Úterý , 16. 04. 2024

Irena

Uživatelská recenze: LCD TV Sony  KDL–40W4000  

07. 09. 2008

07. 09. 2008

Uživatelská recenze Roman Nohejl: Na naši výzvu k napsání vlastní recenze zareagoval jako první pan Roman Nohejl, který si udělal radost koupí nové LCD televize Sony KDL–40W4000, a podrobně se s námi podělil o svoje poznatky. Že je s přístrojem evidentně spokojen, si můžete přečíst v jeho článku.

Rozbalení TV z veliké krabice a upevnění na stojan ve dvou lidech je snadné. Přiložený návod je bohužel pouze anglický. Českou mutaci manuálu pro KDL–40W4000 jsem naštěstí našel na stránkách Sony. Při prvním zapnutí vyberete jazyk a zemi. Dále vám nabídne možnost automatického naladění programů, které u mne proběhlo spolehlivě. Automaticky pojmenuje stanice, které to umožňují. Na výběr máte mezi analogovým a digitálním tunerem.

Na první pohled se zdá rámeček černý, ale jeho barva je temně modrá

Je tu i možnost využití tuneru DVB – C. Z boku TV je CI slot, na tzv. CAM modul, do kterého se vloží příslušná dekódovací karta, např UPC. Odpadá tak nutnost mít ještě set-top-box.

CI slot pojem jednu rozšiřující kartu

Úhlopříčka 102cm je pro mne do panelákového obýváku více než dostatečná. Vzhled televizoru Sony KDL–40W4000 je velmi podařený. Barva rámečku je temně modrá. Jeví se však spíše, jako černá. Úzký stříbrný pruh pod obrazovkou, kde se ukrývají reproduktory, je stylový. Mrzí mě jen lesk klavírního laku, který je dnes velikou módou, ale co se týče údržby, je velmi nepraktický. Každá prachová částice z něho nepříjemně vystupuje. O otiscích prstů ani nemluvě.

Připojený počítač bohužel přes dostupné konektory nemůže využít plného rozlišení displeje

Vybavenost vstupy modelu KDL–40W4000 je pro mne více než dostatečná. Tři konektory HDMI 1.3, které všechny zvládnou i připojení počítače skrze redukci DVI, ale pouze v rozlišení max. 1280 x 1024 / 60Hz. Dvakrát RGB SCART, optický i analogový zvukový výstup a na boku mimo jiných i USB vstup pro prohlížení fotografií a vstup na sluchátka typu minijack. Uvítal bych jen místo zastaralého analogového D-sub PC vstupu, který je omezen max. rozlišením 1360 x 768/60Hz, digitální DVI vstup s plným rozlišením LCD panelu. Zobrazovaný úhel je 178°, což je dostatečné. Oceňuji 20% náklon televizoru do stran. Když se člověk nedívá na obraz z opravdu ostrého úhlu, je vše v pořádku. Jen při pohledu na obrazovku ze shora, je obraz lehce zašedlý, takže je nutné u TV sedět, aby byl vidět obraz v celé své kráse. Obraz i zvuk je velmi dobrý. Velmi dobrý píši jen proto, že nemám zkušenost s vyššími typy televizorů. Zvuk je pro mne bez jakýchkoliv výhrad. Přirozený, jako by člověk poslouchal reálný zvuk, ze svého okolí. I při nejvyšší hlasitosti zůstává zvuk čistý, ale inklinuje k výraznějším výškám.

Obraz televizoru Sony KDL–40W4000 je s ohledem na kvalitu vstupního signálu vynikající. Analogový signál je pouze průměrný. TV signál z digitálního kabelového vysílání UPC, je opravdu na úrovni. Jsou pořady při, kterém srdce diváka zaplesá. A to hlavně v případě vysílání ze studia. Např. večerní zprávy TV Nova.  Obraz z DVD je čistý ve světlech. Pouze v hlubokých stínech, se sem tam objeví neduhy LCD televizorů a to mapy s ostrým ohraničením. Odezva obrazu je i v rychlých pasážích bez problému. Kvalita obrazu, se u mne zatím nejvíce projevila, při sledování DVD filmů z Blu ray přehrávače, který dokáže signál převzorkovat na plných 1080p (rozlišení Blu ray disků se nepřepočítává, protože je nativně 1080p, zde je však zřejmě řeč o přehrávání DVD, kde k přepočtu dochází, pozn. redakce) připojený HDMI kabelem. Člověk doslova jásá nad krásou obrazu a jemnosti detailů v něm obsažených. Menu televizoru je v češtině a je velmi přehledné. I čeština teletextu je bez chyb. Všechny funkce jsou snadno dosažitelné přes modré tlačítko HOME. Vzhledem je velmi podobné ovládání Windows Media Center. V menu velmi oceňuji možnost v rámci úspory energie vypnutí obrazu. Často totiž sedím při zapnuté TV u počítače a televizi vnímám, jen sluchem. Když zaregistruji v programu, něco, co mne zajímá, zmáčknu středové tlačítko v navigačním kříži dálkového ovladače a obraz se ihned objeví.

Povedený dálkový ovladač

Dálkový ovladač modelu KDL–40W4000 je přehledný, tlačítka velká a příjemná na dotek. Je navíc velmi hezký. Stisk je bez problémů, všechna tlačítka fungují bez výhrad.  Navíc oceňuji, že jeho signál je silný a kamkoli v pokoji ho namířím, bez problému, se daný povel na TV uskuteční. Též oceňuji ovládací tlačítka na horní straně TV skříně.

K TÉMATU  Nejnovější trendy na Instagramu?

Je třeba také podotknout, že ovladač bez problému spolupracuje s jiným zařízením, než jsou ty od Sony. Konkrétně s Blu ray přehrávačem Samsung BD-P1400. I když každý z výrobců se pokouší zákazníkovi namluvit, že bude plně funkční jen s jeho značkou, zde Bravia sync., není tomu tak. Standard HDMI – CEC (řízení spotřební elektroniky) zaručuje obousměrnou propustnost řídících signálů. Můžete tak ovládat jedním dálkovým ovladačem spolehlivě obě zařízení najednou. Po skončení sledování pořadu z přehrávače, stisknutím jediného tlačítka vypnete obě zařízení.

Televizor Sony KDL–40W4000 mě těší kvalitou zvuku i obrazu. Při dokonalém vstupním signálu se odmění krásným obrazem plným barev a detailů. Vždy jsem byl příznivcem spíše technologie plasma, ale tento přijímač se mu směle vyrovná. Navíc má, až o polovinu nižší spotřebu el. energie a to se dnes cení.

Technické specifikace Sony KDL-40W4000

Signál obrazu: 576i, 480p,576p, 1080i, 720p, 1080p(HDMI™/Komponent), Vstup 24p(HDMI™/Komponent).
Zvuk: Digitální zesilovač, Výstupní výkon (W) – 10 W + 10 W (celkem 20 W)
Režim zvuku: Dynamický/Standardní/BBE® ViVA/Virtual Dolby®, Dolby® Digital Plus, Virtual Dolby®, Automatické nastavení hlasitosti, Vypínání reproduktoru.
Zvukový systém: B/G, D/K, I, L, Nicam
Konektory: Výstup digitálního zvuku (optický), Vstupy HDMI™ 3, HDMI™ příjem počítačového signálu, Počítačový vstup (15kolíkový D-Sub) + vstup audio, Komponentní vstup 1, Kompozitní vstup videa, Vstup USB 2.0, MiniJac(sluchátka/sluchátko) (mm) 3,5, Otvor pro karty PCMCIA (CI slot), Zvukový výstup RCA, Vstup RF, Vstupy Scart (RGB) 2, BRAVIA Sync.
Obraz: Dynamický kontrast 33 000:1, Úhel sledování (°) 178, Zadní osvětlení WCG-CCFL, BRAVIA ENGINE 2, Advanced Contrast Enhancer (ACE), Světelný senzor, Technologie Live Colour Creation, x.v.Colour, Režim obrazu: Živé barvy/Standardní/Kino/Foto, CineMotion/Režim Film/Jednotka kina, Režim 24p True Cinema, PhotoTV HD, USB Photo Viewer, Režim fotorámečku, Režim Radio Display, Úspora energie + vypnutý obraz, Režim úspory energie: Vysoká/Nízká/Vypnuto, Režim 14:9, Režim 4:3, Smart Mode, Širokoúhlý režim, Zoom Mode, AFD (Auto Format Detect), Automatická redukce šumu, Digitální hřebenový filtr, Rozlišení zobrazení (pixely): 1920 x 1080 (6,2 megapixelu), Technologie zobrazení: LCD, 10bitový panel, Obraz v obraze (PIP – Picture in Picture) pouze z odlišných vstupů!, Obraz a obraz (PAP – Picture & Picture), Poměr stran obrazovky: Poměr stran obrazu 16:9, Spořič obrazovky, Velikost obrazovky 102cm, palce 40.
Ladění: Analogový tuner pro pozemní vysílání, Digitální tuner pro pozemní vysílání (MPEG 2), Digitální tuner pro kabelové televizní vysílání (s podporovanými operátory), Televizní tuner s vysokým rozlišením (MPEG 4) – H.264 (s podporovanými operátory), Automatické názvy stanic, Automatické spuštění/ladění, Pokrytí kanálů CATV: S1-S20, Pokrytí kanálů HYPER: S21-S41, Pokrytí kanálů UHF: E21-E69, Pokrytí kanálů VHF: E2-E12,Počet tunerů: 1, Automatické názvy stanic.
Teletext: Teletext, EPG (NexTView/Digital EPG), Teletextová paměť: 1000 stran
Nabídka: XrossMediaBar™ (XMB™), Automatický pohotovostní režim, Nabídka OSD, Rodičovský zámek, Programme Index Table.
 
Obecné: Barva: Tmavě modrá barva půlnoční oblohy, Příkon – pohotovostní režim (W): 0,19, Příkon (W) 176, Váha (se stojanem) (kg): 21,5, Hmotnost bez stojanu (kg): 18,5, Rozsah otáčení: 20° vlevo/vpravo, Podsvícení loga (dá se vypnout).
Rozměry: Se stojánkem na stůl (Š x V x H, cm): 98,6 x 68,4 x 27,9, Bez stojánku na stůl (Š x V x H, cm): 98,6 x 64,6 x 11,0, Rozměry balení: (Š × V × H, cm) 123,1 x 76,0 x 23,7.
K TÉMATU  AMD APU v HTPC: Fusion neboli Brazos zabijákem Atomů

Autor článku: Roman Nohejl

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek