XAVC S – metoda ukládání těchto video souborů do počítače specifickým způsobem

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Návody, Editace videa
  Říj 27, 2015
  9× Komentováno

  Dlouhá léta natáčím video kamerami Sony Handycam, které ukládají video do AVCHD později a AVCHD 2.0. Od roku 2014 se setkávám s XAVC S, ukládaným na paměťová média v MP4. Je to nový video formát od Sony, odnož od XAVC, který je používán v profi kamerách a je ukládán v MXF.

  TIP: Sony FDR-AX100E v testu - 4K kamera pro širokou veřejnost (závěrečná část)

   

  Problém s přímým ukládáním velkých videí

  K ukládání (kopírování) používám firemní software Sony. Starší - Picture Motion Browser 5.8 a současný PlayMemories Home 5. Nejdou instalovat souběžně, proto mám každý v PC na jiném disku.

  Naučil jsem se ukládat video do PC skrze tyto aplikace proto, že jsem chtěl mít natočená AVCHD videa v počítači pojmenovaná datem a časem vzniku daného klipu a navíc jsem chtěl mít delší natočené úseky videa hezky vcelku, bez rušivých krátkých přerušení. To se přihodí, když natočené soubory okopírujete ve stejném stavu, jako jsou ukládány na paměťovou kartu, tedy ve 2GB až 4GB souborech. Pouhým překopírováním jsou delší videa, která překopírujeme na disk v počítači a chceme zpracovat NLE střižně, rozděleny do souborů, jak jsem je popsal výše.

  Ve výsledku, ač je originál spojitý, jsou rozděleny malými mezerami, které se projevují krátkou poruchou v obraze či zvuku a to je pro mnohé z nás rušivý element, který nehodláme tolerovat. Taková videa se dají pospojovat prý přímo v počítači, já ale neměl důvod to zkoušet do takové míry, abych byl schopen zde o tom fundovaně poreferovat. Ostatně není to ani cílem dnešního článku. Popsal jsem jen důvody, proč jsem začal výše zmíněné aplikace, pro přesun natočeného videa do počítače používat.

  AVCHD jsem takto bez problémů ukládal na úložný prostor dlouhá léta a byl s tím naprosto spokojený. Ale jen do chvíle, než se mi do ruky dostala první videokamera s XAVC S formátem videa – Sony FDR-AX100. Ta ukládá XAVC S/MP4 na paměťové karty SDXC formátované do moderního exFAT souborového formátu, který už nemá omezení a jeho možnosti jsou výhodou i v tom, že se i dlouhý klip ukládá spojitě do jediného souboru, dokud se nahrávání nepřeruší. Jeho předchůdce FAT32, do kterého se formátovali starší paměťové karty SD a SDHC, rozdělovali dlouhé video tak, jak jsem to popsal výše.

  Bohužel, když se kopírují natočená videa druhou modernější aplikací Sony PlayMemories Home (starší už tento formát nepodporuje), ukládají se jednotlivé klipy označené stejně, jako je tomu na originál úložném prostoru, tedy C001, C002, C003 atd.

  Já jsem ovšem, jak už jsem se zmínil, zvyklý mít v klipech, které jsem natočil a zkopíroval do počítače, mít každý klip označený takto: např. 20151025173821, tedy rok, měsíc, den, hodina, minuta a vteřina. Orientace v takto pojmenovaných klipech je pak přehlednější a přesnější a práce s nimi ve střižně jednodušší.

   

  Jak pomůže program Advanced Renamer?

  Nechtěl jsem se tedy smířit s tím, že bych se měl oblíbeného značení s formátem XAVC S vzdát a pátral po aplikaci, která by mi pomohla přeznačit originál číslování na značení mnou oblíbené. Nakonec jsem našel díky poradě milých lidí aplikaci Advanced Renamer, v současnosti ve verzi 3.66. Naštěstí je, když už ne česky, tak alespoň v jazyce slovenském.

  Advanced Renamer - takto bude vypadat nastavení aplikace. Pozorně si ji prohlédněte a nemůžete se při vlastní práci splést.

  I tak jsem delší dobu laboroval, jak se dostat k času vzniku pořízeného klipu, okopírovaném již skrze zmíněný PMH. A nedařilo se mi to, jak bych si představoval. Z takto zkopírovaného video souboru, jsem dostal pouze čas, kdy byl originál zkopírovaný do počítače na pevný disk. Dlouho jsem si toho nevšiml a tak mám teď dlouhou řadu klipů pojmenovaných informacemi o době překopírování klipu, nikoliv o jeho vzniku. Z toho jsem, jak pochopíte trochu zoufalý, ale už s tím nic nenadělám, když jsem smazal originály dalšími klipy, které jsem natáčel nebo znovu zformátováním paměťové karty.

  Autor: Stuart Miles, FreeDigitalPhotos.net Až teď nedávno jsem se k problému vrátil a začal znovu a ještě podrobněji zkoumat, jak dostat originál do počítače tak, aby mi v něm zůstal údaj o vzniku klipu. Natáčel jsem totiž současně na dvě kamery Sony CX730 a AX33. V prvním případě do AVCHD v druhém pak do XAVC S. Před natáčení se synchronizoval čas v obou přístrojích a ve střižně pak našel rozdílné časové údaje. Pátral jsem po důvodech a vypátral.

  TIP: Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

  A po několika chybných pokusech jsem se dopracoval k výsledku, se který mě uspokojil. Pro kopírování XAVC S video souborů nebudu používat PMH, překopíruji je karty skrze Advanced Renamer, tím docílím vložení přesneho data i času vzniku přímo do názvu klipu.

  Do textového editoru okopírujete tento script:

  [header]
  type=preset
  application=Advanced Renamer 3.66
  application_version=3640000

  [namecollision]
  separator=_
  pattern=
  rule=append_number

  [methods]
  method0000=methodname:"newname"; active:"1"; mask:"<Year Modified><Month Modified><Day Modified><Hour Modified><Min Modified><Sec Modified>"; applyto:"name";

  Koncovku souboru za tečkou změníte na aren. Ten otevřete v Advanced Renameru (je dobré jej uložit do C:\Program Files (x86)\Advanced Renamer\BatchMethods) a po načtení klipů, které chcete přejmenovat stejným způsobem jako já, je vykopírujete již s novým názvem do složky, kterou si vytvoříte a označíte ve stejném programu. Stejně jako já budete asi muset věnovat nějaký čas učení se v této šikovné aplikaci, protože prostor pro popis plného zvládání tohoto programu tu opravdu není.

  Touto metodou můžete ukládat XAVC S (i XAVC S 4K) video soubory do počítače stejně přehledně a smysluplně, jako to dělám já.

   

  Výhody AVCHD vs XAVC S

  Proč jsem přešel z AVCHD na XAVC S? Vyšší datový tok zajišťuje lepší kvalitu obrazu, byť nikoliv extra významně. Zvuk je ale výrazným posunem, který už stojí za to. AVCHD 1 920 × 1 080 má max. datový tok 28 Mbps při 50p a 24 Mbps při 25p. Zvuk je zaznamenáván jen do pouhého AC3 Dolby Digital, 256 Kbps, 2.0 a 5.1 kanálech. XAVC S 1 920 × 1 080 má datový tok 50 Mbit/s a zaznamenává zvuk v LPCM stereo, tedy v mnohem lepším nekomprimovaném zvukovém formátu – stejném jako u CD nosičů, jen s vyšším vzorkováním 48 kHz, oproti 44,1 kHz.

  AVCHD také umí PCM (Pulse-code modulation) zvuk, ale jen např. u Sony kamer označovaných XDCAM. Ty jsou cenově výš, řadí se minimálně do poloprofesionální třídy. V XAVC S se ukládá i UHD (QFHD) 4K video a se stejným zvukem.

  Tento článek vznikl proto, abych pomohl a usnadnil cestu lidem, kteří na věc pohlížejí podobným způsobem jako já a věřím, že jim pomůže a nebudou už zbytečně tápat a ztrácet čas laborováním. Na úplný závěr několik tabulek s vysvětlením, co XAVC, XAVC S, AVCHD a AVCHD 2.0 jsou anglicky, ale dostatečně přehledné.

  Zdrij: Sony

  Zdroj: Wikipedie

  Zdroj: Wikipedie

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  9 Komentáře

  1. Před měsícem jsem si koupil Sony FDR-AX100 a natáčím ve formátu XAVC-S. Zatím jsem natočil dohromady pár minut a tudíž jsem neměl prozatím potřebu ukládat videa do PC či YouTube. Ovšem čas výletů se blíží.
   S velkým zájmem jsem si proto přečetl několikrát tento článek, ovšem moc jsem nepochopil ten postup(samozřejmě je chyba na mé straně), jak na Advanced Renamer, aby se ukládali videa s originálními popisky i datumem.

   Mohl by jste mi popsat po lopatě(klidně na email) PROSÍM PROSÍM?

   Jaký je podle vás nejlepší program na ukládání videí do PC i na YouTube? Musím ty videa překonvertovat či stačí nahrát ve formátu XAVC-S přímo?

   DĚKUJI předem za jakoukoliv odpověď.

  2. Dobrý den. Jestli nechápete dobře můj výklad, může to být moje chyba, že to nedokáži lépe stručně vyjádřit. Opravdu Vám chci pomoci, ale nevím přesně jak, protože se obávám, že lépe to nepopíši ani na podruhé. Domnívám se, že můj popis je dostatečně přehledný, a když si jej projdete krok za krokem v praxi, musíte mís nakonec úspěch.

   Když budete dávat neupravené XAVC S soubory na YouTube, o konverzi se postará YT samotné. Samozřejmě do PC lze nahrát XAVC S soubory přímo, nejlépe jak to popisuje můj článek. Když nebudete chtít, aby se jednotlivé klipy z kamery uložily s nezměněným názvem, stačí je prostě z karty přímo z kamery nebo prostřednictvím čtečky překopírovat klasicky, jako jakýkoliv jiný datový soubor v počítači. Potom už z něho nikdy nedostanete originál čas a datum vzniku. To jde je při kopírování z karty kam byl záznam natočen, jen postupem, který popisuji v článku.

  3. Dobrý den, chápu správně, že po překopírování originálního souboru XAVC S do počítače již v tom souboru chybí údaj o datumu a času? Příjde mi to úplně neuvěřitelné. Omlouvám se, jestli jsem to špatně nepochopil. Vlastním také kameru CX730E a jsem zvyklý pouze všechny soubory překopírovat z karty do počítače a pak, když potřebuji zjistit nějaké datum, tak si zapnu v přehrávači titulky. Každý soubor je obsahuje. Takže s XAVC S je to jinak? Díky za vysvětlení...

  4. Údaj o vzniku času v XAVC S klipu zůstává, ale já osobně nenašel možnost, jak jej dostupnými prostředky později přejmenovat datem a časem vzniku. To znamená, že popisovaným A. Renamerem nejde nalézt údaj o vzniku klipu, jen informace o pozdější manipulaci s ním (kopírování do PC). Můžete samozřejmě použít nějaký software, který Vám dokáže najít nějakým způsobem čas vzniku klipu. Když máte takové štěstí, že ten údaj objevíte, nezbyde Vám nic jiného, než jej přejmenovat, jeden nebo více klipů jednotlivě. A to je mnohem náročnější, než mnou popisovaný postup v článku. AVCHD soubory jsem přejmenovat v A.R. nezkoušel, neměl jsem při tom, jak to dělám, důvod.

  5. Dobrý deň, kúpil som túto kameru a tie kodeky XAVC , AVCHD ma zaskočili. Stiahol som Play memories home ale bohužiaľ nie je v pre mňa zrozumiteľnom jazyku. Dá sa v ňom strihať a editovať ? Používam gopro + goproštúdio (MP4). Takže som nastavil dvojaký záznam videa XAVC a MP4 a robím v MP4 v goprostudiu. To je ale menej kvalitné. V akom programe strihať XAVC , AVCHD ? Asi si zaplatím SONY VEGAS ...

  6. Video XAVC lze snadno střihat jak už autor tohoto članku napsal v každe lepši střižně. Ja použivam upny šunt program na tvorbu videa a to Filmora a nemam žadne jine kodeky nainstalovane v pc. Navic lze XAVC snadno bez ztraty kvality překopat, třeba do MKV formatu pomoci MKV Toolnix a s MKV souborem si už poradi kdejaky program na tvorbu videa.

  7. Dobrý den. Promiňte zpožděnou reakci. AVCHD a XAVC S, jsou vlastně normální mp4 zabalené do kontejnerů. Střihají se bez jakýchkoliv problémů snad v každé NLE střižně. Obraz z obou je v nejvyšším možném nastavení velmi kvalitní. Záleží jen na tom jakou snímkovou frekvenci nastavíte, aby byla co nejblíže k nastavení Go Pro, který má od kamery snímkování odlišné, jestli se mýlím omlouvám se. Kamera má 25p a 50p a Go Pro 30p a 60p. Při společném střihu to může v obraze po renderování způsobovat např. trhání nebo různé artefakty. Koupi Vegas Pro, v současnosti verzi 15 mohu jen doporučit. Já sám v něm již léta spokojeně střihám vlastní videa.

  8. Dobrý den , nemám pocit že bych běžným kopírováním souborů s karty na hd degradoval video , respektive jeho plynulost.Je pravda že do teď jsem používal jen videokamery Panasonic ale momentálně mám (řekl bych že nejspíš ne na dlouho) první videokameru Sony,pj440.Ukládá v 60p avchd 28Mpbs a XAVC S 50Mbps.Souhlasím s tím že podstatný rozdíl je hlavně v kvalitě zvuku.Nabízí se otázka jestli těch 22Mbps navíc za to stojí.Například Panasonic měl velmi kvalitní zvuk i v AVCHD (HC-V700)+ konektor pro mikrofon.Subjektivně Sony kamera má velmi dobré podání bílé barvy , příjemný obraz , ale ten obraz již není tak detailní a v případě mého modelu se velmi degraduje při použití zoomu , dle nastavení optického.Digitální mám samozřejmě vypnutý.A taky ty dropouty u nižšího osvětlení a špatná čitelnost displeje v exterieru.Někdy mám pocit, že snad ani nemám kameru která točí progresivně.Klipy upravuji jak AVCHD tak i XAVC S v PowerDirectoru bez problémů.Formát XAVC S mi moc nedává smysl používat.Vždy jsem u všech kamer volil maximální kvalitu bez ohledu na cokoliv , ale tomhle případě ne , možná jen zatím protože jsem toho s touto kamerou moc nenatočil.Hrozně špatně se totiž ovládá a navíc ji trčí USB kabel s pravé strany a tím pádem se i špatně drží v ruce.Pořád ji ještě ale dávám šanci protože si říkám že si snad na ni zvyknu.Venku na výletě za slunečného počasí je totiž výborná a zaznamenává velmi hezký obraz.

  9. Dobrý den. Je Vaší svobodnou volbou, který formát pro natáčení zvolíte. Já bych se k AVCHD, při možnosti používat modernější XAVC S již nevrátil. Ano, zabere více místa, kvůli vyššímu datovému toku. Váš typ Sony kamery jsem v ruce nikdy neměl, takže její obrazové schopnosti nejsem schopen posoudit. Vím, ale že a Sony AX33 a novější AX53 má obraz v XAVC S o řád lepší + PCM nekomprimovaný zvuk, který má obrovské výhody při střihu. Dá se s ním více "kouzlit", když je potřeba ho zejména zesílit. Doporučuji tedy na XAVC S (Stejné MP4 jako AVCHD, ale s vyšším datovým tokem) k budoucímu plnému využití. Šum v nižších světelných hladinách má na svědomí s velkou mírou pravděpodobnosti malinký CMOS číp. Více nemám co k tomu dodat. Hodně zdaru, nejen při natáčení videa.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?