Vista Media Center: co umí a neumí (video)

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Návody, HTPC
  Srp 25, 2008
  11× Komentováno
  O HTPC a Media Center systémech se hodně mluví a možná byste rádi věděli, co to vlastně umí. Proto přinášíme obsáhlé video, které názorně ukazuje, jak se s Windows Vista Media Center (VMC nebo také Vista MCE) pracuje. Po jeho shlednutí budete mít jasno, zda si takovýto systém do obýváku pořídit a zapomenout na klasický přehrávač a rekordér, nebo raději ne. Vista Media Center je nadstavba systému Windows Vista (Home Premium nebo Ultimate), která tento systém promění na multimediální centrum domácí zábavy. Stavbě hardwaru pro toto rozšíření jsme se zde již mnohokrát věnovali (viz sekce HTPC). Jak si ale VMC poradí s prezentací obrázků, se správou rozsáhlé sbírky hudby a videa, jak umí informat o televizním programu, jak umí nahrávat televizní pořady a jak spolupracuje s Internetovými médii a zdroji, prozradí až tento článek. Pohodlně se usaďte u svého počítače, možná je to naposledy a napříště už budete "počítač" řídit dálkovým ovladačem ve Full HD rozlišení na metrové obrazovce a v komfortu sedací soupravy ve svém obývacím pokoji. Nejprve přinášíme několik screenshotů z VMC, 20minutové video najdete na další straně tohoto článku.

  Úvodní obrazovka a nastavení

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Knihovna obrázků

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Knihovna videa a přehrávání MPEG-4

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Online TV a rádia

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Knihovna hudby

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Nahrané pořady a knihovna disků DVD

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Záznam TV vysílání a TV program

  Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

  Na další straně najdete 20 minutové video z používání Vista Media Center. Video je natolik názorné a podrobné, že není třeba příliš mnoho dodávat. Zajímavé momenty jsou komentovány formou titulků přímo ve videu. Pokud si chcete některou sekci důkladněji prohlédnout, lze použít tlačítko Pause a potom pokračovat dále. Video vyžaduje rychlost připojení k Internetu alespoň 512 kbps a nainstalovaný Flash plug-in v prohlížeči.

  Postřehy z používání VMC

  VMC je pěkně vypadající a svižný systém. Propracovaná je zejména správa nahrávání pořadů z TV, byť TV program by zasloužil ještě značné zdokonalování. Správa a přehrávání hudebních souborů je také vynikající. Knihovna videa plní svůj účel dobře, je ovšem nutné systém ladit tak, aby uměl to, co je žádané (titulky v MPEG-4). Podpora různých online aplikací je „z výroby“ velmi chudá a řešení už asi odtušíte (ano, opět se spoléháme na externí doplňky systému). Přesto, že možná působí konfigurace a ladění systému složitě, pořád jde v porovnání s konkurencí o nejsnáze upravovatelný Media Center systém. Díky doplňkům z něj lze vybudovat právě takové domácí multimediální centrum, jaké si zamilujete. Nečekejte ale, že vše bude perfektní hned po vybalení z krabice. UPDATE: Windows Vista Media Center TV Pack 2008 řeší dost z problémů zmiňovaných ve videu. Zlepšuje práci s TV kartami, TV programem, teletextem, přehráváním DVD a mnohé další.

  Související články

  Sekce HTPC Koncept HTPC Koncept HTPC: ticho prosím! Koncept HTPC: Šatíme PC do svátečního Stavíme HTPC: Díl první

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  11 Komentáře

  1. Ahoj,
   Chtel bych se zeptat jestli jste se setkali s tim, ze po zapnuti (ne usinani) a nabehnuti systemu trva prvni spusteni videa strasne dlouho, jen sviti ten cekaci krouzek.

   Zkousel jsem vyhodit po spusteni kde co, vypnul jsem i indexovani, ale zadna vyraznejsi zmena. Jen disk porad srotuje.
   Mate nejake tipy na vylazeni systemu? (namet nas clanek)
   Dik,
   St.
   (AMD X2 4850e, 2x1GB DDR2 800, MB M3NH-HDMI integr. graf. NVIDIA GeForce 8300 )

  2. Dik za tip,
   zkusil jsem vypnout, ale ucinek nepozorovatelny.

   Nevadi, nebudu tu uz otravovat OT a zkusim to nahodit nekde v konfe tomu urcene ;o)

   St.

  3. Chtěl bych se zeptat jestli tady někdo neporadí jak na Blu Ray ve Vistách Media Centrum.Aby se mi spouštělo přehrávání z menu MC. (např.spouštění ext.programu např.Power DVD)

  4. Tak o tom nic moc nevím. Například z tohoto článku mi vychází, že je to celkem k ničemu. Zde jsou potom další informace. Označují to jako Fiji. Každopádně to mění formát souborů, do kterých se nahrává TV a stejně jako autor prvního odkazovaného článku jen kroutím hlavou, k čemu mají v MS vůbec ty hlavy na krku... Jako zlepšení stávajícího VMC snad, ale jako Fiji? Tak to je tragédie. Rozhodně ale díky za tip, může se to hodit.
  5. Zdravím, mohli byste poradit, zda pokud koupím VMC budu si moci pustit i jiné aplikace na tomto PC? U mě je to např. nahrávací SW, bylo by fajn jen v obýváku popadnout kytaru a nahrávat do mého oblíbeného SW nějaký aktuální nápad.... Díky za radu

  6. Microsoft Media Center ve Vistách je prostě boží. Asi bych si to nikdy nekoupil, ale dostal jsem je OEM k novému PC a 64 Bit Vistám a od té doby jsem zcela změnil názor na PC coby centrum domácí zábavy. Nejhutnější to je samozřejmě doma v obýváku na mega plazmovce. Počítač můžete mít klidně v jiné místnosti, hlavní je umístit si senzor k ovladači někam na dobré místo, třeba hned k televizi. Největší hnus je ta vizualizace při přehrávání muziky ala Windows Media Player 11, doufám že to de porychtovat na takové, jaké jsou například ve WinAmpu - "barevné" a kvalitní :-)

  7. Nazdárek všem. Media Center používám už hodně dlouho. Aktuálně na Win7, ale všeobecně má jednu vadu na kráde. Zatím se nikomu nepodařilo, sprovoznit analogový kompozitní (composite) vstup. Chtěl jsem takhle připojit třeba satelit nebo konzoli, abych mohl např.nahrávat, ale vždy jsem skončil u chybové hláky že nemůže nalézt IR zařízení. Podle diskuzí na internetu se to nepodařilo nikomu. Pokud by nk do věděl jakým způsobem pod Media Center tento vstup zprovozni, budu mu velice vděčný. Předem Díky...

  8. To se nejmenuje Vista Media Center alias VMC, ale jde o Windows Media Center alias WMC. K tomu nejde o systém, jde právě o součást některých edicí Windows Vista. Systém to byl v dobách Windows XP, kdy to byla edice. Kdyby to bylo VMC, tak ve Win7 by to bylo 7MC né?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?