Uzoun: Genius DVB-T32

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Recenze, Digitální vysílání
  Srp 10, 2007
  6× Komentováno
  S tou naší českou digitalizací to začíná být navzdory politice, lobbingu a pletichaření přece jen vážné. Kdekdo má doma přitom dvě a více televizních obrazovek, u kterých bude nutné vyřešit DVB-T příjem a budeme se tedy snažit maximálně ušetřit. Genius DVD-T32 patří mezi ty úplně nejlevnější modely a tak nezbývá, než prověřit ono heslo o bohatství a kupování levných věcí:)

  Vychrtlý génius

  Genius oděl model T32 do nenápadného černého hávu. Nebýt velkého a jasně zeleného stavového displeje by jeho přítomnost jistě leckdo přehlédl. Ve Stand-by se na něm ukazuje čas, jeho obnovovací frekvence ale taková, že citlivější oko občas zaznamená rušivý kmit. Na čelní desce už kromě tří malých ovládacích spínačů a stavové LED diody nic není.
  Úzká a nenápadná černá krabička
  O mnoho více toho nenajdeme ani na straně zadní. Dva SCART výstupy, sériové rozhraní a anténní vstup s průchodkou. Víc také u druhého až Xtého přístroje do domácnosti není třeba. Pro televize bez SCART vstupu se ale nehodí, nemá RF modulátor signálu do anténního výstupu.
  Dva SCARTy budou muset stačit, pozor obrázek je z jiné verze. 6ádný stereo výstup, ani optika se u T32 nekoná
  Tělíčko přístroje překvapí na první pohled nezvyklými rozměry. Respektive jedním rozměrem a tím je hloubka, která činí pouhopouhých 11 cm (méně než průměr CD disku). Vejde se tedy do extra tenkých poliček, jiné využití mě nenapadá:). Spíše jsem začal mít obavy o dostatečné chlazení takto stísněného case. Nicméně přístroj se obecně moc nezahřívá a dostatek větracích otvorů na horním krytu odpadní teplo bez problémů odvede.

  Jedna dobrá a jedna dobrá zpráva

  Tou dobrou zprávou je, že přibalený dálkový ovladač, ač nevyhraje asi soutěž krásy, má velice silnou vysílací IR diodu, takže lze settopbox ovládat bez problémů hodně z úhlu. Rozložení kláves je logické a jeho rozšiřující se tělo padne dobře do každé ruky.
  Uspořádání ovladače je vcelku přehledné a ergonomické
  A tou dobrou zprávou je, že to za ty peníze i hraje:) Po prvním zapnutí jsem měl sklon k rychlému odsouzení T32ky, protože asi první hodinu produkovala docela nepříjemný vysokofrekvenční cvrkot a to i ve Stand-by. Jakmile se však zřejmě problematická součástka ve zdroji zahořela, bylo s cvrkáním amen a od té doby dodržoval již tichou domácnost. Technický návrh integrovaného zdroje zaslouží jinak pochvalu, produkuje minimum tepla a přístroj s ním dosahuje výborné spotřeby 6W v pracovním a pouhopouhý 1W ve Stand-by. Po svižném prvním startu proběhne obligátní automatické vyhledání všech dostupných multiplexů a zde přichází ke slovu další, předem neohlášená, dobrá zpráva. Testovaný kus měl nadprůměrně citlivý tuner a zatím co v mém problematickém místě příjmu jiné settopboxy zatuhávají i s použitím pokojové antény se zesilovačem, Genius se spokojil i s malou pasivní anténkou. Obraz přes SCART s RGB výstupem je na běžné CRT televizi velice příjemný a nemám k němu žádné další poznámky. V kompletně lokalizovaném OSD menu je pak dílem okamžiku jakékoliv nastavení, přeházení pořadí kanálů ( i když zde jsem narazil na nepříjemnou chybu, kdy dostanou kanály po jejich přeskupení naprosto nesmyslná několikatisícová čísla, nějaká chybka ve firmware, která zatím kazí dojem), řazení do oblíbených skupin atd. Zajímavou a užitečnou funkcí je zaměření pozice antény, kdy přístroj mění tón podle síly signálu, což se může hodit, pokud zběsile kroutíte anténou deset metrů od obrazovky. Dokonce se v OSD dopátráte i rychlé nápovědy s vysvětlením funkcí všech tlačítek dálkového ovladače, samozřejmě v češtině (což je dobře, protože český návod je jinak opravdu stručný).
  Nápověda k tlačítkům DO na obrazovce se může začátečníkům hodit
  Darmo hledat nějakou podstatnou a užitečnou funkci, o kterou by u Geniusu svůj levný model připravili. Takže kromě časovače s možností programování přímo z EPG, nechybí ani časovač pro usnutí, zmrazení obrazu nebo třeba možnost nastavit implicitní kanál po zapnutí.
  Text detailu EPG bohužel není zobrazen celý...
  Elektronický programový průvodce nemá s češtinou žádný problém, pravda některá česká písmena nepatrně odskakují od ostatních, ale EPG je velice dobře čitelné, po krátkém zaškolení se rychle dostaneme i k podrobnostem ke konkrétnímu pořadu. Zde je však další chyba. Zřejmě softwarem omezený počet znaků podrobného popisu ho usekne zhruba v polovině pátého řádku, takže text není kompletní. Alespoň, že načítání EPG informací z multiplexu je prakticky okamžité. O dost pomalejší je dekodér teletextu (opět s češtinou), ale kdo si počká, ten se své stránky nakonec dočká. Žel špatně odladěné EPG je slabinou přístroje, chyb je v jeho zobrazení až nepříjemně mnoho. Jednak pracuje se špatný (o hodinu nižším) časem, což nejde nijak korigovat a hlavně občas načte EPG jiného kanálu, než který uvádí. Trošku chaos.
  Teletext podporuje také češtinu, nicméně je dost úmorně pomalý

  Geniálně jednoduchý, jednoduše geniální

  Genius jednoznačně v nejnižším cenovém segmentu kolem tisíce korun nebývale překvapil. Ovladatelností i integrovanými funkcemi spadá spíše do vyšší kategorie. Jednoznačným pozitivem je citlivost samotného tuneru. Škoda těch několika chyb v ovládacím firmware (v přístroji byl ve verzi CZ02.3, možná už je na světě nějaká oprava) a absence alespoň digitálního koaxiálního výstupu, jinak by se klidně mohl stát z Xtého domácího settopboxu tím prvním a hlavním.

   

  Plusy a mínusy
  + cena- málo konektorů
  + citlivý tunerí- chyby ve firmware
  + nízká spotřeba- rušení anténního signálu na výstupu propojky
  + dobrý dálkový ovladač

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  6 Komentáře

  1. Jakým způsobem je zobrazeno EPG - je to časová osa třeba 5ti stanic pod sebou najednou? Anebo je vždy zobrazen program vždy jen jedné jediné stanice a pro přehled jiné stanice se musí zobrazení na další stanici přepnout? Děkuji.

  2. Koupil jsem Genius tátovi a zkoušel jsem ho u sebe doma.Je možné,že by na přenosná TV vůbec nereagoval ani nehledal stanice.Ani na obrazovce se nic neobjevilo.

  3. Pristroj pouzivam uz dlouho a cas odcasu se to kousne(ve stand-by) a musim to vytahnout na chvili ze zasuvky. Chtelo by to novy firmware jenze nikde neni :-(

  4. Zasekávání ve Stand-By by nový firmware pravděpodobně nevyřešil. Odhaduji, že problém způsobují krátké výpadky napájení ze sítě 230V - takové ty poklesy a výpadky, které trvají zlomek sekundy a projevují se například pohasnutím klasických žárovek, pádem počítačů a podobně. Zařízení se slušným spínaným zdrojem takovýto krátký výpadek většinou zvládne, ale s ošizeným zdrojem nebo zdrojem jedoucím na výkonové hranici ne. Taky samozřejmě záleží na konstrukci vlastní elektroniky zařízení - jak dobře má vyřešené "havarijní" stavy.

   Tyto poklesy a výpadky napájení způsobuje systém opětovného zapínání (OZ) na rozvodech vysokého a velmi vysokého napětí (VN a VVN). Zjednodušeně řečeno při zkratu na vedení nebo v rozvodně VN nebo VVN "chytrý OZ jistič" vypadne, ale po několika desetinách sekundy se znovu zapne. Pokud zkrat trvá, tak se vypne definitivně a vyjíždí servisní parta. Většinou ale zkrat pomine - pokud například na dráty venkovního vedení spadne větev, tak při zkratu okamžitě "zmizí" (shoří), jistič se na chvilku vypne, pak se zapne a "jede se dál".

   Tyto výpadky se na různých místech projevují různě - trvají různě dlouho a někde při nich napětí třeba poklesne na polovinu a někde vypadne úplně. Záleží na topologii rozvodné sítě, která napájí místo odběratele (byt, dům, ...):
   http://homen.vsb.cz/~san50/Ceska/GACR/Poklesy_a_preruseni_napeti1.doc

   Takže stejné zařízení u někoho doma funguje bez potíží, protože výpadky u něj doma překoná (výpadky jsou krátké poklesy), u někoho se může regulérně restartovat (výpadky jsou delší a úplné) a u někoho se může zasekávat, protože výpadky jsou na nějaké hranici daného zařízení nebo se strefují do konstrukční chyby tohoto zařízení.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.