USB DAC AIYIMA PCM2706 s ES9023: Levná zvuková karta z Číny k notebooku nebo mobilu

 • Jiří Ptáčník
  Kategorie: Recenze, Počítače, Zesilovače a receivery
  Lis 20, 2019
  3× Komentováno
  usb dac

  Nadstandardní komponenty BurrBrown a ESS Sabre v DAC přístroji za nízkou cenu? S pár kompromisy si lze sáhnout na dost slušný zvuk za 400 korun. Například jako upgrade zvuku k notebooku je to dobrá koupě. K mobilu už je to dosti kompromisní. Zaujmout může i jako možnost vestavby například do reproboxů, nebo k Raspberry Pi. 

  Kvalitnější zvukové karty jsou mrtvé odvětví. Bylo zabito integrovanými zvukovými kodeky (integrovanými "zvukovými" čipy na základní desce). Každý desktop, notebook, telefon… vše má integrovaný zvukový čip a většina uživatelů nemá potřebu měnit. A kvalitativně lepší zvuková karta (interní nebo externí) stojí dost peněz. Dva a více tisíc.

  Jenže s úspěchem lze zabrousit do vod DAC přístrojů, které v provedení s USB vstupem jsou vlastně externí zvukovou kartou. K dispozici je široký výběr u nás, ale mnohem větší v zahraničí.

  Externí USB zvukovku dnes pořídíte klidně za 50 korun. Ale pokud chcete něco lepšího… ale pořád ještě ne nijak zvlášť drahého? Pak by vás mohlo zaujmout následující:

  Externí USB DAC převodník postavený kolem čipů Burr-Brown PCM2706 a ESS Sabre ES9023. Obě součástky patří k nadstandardu a najdete je i v řádově dražších přístrojích. Ony součástky samy o sobě nezaručují high-end kvalitu. Důležité je i vše okolo. A zde je kompromisů hodně, ale v rámci ceny ani nejde o naprostou beznaděj. V každém případě, komponent dorazil z Číny pečlivě sestaven, zapájen a čistý.

  Proč o produktu vlastně uvažovat?

  • Na počítači odejde integrovaný kodek a chcete ho nahradit. Interní zvukovky stojí dost peněz a ty levné nesahají externímu převodníku ani po kotníky. Creative Sound Blaster Play! 3 stojí stejné peníze. Ale parametry nic moc…
  • Zvukovka na notebooku v práci šumí, zvukově je to dost bída. Co kdybychom to trochu vylepšil? Ale zase ne moc, neposloucháme tady až tak často.
  • Máme tu vytuněné reprobedny k počítači (monitory s int. zesilovačem). Co tak jim přidat USB vstup s dekodérem?
  • Co třeba postavit malé multimediální centrum kolem Raspberry Pi? Tam by se lepší převodník hodil, ale přídavné moduly přímo pro RPi jsou předražené…
  • Zlepšit zvuk pro poslech na mobilu?

  Může být levná destička z Číny užitečná?

  První poslech

  Připojeno k notebooku s Windows 10. Ovladače nejsou potřeba, zvučí to hned. Ovšem nefunguje „master volume control“. Což ale u USB DAC je docela obvyklé. Pro kvalitu je lepší, když je volume na max a zbytek se řeší v zesilovači. Tady ale při využití sluchátek zesilovač do cesty nedáváme. Nicméně ovládání hlasitosti v přehrávačích nebo v prohlížeči funguje. Pokud ale máte například tlačítka pro hlasitost na klávesnici, tak ta fungovat nebudou (ta ovládají hlavní směšovač hlasitosti, nikoli konkrétní aplikaci).

  První porovnání s integrovanou zvukovkou: Bez šumu na pozadí. Druhý poslech: Otevřenější scéna, čitelnější výšky, přesnější hloubky, deka je pryč. Celkově rozhodně kvalitativní posun.

  Pokud jde o výstupní výkon. Naprosto akorát pro sluchátka s impedancí 24 Ohmů. Dle prodejce by si DAC měl poradit se sluchátky s impedancí 8-160 Ohmů, dle specifikace čip ES9023 zvládne i více. To však příliš nekoresponduje s tím, že pro sluchátka s pouhými 24 Ohmy bylo výkonu tak akorát, ne více a dovedu si představit tak zhruba maximální optimum sluchátek max 60 Ohmů. Na více bude vhodný zesilovač.

  Testovaný DAC podporuje rozlišení max 48 kHz při 16 bitech. Což úplně stačí. Přínos většího rozlišení je diskutabilní a nedává smysl o něm uvažovat u takto levné součástky. Maximum z něj vymáčknete na Windows při poslechu hudby tehdy, když použijete přehrávač Foobar2000 a do něj si přidáte doplněk WASAPI. Tehdy je zvuk nahrávky nejméně ovlivněn operačním systémem. 

  Mobilní?

  Destička je ve skutečnosti trochu větší, než působí z obrázků. Půdorysem připomíná kreditní kartu. Po doplnění krabičky třeba z 3D tiskárny by to mohlo být pořád ještě přenosné zařízení.

  Avšak při přímém připojení k telefonu se DAC nezapne. Ovšem může jít jen o problém kabelu. Když jsem do cesty přidal USB rozbočovač (nenapájený), vše začalo fungovat. Android detekoval zařízení bez potíží a rovnou přes něj začal přehrávat zvuk. Jakmile mi dorazí jiný USB-C/USB-C kabel, článek upravím. V prodeji jsou i jiné varianty tohoto produktu, které se liší jen USB konektorem. USB-C tedy nemusí být nejlepší volba, byť v budoucnu to bude rozhraní populárnější.

  Výstup zvuku na telefonu sice původně nešuměl jako na notebooku, ale kvalitativně DAC vyšel opět lépe. Znatelně. Pravděpodobně ještě lépe, než při připojení k PC. Proč? DAC zařízení jsou náročné na napájení z pohledu kvality charakteristik napájecího zdroje. 5V na USB v počítači není oslnivě stabilní, nezarušené… a to hraje roli. Napájení z akumulátoru telefonu je lepší.

  TIP: Naučte se nakupovatplatit v zahraničí. Efektivně, bezpečně a levně.

   

  Komu ku prospěchu?

  Ne každému. Kutilům a kolenovrtům určitě poslouží dobře, protože budou vědět, k čemu přesně jej využijí. Třeba k notebooku. Ostatní? Jestli chcete levný DAC k mobilu, koukněte třeba na HIFIMEDIY UAE23 USB DAC. Ostatně ten poslouží dobře i k počítači nebo notebooku (má kvalitnější USB část a stejný ESS čip). A cena ještě ujde. Mnohem kvalitnější Audioquest DragonFly už je několikanásobně dražší.

  Testovaný produkt najdete na této adrese, případně hledejte na odkazovaném shopu USB DAC AIYIMA PCM2706 s ES9023

  záporyklady
  - nelze ovládat přes hlavní "master volume control"+ cena asi 17 dolarů
  - na mobilu nefunguje bez redukce přes USB hub+ dobrý zvuk
   + bez nutnosti ovladačů na W10 i Android
    

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  3 Komentáře

  1. Kvalitnější 5V napájení z akumulátoru telefonu? Nechci vám brát iluze, ale akumulátory telefonů, powerbank atd. opravdu nemají výstupní napětí 5V - natož stabilních 5V. Takže mezi akumulátorem a USB portem je vždycky měnič. Navíc na akumulátoru telefonu "visí" těch měničů několik. Kromě toho 5V pro USB několik na nižší napětí pro pro procesor, paměti, atd. a minimálně jeden na napětí vyšší pro displej. A všechny tyto měniče jsou zdrojem rušení - stejně jako i většina ostatních komponent mobilu. Takže stabilita a "čistota" napájení není dána obecně typem zařízení (PC versus mobil), ale vždycky záleží na kvalitě provedení konkrétního přístroje.

  2. Kvalitnější, než z PC/notebooku připojeného k napájení. Tak to bylo myšleno. A může to být jak píšete, dle provedení. Výhodou mobilu může být právě to, že je oddělen od elektrické sítě. Obecně se za dobrý zdroj považuje baterie (tvrdý zdroj) patřičného napětí s minimem měničů. Je však pravda, že akumulátor v mobilu a vše kolem není úplně tento případ.
 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?