Čtvrtek , 21. 09. 2023

Matouš

Windows 8 – cena, upgrade, instalace a nakonec downgrade

24. 11. 2012

24. 11. 2012

O Windows 8 se toho napsalo hodně. Ale mnohé podstatné informace o upgradu, licencích, 32 a 64bitových verzích, jazykových verzích, cenách či návratu k verzi původní, OEM a přenosu na další počítač tam chyběly. Proto to napravíme právě tímto naším článkem.

Windows 8 možná ani nemusíme představovat. Prostě jde o nový operační systém Microsoftu, který má výrazně pozměněné ovládací rozhraní a změn se dočkal i jejich prodej a licenční model. Windows 8 se snaží vyjít vstříc tabletům, notebookům i desktopům. A tak zahazuje mnohé osvědčené prvky předchozích verzí. Ale asi jen čas ukáže, jak dobrý přístup tento kočkopes byl. Nicméně pro ty, kterým by se toto nelíbilo, existují nástroje, jak přizpůsobit vzhled Windows 8 k obrazu svému. Ale hodnocení Windows 8 nebude předmětem tohoto článku.

Nové Windows totiž mohou být zajímavé jednak pro nadšené testery nových postupů, tak pro ty, kteří by chtěli upgrade na zbrusu nový systém, legálně, přitom za nevelké peníze. Podívejme se tedy na otázky, které se nám zdají podstatné a zajímají mnoho lidí:

 

Cena Windows 8

Nejlevněji si mohou Windows 8 koupit ti, kteří si v nedávné době pořídili počítač s Windows 7. Ti mají nárok na speciální nabídku na upgrade, zhruba 350 korun.

Z jakéhokoli legálně vlastněného systému Windows XP SP3, Vista, Windows 7 či Windows 8 Preview si potom lze pořídit upgrade ve formě digitálního downloadu. Ten vás přijde na zhruba 800 korun (akční nabídka již skončila) 2950 korun za standardní verzi a 6825 korun za verzi Pro. Platit je nutné kartou nebo přes PayPal.

Pokud si z nějakého důvodu nechcete pořizovat Windows 8 elektronicky, ve všech obchodech si můžete koupit upgrade verzi od 1500 korun i s instalačním DVD médiem. Po vyprodání zásob za zaváděcí cenu se ale dá čekat, že cena stoupne nad cenu elektronické licence, tedy nad 3 tisíce korun. 

Zcela nová licence v klasickém (novém OEM) provedení s DVD nosičem vás potom přijde na zhruba 3000 korun

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

 

Krabicová verze Windows 8 aneb FPP není a nebude

Upgrade licence je vždy levnější, než licence nová. Pokud tedy nechcete nebo nemáte požadovanou předchozí verzi, musíte si koupit novou licenci. Dříve se rozlišovaly OEM a krabicové (FPP) verze, přičemž OEM verze byla vázána na konkrétní počítač a nebylo ji možné přenášet. To nyní neplatí – Windows 8 OEM lze přenést na váš nový počítač a dokonce ji lze jednou prodat, i bez počítače. Více viz licenční smlouva Windows 8. Tím pádem FPP Windows 8 ani nemusíme postrádat. Pokud ale dostanete OEM verzi rovnou s počítačem, tu již přenášet nemůžete. Přenášet lze pouze vámi separátně zakoupenou OEM verzi. Situace je o něco složitější, ale pro jednoduchost to zde důkladněji pitvat nebudeme (více o licencování třeba zde).

 

Upgrade Windows 8 z čehokoli…

Microsoft příliš neřeší, odkud na Windows 8 budete upgradovat. Nicméně správná situace je jen jediná. Musíte mít legálně pořízenou předchozí verzi, abyste vaše nové Windows 8 nabyli legálně. Ovšem při instalaci není kontrolováno sériové číslo předchozí verze. Dokonce si lze koupit Windows 8 online ze zkušební verze Windows 7 nebo jiné, která ani není aktivována. Technicky tedy překážky neexistují, jen pozor na legálnost výsledného snažení. Taktéž lze upgradovat na jinou jazykovou verzi, než kterou aktuálně máte. U Windows 8 Pro lze navíc i po instalaci změnit jazyk prostředí. 

 

Ze 32bitových Windows na 64bitové

Předchozího zjištění lze využít i v této situaci. Bohužel pokud máte (i legálně) nainstalovány Windows ve 32bitové verzi a chcete provést elektronický upgrade na Windows 8, průvodce vám neumožní download 64bitové verze (ano, je to dementní). Můžete si ale nainstalovat jakoukoli (trial testovací, neaktivovanou, nebo i nelegální) 64bitovou předchozí verzi a v ní si pomocí průvodce stáhnete 64bitovou instalaci. Licenční číslo, které si koupíte, mezi 32 a 64bitovou verzí nerozlišuje. Další možností pak je koupě upgrade verze Windows 8 v běžném obchodě i s médii, která poskytují obě možnosti. Při online upgradu je také možné nechat si média zaslat, ale stojí to dalších 400 korun navíc.

 

Upgrade nebo čistá instalace Windows 8

Možná vás napadla ještě další otázka. Když jde o upgrade, je nutné jej instalovat z živého systému? Je to možnost, ale ne nutnost. Upgrade ze živého systému vám dá na výběr, zda chcete přenést veškeré nastavení a aplikace do nového systému, nebo nikoli. I když vyberete druhou možnost, při instalaci budou stávající data odsunuta do složky Windows.old. A kdo se s tím potom má uklízet. Jednoduše není nad čistou instalaci…

 

Instalace Windows 8 z USB anebo DVD

Instalace Windows 7 z USB byla poněkud složitá. U Windows 8 už na to Microsoft myslí o něco více. Tedy alespoň při digitálním downloadu, kdy vám průvodce nabídne při stažení rovnou vytvoření instalačního USB disku. Pokud byste si stáhli obraz disku DVD ve formátu ISO, což je druhá možnost, i z něj si případně lze později vytvořit instalační USB Windows 8.

 

Media Center edice jen jako doplněk

Windows 8 v základu nepodporují přehrávání filmů DVD a mnoho dalších formátů. Samozřejmě není nic jednoduššího, než si nainstalovat nějaký schopný přehrávač typu MPC-HC a podobně. To dává tušit, že Media Center, které lze použít pro počítače typu HTPC, zde asi také nebude. Microsoft chce tento doplněk nazvaný Media Center Pack prodávat za zhruba 1500 korun. Ale do konce ledna 2013 si lze zažádat o jeho licenční číslo a získat Media Center Pack zdarma. Na Media Center Pack se detailněji podíváme někdy příště. 

 

Downgrade Windows 8 či návrat k předchozí verzi

Máte-li zakoupenou předešlou verzi Windows, ze které jste upgradovali na Windows 8, máte právo se k ní i vrátit. Nesmíte ale samozřejmě využívat obě verze současně.

Koupíte-li si Windows 8 Pro, máte také právo downgradovat na verzi Windows 7 Professional nebo Windows Vista Business a tu používat. Jinak řečeno: zakoupenou licenci Windows 8 lze dobrovolně vyměnit za využívání Windows 7 nebo Vista. Nicméně instalační soubory si musíte opatřit sami a stejně tak složité je to i s licenčním číslem. To si zřejmě musíte dojednat při telefonické aktivaci systému. Downgrade neplatí pro Windows 8 získané upgradem, ale pouze pro nové licence Windows 8 OEM, viz licenční smlouva pro novou licenci Windows 8

 

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…
Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek