Účinná sluneční clona pro kameru Sony FDR-AX53 svépomocí

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Návody, Videokamery
  květen 30, 2016
  13× Komentováno

  Pro všechny ty, co nechtějí nechat objektiv kamery AX53 na pospas parazitujícímu bočnímu světlu, které dělá obraz méně kontrastním nebo touží po dokonalejší ochraně před jemným prachem (na jaře zejména pylem) nebo drobnými kapkami vodní tříště, tu máme návod, jak si jí svépomocí vyrobit.

  TIP: Larmor ochrání displeje digitálních fotoaparátů – domácí úpravy nedoporučuji

  Proč vyrobit (přesněji dodělat) a ne jen v poklidu zakoupit a nasadit? Jednoduše proto, že s upínacím závitem 55 mm na trhu žádná vhodná není. (Alespoň ne v době psaní tohoto článku.) Proto musí zase jednou nastoupit zlaté české ručičky a z toho, co je k mání, udělat funkční specifickou sluneční clonu pro daný typ videokamery.

   

  Proč tak složitě?

  Na loňskou verzi kamery Sony FRD-AX33 jsem pořídil zkrátka širokoúhlou sluneční clonu s vhodným závitem 52 mm, našrouboval a hurá do terénu. Pro úplnost. Kroužek, který má clonu udržet ve správné poloze, jsem vyměnil za gumové těsnění k sifonu dřezu vhodných rozměrů, které na rozdíl od kroužku dodávaného s clonou nepřekáží při manipulaci s multifunkčním kroužkem kolem objektivu. Viz obrázek níže.

  TIP: Sony Handycam FDR-AX33 – nová 4K videokamera je na světě

  Pořízení stejné clony (Mennon DV-SW) pro AX53 nebude problém. Ten bude v tom, že se se závitem 55 mm taková nevyrábí. Bude tedy nutné improvizovat a pořídit tu se závitem 58 mm a ještě dokoupit redukční kroužek 55 mm – 58 mm. Ne, tím ještě nejsme u konce. Bylo by hezké, kdyby to šlo tak jednoduše. Jsme v 21. století, přesto jsme stále nuceni být kreativní, protože nakoupit zmíněné atributy nestačí. To bylo i pro mne nemilé zjištění.

  Když jsem clonu na objektiv uchytil pomocí mezikroužku, zjistil jsem, že je clona moc předsunutá a vinětuje. Tedy, že částečně brání objektivu ve výhledu a zejména v rozích obrazu překáží. Jal jsem se tedy zkrátit sedm milimetrů dlouhý tubus se závitem zkrátit tak, aby se clona více přiblížila k tělu kamery. Zajišťovací kroužek jsem našrouboval pevně nadoraz a zkrátil tubus lámacím nožem až k hraně kroužku. Ten je ale široký 4 mm a závit se je třeba zkrátit natolik, aby se vešel bezezbytku do obruby mezikroužku. V mém případě na cca 2,5 mm. To jsem učinil vibrační stolovou bruskou, na kterou jsem si vzpomněl, že mám léta nevyužitou doma. Sluneční clonu jsem řádně omyl vodním proudem a nechal oschnout, protože při pokusu jí utřít nevhodnou osuškou, mohou na cloně ulpět chloupky, které v blízkosti objektivu vidí každý velmi nerad.

  Clonu jsem našrouboval do mezikroužku na kameře, který radím pevně dotáhnout až na doraz, vystředil jí do vodorovné polohy a opět natočil klip proti obloze, abych se ujistil, že v rozích již žádné stíny neuvidím. Jelikož má kamera plovoucí stabilizátor a jeho rozsah je dost veliký, společně s širokým záběrem při stabilizátoru nastaveném v menu na standardní (nejširší ohnisko u XAVC S a 4K), jsem učinil patřičný test.

  Zjistil k vlastní nelibosti, že vinětace, (i když v menším) stále přetrvává. Co teď? Co dál? Po delším přemýšlení jsem došel k závěru, že je třeba korpus clony dostat ještě blíže k přední stěně kamery.

   

  Druhý krok k vyřešení problému...

  Našrouboval jsem mezikroužek pevně na clonu a větší ostrou jehlou si označil na plastu clony její obvod. Znovu jsem použil velký lámací nůž na hrubé odstranění materiálu, který musel být odstraněn, aby mohla obruba nově obejmout vnější průměr redukčního kroužku. Dobrousil jsem pomalu a jemně smirkovým papírem a neustále kontroloval, aby se dala obruba kroužku napevno zasadit do clony. To se mi povedlo, ale dokonalý kruh jsem rukou nezvládl. Byly místa, kde světlo prosvítalo v mezerách. Kroužek jsem v cloně přesně vymezil tak, aby jeho přední strana lícovala s hranou otvoru ve cloně. Pak jsem vzal Epoxidový tmel a jehlou nepřesnosti v broušení vyplnil.

  Sluneční clona po zdařilé úpravě v domácích podmínkách.

  Nezapomeňte si, když již máte díru v zadní části clony hotovou, ji nasadit na mezikroužek pevně dotažený v obrubě objektivu kamery, vystředit do vodorovné polohy a nejlépe na spodní straně si udělat znamení, buď ostrou jehlou anebo permanentním fixem s úzkým hrotem. Když kroužek do clony nakonec napevno vlepíte, budete mít jistotu, že když kroužek na cloně pevně dotáhnete, budete mít clonu již vždy správně ve vodorovné poloze. Nepřesné usazení může mít za následek opět vinětaci. Tomu se přeci chceme celou dobu vyhnout. Proto s držme přísloví: „Dvakrát měř, jednou lep...“

  Sluneční clona je z polyamidu (nylon) a epoxidový tmel ji spolehlivě s hliníkovým kroužkem spojí. Mělo by to jít i se sekundovým lepidlem, ale to zasychá moc rychle a tak je ve výsledku nevhodné.

  Takto podomácku předělaná širokoúhlá sluneční clona Mennon DV-SW již ve výhledu objektivu nestíní ani při prudkém pohybu kamerou do všech možných směrů.

  TIP: XAVC S – metoda ukládání těchto video souborů do počítače specifickým způsobem

  Máme tedy hotovo. Objektiv na Sony FDR-AX53 je chráněný a kamera s tímto stínítkem dostane navíc profesionální vzhled, který dle mých osobních zkušeností upoutá na veřejnosti zaslouženou pozornost. Tomu kdo se do toho pustí jako já, přeji trpělivost, pevnou ruku mnoho zdaru.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  13 Komentáře

  1. Ahojte fšeci,
   vím, že diskuse má už pěkných pár let, ale pro případ, že by někdo chtěl méně násilné řešení:
   Stačí koupit clonu Mennon 72 mm. Ta je trochu širší, takže nevinětuje. K tomu redukční kroužek 55–72 mm a je vymalováno. :)

   Dobré světlo všem!

  2. Tato clona je idealni kandidat na 3D tisk. Zavit by bylo treba vyzkouset nebo resit opet ze "sifonu", ale zlate ceske rucicky by to vyrobily cele :-)

  3. Bylo by pěkné, kdyby se toho nějaký šikovný člověk s 3D tiskárnou dokázal ujmout a vyrábět je za slušnou cenu, třeba i pro jiné kamery. Úprava parametrů by nebyla na PC překážkou.

  4. Pochopil bych nestandartní závit 55m i jiní výrobci dělají aby prodávali své příslušenství..zde však opravdu paranoia, když se wide clona nedá koupit originální. Výrobce ví dobře proč...u širokoúhlejší AX-53 na rozdíl od AX-33 při bočních švencích a aktivní stabilizaci plovoucího objektivu žádný širokoúhlá sluneční clona, která by nedělala černé rohy při jeho dobíhání asi neexistuje. Napapadlo mne, že možná pryžový..je pružný a odolnější, skladnější..jestli se dělá se závitem 55mm nevím, snad by vyšel s 58mm redukčním kroužkem. Takže pokud nepotřebuje uživatel 20x zoom, tak lepší 52mm u levnější AX-33. Bohužel nemá ostrý obraz při plném zoomu. U AX-53 zase při odzomování na plné šíro páčkou zoom na konci nepochopitelně skokem zrychlí...a při zoomování dost často ostření dýchá...Tlačítko vypínací pod LCD a nemožnost zapnutí obou a vypnutí nepotřebných údajů je od Sony demagogie a pomsta. Kde jsou ty časy kdy šlo o precizní promyšlené ergonomické kamery s nejlepším auto ostřením, WB,expo...3D tiskárna dobrý nápad jen proč si má někdo dodělávat něco, co by mělo být prodejné jako příslušenství...prostě šite horkou jehlou...vyvažuje to opravdu kvalitní stabilizace plovoucího objektivu, který mrká(pohybuje se). To jen info pro pána proč při pohybu s kamerou je jemně slyšet...v současné době vybrat slušnou kameru je problém...buď nemá ND filtr, hledáček výsuvný s gumovou očnicí, ovládací prvky...jednu uni tlačítko je málo...4K a 25p místo 50p je i u vyšších a dražších modelů potupná ostuda...to bych se bez 4K obešel a měl větší citlivou plochu snímače...AX-100 dýchá ostření i v klidu, natož při točení, ač jinak vše co má kamera mít a kvalitní obraz...opět 4K/25p...AX-700 obdobně..Pouze přidali HDR a kamera je hmotnější..V místnosti místo na zaměřený bližší objekt ostří na pozadí..a nemají ani plovoucí stabilizaci objektivu..při faktu, že po koupi ztrácí 70% prodejní ceny...Byl jsem fandou Sony a zklamán Canony...ten si dnes udržel ergonomii a ovládání a umí 4K/50p..jen malinko hmotnější a dražší..ale nechybí kolébka zoomu místo páčky, hledáček má pryžovou očnici,sklopná profi sluneční clona i u levnějších modelů, na kamerách jsou zvenku funkční tlačítka a vypínač...když to neumí ve 4K 50p, tak raději nechají FullHD. kdo někdy točil, tak ví, že s fotoaparátem to nikdy nebude to pravé...Pro běžného uživatele bych asi také doporučil spíš kvalitní mobil 4K/60p a 3 osý ruční gimbal případně malý externí mikrák...smutné konstatování...Nebo Panasonic kamerku jen nemá plovoucí stabilizaci objektivu...prostě zlaté časy co se týče kvality a promyšlenosti u Sony skončily...jediný důvod je ten stabilizovaný plovoucí objektiv u AX-33/53...U AX-100/700 kvalita obrazu...za nepřiměřený peníz...

  5. Zdravím Romuluse i ostatní majitele AX-53. Ještě pár postřehů. AX-53 již nemám k dispozici jen mne napadlo samodomo pokud se dělá Menon wide clona pro 62mm, tak by možná nevinětovala, nebo stačila úprava Romuluse jen jako u AX-33 s tím, že by se koupila Menon clona 62mm a redukční kroužek z 55-62mm. Měl jsem AX-53 krátce a šla použít 58mm wide kruhová pryžová clona Hama s redukčním kroužkemz 55-58mm. Bohužel jakmile jste potřeboval dát ochranný filtr, nebo ND, tak opět vinětace na širokoůhlý záběr...spíš než clona vadil ochranný filtr. Takže buď jen clona, nebo jen filtr. Napadlo mne použít 62mm kruhovou pryžovou sluneční clonu Hama s reduk.kroužkem z 55-62mm. Tuto však fi Hama přestala vyrábět. Výhodná byla i kvůli variabilnímu ND filtru, se kterým tak šlo otáčet. Kameru jsem měl k dispozici krátkou dobu a u 58mm Clony byl opravdu problém s vinětací pokud člověk potřeboval ND, nebo jiný filtr a sl. clonu zároveň. problémem bylo spíš předsazení kroužku dopředu a tím vinětace v rozích, než clona samotná. Pokud by měl někdo zkušenost S Menon clonou 62mm a redukcí z 55-62mm a filtry téhož průměru, tak uvítám pokud sem napíše své poznatky...Momentálně mám redukci z 55-62mm a k tomu filtry a ND. Domnívám se, že navýšení o průměr navíc by vinětaci mohlo pozitivně ovlivnit.Při nasazení 62mm variabilního ND filtru s redukcí z 55-62mm se vinětace neprojevovala. Se sluneční clonou jsem nemohl vyzkoušet, protože fi Hama 62mm pryžovou wide přestala vyrábět. Když jsem zkoušel tuto clonu 58mm s redukcí z 55-58mm,tak to šlo..Pokud se však nasadil filtr před, nebo za clonu už se vinětace vinou předsunutí clony, nebo filtru projevila při wide a švencích. Uvítám každou praktickou zkušenost...myslím, že tato skutečnost jinak zbytečně degraduje v mnoha směrech dobrou kameru...co se kvality obrazu a rychlosti ostření týče...Tento typ Mennon wide clony jse mi v 62mm nepodařilo najít. Vypadá pěkně a výhoda i krytka pro vyvažování bílé...V 62mm jsem objevil pouze Al lehkou kruhovou wide clonu JJC...nevím zda by vinětovala...uvádějí od 24mm...variabilní ND by namáhala více než pryžová...https://www.ebay.co.uk/itm/JJC-62mm-Metal-Lens-Hood-For-Canon-Nikon-Pana...í nevýhodou je, že má závit na objektiv 62mm a pro filtry 82mm. Nedávno jsem objevil pryžovou kruhovou Kaiser wide podobajíci se fi Hama(uvádí bohužel od 28mm...tu jsem neměl možnost vyzkoušet, neboť kamerou AX53 momentálně nedisponuji, ač o její koupi znovu uvažuji...https://www.ebay.co.uk/itm/Kaiser-Wide-Angle-Lens-Hood-62mm-6805/2907216...

  6. Děkuji za radu a snahu pomoci. První odkaz v majlíku je nefunkční, tak nevím, co obsahuje. Tento velmi nápomocný těm kdo uvedený problém teprve budou řešit a ještě nemají příslušenství jiného rozměru závitu. Podívám se zda se vyrábí místo 72mm i rozměr clony s 62mm závitem. Otázkou je a mám obavy, zda to nebude na úkor vinětace, i když jsem se domníval, že navýšení z 55-62mm bude dostatečné... Už jsem totiž u fi VFfoto měnil variabilní ND2-32 filtr z rozměru 58mm na 62mm, protože v té době byla k dispozici 62mm pryžová wide clona, která za 14 dní zmizela a dodavatel odepsal, že už ji fi Hama nevyrábí. Kdybych to věděl, nebo o této šikovné, slušivé a uni sluneční cloně vyměnil bych za variabilní ND filtr 72mm a redukční kroužek 55-72mm. Variabilní ND nejsou levná záležitost a po 2 měsících znovu měnit za ještě vyšší rozměr už není seriozní.Takže nezbývá, než risknout, zda se vyrábí i 62mm a zjistit zda s ní AX-53 nevinětuje...nebo se poohlédnout po jiné 62mm, zda by i s varib. ND a sl. clonou AX53 nevinětovala na šíro...zvažoval jsem tehdy i 72mm ND filtr jen už se mi to k velikosti kamery zdálo příliš a byla to chyba jak vidím..Pryžová kruhová je lehká a skladná, Otočná ND ji unese má však omezenou životnost...nebo zkusit pracně upravit 62mm Mennon..bohužel jsem nenašel v tomto rozměru..přesto vám patří poděkování za všechny uživatele kamery Sony AX-53, kteří uvedený problém vinětace s potřebou sluneční clony i filtru zároveň potřebují řešit, nebo budoucí kupce...radekvozka@seznam.cz

  7. POKUD NĚKDO ZDÁRNĚ UVEDENÝ PROBLÉM VINĚTACE NA ŠÍRO 26MM U AX53 PRAKTICKY VYŘEŠIL S NĚJAKOU SLUNEČNÍ CLONOU NEJLÉPE MENNON...I JAKOUKOLI JINOU... A ZÁROVEŇ SOUČASNĚ MOŽNOSTI POUŽITÍ ND FILTRU, ČI JINÉHO OCHRANNÉHO BUDU VDĚČNÝ ZA INFO A ZKUŠENOST. DĚKUJI

  8. Mám k té kameře clonu JJC LN-55W a bez filtru v pohodě. Při nasazeném filtru 55 od Sony při nejširším ohnisku tam při pohybu objektivu občas trochu vleze, ale tak málo, že to ve střižně lehce ořežeš bez ztráty kvality obrazu.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.