Větší svačina sebou: Sigmatek PDX-4200

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Úno 27, 2008
  7× Komentováno
  Nejrůznější přenosné DVD přehrávače se staly už dávno hitem. Navzájem si jsou dost podobné, v poslední době nám však začínají utěšeně růst. Běžná sedmipalcová obrazovka jednomu divákovi sice jakžtakž stačí, ale co takhle si dopřát přes 10’’ s pořádným rozlišením? Vyzkoušeli jsme, jestli se takový kus elektroniky ještě do terénu vůbec hodí. Sigmatek není určitě v oboru přenosných zařízení žádným nováčkem. Model PDX-4200 je ale každopádně zatím největším z nich. Začíná již spíše připomínat subnotebook. Rozměry a design samozřejmě determinuje použitý TFT displej s příjemnou úhlopříčkou 26,2cm. Disponuje jemným rastrem s rozlišením 800x480 bodů, věrným podáním barev i dobrými bočními úhly pohledu. Tradičně s výjimkou pohledu zespodu, kde se čitelnost obrazu rychle ztrácí. Použitý 12bit/108MHz D/A video převodník dělá co může a dodává do displeje stabilní ostrý obraz bez ruchů nebo šumu. K dispozici je základní nastavení jasu, kontrastu, barev a dokonce přepínání mezi 16:9 a 4:3 režimem.
  Otočit, přiklopit a jít..
  Dvojice reproduktorů pod displejem podává solidní, nezkreslený zvukový projev v rámci možností své velikosti. K typickému drnčení ani zkreslování nemají ani dostatek výkonu, jejich hlasitost postačuje jen pro poslech v dostatečně klidné lokalitě. Lepší je použít sluchátka. Jedny špunty s uspokojivým zvukem jsou součástí balení, připojit jdou ale ještě jedny.
  Po překlopení displeje vznikne úhledný monoblok
  Základní koncepce přístroje je “notebooková“, tedy rozvírací, ale otevřený displej je otočný o 180° a posléze jde opět přiklopit k tělu přístroje. Takže dostaneme kompaktní monoblok. Se stejným nápadem jsme se setkali už u Sencoru SPV-7903T, kde na nás tento systém působil poněkud bytelněji, ale budeme věřit, že se při troše opatrnosti displej jen tak neukroutí. Pocit větší křehkosti na nás udělalo koneckonců celé tělo přístroje z mírně vrzajícího černého plastu včetně stříbrných ovládacích prvků. Při rozumném slušném zacházení by ale neměl nastat problém.
  Přítomna je čtečka i USB, ale chybí A/V vstup
  Základní funkce lze lehce ovládnout pomocí sady tlačítek na přístroji vedle dvířek krytu mechaniky s dostatečným úhlem výklopu pro pohodlné zakládání disků. Mechanika malinko cvrká a při seekování po disku o sobě dává dost vědět. Při plynulém přehrávání se relativně umravní. Velice dobře si přitom poradí se všemi běžnými disky i horší kvality. Pravý bok má Sigmatek vyhrazen pro všechny konektory. Potěšující je jak přítomnost USB 1.1 portu, tak čtečky karet SD/MMC a MS. USB by mělo podporovat i externí HDD, vyzkoušeli jsme pouze několik flashdisků a ty se bez problémů chytly všechny. Vzhledem k povedenému a hlavně velkému displeji trochu zamrzí, že k dispozici je pouze AV výstup a nikoliv vstup a tedy možnost použít displej jako kvalitní náhledový monitor třeba pro kameru. Český návod se o možnosti vstupu na stejném konektoru zmiňuje, ale originální manuály tuto pasáž nemají a nám se též nepodařilo na vstup přepnout. Na boku najdeme i potenciometr hlasitosti, tu lze ale regulovat samostatně i přes dálkový ovladač (pokud není potenciometr na minimu). Ten není příliš elegantní, ale funkčně i po stránce citlivosti je na tom dobře.
  Škaredé, ale funkční kačátko
  Celý přístroj je velmi kompaktní, poměrně tenký a na svoje rozměry překvapivě lehký (1376g) a tedy i snadno přenosný. O nízkou hmotnost se zasluhuje především lehká Li-ion baterie, která je součásti těla přístroje a vyjímá se zespodu. Její kapacitu tají jak samotná baterie, tak příručky. Měli jsme obavy, jak na tom Sigmatek bude s tak velkým a jistě energeticky náročným displejem po stránce výdrže. Naměřených 51 minut při plném “zápřehu“, tedy přehrávání DivX opravdu není pro celovečerní film zrovna ideální. Naštěstí se baterie po naformátování, tedy opakovaném nabití a vybití, umoudří a vydrží už použitelných 97 minut. Tak akorát pro kratší film. Při poslechu hudby lze displej vypnout a značně tím výdrž prodloužit.
  Li-ion baterii je možno vyjmout a pracovat bez ní
  Zajímala nás tedy také reálná spotřeba a naměřili jsme 13W při běhu, 9W s vypnutým displejem a 24W při dobíjení a současném provozu. Zvláště nás zarazila jen 4W spotřeba TFT displeje, protože 9W pro samotný přehrávač je dnes poměrně hodně, zvláště u přenosných zařízení. Hned po startu je jasné, že uvnitř přístroje tepe starý a dobrý čip Mediatek 1394 (najdeme ho kupříkladu ve výborném Fergusonu D-770/780 atd.), což předurčuje přívětivost přehrávače k různým mediálním formátům, rychlému načítání obrázků a rychlému chodu obecně. Reprodukce DVD je výborná a plně těží z kvality displeje, který na nás opravdu udělal více než dobrý dojem.
  Podpora dlouhých názvů a samozřejmě procházení adresářů
  Naše testy všehochutě multimédií ukázaly, že Sigmatek sice nevyužívá všech schopností čipu Mediatek na maximum, ale paleta formátů postrádá jen okrajové typy jako OGG a FLAC. Zato je přítomna podpora Nero Digital. DivX Ultra nám rozpoznal, ale nepřehrál. Klasické DivX a Xvid formáty zvládá bravurně s obvyklou výjimkou GMC, které prostě MTK čipy neumí. Tradiční silnou stránkou přenosných Sigmateků je podpora DivX titulků. Dovozce do něj nahrává svůj upravený, kompletně počeštěný firmware s mnoha vychytávkami.
  Nastavení DivX titulků...
  ... takže mohou vypadat takhle...
  ... nebo mohou vypadat třeba takhle.
  Lze si vybrat hned ze šesti fontů různých velikostí, nastavit barvu, podbarvení a případně barvu podkresového rámečku, což by mu mohl kdejaký stolní přehrávač stále závidět. Vylepšený je také už tak dobrý MTK filebrowser. Podporuje dlouhé názvy souborů včetně české diakritiky. Velice zdařile vykresluje PDX-4200 také JPEG obrázky, které jsou velice ostré a i velká rozlišení jsou na fyzické rozlišení displeje přizpůsobena velice dobře. Pokud se nejedná o extrémně velký soubor, tak se s nimi i rychle pracuje.

  Konec konců

  Sigmatek vsadil na to, že kvalitní displej zastíní drobné nedostatky jak ve výbavě, tak v provedení a zdá se, že mu tahle hra vychází. Výborný obraz je silnou kartou. Kdyby ho výrobce podpořil masivnějším šasi a trochu hodnotnějším plastem, mohl by se směle popasovat i se značkovými přístroji vyšší cenové kategorie. Vhodně zvolený ovládací čip podpořený vylepšeným českým firmware potěší hlavně DivX nadšence. Velký displej dovolí pohodlně sledovat video dvěma (i více:)) cestujícím na zadních sedadlech, ale upevnění přístroje nechává výrobce zcela na fantazii a schopnostech majitele. Kratší výdrž baterie je pak daní za velký obraz a do divočiny bez elektřiny se moc nehodí. Tam ho zastoupí menší a méně nenasytní kolegové, kteří běžně zvládají hrát 150 a více minut..

   

  Plusy a mínusy
  + výborný obraz na dobrém displeji- nemá A/V vstup
  + displej je otočný- křehká konstrukce
  + čitelné DivX titulky-chybí brašna
  + USB a čtečka
  Podpora MPEG 4
  divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432ano
  divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416ano
  divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336ano
  divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_23976fps_640x272ano
  xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304ano
  xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336ano
  xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272ne
  xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272ano
  xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ne
  xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272ano
  xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272ano
  DivX Ultrane
  Nero Digitalano

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  7 Komentáře

  1. Už vám prošel redakčním testem, třeba i jen zběžně, mode SiGMATek PDX-3220? Zajímal by mě právě v porovnání s touto PDX-4200 a taky menším bráškou PDX-1200.

  2. Mozna vidim spatne ale vidim na fotografii konektoru ze je tam napsano AV IN OUT pod oranzovym konektorem? To by pak preci znamenalo ze to ma v jednom konektu vstup i vystup... Nebo vidim spatne? :)

  3. Vidíte správně. Já mám doma přehrávač Odys, který to má řešeno stejně: firmwarově si přepnete v nastavení, jestli chcete, aby byl IN nebo OUT. A funguje to dobře :-)

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.