Univerzální dálkový ovladač z Lidlu? Proč ne!

 • administrator
  Kategorie: Novinky,
  Črv 10, 2010
  44× Komentováno

  V akční nabídce obchodního řetězce LIDL by se 15. července 2010 měl objevit univerzální dálkový ovladač SilverCrest za 199 korun. V tomto případě zdání klame a opravdu může jít o dobrou koupi. Lidl navíc poskytuje nadstandardní 3 letou záruku a předchozí zkušenost ukázala, že tyto ovladače jsou opravdu povedené.

  Mohlo by se zdát, že jde kvalitativně o nabídku z kategorie potravinových náhražek typu "jemné párky ze sóji a separátu za 39,- Kč za kilogram", ale na základě vlastní velmi dobré zkušenosti se staršími modely univerzálních dálkových ovladačů ze stejného zdroje si dovolím tvrdit, že v tomto případě zdání výjimečně klame.

  Samozřejmě se nejedná o špičkové zařízení na úrovni ovladačů Logitech řady Harmony, ale o v dobrém slova smyslu obyčejný univerzální dálkový ovladač pro "obyčejné lidi" i "pravičáky" a s vynikajícím poměrem cena/výkon.

  SILVERCREST? Co to je? Stříbrný hřeben?

  Obchodní řetězec LIDL má podobně jako většina zahraničních obchodních řetězců vlastní "značku" elektroniky SilverCrest. Obdobně například řetězec ALDI má "značky" Tevion a Medion. Moje domněnka je, že si obchodní řetězce zadávají výrobu elektroniky samy nebo prostřednictvím partnerů přímo u výrobců. Samozřejmě asi ne v Německu. Ale protože narozdíl od prodejců na tržnicích dávají na své zboží snadno uplatnitelnou záruku, lze i u jejich levného zboží předpokládat spolehlivou funkci minimálně během záruční doby. Ta je navíc u obchodního řetězce LIDL nadstandardní, a to 3 roky. Osobně vím o bezproblémovém chodu pěti kusů starších modelů univerzálních dálkových ovladačů SilverCrest, které jsou používány denně.

  Konkrétní nabídku Lidlu najdete zde.

  Popis funkcí

  (platí pro předchozí model - viz poznámka *)


  - Ovládání 10-ti různých přístrojů
  - Výběr kódu ovládaného přístroje z obsáhlé interní tabulky kódů podle čísla kódu nebo značky ovládaného přístroje
  - Vyhledání kódu ovládaného přístroje
  - Funkce učení (z originálních dálkových ovladačů lze přenést a uložit až 150 povelů)
  - Makra
  - Hodiny (nejsou moc přesné)
  - Časovač
  - Funkce "vše vypnout"
  - Podsvícené klávesy s nastavením doby svitu a možností vypnutí podsvícení
  - Výdrž dvou baterií AAA při vypnutém podsvícení a běžném denním používání cca 1 rok

  * poznámka:
  Protože uvedený univerzální dálkový ovladač ještě není na trhu, mohu popsat funkce a vlastnosti jen jeho předchůdců. Čtyři předchozí modely ale byly funkčně prakticky shodné, takže předpokládám, že i současný model bude funkčně totožný. Odlišnosti byly vždy jen u vzhledu a počtu a rozmístění tlačítek. Dále se u předchozího modelu mírně změnil postup programování při přenosu povelů z originálního dálkového ovladače a zvýšil se maximální počet "naučených" povelů z 80-ti na 150. 150 povelů by mělo stačit i pro majitele exotických nebo úplně nových zařízení, která nemá ovladač SilverCrest v tabulce kódů, což ale nepředpokládám. Já jsem zatím se zhruba 30ti různými zařízeními nemusel programovat ani jednou zařízení celé. Základní funkce šly ovládat vždy. Občas je nutné ke kódům z tabulky "přiučit" nějakou jednotlivou funkci, například přepnutí DVD přehrávače na USB vstup a podobně.

  Ovládání hlasitosti jiného přístroje

  Typická situace: Sledujeme TV a zvuk máme puštěný přes AV receiver. Ovladač máme přepnutý na ovládání TV. Pokud chceme změnit hlasitost, musíme přepnout ovladač do módu pro ovládání AV Receiveru, nastavit hlasitost a přepnout ovladač zpět na ovládání TV. Předposlední model toto řeší pomocí funkce "Punch-Through". Existuje ale i následující "finta" použitelná i pro jiné univerzální dálkové ovladače bez této funkce: V módu pro ovládání TV se na tlačítka Volume na univerzálním dálkovém ovládači "přeučí" Volume povely z originálního ovladače AV Receiveru.

   

  Postup programování

  Při programování nejprve postupujeme standardně a naprogramujeme ovládání TV - vybereme její kód z tabulky, nebo univerzální dálkový ovládač naučíme povely z originálního dálkového ovladače od TV.

  Nadále necháme ovladač v módu pro ovládání TV, přepneme ovladač do programovacího módu "učení" a na tlačítka hlasitosti naprogramujeme +Volume a -Volume z originálního ovladače od AV Receiveru.

  Výhodou je, že ovladač má zvláštní tlačítka +Volume a -Volume, která využijeme pro ovládání hlasitosti AV Receiveru. Protože ale u většiny TV lze ovládat hlasitost i "kurzorovými klávesami" (šipkami nahoru/dolu na kříži tlačítek OK/nahoru/dolu/vlevo/vpravo), tak tato funkce zůstane zachována a hlasitost "vlastních reproduktorů" TV přijímače lze ovládat i nadále.

  Obdobně lze přeprogramovat tlačítka Play, Stop, Pause atd., která se běžně pro ovládání TV nepoužívají, například pro ovládání DVD přehrávače. Výsledkem je, že bez zdržování se přepínáním ovládaného přístroje můžeme ovládat základní funkce TV, AV Receiveru i DVD přehrávače.

  České manuály pro starší modely jsou ke stažení zde.

   

  Autor: Pavel alias Kozousch
   

  Tip na další univerzální dálkové ovladače na Heurece

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  44 Komentáře

  1. Dobrý den.Mám tento ovladač,SILVER CREST URC 1001,ale při stěhování jsem přišel o manuál!Prosím o radu jak a kde ho získat.Předem děkuji.

  2. Potvrzuji - tlačítka Volume+ / Volume- a Channel+ / Channel- mají všechny modely ovladačů značky "LIDL" včetně aktuálního modelu. Doplním, že všechna tlačítka lze naučit libovolné povely. Výjimkou jsou dvě horní řady tlačítek, která slouží pro výběr ovládaného přístroje - jejich funkci měnit nelze a je to logické.

   Já mám na samostatných tlačítkách Vol+ / Vol- a Ch+ / Ch- nastaveny příslušné povely pro ovládání TV.

   Na křížovém ovladači na klávesách vpravo / vlevo / nahoru / dolu mám nastaveny povely Vol+ / Vol- a Ch+ / Ch- pro ovládání Set-top-boxu. Kdo nepoužívá Set-top-box, může si na křížový ovladač přiřadit povely pro AV Receiver, domácí kino a podobně - například hlasitost a volbu vstupu.

  3. Dneska 15.07.2010 prodaval Lidl SilverCrest URC 1001 za tech 199.-Kc. Z 16 pristroju, co jsem mu nabidl automat. naladeni nasel a plne zprovoznil jeden - TV VENTURER (ani ho nema v seznamu). Ostatni TV - SAMSUNG a SONY jen trochu - prepinani kanalu treba ano, hlasitost uz ne, menu ano, ale sipkami v nem brouzdat uz ne apod.
   DVD SONY a Panasonic - 1 ano castecne, druhy ani ťuk. VHS SONY castecne, pretaceni dopredu ano, zpet ne atd. A tak bych mohl pokracovat do sestnacti. Jen ta neznama TV VENTURER uhl. 38cm jede OK.
   Co se tyce uceni DO - DO, treba u LG MS400H vsude pise success - podle slovniku ÚSPĚCH, ale 98% je potom nesuccess. Tak znovu ucite, a co slo, tak nektere uz zase nejdou a co nesly, tak nektere zase uz joo a nektere co sly tak taky jdou. Ale ne vzdy vse. Ale pokazde hlasi success.
   Veskere stroje ktere jsem nabidl jsou max 3 roky stare, takze zadna prehistorie, aby je neznal. Skoda, jinak je vypada hezky. Dobre mi sedl v ruce. Trochu tuha tlacitka, ale trocha sádla by to napravila... Ma dokonce i kalkulacku!
   Zatim...

  4. Já se obávám, že set-top-boxy, media playery a podobné "krabičky" v databázi kódů ovladače vůbec nejsou. Bohužel tištěnou přílohu s kódy nemůžu najít a v PDFku seznam kódů není, takže to nevím stoprocentně. Ale neměl by být problém naučit kódy z originálního ovladače.

  5. Taky jsem neodolal ;-) Pro některé bude zajímavé, že zvládá narozdíl od jiných ovladačů i ovladač od Dreamboxů. Vyhledání je trochu zdlouhavé a některé tlačítka je nutné doučit. To zase není takový problém. DEělá se to jenom jednou ;-)

  6. No zrovna u Dreamboxu jsem pohorel. Mam DM800 a bohuzel nevim na co namapovat originalni tlacitko EXIT. Tlacitko EXIT na univ. ovladaci neni programovatelne :-( Zkousel jsem take programovat jine klavesy a napsalo mi to SUCCESS, ale klavesa stejne nefungovala. Takze zatim rozcarovani :-(

  7. Pokud se nemýlím, tak s Dreamboxem má problém většina univerzálních ovladačů, protože Dreambox používá něco atypického - jinou vysílací LEDku (s jinou vlnovou délkou) nebo něco podobného. Ověřoval jsem to u kamaráda, který má tuším DM700 a předposlední ovladač SilverCrest a nefunguje mu to taky, takže mě předchozí příspěvek o funkčnosti Dreamboxu a SilverCrestu dost překvapil.

  8. Zkoušeno na 2 Dreamboxech (2 různé ovladače z této akce) a fungují - minimálně na DM500S (ve fóru někde píšou, že je v menu Dreamboxu nutné nastavit "Use 70XX nastavení dálkového ovladače)". Určitě chodí i předchozí verze těchto ovladačů - viz. forum CSSF. V návodu je DREAM a potom DREAM Multimedia - chodí s kódy od DREAM - 903 a 910.

  9. Tak jsem tu opet se zkusenostmi s Dreambox DM800. Ovladac je s timto dreamboxem nepouzitelny. S televizi mi funguje perfektne, ale s DM nejak divne. Zkousel jsem jak kod 903 tak 910. Dreambox na stisknuti tlacitka reaguje zvlastne. Nekdy neudela nic, z toho zareaguje 2x nebo vicekrat. Je to naprosto nepouzitelne. Zkousel jsem i tlacitka rucne preprogramovat a take stejny vysledek = nekdy zadna reakce a pote vice reakci za sebou apod.

   Takze ovladac je mi na nic. Pokud by nekdo mel zajem, tak ho se slevou prodam :-).

   Kontakt na me: filip@filja.com - Olomouc

  10. Někdy opravdu zareaguje 2x. Rozhodně ale nesouhlasím, že je s Dreamboxem nepoužitelné. Občas se stane, že tlačítko zareguje 2x, ale je to způsobené delším stiskem tlačítka. Originální ovládání Dreamboxu má v sobě pravděpodobně nějaký timeout, aby nedošlo k opakování příkazu hned za sebou. V případě, že tlačítka mačkáte normálně krátce, funguje dobře a spolehlivě. Pozor je potřeba dát samozřejmě i při případném ručním učení na délku stisku tlačítka. Za málo peněz rozhodně hodně muziky a fungující univerzální DO s Dreamboxem jen tak nenajdete.

  11. Zkoušel jsem věž AIWA NSX-V30 s předposledním modelem ovladače SilverCrest KH-2155 a žádný kód z nabídky ovladače taky nefunguje. Přenos povelů z originálního ovladače je samozřejmě funkční. Starý model SilverCrest RCH7S52 ovládá jak uvedenou Aiwu, tak podobnou starou věž JVC mojí tchyeny. Díval jsem se do seznamu kódů aktuálního modelu SilverCrest URC 1001 a má velice obsáhlou nabídku kódů pro TV, satelity, PVR, DVD/Bluray přehrávače, media playery a podobně, ale povelů pro audiozařízení je narozdíl od starého RCH7S52 podstatně méně. Vnitřní paměť ovladače má určitě omezenou kapacitu a kódy pro stará zařízení zjevně musela uvolnit prostor pro nová.

   Pokud nevlastníte originální ovladač AIWA, tak máte zřejmě smůlu a musíte najít jiné řešení. Kromě koupě jiného univerzálního ovladače mě napadá:
   1) Zjistit kompatibilní ovladač pro vaší AIWU a zkusit ho sehnat. Hodně jich mívají za levno v servisech elektroniky a bazarech. Můžete taky zkusit Aukro. eBay by se vzhledem k nákladům na dopravu asi nevyplatil.
   2) "Nasimulovat" originální ovladač AIWA jiným univerzálním ovladačem a SilverCrest z něj povely naučit - půjčit si Logitech Harmony a podobně.
   3) "Nasimulovat" originální ovladač AIWA pomocí PDA nebo "chytrého" mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací, která z příslušného PDA nebo mobilu dělá univerzální dálkový ovladač.

  12. Mám ovladač 10v1: KH 2150 z Lidla a používám jej pro LCD TV, DVD/VCR zn. TOSHIBA, Audio zn.Panasonis a DVB-T zn.Mascom. Při nastavování kódů stačilo vyhledat přístroj u kterého chodilo alespoň pár tlačítek a ZAP/VYP a ostatní se nechají perfektně přeprogramovat pomocí funkce učení. Perfektní je funkce postupného ZAPNUTÍ a VYPNUTÍ například LCD televize a DVB-T najednou. Tím je manipulace značně zjednodušena.
   Ze zkušenosti ale vím, že naprogramování těchto ovladačů zvládnou pouze zdatnější a techniky zalí jedinci. Na stole opravdu na všechno stačí jen jeden uni dálkový ovladač - DOPORUČUJI

  13. Za tu cenu není špatný, ale ergonomie je jen hluboce průměrná a musí se mířit proklatě přesně na kýžený přístroj, jinak má člověk smůlu. IR diodu do zkoseného předku mohl umístit jen nějaký kretén v číně...
  14. Teď jsem zkoušel starý SilverCrest RCH7S52 a u něj stačí mířit s odklonem plusmínus do 45 stupňů od přímého směru k ovládanému přístroji a ovládání je stoprocentní. Třeba s CD přehrávačem funguje téměř spolehlivě i všesměrově, s TV je to všesměrově tak 50/50.

   Asi před rokem prodávaný SilverCrest KH 2155 funguje všesměrově prakticky stoprocentně.

  15. Mohu potvrdit za 169,- dobrá volba, měl jsem předchozí model ten jsem vrátil neuměl sat AZBOX, tento naprogramován a vše chodí TV Samsung, DVR Panasonic vč. SAT Azbox. Je pravda, že se musí mířit přesněji na zařízení. Ale za 169,- nemá chybu.

  16. Je to krám, na sony a lg sice částečně funguje ale musí se přepínat ne z větší dálky než dva metry jinak nereaguje, baterky jsem měnil za týden třikrát a nepomohlo to. NEDOPORUČUJI.

  17. ovladač Silver Crest 10.1 je SUPER , opakuji za ty peníze SUPER !!
   pokud nenajdete v seznamu svůj přístroj , tak perfektně funguje automatické vyhledávání
   kódu a pokud nejdou úplně všechna tlačítka ,tak se bez problému doprogramují.
   Funguje dokonce i 25 let stará audio věž Panasonic i DVB-T MASCOM i VCR/DVD Toshiba
   a digi TV Toshiba atd. Předchozí model chodil bez problému 4 roky ,až po vybití baterií
   nelze programovat tlačítka. Welltech za ty 4 roky ovšem udělal práce dost.
   Na běžné nároky na užívání jsou tyto laciné čínské ovladače luxusní.

  18. V domácnosti máme 2 TV a 2 DVD. Od jednoho DVD (Hyundai) nemouhu najít ovladač, tak jsem pořídil tento z Lídlu a mám problém, že to jediné DVD to nechce ovládat (ostatní přístroje od kterých ovladače mám, ovládat jdou bezvadně. Má někdo zkušenost s přístroji HYUNDAI v kombinaci s tímto ovladačem? Jen podotýkám, že značka Hyundai v návodu není ani napsaná.

  19. vyhoda toho ovladače je právě to, že se může naučit ovládat jakýkoli přístroj... tedy ideálně když máte ještě funkční ten starý, nebo si jej můžete někde na chvíli půjčit. Ale je tam tuším i učící mód, kdy vysílá na zařízení příkazy a až se něco hne, jste doma... skoro :)

  20. Postupujte podle návodu k ovladači SilverCrest podle kapitoly Funkce učení. Přeneste povely z originálního ovladače Gogen do univerzálního ovladače SilverCrest.

  21. to jsem zkousel a nejde to....
   podle diskuzi na internetu maji tyto ovladace se settop boxy problem vseobecne...
   zkusil jsem kontaktovat zakaznickou podporu primo u vyrobce tak uvidime co mi odpovi...teda jestli vubec...

  22. Zkuste funkci učení vyzkoušet s originálním ovladačem od nějakého jiného zařízení - třeba od TV. Já jsem fukci učení používal na několika verzích univerzálních ovladačů SilverCrest a fungovalo to vždycky. Problémy jsou údajně jen s některými satelity DreamBox (viz níže zde v diskuzi). Pokud by učení nefungovalo ani s jiným originálním ovladačem, tak univerzální ovladač v LIDlu reklamujte - vadný kus se samozřejmě vyskytnout může.

  23. Mám dotaz, koupil jsem si tento dříve zmiňovaný ovladač, ale mám problém. Vlastním data projektor BENQ MP-611 ale bohužel v nabídce nemohu najít onen kód a ovladač originální nemám. Poraďte prosím. Děkuji předem za odpověď. T.

  24. Můžete zkusit funkci automatického vyhledání kódu - může fungovat kódová sada pro úplně jinou značku, protože spousta výrobků je vyrobená nějakým OEM výrobcem a je prodávána pod více různými značkami. Ale moc šancí tomu nedávám, protože projektorů asi v tabulce kódů toho ovladače moc nebude.

   Já jsem podobný problém vyřešil tak, že jsem si od bráchy půjčil univerzální ovladač Logitech Harmony, do kterého se nahrávají kódy z webu Logitechu, a tam je v databázi snad úplně všechno. Taky je to za jiné peníze.

   Do Logitechu jsem nahrál příslušnou kódovou sadu z webu, pak jsem ten Logitech použil místo originálního ovladače a naučil z něj kódy ten ovladač SilverCrest z LIDLu pomocí funkce učení (přenesení kódu).

  25. No nevím. Různých výrobců o kterých jsem v životě neslyšel je tam plno, ale našinec zapláče, protože orava
   Ani tesla tam prostě není..a jaksi nemám náladu sedět půl dne před bednou a ladit ovladač. Nemá nekdo zkušenosti a nezná kód pro tv orava?

  26. Je to čínský ovladač primárně určený pro německý trh, takže se nedá očekávat, že bude obsahovat kódy pro výrobky, které se vyráběly před víc než čtvrt stoletím za železnou oponou. Přenesení kódu je - pokud to děláte úplně poprvé (tedy i s naučením se postupu) - maximálně na půl hodiny, a povely z každého případného dalšího ovladače už si přenesete za pár minut.

   Navíc u pravěkých televizorů stejně potřebujete maximálně povely pro zapnutí/vypnutí a hlasitost, protože všechno ostatní (přepínání kanálů atd.) stejně děláte na Set-top-boxu, ne? TV Tesla ani Orava s digitálním tunerem asi nemáte a analogové vysílání u vás už asi taky neběží, ne? :-)

  27. Potřebuju naladit signál kabel. Tv, žiju na slovensku a pokud vím, tak analog. Tu stále funguje.
   A ta tv- otf 63b710 taky nebude až tak fousata.

  28. Pokud nepomohlo ruční ani automatické vyhledání kódu z tabulky kódů v tom univerzálním ovladači, tak nezbývá nic jiného, než přenést kódy z originálního ovladače do univerzálního pomocí funkce učení. Pokud originální ovladač nemáte, tak máte smůlu a budete si ho muset někde alespoň půjčit. Koupit byste ho mohl levně třeba v nějakém radioservisu nebo na sběrném dvoře elektroodpadu.

  29. Takže zkusit tu funkci učení, pokud mám originál ovladač? Rodiče mají tv changhong a originál ovladač už zřejmě nefunguje, půjde i tak tak funkce? Protože v seznamu kódů kód na Changhong není a když zkouším automatické vyhledávání (jak to reaguje a zapne se nebo vypne) a uložím kód, tak pak už to stejně zaptnou ani vypnout nejde :-/ I když nastavím kód třeba o číslo až dvě dolů nebo nahoru, tak stejně nic, nám stačí opravdu jenom to, aby zvládnul TV zapnout a vypnout (jiný tlačítka ani nepotřebujeme) a stejně to nejde :-( Stejně tak nejde zaptnoout ani vypnout satelit, i když tam kód v seznamu najdu a nastavím :-/ tak zkusím ještě to učení, jinak už fakt nevím a ovladač je na houby, když nezvládne tu telku ani zapnout

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.