Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Xtreamer TV: Evoluční MMC aneb konečně automatické titulky ke staženým filmům?

02. 01. 2013

Korejská společnost Xtreamer si vydobyla velmi dobré postavení na trhu multimediálních přístrojů. S nově ohlášeným MMC pod názvem XtreamerTV se zdá, že se zamysleli nad tím, co v tomto segmentu lidem schází a pokusí se jim to dát. Zejména zmiňme odbourání nutnosti stahovat multimédia složitě z internetu, nebo třeba hledat a spravovat externí titulky. Nakolik se tyto a další oblasti podaří Xtreameru zpříjemnit?

MMC neboli multimediální síťové přehrávače můžeme rozdělit na 3 kategorie:

  • Hromada čínských klonů postavených nad referenčními designy výrobců čipů (zejména Realtek), na něž si různí distributoři lepí své značky a více či spíše méně se starají o jejich software. Invence a smysl pro ergonomii zde těžce vázne.
  • Nabubřelí amerikocentričtí giganti se svými Apple TV, či Google TV. To jsou sice kvalitní a promyšlená MMC, ale se spoustou limitů. Univerzálnost zde vázne a funkce mimo vyvolené země těžce kulhají.
  • A nakonec pár výrobců MMC, kteří to myslí vážně a zároveň nejsou svázání globálně korporátními megabláboly, proč něco nejde, respektive proč se nehodí, aby to šlo. A k nim patří právě Xtreamer. Nicméně není v tom sám, zmiňme třeba Dune, nebo Popcorn Hour.

Xtreamer přinesl na trh už dost klasických MMC krabiček. A většinou šlo o slušné kousky, které dokázaly zmiňovanou čínskou velkovýrobu kvalitativně snadno překonat. I když vývoj odladěného softwaru někdy trval déle…

 

MMC přehraje hodně, ale ne bez práce

Klasické MMC sice umí přehrát skoro vše, ale to vše mu musíme jaksi předložit. Stáhnout, převést z optických disků, nahrát na interní nebo externí disk, nebo nasdílet po síti. A ty titulky, to je teprve peklo. Najít správnou verzi, nahrát do složky k filmu, přejmenovat, převést na správnou diakritiku…

Stroje mají přece pracovat za nás. A to si také řekli v Xtreameru a ohlásili nový produkt. Mohlo by to být něco jako Apple TV, jen bez té tragické svázanosti. XtreamerTV má umožňovat sledování mnoha obsahu rovnou z internetu bez stahování. Ale to tu bylo i nyní (například archívy českých televizí, nebo přístup na YouTube). Pokud se to v tomto případě podaří zlepšit, rozšířit a stabilizovat, mohlo by to být o krok dále. Ale tak trochu o tom pochybujeme. Xtreamer nezíská práva na celosvětové a lokalizované vysílání, takže vylepšený NetFlix asi nespustí. A pouhé trailery na filmy nikoho nevytrhnou.

 

Online obsah, ale pro jistotu i jednoduchý download

Jak to tedy bude s online „televizemi“ a streamováním je zatím nejisté, ale mnoho bychom zde pro náš lokální trh nečekali. Snad jen pokud komunita něco sama nevytvoří, jako tomu bylo v minulosti. Ale pořád tu má být snadná možnost stahovat přímo pomocí tohoto přístroje obsah z internetu.

A s tímto obsahem má XtreamerTV pracovat již o kýžený krok samostatněji, než kdy dříve. Stažený film má být například automaticky opatřen patřičným „obalem“ včetně lokalizovaných informací. Stejně tak se plánuje to, že se případně složka doplní o titulky.

 

 

Realtek nahrazen Sigmou aneb spolehlivý výkon přichází

Z určitých informací se též dá odtušit, že Xtreameru již došla trpělivost s Realtekem, jehož čipy v MMC doposud používali. A pro XtreamerTV zvolili procesor SMP867X od Sigma Designs, který má přehrát opravdu cokoli, včetně těch nejnáročnějších MKV se 16 referenčními snímky. Za operační systém byl zvolen Android, ovšem značně upravený. Právě elegance, rychlost a snadnost ovládání má být pro Android TV zcela nosná. Dokladuje to i jednoduchý dálkový ovladač a také volitelný mód, ve kterém zvládnou používat přístroj i malé děti.

XtreamerTV pojme 2,5″ palcový pevný disk. Trochu zamrzí absence USB ve standardu 3.0

 

Další zajímavosti ve zkratce

Podívejme se na další ohlášené funkce, které by nás mohly zajímat:

  • Z XTV bude možné streamovat multimédia na jiná zařízení (iPAD atp.). Až 6 zařízení může být obslouženo současně
  • Sdílené složky na síti najde a proskenuje XTV automaticky
  • Nebudou chybět oblíbené internetové aplikace přizpůsobené pro televizi – Facebook, Gmail, YouTube, Wikipedia a mnohé další
  • Podporován je zvuk Dolby True HD a DTS-HD
  • K XTV se budete moci přihlásit odkudkoli a například mu nastavit, co pro vás má stáhnout z torrentu
  • Aktualizace softwaru budou automaticky nabízeny k instalaci
  • Ani u MMC nesmí chybět populární cloud, neboli ukládání dat na internet. V tomto případě je podporován Dropbox

Na XtreamerTV se možná podíváme detailněji v recenzi. Má být zájemcům expedován již tento měsíc za cenu 119 Eur (cca 3000 korun). Více informací nabízí jeho domovská stránka. Prozatím se zdá velmi působivý, ale to jsme již zažili mnohokrát.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.
Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Nepřehlédněte

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek