Jak už jsme zde psali, síťové diskové úložiště je nejelegantnější cestou ke skladování multimediálního obsahu. Xtreamer po povedeném přehrávači přichází právě s NAS zařízením, které ohromuje cenou a množstvím funkcí. A jak se s ním pracuje v reálu?
Co je to síťové úložiště NAS a k čemu je dobré? Čtěte v samostatném článku!
V povedené drobné hliníkové krabičce najdeme procesor OXE810DSE na frekvenci 367 MHz, 128 MB RAM a 4 MB FLASH. Množství flash paměti napoví, že je na ní jen zavaděč systému. Samotný operační systém se instaluje dodatečně na vložený pevný disk. Pro 3,5“ SATA pevné disky jsou zde dvě šachty.
Na zadní straně najdeme gigabitovou LAN zásuvku, USB 1.1 port pro sdílení tiskárny a USB 2.0 port pro dodatečnou bezdrátovou kartu nebo pro externí úložiště (flash disk nebo externí USB HDD). Milovníky ticha zde nepotěší přítomný ventilátor. Ten je ovšem sám o sobě tichý, ale bohužel proud vzduchu, který vytváří, již nějaký ten hukot vydává. Systém řídí ventilátor inteligentně, tzn. reguluje jej podle teploty. Subjektivně by ale mohl být klidně spouštěn méně často, než se děje (rozhodně se nehodí do ložnice). V ovládacím rozhraní není regulace ventilátoru zatím nijak nastavitelná, ale linuxoví nadšenci si našli způsob, jak jej řídit přímo přes editaci systémových proměnných. Nakonec je zde i spínač pro zapnutí a vypnutí, přičemž při vypnutí není ihned přístroj odpojen od proudu, ale nejprve dojde k uspání zařízení a disků.
Kromě ukládání, zabezpečení a poskytování dat po síti nabízí eTrayz spoustu dalších funkcí. Vyzdvihněme nejdůležitější. Po síti může sdílet vaši USB tiskárnu (pokud ji rozezná) na více počítačů. Může za vás stahovat torrenty nebo data z Rapidsharu a jiných služeb. Kromě poskytování vašich dat v lokální síti umožňuje i vytvoření vaší vlastní veřejné obdoby Rapidsharu – tzn. umí sdílet a řídit přístup k datům na svých discích v prostředí internetu tak, že se na něj dostanou například vaši přátelé a můžete si zde s nimi vyměňovat data. Pro profesionály zde potom je funkce webserveru, mailserveru a mnohé další. Kompletní přehled funkcí najdete zde.
eTrayz toho umí opravdu mnoho, ale je to vykoupeno vyššími nároky na obsluhu. Nastavení totiž není žádná legrace a běžný nepočítačově zdatný jedinec si sám rozhodně neporadí.
My se omezíme na základní použití eTrayz. Půjdeme postupně:
Přední plastová část není tvořena dvířky, ale je vysouvací. Po vysunutí krytu tedy vložíme jeden nebo dva pevné disky. Disky nedoléhají k hliníkovému tělu přesně a trochu plavou, což je škoda. Krytá strana disku mohla takto přenášet teplo ven ze skříně. Na konci startovacího procesu uslyšíme nechutné pípnutí (nadšenci již přišli na způsob, jak jej eliminovat nastavením hluboko v systému). Uvítají nás též extrémně svítivé stavové diody.
Nový eTrayz si musíte oživit ze svého počítače
Dále si musíme stáhnout z internetu instalační balík pro oživení eTrayz. Na svém počítači balík spustíte a průvodce vás provede snadnou instalací systému na eTrayz. Ten samozřejmě musí být připojen na síti. Průvodce vás ale nijak nevaruje, že disk/y vložené v eTrayz budou zformátovány! Je celkem škoda, že systém nelze instalovat například na USB flash disk a tím pádem by eTrayz nebyl závislý na datech uložených na vloženém pevném disku.
Po instalaci již lze zadat IP adresu eTrayz do vašeho prohlížeče a začít nastavovat a spravovat své nové zařízení, svůj nový „servřík“. Ovládací rozhraní je přehledně zpracované, i když přehršel červené trochu tahá oči.
V průvodci můžete také nastavit režim RAID, v jakém budou disky fungovat
Pro základní nastavení postačí nakonfigurovat režim pevných disků (pokud máte dva) – k dispozici jsou RAID 1 a 0. RAID 1 zrcadlí data z jednoho disku na druhý, čímž zajišťuje jejich vyšší odolnost vůči poruše. RAID 0 využije kapacitu obou disku, ale roste riziko ztráty dat, protože jsou data rozložena na oba disky na přeskáčku. Získáme ale současně vyšší rychlost (která ale nemá u tohoto NASu moc význam). U obou zmiňovaných RAIDů je vhodné mít oba disky stejné velikosti. eTRayz nabízí ještě Linear RAID, což je spojení kapacit dvou disků a měl by umožňovat následné přidání druhého disku. Přestože se u Linear RAID zaplňují disky postupně, druhý až po zaplnění prvního, dojde při poruše jednoho z disků k znepřístupnění dat. Dále je tu možnost přidat druhý pevný disk jako externí zařízení – tím pádem bude nezávislý na prvním disku, ale ne všechny aplikace jej budou moci využívat stejně, jako disk v RAIDu (např. na něj nepůjde stahovat torrent atp.).
Po nastavení disku je vhodné si ještě nastavit dobu, za jakou se disky uspí. Časté startování disku není dobré pro jeho životnost, volte tedy časový interval podle toho, jak intenzivně budete zařízení používat. Kolik uspáváním ušetříte, můžete vidět na následujícím grafu.
Spotřeba s jedním diskem 500 GB WD Green Power
eTrayz umožňuje mnoho způsobů přístupu k datům – SMB, NFS, FTP, CIFS aj. včetně nastavení oprávnění přístupu. To necháme profesionálům. Běžnému uživateli postačí jít v nastavení na Public složku a zde si ve webovém rozhraní vytvořit požadované podsložky. Následně již lze na síťový disk libovolně nahrávat data a sdílet je napříč svou vlastní sítí.
A jak rychlý eTrayz vlastně je? Vzhledem k nízké ceně nemůžeme čekat zázraky. Ale nejde rozhodně ani o žádný propadák. Většina lidí má doma 100 Mbitovou síť. Ta je sama o sobě omezujícím faktorem, protože umožňuje přenášet data zhruba rychlostmi maximálně 10 MB/s, většinou méně. A tyto rychlosti eTrayz dokáže obsloužit. Zápis i čtení se zde pohybují reálně okolo 9 MB/s. A pokud má někdo modernější 1000 Mbitovou (Gigabitovou) síť? Tam již pro změnu lehce narazí na přenosový strop samotný eTrayz. Rychlosti jsou okolo 12-13 MB/s pro čtení i zápis. Testování probíhalo u z poloviny plného disku a při kopírování několika 350MB souborů. eTraz jsme prověřili i testovacím nástrojem Crystal Disk Mark, jehož výsledky jsou v grafu.
Rychlosti sekvenčního čtení a zápisu, náhodného čtení a zápisu 512 KB a 4 KB. Testováno na gigabitové síti
V základu získáme slušně zpracovaný a dostatečně rychlý NAS za nejlepší cenu na trhu (v době vydání 2 900 korun). Právě to může nalákat i úplně běžné uživatele nebo „datové novice“. Ti ale mohou narazit na složitější nastavování a chybějící podrobný manuál (a už vůbec ne v češtině).
Úvodní obrazovka (vlevo) a nastavení při přidání disku (vpravo)
Naopak počítačový harcovník, který chce šetřit, získá u eTrayz obrovské množství funkcí, které se mu mohou hodit. A navíc si upraví mnohé parametry, ke kterým se neznalý uživatel vůbec nedostane. Není problém ani v tom, doinstalovat si nebo nahradit některé aplikace na tomto malém serveru.
Správa složek (vlevo) a vyhledávání torrentů (vpravo)
Jak je ale u Xtreameru zvykem, nové produkty trpí nedodělky a tak se můžeme těšit s dalšími firmwary na opravy a přibývající funkce, o které si uživatelé říkají na oficiálním diskusním fóru. Mnozí by například čekali, že když má Xtreamer multimediální síťový přehrávač, bude spolupráce s eTrayz příkladná. Jenže když eTrayz vyšel, v Xtreameru se objevila jeho přímá podpora… Která ovšem nefungovala. A tak se zase opravovalo…
Celkově ale hodnotíme eTrayz spíše pozitivně. A to především díky jeho ceně, která drtí konkurenci navíc při příjemné hromadě funkcí, kterou přístroj nabízí.
Plusy | Mínusy |
---|---|
+ nejlevnější na trhu | - hlučnější chlazení |
+ slušné dílenské zpracování (až na řešení airflow) | - vyšší spotřeba ve stand-by |
+ nabito funkcemi | - oslnivé diody |
+ přehledné ovládací rozhraní | |
+ dostatečná rychlost pro 100Mbps síť | |
+ podpora komunity, možnosti vlastní konfigurace OS |
Podpořte web DigiLidi:
☑ nákupem na ALZA.cz
☑ nákupem na AliExpress.com
© 2007-2019 všechna práva vyhrazena ©NETSIDE | tiráž & kontakty | inzerce | podmínky užití | RSS | ISSN 1802-9000
těch 12-13 MB/s mi příjde u gigové sítě podezdřelých ... chyba v nastavení? odpovídalo by to spíš 100mb síti, u gigovky bych čekal rychlost aspoň kolem 60 MB/s
a z eTrayz na stolní počítač nebo do popcornu c-200 to po giga lítá kolik?
Ano to udělá. Ale nezapomeňte na více než dvojnásobnou cenu takového NASu!
Porovnávejte srovnatelné. Mě fascinují takovéto argumenty neporovnatelných kategorií.
tak v případě, že je omezen na 13 mega nechápu přítomnost gigové karty. a tak pro me zcela postrádá smysl ... když už domácí server, tak chci, abych zvládnul plynule přehrát hd video z obýváku, pracovny a pokoje najednou ... takové zajímavé ovšem nelichotivé řešení ... k čemu lidé potřebují dva disky na serveru, když ne na obsáhlé video s vysokým bitrate a proč ho mít odděleně od pc, když nepředpokládám, že na něj bude přistupovat více lidí najednou? nejlepší řešení se mi jeví postavit si vlastní s úspornym amd a vyplou grafikou, popř to odhlučnit a mit to v jednom jako htpc, ale takhle ... no těžko hledám pro mě praktické využití.
Ale ono to stačí na 2-3 HD videa současně. Tedy pokud mluvíme o běžném filmu okolo 8 GB. Pokud bude rychlost eTrayz na 100vkové síti 8 MB/s je to propustnost cca 64 000 kb/s. I celkem náročný film má v průměru 15 000 kb/s. Jinak gigabitová síť malý význam má = a to podle měření cca 5 MB/s v reálu navíc (benchmark naměřil dokonce až 18 MB/s).
ale tých 15Mb/s je len priemer, občas to vyskočí aj na trojnásobok a potom toto chrastítko nestíha, nedajbože aby ešte niekto iný pozeral film a je v koncoch. je to skrátka lacný šmejd...
hmm, jenže informace byla ze zvládá 8 MB/s (tzn. 64 Mb/s) zož je více než 4násobek vaší hodnoty
me jel pri kopirovani asi 510GB na 1GBit siti necelych 5hodin. HD nejaky Fujitsu 1,5TB 5400 ot/min. 22dB. nastaveno v nast.site pro vetsi soubory Jumbo frame 4000
http://etrayz.cz/tipy-a-triky-etrayz/optimalizace-site-a-snizeni-zateze-...
zkousel jsem ztiseni ventilatoru http://etrayz.cz/tipy-a-triky-etrayz/ztiseni-ventilatoru-u-etrayz , az nakonec jsem ho odpojil z desky. je umisten ve 20st.Celsia okolni teploty, Smart HD hlasil po 1h kopirovani dat 28st. a na te zustal i po tydnu trvaleho zapnuti
a nepleteš si jednotky? HD Video má tak okolo 6-20Mbit, a 20Mbit je pro ilustraci 2.5 MB/s :-D
Podstatné je, co je tam za CPU a čipset, od toho se odvíjí průchodnost dat, objevil jsem:
http://nas-tweaks.net/ETRAYz/CPUINFO
A co má má můj (top) ADSL modem:
# cat /proc/cpuinfo
system type : MIPS UR8
processor : 0
cpu model : MIPS 4KEc V6.8
BogoMIPS : 359.62
wait instruction : yes
unaligned_instructions : 5787852
microsecond timers : yes
tlb_entries : 16
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented :
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
A co má můj (mid end) set top box:
system type : BCM97xxx Settop Platform
processor : 0
cpu model : Brcm3300 V0.0
cpu MHz : 294.91
BogoMIPS : 294.91 ( udelay_val : 147456 HZ = 1000
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented : mips16
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
RAC setting : I/D-RAC enabled
unaligned access : 20873752
rdhwr/brdhwr traps : 0 / 0
A co má můj top set top box (zřejmě DualCore) s vestavěným 2TB diskem (dám tam 2TB, až bude) a 4 tunery:
system type : BCM97xxx Settop Platform
processor : 0
cpu model : Brcm4380 V4.2 FPU V0.1
cpu MHz : 402.43
BogoMIPS : 402.43 ( udelay_val : 201216 HZ = 1000 )
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented : mips16
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
RAC setting : Unknown
unaligned access : 0
rdhwr/brdhwr traps : 0 / 0
process migrations : 402
processor : 1
cpu model : Brcm4380 V4.2 FPU V0.1
cpu MHz : 404.48
BogoMIPS : 404.48 ( udelay_val : 202240 HZ = 1000 )
wait instruction : yes
microsecond timers : yes
tlb_entries : 32
extra interrupt vector : yes
hardware watchpoint : no
ASEs implemented : mips16
VCED exceptions : not available
VCEI exceptions : not available
RAC setting : Unknown
Sice to má jen 100Tx LAN, ale asi nemá sense kupovat etrayz, když si můžu udělat NAS na filmy z toho set top boxu, bohužel set top box neumí všechny MKV a AVI, jen některé, v tomto je Xtreamer lepší (má taky jen 100Tx síťovku)...
Rychlost byla hlavní důvod, proč jsem si raději připlatil 15 stovek a koupil Synology DS210j. http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=71827 Rychlost na gig. síti 25 Mb zápis a 32 čtení. Naprostá spokojenost. Stahování přes Rapidshare premium bez problémů.
Takových krabiček jako xtrayz se v poslední době vyrojilo dost - něco podobného dělá Patriot, A-link, atd. Rozdíl mezi 2200,- a 4500,- pak obvykle poznáte tehdy, až příjdete o data na disku, a to už je obvykle pozdě (právě třeba problém Patriotu). Raději připlatit za spolehlivé a profesionální řešení od firmy, která se věnuje pouze diskovým stanicím (Synology), než řešením od Ferdů Mravenců vyrábějících kdeco.
Ked som videl spotrebu v stand-by 66, celkom ma to potesilo. Ale v zaverecnom zhodnoteni je spotreba v stand-by uvedena v minusoch.
Tak by ma zaujimalo, aka zvykne byt spotreba pri inych low end NASoch? Ktory NAS ma mensiu a aku?
Dik za info.
ups chybicka, 66 = 6W
Chcem sa opytať či funguje RS s premium heslom nakolko jeden uživatel mal problem.
"nejvíc mě mrzí funkce e_downloaderu, z megauploadu detekuje soubory ok, ale z rapidu i přesto že mám premium účet, tak kždý link detekuje jako 1MB soubor, už jsem vyzkoušel vše možné a nic"...
zdravím koupil jsem si tenhle harddisk prvni kroky instalace sly dobre ale nemuzu se pak dostat na tu ip adresu kde dokoncuju nastaveni proste se mi nenacte a nenacte se mi ani nastaveni kdyz zadam ip wifi routeru a to je uplne divne kdyz sem na nem pripojeny a internet normalne jede nevite nekdo co stim? diky
Nezapomeňte že web přístup je přes port :8080 a ne po 80
Dobrý den,
zajímalo by mě jak to je s tím web serverem. Na internetu jsem se dočetl že zvládá provoz HTTP+CSS/PHP/MySQL. Vlastním e-shop a za provoz nechám ročně nemalé peníze. Chtěl bych sáhnout po něčem vlastním. Je to s tímto možné? Ještě by mě zajímalo jak to je s nastavováním DNS. Mám svůj vlastní název internetové domény a nevím jestli se dá na tomto zařízení nastavit i toto.
Tak to máte opravdu špatný nápad. Provozovat cokoli seriozního, obzvláště webserver pro e-shop, vlastními silami je takřka nemožné pro 99 % normálních uživatelů, přičemž ti zkušenější zase vědí, že se jim to nevyplatí. Vzhledem k tomu, že dnes běžně velmi slušný hosting získáte za nějakých 25 korun měsíčně, není co řešit... A i profi řešení hostingu není tak drahá věc, aby se nevyplatila. Otázka taky je, co jsou pro vás nemalé peníze... každopádně eTrayz jako web server je jen nouzová záležitost.