Windows 8 – cena, upgrade, instalace a nakonec downgrade

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Návody, HTPC
  Lis 24, 2012
  2× Komentováno
  Windows 8

  O Windows 8 se toho napsalo hodně. Ale mnohé podstatné informace o upgradu, licencích, 32 a 64bitových verzích, jazykových verzích, cenách či návratu k verzi původní, OEM a přenosu na další počítač tam chyběly. Proto to napravíme právě tímto naším článkem.

  Windows 8 možná ani nemusíme představovat. Prostě jde o nový operační systém Microsoftu, který má výrazně pozměněné ovládací rozhraní a změn se dočkal i jejich prodej a licenční model. Windows 8 se snaží vyjít vstříc tabletům, notebookům i desktopům. A tak zahazuje mnohé osvědčené prvky předchozích verzí. Ale asi jen čas ukáže, jak dobrý přístup tento kočkopes byl. Nicméně pro ty, kterým by se toto nelíbilo, existují nástroje, jak přizpůsobit vzhled Windows 8 k obrazu svému. Ale hodnocení Windows 8 nebude předmětem tohoto článku.

  Nové Windows totiž mohou být zajímavé jednak pro nadšené testery nových postupů, tak pro ty, kteří by chtěli upgrade na zbrusu nový systém, legálně, přitom za nevelké peníze. Podívejme se tedy na otázky, které se nám zdají podstatné a zajímají mnoho lidí:

   

  Cena Windows 8

  Nejlevněji si mohou Windows 8 koupit ti, kteří si v nedávné době pořídili počítač s Windows 7. Ti mají nárok na speciální nabídku na upgrade, zhruba 350 korun.

  Z jakéhokoli legálně vlastněného systému Windows XP SP3, Vista, Windows 7 či Windows 8 Preview si potom lze pořídit upgrade ve formě digitálního downloadu. Ten vás přijde na zhruba 800 korun (akční nabídka již skončila) 2950 korun za standardní verzi a 6825 korun za verzi Pro. Platit je nutné kartou nebo přes PayPal.

  Pokud si z nějakého důvodu nechcete pořizovat Windows 8 elektronicky, ve všech obchodech si můžete koupit upgrade verzi od 1500 korun i s instalačním DVD médiem. Po vyprodání zásob za zaváděcí cenu se ale dá čekat, že cena stoupne nad cenu elektronické licence, tedy nad 3 tisíce korun. 

  Zcela nová licence v klasickém (novém OEM) provedení s DVD nosičem vás potom přijde na zhruba 3000 korun

  v e-shopech
  od
  (Zdroj: Heureka.cz)
  v e-shopech
  od
  (Zdroj: Heureka.cz)

   

  Krabicová verze Windows 8 aneb FPP není a nebude

  Upgrade licence je vždy levnější, než licence nová. Pokud tedy nechcete nebo nemáte požadovanou předchozí verzi, musíte si koupit novou licenci. Dříve se rozlišovaly OEM a krabicové (FPP) verze, přičemž OEM verze byla vázána na konkrétní počítač a nebylo ji možné přenášet. To nyní neplatí – Windows 8 OEM lze přenést na váš nový počítač a dokonce ji lze jednou prodat, i bez počítače. Více viz licenční smlouva Windows 8. Tím pádem FPP Windows 8 ani nemusíme postrádat. Pokud ale dostanete OEM verzi rovnou s počítačem, tu již přenášet nemůžete. Přenášet lze pouze vámi separátně zakoupenou OEM verzi. Situace je o něco složitější, ale pro jednoduchost to zde důkladněji pitvat nebudeme (více o licencování třeba zde).

   

  Upgrade Windows 8 z čehokoli…

  Microsoft příliš neřeší, odkud na Windows 8 budete upgradovat. Nicméně správná situace je jen jediná. Musíte mít legálně pořízenou předchozí verzi, abyste vaše nové Windows 8 nabyli legálně. Ovšem při instalaci není kontrolováno sériové číslo předchozí verze. Dokonce si lze koupit Windows 8 online ze zkušební verze Windows 7 nebo jiné, která ani není aktivována. Technicky tedy překážky neexistují, jen pozor na legálnost výsledného snažení. Taktéž lze upgradovat na jinou jazykovou verzi, než kterou aktuálně máte. U Windows 8 Pro lze navíc i po instalaci změnit jazyk prostředí. 

   

  Ze 32bitových Windows na 64bitové

  Předchozího zjištění lze využít i v této situaci. Bohužel pokud máte (i legálně) nainstalovány Windows ve 32bitové verzi a chcete provést elektronický upgrade na Windows 8, průvodce vám neumožní download 64bitové verze (ano, je to dementní). Můžete si ale nainstalovat jakoukoli (trial testovací, neaktivovanou, nebo i nelegální) 64bitovou předchozí verzi a v ní si pomocí průvodce stáhnete 64bitovou instalaci. Licenční číslo, které si koupíte, mezi 32 a 64bitovou verzí nerozlišuje. Další možností pak je koupě upgrade verze Windows 8 v běžném obchodě i s médii, která poskytují obě možnosti. Při online upgradu je také možné nechat si média zaslat, ale stojí to dalších 400 korun navíc.

   

  Upgrade nebo čistá instalace Windows 8

  Možná vás napadla ještě další otázka. Když jde o upgrade, je nutné jej instalovat z živého systému? Je to možnost, ale ne nutnost. Upgrade ze živého systému vám dá na výběr, zda chcete přenést veškeré nastavení a aplikace do nového systému, nebo nikoli. I když vyberete druhou možnost, při instalaci budou stávající data odsunuta do složky Windows.old. A kdo se s tím potom má uklízet. Jednoduše není nad čistou instalaci…

   

  Instalace Windows 8 z USB anebo DVD

  Instalace Windows 7 z USB byla poněkud složitá. U Windows 8 už na to Microsoft myslí o něco více. Tedy alespoň při digitálním downloadu, kdy vám průvodce nabídne při stažení rovnou vytvoření instalačního USB disku. Pokud byste si stáhli obraz disku DVD ve formátu ISO, což je druhá možnost, i z něj si případně lze později vytvořit instalační USB Windows 8.

   

  Media Center edice jen jako doplněk

  Windows 8 v základu nepodporují přehrávání filmů DVD a mnoho dalších formátů. Samozřejmě není nic jednoduššího, než si nainstalovat nějaký schopný přehrávač typu MPC-HC a podobně. To dává tušit, že Media Center, které lze použít pro počítače typu HTPC, zde asi také nebude. Microsoft chce tento doplněk nazvaný Media Center Pack prodávat za zhruba 1500 korun. Ale do konce ledna 2013 si lze zažádat o jeho licenční číslo a získat Media Center Pack zdarma. Na Media Center Pack se detailněji podíváme někdy příště. 

   

  Downgrade Windows 8 či návrat k předchozí verzi

  Máte-li zakoupenou předešlou verzi Windows, ze které jste upgradovali na Windows 8, máte právo se k ní i vrátit. Nesmíte ale samozřejmě využívat obě verze současně.

  Koupíte-li si Windows 8 Pro, máte také právo downgradovat na verzi Windows 7 Professional nebo Windows Vista Business a tu používat. Jinak řečeno: zakoupenou licenci Windows 8 lze dobrovolně vyměnit za využívání Windows 7 nebo Vista. Nicméně instalační soubory si musíte opatřit sami a stejně tak složité je to i s licenčním číslem. To si zřejmě musíte dojednat při telefonické aktivaci systému. Downgrade neplatí pro Windows 8 získané upgradem, ale pouze pro nové licence Windows 8 OEM, viz licenční smlouva pro novou licenci Windows 8

   

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Bylo by to pěkné, ale normální kartou gemoney,(ani genius +) kb, ani spoř. toto nelze, zkoušeli jsme 5 různých karet, takže musíte mít povolenu určitou službu která není standartní, takže tisíce lidí si nebudou nahonem někde něco dodatečně zajišťovat ( a ne zadarmo) a raději si to zas nějak seženou. S pozdravem ať žije podnikání Tonda58
   ps prostě na toto dosáhnou zas jen ti potřební

  2. Nojo, samozřejmě pro internetové platby je ideální embosovaná karta Visa (ne Visa Electron) nebo Master Card (ne Maestro). Někdy zafunguje i neembosovaná karta (Electron či Maestro). Jen u některých bank je potřeba nechat si internetové platby kartou povolit.

   Mimochodem - mBank - účet zdarma, operace vesměs zdarma, embosovaná karta Visa funkční na internetu zdarma.

   Upgrade lze také koupit v mnoha obchodech standardní cestou - za cca 1400, zato i s DVD médii.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.