Další hráč mezi vysokokapacitními optickými médii

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Novinky,
  Bře 16, 2007
  0× Komentováno
  Nové vysokokapacitní disky Blu-Ray a HD DVD se na trhu se spotřební elektronikou ještě ani nerozkoukaly a aniž by teď bylo jasné, který formát nakonec bude slavit komerční úspěch (dost možná oba), přichází do hry hráč třetí. Společnost New Medium Enterprises vyvinula disk VMD (Versatile Multilayer Disc) schopný uchovat na jedné straně až 20GB dat. Technologie vlastně navazuje na klasické DVD a používá také červený laser. Na rozdíl od DVD, kde lze zapisovat do dvou vrstev, umožňuje VMD zápis mnohavrstvý, kdy jedna vrstva pojme zhruba 5GB informací. New Medium Enterprises si údajně nechala patentovat technologii umožňující uložení až devíti vrstev na jednu stranu disku. Patenty taktéž postihují techniku přechodu výroby dvouvrstvých disků na vícevrstvé při zachování výrobních nákladů srovnatelných s výrobou DVD, což by mohlo sehrát významnou roli při prosazování tohoto formátu. Je však jasné, že současné DVD přehrávače tento formát nebudou schopny přehrávat, ale vzhledem k použití lacinějšího červeného laseru by budoucí přístroje mohly být cenově mnohem dostupnější. Momentálně mají VMD média čtyři vrstvy, což odpovídá 20GB, ale už jsou hotové technické specifikace i pro velikosti 24GB, 30GB, 40GB a 48GB. Do budoucna se počítá s aplikací této firemní technologie, nazývané 2P, i u disků s modrým laserem, díky čemuž by vznikly disky s kapacitou přes 200GB. Na světě jsou již první prototypy třívrstvých HD DVD s kapacitou 51GB (Toshiba) a Blu-Ray médium s deseti vrstvami a kapacitou 250GB. VMD si určitě bude chtít ukrojit kus s budoucího trhu s nosiči videa ve vysokém rozlišení a hlavně díky ceně k tomu má i předpoklady. Záleží ovšem na tom, zda získají na svou stranu i nějaká ta filmová studia. Technicky jsou tyto disky připraveny na full HD video 1980i/p s datovým tokem 40Mbs. A že to s touto technologií myslí vážně dokládá i fakt, že již v druhém kvartále tohoto roku budou na americkém trhu k dostání odpovídající přehrávače s cenami od 199$ (cca 4250Kč) do 249$ (cca 5300Kč), což je ve srovnání s Blu-ray o dost méně. Koncového uživatele další zmatení nových formátů asi moc nepotěší. V budoucnu nebudou mít výrobci elektroniky zřejmě jinou cestu, než podporovat v jednom přístroji všechny dominantní formáty. Stejně jako tomu bylo při zavádění různých formátů DVD.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Tipy na výhodný nákup


  běžná cena: 11 190 Kč


  výhodná koupě: 7 221 Kč


 • Komerční odkazy

  Podpořte web DigiLidi: 
  nákupem na ALZA.cz
  vyhledáním nejlepší ceny na Heureka.cz
  nákupem v Číně

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce


 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.