Univerzální dálkový ovladač SilverCrest KH2159: Šprt za 169 korun

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Přehrávače a rekordéry, Televizory - projektory
  Pro 22, 2010
  46× Komentováno

  Univerzální dálkové ovladače jsou stále populárnější. To lze vyčíst i z našich diskusí. Tam se objevil i další tip na superlevný produkt z Lidlu. Ten sice překonává předešlé levné tipy, ale má i své nedostatky. Seznamte se s nimi v našem doplňujícím pohledu na tento produkt.

  Levnější univerzální dálkové ovladače (UDO) doposud musely vystačit s tím, že měly v paměti sadu příkazů pro konkrétní typ ovládaného přístroje. Ze seznamu kódů jste si tedy vybrali značku, tu vložili do přístroje a následně jste zjistili, zda ovladač funguje, či nikoli. Pro danou značku bylo k dispozici více kódů, takže laborování mohlo pokračovat. Otravná a ne vždy úspěšná činnost.

  Tu bylo možné lehce automatizovat, když UDO vysílalo automaticky různé signály na přístroj. Jakmile ten zareagoval, věděli jste, že se blížíte kýženému kódu. Pořád ale dost velká a nejistá pruda…

  Není tomu dlouho, kdy se jen dražší přístroje uměly naučit povely z původního dálkového ovládání a přiřadit je na libovolné tlačítko. S ovladačem SilverCrest KH2159 za 169 korun z Lidlu to už neplatí.

  Možnost naučit dálkové ovládání povely z původního ovladače a přiřadit je libovolným tlačítkům je prostě jediná efektivní a pohodlná cesta k úspěchu. KH2159 se takto umí naučit 150 povelů. Dále je tu funkce makro, která umožní vykonání posloupnosti příkazů (simuluje několik různých stisknutí tlačítek).

  Oproti předchozímu (recenze) modelu jde vzhledově o určitý posun kupředu. Máme tu také podsvětlení a informační display. Nastavení jasu je jen zcela symbolické, ale jde naštěstí zcela vypnout. Bohužel ergonomie je jen průměrná, kolébky pro volume a programy jsou malé. Sice si pro tuto činnost můžete vyčlenit směrový ovladač, ale ten mnohdy potřebujete pro jinou činnost. Stisk tlačítek je nejistý. Pro důležité funkce by se velmi hodila i nějaká další oddělená tlačítka, ale nejsou. Velký souvislý blok tlačítek slitý s numerickou klávesnicí je… asi tušíte k čemu. Za chybu lze považovat i to, že při dlouhém stisku tlačítka není příkaz opakován v cyklu. Například plazmy Panasonic se vypínají a zapínají právě sekvencí opakovaného stisku tlačítka. A to tohle UDO nenaučíte (snad makrem, ale to je jen obezlička).

  Jednoho dne by také bylo skvělé, kdyby se výrobci domluvili na tom, na kterou stranu budou dávat ovladače pro hlasitost a pro přepínání programů. SilverCrestu lze nakonec ještě vytknout to, že není absolutně směrový – musíte mířit přesně na ovládaný přístroj. Vzhledem k ceně, funkcím, dobrému českému manuálu je nakonec velká škoda, že tu jsou poměrně silné prohřešky v ergonomii. Ale právě vzhledem k ceně jsou s přivřením oka snesitelné.

   

   

  PlusyMínusy
  + nízká cena- velmi průměrná ergonomie
  + dobré funkce- špatná směrovost 

   

   

  Tip na další univerzální dálkové ovladače

   

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  46 Komentáře

  1. Vím že nízká cena přebije téměř vše. Ale tohle to "To je ale hnus, velebnosti !!!!"

   Copak výrobci nevědí, že podstatné u DO jsou nejen funkce a cena, ale zvláště kvalita vysílače a jeho směrovosti, vzhled, a vůbec nejvíce kvalita provedení tlačítek, jejich ergonomie a mechanického provedení.

   To nemohou vyrobit něco na způsob DO SONY, LOGITECH, PHILIPS, apod.. Třeba i s drobnými chybami, ale vyrábět toto no to je ale ZRUDNOST!!!!

  2. Tak tak. Navíc zde píše majitel UDO Philips, že Philips taky není žádný zázrak a stál podstatně víc:
   http://www.digilidi.cz/univerzalni-dalkovy-ovladac-z-lidlu-proc-ne#comme...

   Starší modely ovladačů z LIDLu problém se směrovostí neměly:
   http://www.digilidi.cz/univerzalni-dalkovy-ovladac-z-lidlu-proc-ne#comme...

   Směrovost SilverCrestu KH2159 je samozřejmě nepříjemná. V LIDLu ale s reklamacemi snad problém nedělají. Taky by možná pomohlo odstranit plastový kryt před vysílací LED diodou - pokud by to pomohlo, tak UDO používat bez krytu nebo do krytu vyvrtat dírku a LEDku posunout směrem dopředu, aby z krytu vykukovala. Další možnost je, že použitá LEDka stojí za starou bačkoru - pak by měla pomoct její výměna za jinou - klidně z jiného staršího již nepoužívaného dálkového ovladače, nebo zakoupenou v prodejně s elektronickými součástkami.

  3. Ve všem s Vámi souhlasím. I já jsem si koupil toto DO. Asi měsíc fungovalo k moji 100% spokojenosti a najednou ze dne na den přestalo reagovat na jakákoliv tlačítka. Zkoušel jsem vytáhnout baterky a znovu provést naprogramování, ale bez jakéhokoli úspěchu. Neměl byste pro mě nějakou radu (kromě té, abych ho zahodil)

   Díky

  4. Od čtvrtka 13.10.2011 je opět v LIDLu v akci univerzální dálkový ovladač SilverCrest:
   http://lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz/hs.xsl/index_20927.htm

   Bohužel jde zjevně znovu o model KH2159, který má podle ohlasů uživatelů problémy se směrovostí. Doufejme, že v příští akci už bude jiný model. Dříve prodávané modely totiž se směrovostí problém neměly.

   Na druhou stranu je u současné elektroniky běžné, že nové modely sice mají nějaké mnohdy úplně zbytečné funkce navíc, ale základní funkce plní většinou hůř, než modely starší. Takže uvidíme, co soudruzi Němci nakoupí u soudruhů Číňanů příště ...

  5. Problém úzké směrovosti lze řešit malou úpravou: Vysílací infraLED je přiliš utopená v a jejím povytažením o 2-5 mm dopředu se to zlepší. Nutná páječka.

  6. Ovladač koupený 13.10. 2011 v Lidlu je model SFB 10.1 A1. Problémy se směrovostí jsem nezaznamenal, rychlá je i odezva tlačítek. Bohužel, výrobce jaksi nepočítá s tím, že existují také nejen DVD, ale i BD přehrávače a kódy pro takové přístroje nejsou zastoupeny (hlavně, že jsou tam kódy pro VHS). Ono vůbec nastavení pomocí kódů, případně s použitím vyhledávání nestojí za nic. Fungují (když to dobře dopadne) jen základní klávesy, anebo jsou nesmyslně přiřazeny jinam. Nejlepší je použít funkci Learning.

  7. Koupeno dnes tj 16 prosince.problém se směrovostí žádný mířím v ůhlu třeba 90° a bez problému ovládám vše dokonce jsme měl větší problím z ovladačem od kabelového STB model teď zakoupený je SFB 10.1 B2

  8. V domácnosti máme 2 TV a 2 DVD. Od jednoho DVD (Hyundai) nemouhu najít ovladač, tak jsem pořídil tento z Lídlu a mám problém, že to jediné DVD to nechce ovládat (ostatní přístroje od kterých ovladače mám, ovládat jdou bezvadně. Má někdo zkušenost s přístroji HYUNDAI v kombinaci s tímto ovladačem? Jen podotýkám, že značka Hyundai v návodu není ani napsaná.

  9. Jediný Hnujdaj, se kterým mám krátkou zkušenost, je i30, ale to není nic platné :-)

   Zkoušel jste "Programování automatickým vyhledáváním kódů" podle návodu v manuálu? Zde v PDFku je to na straně 64:
   http://www.lidl-service.com/static/5682729/55975_SL_CS.pdf

   Váš DVD přehrávač může jít ovládat kódy pro DVD přehrávač úplně jiné obchodní značky. U spotřební elektroniky je běžné, že:
   1) přístroje různých obchodních značek používají stejné sady ovládacích kódů
   2) skutečným výrobcem přístroje je úplně jiná firma, než která je uvedená na přístroji
   3) ten samý přístroj je prodáván pod různými obchodními značkami

   Samozřejmě ale můžete mít smůlu, protože tabulka kódů v ovladači má omezenou kapacitu a kódy pro všechny přístroje na světě se do ní nemůžou vejít. Například u univerzálních ovladačů Logitech Harmony to je řešené tak, že potřebné sady kódů se stahují do ovladače přes internet z webu výrobce a tam lze najít asi opravdu vše. Ale ovladače Logitech Harmony jsou samozřejmě výrazně dražší. Řešením by bylo, kdyby měl ovladač Logitech Harmony někdo z vašich známých - stáhl by sadu kódů pro váš DVD přehrávač do ovladače Logitech a váš ovladač SilverCrest byste kódy "naučil" z Logitechu stejným způsobem, jakým se to dělá z originálních ovladačů. V manuálu je to na straně 70 v kapitole "Setup zaučení".

  10. Bylo by dobré zkusit zdali by přístroj někdo neměl s funkčním ovladačem jelikož tento ovladač se velmi dobře umí naučit povely z jiného DO.
   Já vím to bud eproblém,ale přeci jen se poptat a bevo zdali to je novější model zkusit to v nějaké prodejně.
   Hodně štěstí ;-)

  11. Mám Panasonic LCD LED zapíná se stejně jako plazma zatím ho mám jen pár minut,ale pro zapnutí stačili stisknou dvakrát za sebou tlačítko power..tak tím makrem to půjde vyřešit určitě..navíc makro budu stejně programovat.
   Dokonce učící mod funguje velice dobře zatím jen pár funkcí na kabelový STB sweden telecom..nikde není uvedený..je dobré,že pod nějakou položkou třeba AUX2 si člověk může naprogramovat vlastně pro víc přístrojů najednou jen základní fce nebo naopak speciální.
   Zy ty peníze myslím hodně muziky... jsem s ním spokojený a jen dodám proti "šmejdům" z tržnic které toho zas tolik neumí a stojí kolem sta korun tohle nahradí vaše dosluhující DO v pohodě ikdby s tím člověk chtěl ovládat jen jen jeden přístroj.

  12. Asi to mají všechny modely,ale potěšil mne TIMER..pro přístroj např.v mám případě kabelový STB nemá časovač a nechyt vypnout jen tv a STB nechat puštěný se mi moc nelíbilo.Ale s tím ovladačem je to hračka naprogramuji bypnutí STB a huráá.
   No je fakt ..jsme jak děcko,ale i tohle potěší.
   Pomocí kodů jsem začal ovládat i reciever Thomson a co neumí ho doučím.Popravdě jsem nečekal,že to půjde.
   Jediné co fakt,že ergonomie nic moc a taky tlačíka a podsvícení..večer je až moc silné a buď jde vypnout úplně a nebo hodně svítí,ale i tak jsme zatím spokojený..netuším co nejnovější verze vylepšuje,ale směrovost rozhodně ano.
   Ještě nemám vše dotažené,tak jak si představuji,ale až toho dosáhnu, zase se s tím zde podělím.

  13. Právě jsem si v Lidlu pořídil univerzální DO SilverCrest SFB 10.1 B2 asi za 200 Kč. Téměř žádné zmiňované problémy nepozoruji. Směrování bez problémů. Naučil jsem ho celou sestavu čítající od stařičkého receiveru Pioneer, CRT televizi LG až po set top box či DVD Sencor (což není výrobce, ale prodejce, takže uvnitř je asi opravdu leccos), celkem pět přístrojů. A nebyl to žádný problém.

   Ze základních funkcí funguje vše. Drobné nedostatky samozřejmě jsou, například podsvícení jde pouze vypnout, nikoliv ztlumit. Nebo na receiveru nemůžu stanice přepínat čísly, ale musím kolíbkou pro programy. Nic z toho mě netrápí.

   Vzhledem k dostupnosti v krámě s rohlíky, jednoduchosti a ceně jsem zatím náramně spokojený.

  14. Píšete "... na receiveru nemůžu stanice přepínat čísly ..." - můžete to upřesnit? Nepodařilo se vám přenést z originálního ovladače do univerzálního povely tlačítek s čísly?

  15. Mám taky stařičký receiver PIONEER SX-221R bez dálkového ovladače, tento ovladač má ho umí ovládat pouze samotným výběrem kódu pod AMP a PIONEER. Je tam více kódů, některé na tento receiver nefungují, většina má ovládání hlasitosti, některé přepínají uložené stanice pouze po jedné nahoru a dolů, za to umí přepínat 8-9-0 výstupy z receiveru, další kód neumí přepínat vstupy receiveru, ale zato funguje číselná volba kanálu a (P)éčkem jde ladění stanice od aktuální nahoru, nebo dolů. Ještě jsem nevyzkoušel všechny možnosti, mám jej asi 6 hodin. Chce to jen zkoušek kombinace a najít tu, která vyhovuje.

  16. Zdravím.Jen chci říct,že stále funguje a to bezproblémů a doposud mám,původní baterie.A to ho používám denně.Doučil jsem ho další TV a STB jelikož začínají zlobit původní DO.A k tomu účelu pořídím další DO.

  17. Neboli opsáno z krabičky: Silvercrest 10-in-1 IAN 71477 - SFB 10.1 82
   Zpracování mi přišlo velmi dobré (Lidl 04/2013), vzhled efektní, cena 199,- výborná. Bohužel neumí STB Motorola 1910i :-( (od poskytovatele iPTv na ostravsku (i jinde) PODA)
   Různý zdvih tlačítek jsem nepozoroval. Zpracování mi přišlo bezchybné. Navzdory matnému vyobrazení na stránkách LIDLu byl i tento kus v lesku. Skorotchánovi jely na něm všechny klasické přístroje (Tv LG, VCR Philips, DVD LG, Sat Strong - tv a satelit musel dát kód vyhledat, u satelitu dokonce našel funkční až kód který dokonce nebyl v papírovém návodu (2346 míst 2345)) a pro něj to byl skvělý dárek. Rekreačně jsem vyzkoušel STB Evolve který má v jiné místnosti a ten taky nedokázal najít. se STB má asi obecný problém jakkoliv jsou některé v seznamu kódů uvedeny. Co mi ale vadilo, že EPG byla až na tlačítku přes "S", to mi přišlo ujeté, mačkat 2 tlačítka pro tak zásadní funkci. Uvítal bych také ještě jedny kurzorové šipky (u STB Motorola 1910i a DVD Panasonic EX83 slouží ke stránkování v menu)
   Ač nerad tak jsem ten svůj nakonec vrátil :-)

  18. Ještě doplním, že nedokázal ovládat druhé DVD Panasonic. Mám 2, EH55 a EX83, aby se při ovládání každého z nich nerušily jsou nastaveny jako DVD2 a DVD1. Pokud Silvercrest najde nějaký kod pro Panasonic tak vždy mohu ovládat jen primární DVD1 (EX83) a nikoliv sekundární DVD2 (EH55). S tím si neví rady. A komu není rady .... :-)

  19. Pokud vám ten ovladač z LIDLu vyhovoval, ale vadilo vám, že nemá povely pro některé vaše přístroje ve své interní tabulce kódů, tak proč jste nevyužil mód "učení" a nepřenesl kódy z originálních ovladačů?

  20. Takže jsem šel do sebe (a zpět do Lidlu) a na pokladně si koupil zpět svůj vrácený stroj A světe div, on tu Motorolu opravdu umí. I když trotlovsky naučenou tlačítko po tlačítku. Podobným způsobem se naučí i DVD2, které jsem ale do tlačítek nakonec nezavrhnul (protože ho zas tak často nepoužívám, narozdíl od DVD1), jelikož se projevila vlastnost ovladače - nedostatečná kapacita pozic k naučení. Ale nelituji. pro "každodenní" potřebu u TV+CBL+DVD1 to stačí akorát.
   Jinak nedorozumění vzniklo tím, že v návodu popisuje metody přiřazení k přístroji a pak na dalších stránkách se už zaobírají funkcemi jako Timer, a Setup nastavení apod. další pokročilé funkce. A teprve poté zmiňují funkci naučení. Myslel jsem totiž, že nejdříve musí poznat ten konkrétní přístroj abych ho naučil doplňkové funkce, a ne že jej lze naučit opravdu opravdu po lopatě na jakýkoliv signál čehokoliv.

  21. dobrý den.Prosím kohokoliv ať mi prosím napíše kod pro setobox Fte maximal.Pokud jsem napsala špatně setobox napište mi prosím.jsem na tohle antitalent.Děkuji předem za ochotu.S pozdravem Petra

  22. Uvedený set-top-box neznám. Obecná rada zní - zkuste:

   1) Funkci automatického vyhledání kódu

   nebo

   2) Funkci učení neboli přenesení kódu z originálního ovladače k set-top-boxu

   Obojí je popsáno v návodu.

  23. Rozběhal někdo D.O. Silver Crest SFB 10.1 C3 na sat. Strong SRT4355 Evo? Skodem 0405 (jediným nalezeným) to moc nefunguje a i po učení si dělá co chce hlavně EPG, TXT, Menu.Díky Vojta

  24. Návody pro produkty z LIDLu lze najít na dvou webových stránkách:

   www.lidl-service.com a www.kompernass.com

   Přímo na těchto stránkách je ale vyhledávání dost nešikovné. Lepší a jednodušší je použít Google.

   Pokud hledáme návod např. pro ovladač SFB 10.1 A1, tak na www.google.com zadáme frázi:

   SFB 10.1 A1 site:.lidl-service.com

   a v případě neúspěchu frázi:

   SFB 10.1 A1 site:.kompernass.com

   Google by měl mezi výsledky "vyplivnout" i nějaké odkazy na PDF soubory s návody. V tomto příkladu je to:

   http://www.lidl-service.com/static/5682729/55975_Codelist_DE_FR_IT_EN_NL...

   Gugleni.jpg

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.