, je to horší, ale tu chvilku to lze při troše dobré vůle udržet pevnou rukou. Nejhorší případ je, když jsou dírky zalité cínem, pak nezbývá, než dráty opatrně přichytit pájkou. Konektor RS232 připojíme do některého z volných COM portů, zapneme DVD přehrávač, aby byla deska napájena, a pustíme MTK Tools. Nejdřív je potřeba vybrat správný COM port a načíst firmware, který chceme nahrát. To je vše, stačí pouze zmáčknout tlačítko Upgrade a doufat, že program rozpozná flash paměť přehrávače a začnou nabíhat procenta překopírovaných dat. Celý proces trvá pár minut, a jakmile vám ohlásí úspěšné ukončení, vypněte přehrávač, opatrně odstraňte kabel a znovu jej zapněte. Měl by být zase v plné síle a zdravý jako před nehodou.

  Pár slov na závěr

  Doufám, že vám byl článek při oživovacích pokusech alespoň trochu platný. Pokud ne, tak navštivte stránky úpravce firmware MTZ, kde najdete podobný návod s detailními obrázky zapojení atd. A na závěr připojuji ještě jedno konkrétní poděkování kolegovi Richardu Santlerovi za jeho pomoc při konstrukci kabelu. Díky patří také všem lidem, kteří se aktivně a přitom nezištně zabývají problematikou přehrávačů s čipem MTK13xx.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  6 Komentáře

  1. Dobrý článek,dobře popsaný ale mě pomohl jen z části.Na opravě jsem měl umrtvenej SONY NS32 po špatném flashni FW,byl uplně mrtvý,nepomohlo nahraní přes MAXe232,musel jsem flash odpajet a naprogramovat mimo desku přímo v programátoru.Avšak flash naprogramovat nešla ... ach to Sony...dlouho jsem hledal funkční naprogramovateln flash až jsem ji našel v jednom vyhořelem routeru od Edimaxu.Tu jsem naprogramoval zase mimo desku a zapajel zpet do desky dvdcka...nastesti se povedlo a ja ten zasranej dvd prehravac od Sony opravil :) ale jiz nikomu nedoporučuji kupovat Sony a nebo aspon ne tem kteri s nemi chcou takhle experimentovat :)

  2. Tento článek je jediná náděj mého yamadovače na další život. Nahrál jsem do něj omylem jinej firmware a totálně to zatuhlo, servisní služby bez zájmu, např ycnega Brno.
   Procesor je Mediatek 1389xx snad to nějak půjde, ale nevím která dírka je pro jakej drátek na desce toho dvd, mám použít metodu pokusu a omylu??
   Předem dík za radu.

  3. Díky za článek.
   Neuvěřitelné se stalo skutkem -podařilo se nám díky němu zachránit DVD přehrávač Philips 5140, na kterém se nepodařil upgrade firmwaru.
   Použili jsme složitější a levnější verzi s obvodem MAX232, bohužel přehrávač neměl konektor, takže bylo nutné připájet vývody ze servisního kabelu na kontakty RXD a TXD + některý z GND - celý obvod jsme zbastlili na kousku papíru, pak ještě odhadovali kam vývody připojit, ale všechno kupodivu perfektně fungovalo, takže jsme zvládli to co v šesti autorizovaných a jednom neautorizovaném servisu tvrdili že neumí... takže odvážní bastliči, směle do toho....

   quaker66@gmail.com

  4. Prominte,nemam cestinu------Mam dva DVD prehravace Yamaha DVD S-661...problem...po vypadku proudu jeden prestal cist DVD disky uplne (cte jen do 700 MG) a druhy prestal cist neoriginal disky a s DVD disky ma problemy.Stojim pred otazkou ...vyhodit nebo opravit.Prosim poradte.... Dekuji. V.S.

  5. Mám docela podobný problém,ale je tam chip Cirrus Logic . Nemáte nějaký návod? Jedná se o HDD/DVD recorder Sencor SHR8108 a jak jsem koukal po netu tak tento výrobek má několik výrobců. Diky jirka

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.