VirtualDub: Základy editace videa (návod)

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Návody, Editace videa
  Bře 07, 2011
  29× Komentováno

  VirtualDub je nástroj pro práci s videem, který je k dispozici zdarma. Na první pohled sice může odradit svou zdánlivou složitostí, ale jakmile jej poznáte, vystačíte s ním na spoustu úkonů. Tomu napomůže i náš seriál, ve kterém se naučíme na konkrétních příkladech mnohým užitečným postupům.

  V prvé řadě si musíme říct, že VirtualDub (zkráceně VD) není konkurentem propracovaných střihových programů. Stříhat v něm sice lze, ale není to jeho hlavní účel. Ten vidím mnohem více v rychlých základních úpravách videa a především potom v možnostech převodu videa z jednoho formátu do jiného. S tím souvisí i možnosti změn rozlišení, vylepšení obrazu, práce se zvukovými stopami a dále různé efekty pro video – například vložení loga do videa, odstranění loga TV stanice, otitulkování a mnohé další.

  Měli byste znát: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry

   

  32 versus 64 bitů

  Domácí stránka programu je www.virtualdub.org. Zde vždy najdeme stabilní a vývojovou verzi. Tvůrce aplikace jde s dobou a nabízí i verzi pro 64bitové systémy (byť výrobce doporučuje AMD procesory, tato verze funguje i na moderních procesorech Intel). Instalační soubory mají minimální velikost a není je nutné instalovat, stačí rozbalit. A díky tomu lze bez potíží provozovat vedle sebe různé verze VirtualDubu, tedy klidně jak 32bitovou verzi, tak 64bitovou verzi.

  Proč bychom to dělali? Protože pro 64bitovou verzi nemusí existovat některé filtry (pluginy, doplňky funkčnosti). Pro kterou verzi se primárně rozhodnout? Ta 64bitová většinou obsahuje novější technické vlastnosti, které ji činí rychlejší na moderním hardwaru. Ale rozdíl nebude nijak zásadní. Stejně tak je nutné pamatovat na to, že 64bitová verze vyžaduje v systému i 64bitové kodeky (!).

   

  Instalace VirtualDubu

  Z adresy http://virtualdub.sourceforge.net/ stáhneme 32 nebo 64bitovou verzi a rozbalíme do libovolné složky. Samotný program potom spouštíme souborem VirtualDub.exe nebo Veedub64.exe. Češtinu pro program hledejte zde.

  vdub

  VirtualDub 64bit rozbalený v libovolné složce a připravený na spuštění. Vpravo můžete vidět podadresář, do kterého se nahrávají rozšiřující pluginy

   

  Kodeky a pluginy

  Jelikož je ale VD v základu malý program se základními funkcemi, je nutné jej dovybavit. V prvé řadě VD využívá kodeky nainstalované v systému. Takže je dobré mít v systému kodeky pro formáty, se kterými chceme pracovat. Některé jsou součástí operačního systému nebo jiných aplikací, jiné je třeba si nainstalovat. To však poznáte sami.

  Kromě kodeků jsou tu pluginy (filtry) přímo pro VD, které rozšiřují jeho schopnosti. Doplňky budeme zmiňovat vždy tehdy, když je budeme potřebovat pro konkrétní úkon. Do začátku si však nainstalujte alespoň kodek XviD od Koepiho (http://www.koepi.info/xvid.html), nebo ten z XvidVideo.ru, který je jak pro 32, tak pro 64bitové systémy (http://www.xvidvideo.ru/xvid-video-codec/).

  Naše instalace bude takováto:

  Po spuštění VD uvidíme velmi fádní a strohé šedivé okno. Hlavní menu v horní části zpřístupňuje všechny zásadní příkazy a funkce, střední část je rezervována pro náhled vstupního a výstupního videa, a dole jsou ovládací prvky pro přehrávání, posun a střih videa.

  vdub

  Popis jedn. částí nástroje VirtualDub

   

  Vystříhání reklam z videa (zaznamenaného TV kartou)

  Náš první úkol bude spočívat v odstranění reklam z videozáznamu pořízeného TV kartou. Video bude mít formát MPEG-2, do kterého zaznamenává mnoho „televizních“ aplikací. Pro ty, kteří využívají Windows Media Center, tu máme separátní návod, jak nepříliš podporovaný formát WTV a DVR-MS převést na MPEG-2.

  Bohužel VD v základu MPEG-2 neovládá, za což nemůže jeho tvůrce, ale licenční obstrukce majitele tohoto formátu. Proto doplníme VD o náš první plugin (rozšíření). MPEG-2 plugin najdeme na adrese http://home.comcast.net/~fcchandler/Plugins/MPEG2/index.html (nebo stahujte zde). Zde stáhneme MPEG2.zip a vybalíme z něj soubor MPEG2.vdplugin, který umístíme do složky s VirtualDubem, konkrétně do adresáře plugins. ZIP archiv obsahuje i verzi pro 64bitový VD, která nese název MPEG264.vdplugin a který se rozbaluje do složky Plugins64. Doplněk se sám zprovozní při spuštění VD.

  Nyní tedy můžeme obohacený VD spustit. Video do VD lze buďto přetáhnout myší, nebo je otevřít klasicky v menu File – Open video file (Ctrl+O).

  Jakmile se MPEG-2 video načte, což chvíli trvá, zobrazí se jedno okno se vstupním zdrojovým videem a druhé s výstupním. Velikost oken můžete upravit přes pravé tlačítko myši na okně, tamtéž najdete i další volby, jako např. úpravu zobrazení poměru stran (má vliv pouze na zobrazení v okně, nikoli na výsledek).

  vdub strih

  Vystřižení reklamy pomocí VirtualDubu

  Pro střih využijeme dolní lištu. Zde se můžeme posunovat po videu. Pro střih je zásadní, aby probíhal v klíčových snímcích (keyframes). Posuvníkem tedy skočíme na kýžené místo střihu a doladíme je pomocí tlačítek s šipkou a žlutým klíčem – tato tlačítka skáčou po klíčových snímcích. Skočíme tedy na klíčový snímek na začátku místa, které chceme odstřihnout a označíme je pomocí tlačítka Mark in (druhé tlačítko od konce, s černou šipkou). Následně poskočíme na místo, kde chceme vystřihnutí ukončit, opět zvolíme klíčový snímek a označíme konec střihu posledním tlačítkem v řadě, Mark out. Nyní máme označen úsek, se kterým lze dále pracovat. V našem případě jej odstraníme, tudíž přejdeme do menu Edit – Cut, nebo stiskneme Ctrl+X. Stejným postupem vystříháme reklamy či jiné části, dle libosti.

  Uložení výsledku a komprese

  VirtualDub není primárně na MPEG-2 stavěn, takže sice nyní máme video prostříháno, ale zpátky do MPEG-2 jej neuložíme (pokud byste to chtěli, jsou tu na to lepší programy, než VD). Na druhou stranu, MPEG-2 je formát starý a datově náročný. Když prostříhané video uložíme správně třeba jako XviD, přehrajeme je také skoro všude a zabraný prostor bude menší, aniž by zásadně utrpěla kvalita obrazu. Jdeme tedy na to. 

  vdub komprese

  Před uložením souboru musíme zvolit typ komprese, tzn. formát souboru

   

  V menu Video se přesvědčíme, že je zaškrtnuto Full processing mode. Ve stejném menu potom zvolíme položku Compression… V dalším okně vybereme kodek, pomocí nějž kompresi videa provedeme. V našem případě to bude Xvid MPEG-4 codec. Pro něj zvolíme Configure a navolíme možnosti dle obrázku. 

  vdub komprese

  Nastavení komprese videa je nejtěžší položkou při práci s VirtualDubem. Detailněji ji probereme příště

   

  Potvrdíme OK a vrátíme se do hlavního okna VD. V menu Audio ponecháme zaškrtnuté Direct stream copy, což zajistí, že se zvukem se nic dít nebude.

  A nyní stačí v menu File zvolit Save as AVI a započne převod, komprese a ukládání videa do nového souboru. Proces je výpočetně náročný, takže nějakou dobu trvá. Následně se můžete podívat na vámi vytvořený AVI soubor. 

  Jelikož jde o první seznamovací díl, opomenuli jsme spousty voleb. Např. datový tok použitý při kompresi, který určuje výslednou kvalitu a velikost souboru. Kvalitu též ovlivňují další postupy, které nás teprve čekají. Často se také video při převodu ořezává a mění se jeho velikost. Zádrhelem může být i poměr stran videa. Ale to si všechno necháme na další díly. Pokud by vám něco z tohoto návodu nefungovalo, nebo jste se někde zasekli, vložte dotaz do diskuse pod článek. 

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  29 Komentáře

  1. Dle návodu jsem převedl film v MPEG-2 do XviD s došlo k posunu zvukové stopy, čili napřed vidím osobu promluvit, zvuk jde se zpožděním, kde se stala chyba?

  2. V jakém formátu máte výchozí zvukovou stopu? Komprimoval jste ji? Projevuje se posun hned na začátku, nebo až později?

   Postup mám ověřen se zvukovou stopou MPEG Audio Version 1 Layer 2.

   Rozhození obrazu a zvuku bývá časté u zvukové stopy MP3 VBR. Dále to může způsobit změna FPS.

  3. Jejda, to ode mě chcete vědet příliš - jsem totální IT ignorant, takže nemám nejmenší tušení, kde bych mohl formát zvukové stopy zjistit. Jediné, co Vám můžu sdělit je, že používám operační systém Win XP a používám TV kartu AVer TV GO 007 Plus, kde bylo nastaveno nahrávání ve formátu MPEG-2 a mimo převodu nahrávky do formátu XviD přesně dle Vašeho návodu, jsem s ní nic jiného nedělal... posun zvuku není od začátku, ale s postupující dobou přehrávání se posun zvuku zvětšuje. Btw. - jako bonus mi přestalo na TV kartě fungovat nahrávání obrazu v MPEG-2, takže jsem musel nastavit nahrávání v MPEG-1....
   V každém případě díky, že se mnou ztrácíte čas

  4. nějak se tím prokoušeme... v prvé řadě si nastudujte na začátku odkazovaný článek "Měli byste znát...", tam je uveden i způsob, jak zjistit detailní informace o videosouboru.

   Jinak mě napadá ještě jedna věc. V době, kdy jsem nenahrával v MCE, ale v programu dodaném k TV kartě, bylo nutné prohnat soubor ještě programem ProjectX, který opravil chyby způsobující rozhození zvuku a obrazu, případně rozdělil video a zvuk na samostatné prvky. Ještě se k tomu vrátím později...

  5. Omlouvám se za výpadek v komunikaci - byl jsem v nemocnici ...
   Tak tedy - jak jsem se již zmínil, přestalo mi fungovat nahrávání v MPEG2 (což nevyřešila ani přeinstalace TV karty) a proto nahrávám v MPEG1. Nahrávku jsem dle návodu protáhl přes ProjectX a uložil v M2P a následně změnil koncovku na mpg. Až potud vše OK. Když pak tento soubor načtu do VirtualDub, tak už tomto okamžiku, bez jakékoliv další úpravy, dochází k posunu obrazu a zvuku, jak jsem již psal dříve. Takže i s ProjectX jsem se dostal do slepé uličky ...
   Současné řešení - soubor upravím jen pomocí ProjectX a VirtualDub raději nepoužívám - podstatně větší velikost souboru mpg a nepřesný střih se mi jeví jako menží zlo, než posun obrazu a zvuku :(((
   Ještě jednou díky za snahu pomoci a že jste se mnou ztrácel čas

  6. S posuvem zvuku mám stejný problém. Podle mne to však není problém TV karty, protože, když pustím to co jsem nahrál, vše je v pořádku. Až v okamžiku, kdy načtu mpg do Avidemuxu (je to téměř stejný SW jako VirtualDub ale umí ukládat i do mpg) se zvuk posune.
   Avidemux však umožňuje posunout zvukovou stopu vzhledem k video složce v jednotkách ms. Není stejná možnost i ve VirtualDubu? Pokud ne, zkuste Avidemux.

  7. Každé video nahrané přes TV kartu je ve virtual dubu zpožděné, musite nastavit v audio - interleaving - je tam - Delay audio track by

  8. dobrý den, nahrávám v PC pořady prostřednictvím nově zakoupeného dvoutunerového evolve venus; k nahrávání používám spolu s ním dodaný software Arcsoft Total Media 3.5, který ukládá do formátu MPG; virtual dub 1.9.7 (kvůli češtině, novější verze je jen anglická) ale tento formát nenačte a hlásí: "chyba: no viedo stream"; když se pokusím ačíst soubor převedený do AVI, hlásí mi: "nebylo možné najít dekompresor pro formát XVD (unknown); VirtualDub vyžaduje VFW kompatibilní kodek pro dekompresi videa. DirectShow kodeky, které používá Windows Media Player, nejsou vhodné". (Paradox je, že video mpg z Total Media WMF ani nepřehraje - musí se použít např. VLC Media Player).
   Můžete mi, prosím, poradit, kde dělám chybu a co s tím? Potřebovala jsem vystříhat reklamu z pořadu... Děkuji

  9. Dobrý den,

   mám na Vás prosbu chtěl bych spojit dva soubory v programu VirtualDub mám verzi 1.9.11. a je v češtině. Chtěl bych spojit soubor MPEG 2 a poté MPEG 1. Sobour MPEG 2 je vytvořený v Pinnacle Studio 14 a je ve 1080pHD jedná se o krátké úvodní video. Druhý soubor MPEG 1 je mnohem větší a ja v rozlišení 1920 x 1080 jedná se o natočené video ze hry požívám na to program Bandicam. Oba soubory jsou jinak velké také mají jiný počet snímků je možné je nějak spjot, abych soubor MPEG 1 nemusel převádět do av i ? A jestli je možné oba soubory spojit, aby byla zacována jejich kvalita ? Děkuji.

  10. obávám se, že v VDubu jedině za předpokladu, že formáty obou videí sjednotíte - na stejné rozlišení, rychlost fps i typ zvukové stopy. Jiný, spíše střihový program typu Pinnacle, nebo windows DVD maker moooožná, ale jen možná uspějí lépe

  11. Dobrý den, potřeboval bych zprovoznit MPEG2 formát, ale pro získání potřebného souboru MPEG2.vdplugin jsem kliknul na doporučený odkaz, který nefunguje. Prosím o sdělení, kde by se tento sloubor dal sehnat.

  12. Mám dotaz, zdali lze VirtualDubem editovat formát AVCHD z kamery Panasonic, soubory *.mts FullHD 1920x1080p na MS Windows 7 64 bit? Jedná se mi pouze o vystříhání nadbytečných pasáží a uložení souboru v použitelném formátu v rozlišení 1920x1080p. Děkuji.

  13. Jsem úplný začátečník v používání VirtualDub. Ptám se zda mi někdo může odpovědět na moje dotazy, protože tato diskuse není moc navštěvovaná. Svoje otázky napíšu po Vaší kladné odpovědi. Děkuji srdečně. Ruda Táborský

  14. Dobrý den,

   pěkně napsaný článek.

   Rád bych se na Vás obrátil s konkrétním dotazem. Lze pomocí VirtualDubu editovat AVI DV záznam - např. pouze ustřihnout posledních 5 vteřin - tak, aby se nový file nemusel celý znovu renderovat? Kvalita aby zůstala nedotčena a nečekalo by se na dlouhý render, pouze by vznikla "kopie" záznamu bez oněch 5 vteřin na konci.

   Děkuji moc za odpověď.
   Petr

  15. Prosím o radu - pokouším se své video mpeg2 převádět z4/3 na16/9 mé pokusy ale narůstají do obrovských souborů - jde o to že video má cca 4Gb a já bych nechtěl přijít o obrazovou ani zvukovou kvalitu - zvuk mi po převodu nějak ztichne i když je zaškrtnuto direct streem copy- děkuji velice

  16. Prosím o radu, jak (univerzálně) odebrat určitá metadadata (vlastnosti souboru) ze souboru videa, ve Windowsech to nejde, VirtualDub to umí u *.avi, ale nesmí to být h264, pro *.mp4 vůbec nevím, *.mkv se musí přemuxovat. Nejvíce mne to trápí u *.avi v h264. Pokud totiž máte v metadatech vyplněn název, DLNA server pak pak do seznamu v zobrazovacím zařízení posílá tento název a nikoli jméno souboru.
   Děkuji

  17. Ahoj potrebujem poradit. Robim Timelapsove video a potrebujem vediet ako pridat fotografie za sebou z roznych priecinkou. Mam napr. priecinok jedna s fotkami kliknem na prvu fotku a vyhodi mi ich vsetky, ale ked chcem pridat k tym prvym fotkam dalsie fotky z priecinku dva tak tie prve mi zmiznu a ostanu iba tie z priecinku cislo 2. Nechcem miesat 3000 fotografii do jedneho priecinka, lebo je to neprehladne. Dakujem za odpoved.

  18. Zdravím - potřebuji poradit ve VirtualDubu
   Mám avi video a potřebu na jeho konec připojit JPG obrázek který by se stal součástí daného AVI - a tento JPG obrázek by se zobrazoval na konci daného videa po dobu cca 2 vteřin - tedy výsledné video by bylo o tyto 2 vteřiny delší.
   Díky

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.