Uživatelská recenze: LCD TV Sony  KDL–40W4000  

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Uživatelské recenze, Televizory - projektory
  Zář 07, 2008
  30× Komentováno

  Uživatelská recenze Roman Nohejl: Na naši výzvu k napsání vlastní recenze zareagoval jako první pan Roman Nohejl, který si udělal radost koupí nové LCD televize Sony KDL–40W4000, a podrobně se s námi podělil o svoje poznatky. Že je s přístrojem evidentně spokojen, si můžete přečíst v jeho článku.

  Rozbalení TV z veliké krabice a upevnění na stojan ve dvou lidech je snadné. Přiložený návod je bohužel pouze anglický. Českou mutaci manuálu pro KDL–40W4000 jsem naštěstí našel na stránkách Sony. Při prvním zapnutí vyberete jazyk a zemi. Dále vám nabídne možnost automatického naladění programů, které u mne proběhlo spolehlivě. Automaticky pojmenuje stanice, které to umožňují. Na výběr máte mezi analogovým a digitálním tunerem.

  Na první pohled se zdá rámeček černý, ale jeho barva je temně modrá

  Je tu i možnost využití tuneru DVB – C. Z boku TV je CI slot, na tzv. CAM modul, do kterého se vloží příslušná dekódovací karta, např UPC. Odpadá tak nutnost mít ještě set-top-box.

  CI slot pojem jednu rozšiřující kartu

  Úhlopříčka 102cm je pro mne do panelákového obýváku více než dostatečná. Vzhled televizoru Sony KDL–40W4000 je velmi podařený. Barva rámečku je temně modrá. Jeví se však spíše, jako černá. Úzký stříbrný pruh pod obrazovkou, kde se ukrývají reproduktory, je stylový. Mrzí mě jen lesk klavírního laku, který je dnes velikou módou, ale co se týče údržby, je velmi nepraktický. Každá prachová částice z něho nepříjemně vystupuje. O otiscích prstů ani nemluvě.

  Připojený počítač bohužel přes dostupné konektory nemůže využít plného rozlišení displeje

  Vybavenost vstupy modelu KDL–40W4000 je pro mne více než dostatečná. Tři konektory HDMI 1.3, které všechny zvládnou i připojení počítače skrze redukci DVI, ale pouze v rozlišení max. 1280 x 1024 / 60Hz. Dvakrát RGB SCART, optický i analogový zvukový výstup a na boku mimo jiných i USB vstup pro prohlížení fotografií a vstup na sluchátka typu minijack. Uvítal bych jen místo zastaralého analogového D-sub PC vstupu, který je omezen max. rozlišením 1360 x 768/60Hz, digitální DVI vstup s plným rozlišením LCD panelu. Zobrazovaný úhel je 178°, což je dostatečné. Oceňuji 20% náklon televizoru do stran. Když se člověk nedívá na obraz z opravdu ostrého úhlu, je vše v pořádku. Jen při pohledu na obrazovku ze shora, je obraz lehce zašedlý, takže je nutné u TV sedět, aby byl vidět obraz v celé své kráse. Obraz i zvuk je velmi dobrý. Velmi dobrý píši jen proto, že nemám zkušenost s vyššími typy televizorů. Zvuk je pro mne bez jakýchkoliv výhrad. Přirozený, jako by člověk poslouchal reálný zvuk, ze svého okolí. I při nejvyšší hlasitosti zůstává zvuk čistý, ale inklinuje k výraznějším výškám.

  Obraz televizoru Sony KDL–40W4000 je s ohledem na kvalitu vstupního signálu vynikající. Analogový signál je pouze průměrný. TV signál z digitálního kabelového vysílání UPC, je opravdu na úrovni. Jsou pořady při, kterém srdce diváka zaplesá. A to hlavně v případě vysílání ze studia. Např. večerní zprávy TV Nova.  Obraz z DVD je čistý ve světlech. Pouze v hlubokých stínech, se sem tam objeví neduhy LCD televizorů a to mapy s ostrým ohraničením. Odezva obrazu je i v rychlých pasážích bez problému. Kvalita obrazu, se u mne zatím nejvíce projevila, při sledování DVD filmů z Blu ray přehrávače, který dokáže signál převzorkovat na plných 1080p (rozlišení Blu ray disků se nepřepočítává, protože je nativně 1080p, zde je však zřejmě řeč o přehrávání DVD, kde k přepočtu dochází, pozn. redakce) připojený HDMI kabelem. Člověk doslova jásá nad krásou obrazu a jemnosti detailů v něm obsažených. Menu televizoru je v češtině a je velmi přehledné. I čeština teletextu je bez chyb. Všechny funkce jsou snadno dosažitelné přes modré tlačítko HOME. Vzhledem je velmi podobné ovládání Windows Media Center. V menu velmi oceňuji možnost v rámci úspory energie vypnutí obrazu. Často totiž sedím při zapnuté TV u počítače a televizi vnímám, jen sluchem. Když zaregistruji v programu, něco, co mne zajímá, zmáčknu středové tlačítko v navigačním kříži dálkového ovladače a obraz se ihned objeví.

  Povedený dálkový ovladač

  Dálkový ovladač modelu KDL–40W4000 je přehledný, tlačítka velká a příjemná na dotek. Je navíc velmi hezký. Stisk je bez problémů, všechna tlačítka fungují bez výhrad.  Navíc oceňuji, že jeho signál je silný a kamkoli v pokoji ho namířím, bez problému, se daný povel na TV uskuteční. Též oceňuji ovládací tlačítka na horní straně TV skříně.

  Je třeba také podotknout, že ovladač bez problému spolupracuje s jiným zařízením, než jsou ty od Sony. Konkrétně s Blu ray přehrávačem Samsung BD-P1400. I když každý z výrobců se pokouší zákazníkovi namluvit, že bude plně funkční jen s jeho značkou, zde Bravia sync., není tomu tak. Standard HDMI – CEC (řízení spotřební elektroniky) zaručuje obousměrnou propustnost řídících signálů. Můžete tak ovládat jedním dálkovým ovladačem spolehlivě obě zařízení najednou. Po skončení sledování pořadu z přehrávače, stisknutím jediného tlačítka vypnete obě zařízení.

  Televizor Sony KDL–40W4000 mě těší kvalitou zvuku i obrazu. Při dokonalém vstupním signálu se odmění krásným obrazem plným barev a detailů. Vždy jsem byl příznivcem spíše technologie plasma, ale tento přijímač se mu směle vyrovná. Navíc má, až o polovinu nižší spotřebu el. energie a to se dnes cení.

  Technické specifikace Sony KDL-40W4000

  Signál obrazu:576i, 480p,576p, 1080i, 720p, 1080p(HDMI™/Komponent), Vstup 24p(HDMI™/Komponent).
  Zvuk:Digitální zesilovač, Výstupní výkon (W) - 10 W + 10 W (celkem 20 W)
  Režim zvuku: Dynamický/Standardní/BBE® ViVA/Virtual Dolby®, Dolby® Digital Plus, Virtual Dolby®, Automatické nastavení hlasitosti, Vypínání reproduktoru.
  Zvukový systém:B/G, D/K, I, L, Nicam
  Konektory:Výstup digitálního zvuku (optický), Vstupy HDMI™ 3, HDMI™ příjem počítačového signálu, Počítačový vstup (15kolíkový D-Sub) + vstup audio, Komponentní vstup 1, Kompozitní vstup videa, Vstup USB 2.0, MiniJac(sluchátka/sluchátko) (mm) 3,5, Otvor pro karty PCMCIA (CI slot), Zvukový výstup RCA, Vstup RF, Vstupy Scart (RGB) 2, BRAVIA Sync.
  Obraz:Dynamický kontrast 33 000:1, Úhel sledování (°) 178, Zadní osvětlení WCG-CCFL, BRAVIA ENGINE 2, Advanced Contrast Enhancer (ACE), Světelný senzor, Technologie Live Colour Creation, x.v.Colour, Režim obrazu: Živé barvy/Standardní/Kino/Foto, CineMotion/Režim Film/Jednotka kina, Režim 24p True Cinema, PhotoTV HD, USB Photo Viewer, Režim fotorámečku, Režim Radio Display, Úspora energie + vypnutý obraz, Režim úspory energie: Vysoká/Nízká/Vypnuto, Režim 14:9, Režim 4:3, Smart Mode, Širokoúhlý režim, Zoom Mode, AFD (Auto Format Detect), Automatická redukce šumu, Digitální hřebenový filtr, Rozlišení zobrazení (pixely): 1920 x 1080 (6,2 megapixelu), Technologie zobrazení: LCD, 10bitový panel, Obraz v obraze (PIP - Picture in Picture) pouze z odlišných vstupů!, Obraz a obraz (PAP – Picture & Picture), Poměr stran obrazovky: Poměr stran obrazu 16:9, Spořič obrazovky, Velikost obrazovky 102cm, palce 40.
  Ladění:Analogový tuner pro pozemní vysílání, Digitální tuner pro pozemní vysílání (MPEG 2), Digitální tuner pro kabelové televizní vysílání (s podporovanými operátory), Televizní tuner s vysokým rozlišením (MPEG 4) - H.264 (s podporovanými operátory), Automatické názvy stanic, Automatické spuštění/ladění, Pokrytí kanálů CATV: S1-S20, Pokrytí kanálů HYPER: S21-S41, Pokrytí kanálů UHF: E21-E69, Pokrytí kanálů VHF: E2-E12,Počet tunerů: 1, Automatické názvy stanic.
  Teletext:Teletext, EPG (NexTView/Digital EPG), Teletextová paměť: 1000 stran
  Nabídka:XrossMediaBar™ (XMB™), Automatický pohotovostní režim, Nabídka OSD, Rodičovský zámek, Programme Index Table.
   
  Obecné:Barva: Tmavě modrá barva půlnoční oblohy, Příkon – pohotovostní režim (W): 0,19, Příkon (W) 176, Váha (se stojanem) (kg): 21,5, Hmotnost bez stojanu (kg): 18,5, Rozsah otáčení: 20° vlevo/vpravo, Podsvícení loga (dá se vypnout).
  Rozměry:Se stojánkem na stůl (Š x V x H, cm): 98,6 x 68,4 x 27,9, Bez stojánku na stůl (Š x V x H, cm): 98,6 x 64,6 x 11,0, Rozměry balení: (Š × V × H, cm) 123,1 x 76,0 x 23,7.

  Autor článku: Roman Nohejl

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  30 Komentáře

  1. Ve stati obraz mi nesedí rozlišení: 1920 x 1080 - 6,2 megapixelu-???
   Uvítal bych rozbor menu, postačily by i orientační fotografie obrazovky apod. (např. způspb řešení EPG atd.), změřená reálná spotřeba pokud je k dipozici ampérmetr (někteří výrobci silně kecají, např. u DVB-T s HDD ve stand-by).

  2. zdravím, mám objednanou stejnou, ale 52´´. teď jsem trošku v šoku, že nelze dostat do této TV signál z PC v plném rozlišení. Právě kvůli tomu jsem si nechal postavit HTPC a objednal tuto TV. Selským rozumem bych ale řekl, že přes HDMI (bez redukce) televize nepozná, že jde o počítačový signál a měla by ho zobrazit v plném rozlišení, nebo se mýlím? Ocenil bych radu někoho zkušeného, protože jinak vyhodím přes 50K za něco, co mi bude z 50% k ničemu:))) Dík

  3. No zatím co mám zkušenosti, tak moc "stejný" signál, jako třeba z DVD přehrávače, z počítačového HDMI nejde (záleží na nastavení), ale těžko říct, jestli to přes něj půjde bez problémů nebo ne. Možná by se vyplatil jeden telefonát na technické oddělení Sony...
  4. To je přece známá věc, že většina LCD TV nepodporuje tzv. 1:1 Pixel Mapping - tedy signál v nativním rozlišení panelu - ale přepočítává ho (čti degraduje)

  5. hm, tak jsem obvolal co šlo a fakt PC signál zmrší do mizernýho rozlišení. Pro mě to bohužel je nová informace. Myslel jsem, že když se v dnešní době běžně na TV připojují HTPC a požívají se pro multimédia, tak je to naprosto přirozená věc, že se to bude zobrazovat v rozlišení, kterým TV disponuje, jako u každého LCD zobrazovače. Tak jste mi ušetřili dost peněz a tímto vám děkuji :)))

  6. Já netvrdím, že to tato TV neumí, neznám jí. Před koupí libovolné TV je ale třeba to vyGooglit nebo nejlépe před koupí otestovat, zda to kupovaná TV opravdu umí ...

  7. Hmmmm...tak to je pro mě taky nová informace....díky...chystám se kupovat nový lcd a chtěl bych to krmit z htpc, tzn. digitálním video signálem 1920x1080pixelů....takže budu muset googlit a googlit a googlit....btw tato Slony je jedním z kandidátů ;-)
   Ještě bych měl dotaz...je v současné nabídce lcd tv nějaký kus co by měl CI slot ale na dvb-s?

  8. Zdravim,

   Som spokojnym uzivatelom Sony 46W4000 uz asi 2 mesiace.
   Neda mi reagovat na urcite nepresnosti v recenzii a to hlavne o podpore pripojenia
   Pc z TV.
   Takze realna situacia je taka ze:

   Cez HDMI ide FULL HD bez problemov 1:1 1920*1080 je jedno ci je zdrojom PC, DVD, ci satelit. Takisto je jedno ci mate na PC DVI alebo HDMI vsetko slape tak ako ma.
   Traba ale v nastaveniach TV vybrat FULL PIXELL. Ak to niekomu nejde problem je v
   ovladacoch grafickej karty alebo v nastaveni rozlisenia a obnovovacej frekvencie.

   Co sa tyka PC vstupu D-sub tak oficialne je max podporovane rozlisenie 1360*768
   ak si ale nainstalujete utilitku Power strip ste chopny ist az do Full HD 1920*1080
   Pri tomto rozliseni je uz obraz znacne degradovany (zrejme nestiha VGA kabel preniest tak siroke pasmo) a neda sa roztiahnut na celu obrazovku (mne sa to aspon nepodarilo)

   Cela recenzia vyznieva dost pozitivne treba vsak spomenut aj urcite nedostatky ktore TV ma.

   1. Bug vo Firmware TV ktory sposobuje to ze ak TV vypnete zo siete alebo tlacidlo ma hornej strane skor nez prejde to takzvaneho full stand by modu, tak po opatovnom zapnuti mate nastavenu defaultnu hodnotu podsvietenia co je tusim 6.
   TV sa sice tvari ze je podsvietenie stale na Min. (ak ste ho tak mali pred vypnutim nastavene) ale na obraze a halvne na spotrebe je hend patrne ze je na daleko vyzsej hodnote.
   Priklad: spotreba 46" TV je na min. podsvieteni 130-140W pri default asi 220W max podsvietenie 300W.
   Osobne Casto TV vypinam uplne (pri odchode z domu do prace) a vecer ked Tv idem zapnut skoro pokazde musim nastavovat hodnotu podsvietenia na mnou nadefinovanu hodnotu.

   2.Menu TV je okopirovane z Playstation 3 dost orezane, hlavne co sa tyka rozlisenia (posobi dost kostrbato) a miestami vyrazne POMALE! Kolega ktory ma starsi model 40D3000 ma este standdardne menu ktore je podstane rychlejsie a z mojho pohladu aj prehladnejsie.

   3. Uz su to len drobnosti ako
   -dialkove mohlo byt podsvietene a z kvalitnejsich plastov viz. dialkove k samsung A656
   -4HDMI porty by tiez potesili
   -bezproblemove Full HD cez VGA
   -menej leskly povrch ramu TV vsetko na nom vidno....prach, otlacky prstov...

   Ak ked moj prispevok vyznie dost pesimisticky z TV ako takou som VELMI spokojny a nemenil by som ju. kazdemu ju mozme vrelo odporucit treba len brat do uvahy spomenute chybicky krasy.

   S pozdravom

   Marek

  9. Marku, díky za upřesnění. Několik hodin jsem teď probíral internet, abych našel náhradu za tuto TV, která PM dokáže. Je docela brutální, že lidi od Sony o tomhle nemají ani páru a plácají nesmysly. Moc nerad bych kupoval nějakou náhradu třeba s 8bit. panelem, apod. :((( B.

  10. Ahoj,
   jako Full HD PC monitor funguje skvěle i přes D-Sub:

   Mám 46W4000 a zatím pc připojuji přes analogový VGA vstup.
   Grafika je nVidia už dost stará 5700LE.

   Výběrem ve standardních rozlišeních grafiky lze najít i full hd, ale telka nezvládá dobře 60Hz, které tam standardně jsou. (obraz má levý okraj asi ve čtvrtině obrazovky, konec je OK)
   Nicméně ovladače nVidia (jejich ovládací panel) umožňují i uživatelské nastavení časování a tam lze najít a nastavit 50Hz 1920x1080p.. Telka se pak na signál sama nakalibruje a je krásně přes celý panel ! A to jsem ještě nic nevěděl o Full Pixel mappingu..
   Takže skutečně záleží na tom, co umí tvoje grafická karta :-)

   Jinak telina je to skutečně vynikající !

   Mějte se.
   TS

  11. Souhlas , ještě doplním,že ovladače ke grafice v mém HTPC /8600GTS/ umožňují nastavit i uživatelská rozlišení /tedy i nativ panelu TV/ ,takže svoji KDL32V2000 využiju nadoraz...

  12. poradite mi?

   dokazem aj na: SAMSUNG LE-32A436

   z VGA ASUS 8600 GT vyuzit maximalne HD READY rozlisenie telky? alebo to bude obmedzene na rozlisenie ktore nie je nativne???...

   dakujem velmi pekne, najlepsie na email ak odpisete.

   skusal som to napojit, ale obrazu bol otrasny, blikal.. neda sa na to pozerat ani 10sekund,,

  13. mam dotaz ohledne pripojeni CA modulu jakej, kdo to ma vyzkouseny, atd. jedna se o UPC direct kabelovku, Ostravasky kraj. Mam vyzkousen modul CONAX ale funguje jen 5 slovenskych kanalu.

  14. Ahoj,
   Chci si koupit tuto televizi akorát ve velikosti 32". Chci se jen zeptat zda si přes ní můžu pouštět filmy přes PC a nebo třeba prohlížet fotografie? S vaší diskuze chápu, že to není tak jednoduché jak jsem si představoval...Představoval jsem si že strčím kábel do Tv a bude to.

  15. Jsem autorem této recenze a zde po nové zkušenosti doplňuji: Připojil jsme tuto TV k PC na grafickou kartu ATI X1800 kabelem s redukcí HDMI - DVI, 3m dlouhý. Natavil jsem jí, jako druhý hlavní monitor v Catalistech (ovládací program ATI), na plné full HD rozlišení 1920 x 1080. Monitor na PC mám 24" Acer 1920 x 1200. Obě nastavení jsou nezávyslá. Když se TV nastaví, jako klon počítačového monitoru (zobrazuje se na obou to samé), automaticky se grafická karta přepne na rozlišení PC monitoru. To mi způsobilo přeházení ikon na ploše. Při nastavení, jako dva hlavní monitory, se obraz z PC přetáhne uchopením a držením levým tlačítkem na plochu TV a tam se otevře přes celou plochu. Funguje tak, každá aplikace. Je báječné prohlížet, fotografie, dívat se na film full verze filmu z harddisku, nebo si i prohlížet internetové stránky či pracovat s editorem fotografií Zoner photo studio, nebo editorem videa Pinnacle studio 12. V obou případech, se obrazová aplikace inteligentně přizpůsobí dvěma monitorům. Aby byl obraz v TV přes celou plochu, dá se doladit jeho velikost, již ve zmíněných Calalistech posuvným jezdcem. Takže TV funguje, jako monitor v plném rozlišení. Není důvod, aby tak nefungoval, i když se do něj pustí HD film z DVD, Blu-ray nebo jiného full obrazového formátu z HDD.

  16. Dobrý den, vlastním TV KDL-40w4000 a PC s grafickou kartou 3D nVidia GeForce 6150SE s pamětí 256Mb. Je možné propojení s PC tak abych mohl přehrávat videa a filmy z paměti počítače? Nejsem odborník a rád přijmu radu , kde můžu sehnat návod.
   konecny.a(zavinac)email.cz

  17. Rád by jsem poděkoval,že jsem si mohl Vaší recenzi přečíst.Tento TV jsem si objednal a doufám,že budu alespoň spokojen tak,jako Vy.

  18. Ahoj.Uvažuji o této tv,ale i plasmě 42pz80,85 Panasonic.Mám kabelovku ,a dvd rec.Panasonic.Budu se dívat ze 3-3.5 m.Využiji u sony mpeg4 když nebydlím v Praze?100hz nemá .ale je to Sony . Při analogu je prý lepší plasma ,v černé ,atd.?Nebo dokoupit hdtv satelit a je jedno jakou tv když to pojede přes hdmi?

  19. Plazmu ti mo neodporucam ,ak chces fakt pekny obraz kup si TV s led podsvietenym(v sony rada 46X5xxx).Su vsak poriadne drahe.Ako podsvietenie pouzivaju R,G,B,W led diody.Pripravuje sa rada kde budu len Biele LED diody ta bude lacnejsia.Led podsvietenie sposoby to ,ze sa daju niektore oblasti pod obrazom uplne vypnut a potom vidis ciernejsiu nez ciernu:o)(tento sposob pouzivaju spickove modely ktore maju vysoky dyn.kontrast).Mpeg 4 by sa malo pouzivaj v buducnosti pri vsetkych DVB-T multiplexoch,myslim ze to je dobra investicia.Co sa tyka rozlisenia VGA-PC vstupu ,tak kazde zariadenie ktore sa chova ako pc monitor by malo mat malu eepromku ,ktora obsahuje podporovane rozlisenia a obnovovacie frekvencie.Lepsia graficka karta si stiahne jej obsah a prisposoby rozlisenie.Tak isto funguju aj HDMI vstupy.Kazdy HDMI vstup ma vlastnu eepromku ,kde su ulozene podporovane rozlisenia.DVD alebo blue-ray prehravac si stiahne jej obsah a nastavy rozlisenie signalu podla jej obsahu.

   Milan K.
   Sony NTR Technology Center

  20. Používám tuhle Sony na sledování filmů z počítače a maximální spokojenost, bohužel můj laptop nemá HDMI výstup, ale pouze vga, tak je připojený přes něj a audio kabel je zvlášť. Na externím VGA výstupu mám nastavené správné rozlišení 1920x1080 a obraz je vcelku ostrý i při sledování klasického DivX, nejen filmů v HD. Nastavení rozlišení z PC záleží na dané grafické kartě, kterou daný PC disponuje.

  21. Dobrý den. Mám dotaz k naladění programů na Sony Bravia KDL-32V5810. Všechny programy mě zmizely a nevím jak je naladit zpět. Dělali to v prodejně a v manuálu je ho...

  22. Ahojky, asi se už nedočkám odpovědi, přeci jen tu jsou poslední dotazy před hodně dlouhou dobou... ale dostala se ke mě tato televizka, dala jsem naladit programy, vše od čt se mi naladilo v HD, ale ostatní ne, nevíte, co zkusit jinak ? Já nejsem zrovna technický typ :)

  23. No tak to bude Pavlínko tím, že veřejnoprávní stanice vysílají v HD a komerční zbytek v SD, nebo jen za poplatek. Jiné to není ani dnes na DVB-T2, že? Škoda.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?