Pátek , 29. 03. 2024

Taťána

WTV a DVR-MS: jak na převod MCE videa do AVI, MPEG nebo jiných

02. 01. 2010

Windows Media Center jsou už od systému Vista velmi slušným rozhraním. Zejména v HTPC mají nezastupitelnou roli. Ale i v běžných systémech jsou významné, protože pod závojem určité standardnosti a přívětivosti nabízí vše, co potřebujete a nahradí ne vždy vyvedené nebo funkční softwary výrobců TV karet. Tak trochu problém je ale s formátem, do kterého MCE ukládají videa. Ve Vistě je to DVR-MS a ve Windows 7 potom WTV. Jak je převést do něčeho normálního?

Proč vlastně převádět formáty Media Center do něčeho jiného?

  • Záznamy zabírají dost místa
  • Nejsou podporovány v dalších aplikacích (např. pro střih videa)
  • Nepřehrají je mnohé alternativní videopřehrávače na počítači ani HW přehrávače

Formáty Microsoftu jsou ve své podstatě kontejnery, ve kterých můžeme najít již celkem standardní komprimované prvky, jako je třeba MPEG-2 video. Ostatně právě v tom u nás běží digitální vysílání, takže WTV nebo DVR-MS je jen vezmou a zabalí do svého kontejneru. Ten ale není nikde příliš podporován. Laicky řečeno, většina softwaru, natož hardwaru, si s ním neporadí. Obzvláště novější WTV je oříšek i pro takové všeználky, jako Media Player Classic Home Cinema.

Z WTV do DVR-MS přímo od Microsoftu

Dobrou zprávou je, že WTV záznamy pořízené ve Windows 7, lze převést na DVR-MS přímo ve Windows. Na WTV soubor stačí kliknout pravým tlačítkem a zvolit patřičný příkaz – Převod do formátu .dvr-ms. Konverze probíhá téměř rychlostí kopírování souboru na disku, tzn. rychle.

Pro DVR-MS potom existuje mnohem více aplikací, které si s ním poradí. I tak najdeme ale je jen málo těch neplacených.

MCEBuddy aneb z WTV či DVR-MS automaticky

V prvé řadě se nabízí MCEBuddy, což je ukázka efektivní automatizace, pro kterou jsou počítače jako stvořené. Aplikace sleduje patřičnou složku se záznamy MCE (ať už WTV nebo DVR-MS) a automaticky je převádí na některý z vybraných „použitelných“ formátů. Aplikace nabízí dostatek možností úprav toho, kdy a jak má konverze probíhat. Navíc je tu i volba pro automatické vystřižení reklam z nahraných pořadů.

K TÉMATU  Malý krůček vpřed: recenze Ferguson D-780

MCEBuddy funguje spolehlivě. Jen v počátku, než si ji nastavíte a vyladíte, nezapínejte volbu pro smazání zdrojových souborů po proběhnuvší konverzi. Může se stát, že program nenajde patřičný kodek, nebo z jiného důvodu nezafunguje správně a smaže vám nahrané pořady. Dále berte v potaz, že konverze do sice méně datově náročných formátů ušetří místo na disku, ale je časově a výkonově náročná.

Vytáhnutí z DVR-MS kontejneru pro další zpracování

V případě, že si chcete nahrané pořady převést do jiného formátu, manuálně, dle vlastních preferencí, a případně editovat, je tu free DVR-MS to MPEG Converter. Jak již bylo řečeno, DVR-MS vyrobíte přímo ve Widnows. To potom předhodíte DVRMStoMPEG, který vyplivne standardní MPEG soubor. Neprovádí rekompresi videa, takže proces je celkem rychlý. S MPEG formátem si již poradí v podstatě každý přehrávač nebo konvertor.

DVR-MS to MPEG nemá rád názvy souborů s diakritikou. Pozor na to!

DVR-MS to MPEG Converter stáhnete zde. Může se stát, že aplikaci bude chybět knihovna COMDLG32.OCX. Tu si stáhněte zde a vložte do adresáře s aplikací DVRMStoMPEG. Kdyby ani to nepomohlo, vložte soubor do C:\windows\system32\ a jako administrátor spusťte příkaz regsvr32 \windows\system32\COMDLG32.OCX.

Zdá se, že kontejnery Microsoftu nemusí vždy obsahovat jen video v MPEG-2, ale pokud nahrávají ze zdroje v MPEG-4 nebo h264, uloží tam rovnou ten. V tom případě již uvedený postup nemusí na 100 % fungovat. 

Související články

Windows 7: první zkušenosti s Media Center
Vista Media Center: co umí a neumí (video)
ASUS M4A78-HTPC
Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek