Yamada Vaova DTV-3100: ultralevný set-top-box s HDD

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání
  květen 14, 2008
  37× Komentováno
  Dvě tisícovky za DVB-t tuner s pevným diskem? Zní to neskutečně, ale je to tak. K tomu navíc dva integrované tunery, takže můžete nahrávat a sledovat jiný pořad současně. Láce je sice patrná, ale zařízení vzhledem k ceně plní svůj účel nečekaně dobře.
  V nabídce můžete najít u přístroje Yamada Vaova DTV-3100 dvě verze - jednu s 80GB diskem za cenu 2000 Kč s daní a druhou se 160GB diskem za cenu 2200 Kč s daní. Jiný rozdíl tam není. My jsme testovali verzi se 160GB pevným diskem.
  Vzhledově rozhodně nejde o žádný výstřelek, ale ani o vyslovený nevkus. Zpracování patří do průměru. Přístup k pevnému disku je řešen opravdu dobře, vyměnit jej, nebo sporadicky vyndat a připojit k PC, není problém. Dálkové ovládání má dobrý tvar a rychlé reakce, rozložení tlačítek a intuitivnost ovládání je horší.
  Zadní panel poskytuje dva SCART výstupy a anténní vstupy a výstupy dvou tunerů. Přiložena je i propojka, která převede anténní signál i do druhého tuneru (stačí tedy jen jeden přívod). Přístroj je průchozí, takže anténní signál lze vést dále. V této cenové kategorii potěší digitální zvukový výstup.

  Co zarazí na první poslech

  Doposud nás toto levné zařízení mile překvapovalo. Při zapnutí ale narážíme na první nedostatek. Pevný disk, který je hned pod povrchem a pod větracími otvory, je vystaven našemu sluchu téměř napřímo. A osazený disk Samsung je dost hlučný. Spát byste u něj asi nechtěli. Jak již bylo řečeno, vyměnit ho je snadné. Zapíná se naštěstí jen při nahrávání.
  Některým zařízením stačí pro současný záznam a přehrávání jeden tuner. Většinou je to ale řešeno tunery dvěma, stejně jako u Vaova 3100

  Tuner na druhou

  Co se týče funkce DVB-t tuneru, funguje spolehlivě. I s horším signálem si poradí dobře, zobrazuje informace o vysílaném programu a EPG je docela schopné. České znaky nejsou problém. Přepínání kanálů je rychlé. Taktéž doplňující možnosti nastavení, jako například formát obrazu (zoom) nebo zvuku jsou dobré.
  Vaova jako set-top-box: přehrávání TV

  Zaznamenávám, tedy jsem

  Přes EPG také dochází k výběru toho, co budete chtít nahrávat. Není to vrchol jednoduchosti, ale přijít a zvyknout se na to dá. Mimo jiné lze nastavit manuálně i začátek záznamu. Chybou je, že nelze stejně nastavit i konec. Jak známe naše televizní společnosti, ať už ty placené z našich daní, tak ty komerční, žádné nedodržují přesný harmonogram a dopředu oznámený časový rámec často přesáhnou. Vaova umí nastavit čas, který se ještě za standardní nahrávací dobu přidá. Je to ale bohužel jen maximiálně 5 minut, což nemusí stačit. Hodnota 10 nebo 15 minut by přišla také vhod. Zda se dá nějak jinak manuálně přidat k zvolenému času delší časový úsek se mi nepodařilo zjistit (podle jiných uživatelů to pravděpodobně jde, jen opět poněkud zmateným postupem).
  Možnosti záznamu vysílání
  Jak už je u tohoto přístroje zvykem, pokud chcete zjistit, co máte naplánováno k nahrávání, musíte na to trochu oklikou (přes menu, nikoli přes dedikované tlačítko), případně vidíte červeně označená pole v EPG. Pokud byste chtěli zaznamenávat dva současně běžící pořady na dvou kanálech, Vaova to neumí. Jedině byste nahrávali jiným zařízením na externím výstupu. Vaova využívá dva integrované tunery k tomu, že z jednoho nahrává a z druhého přehrává. Při náhrávání tak můžete sledovat jiný pořad. Kvalitu záznamu nastavit nelze. Procházení nahraných pořadů na disku je přehledné, můžete pořady přejmenovat, smazat, zablokovat dětem a podobně. Fungují běžné přehrávací funkce, jako rychlý posun, nebo skok na určitou pozici. Editační funkce dostupné nejsou.
  Hlavní menu přístroje - nejen pro nastavení, ale i pro přístup k běžným funkcím

  Až na harddisk slušně vychované

  Vaova 3100 je velmi levné zařízení, takže nás překvapilo tím, že je v podstatě stále ještě použitelné. Samozřejmě je nutné neustále myslet na nízkou cenu. Za tu nám zastane funcki schopného DVB-t set-top-boxu a navíc zvládne i zaznamenávat pořady. V ceně je i dostatek diskového prostoru, pro mnoho desítek hodin nahrávek. Nevýhodou je hlučný dodaný disk, občas zmatenější ovládání a několik chybek v uživatelské přívětivosti. Pořád ale můžeme mluvit o jednoduchém zařízení, které má rozhraní přeložené do češtiny (byť místy s chybami) a jeho ovládání nebude činit nikom potíže.

   

  Plusy a mínusy
  + funkční design a zpracování- špatné rozložení tlačítek DO
  + jednoduchý provoz- občas neintuitivní ovládání
  + digitální zvukový výstup- hlučný dodaný pevný disk
  + nízká cena- slabší možnosti nastavení záznamu
  + slušně provedené EPG
  Za zapůjčení zařízení děkujeme firmě YCNEGA Technologies.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  37 Komentáře

  1. Pokud opravdu neumí přidávat více minut na konec nahrávaného pořadu, je tato Yamada pro tento účel naprosto nevhodná. Zvlášť u pozdních nočních filmů teď přidávám 15-25 minut. Škoda, působí celkem sympaticky. A to hlavně poměrem cena-výbava. Nemáte někdo tip na podobný přístroj? Hlavně požaduji 2 tunery a pevný disk na nahrávání. A cena by měla být rozumná, ne 10k. Dík.

  2. Mám dva dotazy a berte v potaz,že jsem laik.
   1)Je možné nahrané pořady přesunout jednoduše do počítače a vypálit?
   Jestli ano, co budu k tomu potřebovat.
   2)Píšete o větší hlučnosti hardisku ,tak se chci zeptat pokud si nahraji film
   a budu se na něj dívat,tak jestli to bude s nepříjemným hlukem.
   Děkuji za seriozní reakci.

  3. Ten hluk není v nahrávce zaznamenaný - vydává jej mechanicky ten obsažený disk, když se "točí". Tím pádem určitý hluk uslyšíte i při přehrávání - záleží ale na tom, v jakém prostředí to budete provozovat a jak moc vám konkrétně to bude vadit. NAvíc se to liší disk od disku. 80GB bude určitě tišší, nový 500GB také...

   Do počítače je možné data přenést, ale ne jednoduše. O postupu píše kolega v recenzi Vaova 3200, v kapitole Jak vydolovat data.

  4. No nevím, ale opravdu nejde délka záznamu nastavit libovolně? Při přidávání nahrávání změnit hodnotu v políčku Duration (viditelné i vaší flashové prezantaci)? Aspoň u mého Sigmateku DVBH-2000 (který má firmware téměř stejný) to takhle jde.

  5. Teď nejsem u PVR, ale myslím, že tohle políčko se maže šipkou doleva. Jiné druhy políček se zase přepisují zadáváním číslic. Je to trochu zmatené.

  6. Takže u Sigmateku DVBH-2000 mi jde políčko "Duration" opravdu normálně editovat pomocí šipky doleva (mazání) a číslic. Je pravda, že když se do něj najede tak zůstává bílé (narozdíl třeba od políčka začátku nahrávání), což je matoucí. Předpokládám, že u Yamady to bude stejné.

  7. Nastavení nahrávání ručně prostě funguje, jenom je to zdlouhavější než z EPG.
   Přesah nahrávání jde změnit prodloužením doby záznamu.
   Nedostal jsem český manuál, a když si ho stáhnete z ofi stránek, tak není
   celý a jsou tam hlouposti, např.kód přístroje.
   Hlučnost disku, která by se nějak vymykala jsem nezeznamenal.
   Vaova dost slušně "topí". Odhaduji při provozu cca 50-55 stupňů.

  8. Tedy prodloužit nahrávání při programování z EPG opravdu jde?
   Ale předpokládám se tím prodloužením automaticky ztratí název nahraného pořadu (asi se nahradí jen označením stanice ze které nahrávka proběhla). Je to tak, nebo info o pořadu zůstane?

  9. Tedy prodloužit nahrávání při programování z EPG opravdu jde?
   Ale předpokládám se tím prodloužením automaticky ztratí název nahraného pořadu (asi se nahradí jen označením stanice ze které nahrávka proběhla). Je to tak, nebo info o pořadu zůstane?
   Je známa skutečná spotřeba ve stand-by (ne z manuálu)?
   Vypínání spínačem natvrdo je použitelné co se pak rychlosti naběhnutí settopboxu a HDD týče?

  10. Dobrý den,
   jsem za recenzi rád a děkuji za ni, protože teď řeším otázku nákupu DVB-T ať už bez disku nebo s ním. Přečetl jsem dostupné recenze a hlavně reakce uživatelů na několik přístrojů a Yamada se mi líbí po technické stránce nejvíc (srovnával jsem Sencor SDB 3007T PVR, analogii SiGMATeK DVBH-2000 a Yamady DTV 3000, 3200 a tuto). Každý přístroj má své "chyby" (Sencor alias Sigmatek češtinu v EPG, Yamada 3200 taky češtinu a prý relativně nižší citlivost na dig. signál), ale s přihlédnutím k ceně to není zase tak hrozné a některé věci by se daly odstranit aktualizací firmware. Tedy pokud kdy nějaká bude a výrobce raději nevydá rovnou nový model s opravenými chybami předchozího.
   Dilema výběru je ale čistě moje a tak bych se rád zeptal ještě na něco ohledně Y 3100: v recenzi jste se nezmínil o klasickém Time Shiftu, má ho tedy přístroj v takové podobě jako třeba Y 3200? Psal jste sice že "Vaova využívá dva integrované tunery k tomu, že z jednoho nahrává a z druhého přehrává", ale slova Time Shift jste nezmínil a to mě trochu mate :-)
   Taky jsem nikde nezjistil, jak velký disk se dá do Y 3100 "nacpat". Nekteré jiné stroje podporují snad i 500GB disky, ale u 3100 jsem se nikde nedočetl o podpoře jiné velikosti, než s jakou je v prodeji.
   Dále mne nepotěšila nemožnost nastavit čas nahrávání ručně, ne jen podle času v EPG. To je dost podstatná "vada na kráse". A překvapuje mě, že firmware, resp. výborně zvládnutá čeština, je v novějším modelu 3200 tak odfláknutá. Asi vyhodili překladatele než stačil vyjít nový model :-))
   A poslední dotaz: když jste psal recenzi a měl jste z Y 3100 sundaný kryt, nevšiml jste si, jaké tunery jsou na PCB připájené? Jde mi o to, jestli mají Y 3100 a 3200 stejná "střeva" a pokud ano a u 3100 chválíte citlivost tunerů na signál, není "necitlivost" u 3200 daná jen podmínkami příjmu při testu (vyšel na jiném serveru).
   Každopádně ještě jednou děkuji za recenzi a asi koupím Y 3200, protože jsem naivka a budu doufat, že výrobce vydá nový firmware, kde bude čestina aspoň jako cestina, ale bez klikyháků místo diakritiky.
   franta

  11. Tunery - zkuste zjistit, co jsou zač, z těch čísel na nich uvedených (zde na fotce). Signál nedělal potíže v průběhu testu - srovnával jsem s Tv tunerem v počítači, který je na tom hůře, než Yamada. Tuner v Yamadě jel stějně bez problémů, jako tuner v TV Panasonic 42PX70E, kde je dobrý. Ale určitě záleží na místních podmínkách. V místě testu je signál na středně dobré úrovni. Těžko se srovnává.

   Disk tam půjde zcela jistě až 250GB, protože i takový model Yamada Vaova vyrábí. Domnívám se, že nebude problém ale ani podstatně větší disk, když je jeho výměna podporována přímo výrobcem.

   3100vka TimeShift podporuje - musí se povolit v nastavení. Ale vzhledem k hluku disku si nedovedu představit, že bych jej využíval.

  12. Dobrý den.
   Řeším podobný problém. Zkoušel jsem Sigmatek a následně Vaova 3200. Kromě mechanických změn (díra pro HDD), a podružností jako je USB a displej, by mě zajímalo podrobné srovnání jednotlivých typů, tedy V 3000, 3100 a 3200. Moje pokusy zatím skončily na tom, že jak Sigmatek, tak V 3200 vykazovala sice malé, přesto však výpadky signálu (kostičky, zamrznutí...), kvalitu signálu však zobrazovala 98 až 100 % a sílu signálu 52%. Přitom na webu se informace o kvalitě (citlivosti) přijímačů dost různí a asi nikdo je neporovnával vzájemně, vždy byl pravděpodobně vztažný normál jiný. Proto by bylo nesmírně zajímavé přímé srovnání všech těchto tří přístrojů, co do zapojení, citlivosti, možnosti instalace HDD o maximální kapacitě, atd.
   Má tu někdo tuto možnost?
   Také mě překvapilo, že typ V 3100 je recenzován později než V 3200, přičemž půjde pravděpodobně o starší model.
   Budu vděčný za jakékoli informace, které by pomohly mezi těmito přístroji vybrat.
   Defo

  13. Umí při nahrávání přehrávat již dříve nahraný záznam? Sigmatek DVBH-2000 to neumí, třeba v tomhle přístroji firmware trochu vylepšili...

  14. Dobrý den,
   nevíte náhodou někdo, jestli tohle PVR umí napájet anténu 5V? V recenzi na DTV-3200HDD jsem se dočetl, že ta jej nemá, což ale neznamená, že starší (nebo nižší) model jej taky nemá. Jde mi o to, že mi nemusí běžet extra napáječ aktivní antény třeba v noci, ale anténu spustím spolu s PVR.
   Děkuji za odpověď.
   franta

  15. Dobrý den,
   zkoušel tedy někdo změnit to prodloužení nahrávaní o více než 5 minut (koukal sem že v tom nahravacim videu je nastaveno 15), dále by mě zajímalo co se skrývá za dvířky na čelním panelu - jestli to vpravo tedy sou dvířka.
   Děkuji

  16. Jak to tedy vypadá, lze prodloužit délku záznamu o více než zmiňovaných 5 minut? A jakým způsobem s eprosím nastavuje alespoň těch 5 minut? Numerickou klávesou 5 na příslušném políčku "duration" délky záznamu, nebo šipkou, či jinde a jinak?
   Disk se tedy točí jen při záznamu a přehrávání?
   Děkuji.

  17. samozrejme tam jde nastavit jakakoliv doba zaznamu, staci na ovladaci tlacitkem VLEVO vymazat prednastavenou dobu nahravani a pak ciselnou klavesnici zadat, jak dlouho chces aby se nahravalo.

  18. SiGMATek DVBH-2000 a de facto totožný testovaný Sencor mají skoro stejný firmware. Od nich mě ale odradila úzká směrovost a necitlivost dálkového ovládání. Zde vidím je DO zcela jiné. Je jeho použitelnost (citlivost, úhel) v porovnání se Sencorem lepší, nebo snad i výborná?

  19. Koupil jsem jmenovaného Sencora a nechápu proč se říká dálkove ovládáni povely reagují do tří metrů a jsem přesvědčen kdyby byl aparát vybaven plnohodnotnými tlačítky bude méně adrenalinu - že stebou seknu ty křápe - jinak HDD 250 Seagate si ševelí velmi kultivovaně .

  20. Pristroj jsem zakoupil pro rodice jako nahradu za klasicke video po prechodu na digitalni vysilani. HDD neni rozhodne hlucnejsi nez puvodne pouzivane video.
   Jsme laik, ale po pripojeni PVR byl start uplne v poradku a bez predchizi jakekoli zkusennosti jsem byl schopen vse nastavit. Smerovost ovladani je trosku horsi, ale ze 3m se da bez problemu pouzivat.
   Nastaveni nahravanych poradu a pristup k seznamu planovanych nahravani neni uplne intuitivni a v navodu chybi popis a pro nekoho, kdo neni pripraven experimentovat nebo pro starsi lidi je ovladani asi dost nevhodne (rodice prohlasili, at jim zapojim radeji puvodni video, ale myslim, ze si nakonec zvyknou).

   Cas nahravani poradu lze nastavit libovolne a lze libovolne nastavit i delku nahravaneho poradu, takze neni problem s tim, ze by napriklad porad trval dele nez je avizovano a v nahravce jste prisli o konec.
   PVR priradu nazev k nahravce spravne pouze pokud v EPG porad nalistujete a pak zadate, ze si presne tento porad prejete nahrat. To ma nevyhodu u poradu, ktere nastanou az za tyden, protoze prolistovat se k nim pres EPG neni prilis pohodlne. V pripade, ze manualne nahravky zadate cas zacatku nahravky, tak se nedotahne z EPG automaticky nazev poradu a naplanovana nahravka se v seznamu lanovanych nahravek zobrazuje s chybnym nazvem.

   Casovani nahravani nelze nastavit dle kodu daneho poradu ( v klasickem tistenem TV programu jsou uvedeny u poradu kody a tusim, ze se to da k nahravkam napriklad z klasickeho videa vyuzit ).

   Mame externi antenu a signal tedy vyborny, takze nemohu posoudit kvalitu tuneru a jeho citlivost na silu signalu.

   V porovnani s klasickym videem vadi rodicum i chybejici prehledna tlacitka pro "previjeni" zaznamu vpred a vzad. Tlacitka tam jsou, ale pretaceni to neni, takze jedina moznost je JUMP TO, coz je pro lidi prechazeji z videa nezvyk.
   Pristoj se 160GB diskem ukazuje kapacitku zaznamu cca 111 hodin a disk uvnitr byl jiz namontovan pri koupi a jedna se o WD.

  21. Diky za pěkně obsahlý popis! Jen pro upřesnění, pokud z EPG změním jen délku trvání pořadu (nikoli začátek), také se také ztratí název nahraného pořadu, že?
   Jinak Gogen PVR alias Hyundai PVR umí nahrávat dva pořady z jakéhokoliv multiplexu zároveň a zároveň jakýkoliv přehrávat, tzn. i ten, který se právě nahrává. Jen ta spotřeba asi 14W stand-by je nic moc. Start po vytažení ze zásuvky je také docela dlouhý (nevím, snad asi 25s?). DO má opravdu výborně citlivé.

  22. Dobrý den, také řeším problém, jaký PVR koupit. Přečetl jsem mnoho recenzí na různých fórech a tak mne zaujalo, že zde někdo popisuje shodnost např. se Sencorem ... .
   Dočetl jsem se, že tento nemá dva plnohodnotné tunery ..., což znamená, že nelze sledovat z jednoho tuneru program na jedné televizi a druhý program na televizi druhé - z druhého tuneru. Ten druhý tuner je prý určen jen pro nahrávání na HDD ... viz např. http://www.digizone.cz/set-top-boxy/234/. Proto jej autor nedoporučuje. Tak nevím ......

  23. Jen pro Vaši informaci, abych do budoucna předešel šíření, věřím že neúmyslných lží, veřejnoprávní televize není placena z Vašich daní, ani poplatek není daňová povinnost!

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.