Testujeme VDSL včetně rychlého profilu 35b na modemu Asus DSL-87VG

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, Počítače
  Lis 17, 2018
  15× Komentováno

  Pokrytí rychlou VDSL sítí se v poslední době notně rozšiřuje a sáhnout si lze na rychlosti až kolem 250 Mb/s. Tyto rychlosti však vyžadují nový modem. Jedním z několika málo dostupných je Asus DSL-AC87VG a nejen na ten se nyní podíváme blíže.

  DSL technologie využívá staré telefonní rozvody, které jsou dostupné v cca 95 % domácností v Česku. Tento způsob připojení dlouhou dobu technologicky stagnoval. Až v posledních letech začala investovat infrastrukturní společnost Cetin do modernizace. Staví tzv. předsunuté DSLAMy (rDSLAM), do kterých vede rychlé optické spoje a až z této ústředny obsluhuje po starých metalických dvojlinkách zákazníky. Jelikož se tímto k zákazníkům dostali blíže, mohou nabídnout i vyšší rychlosti. Jde o kombinaci vlivu délky vedení a nasazené technologie.

  Graf ukazuje teoretickou rychlost s ohledem na využitou technologii DSL a vzdálenost od DSLAMu. Ovšem na kabelu 0,5 mm – ale v ČR je častý průřez 0,4 mm, což situaci zhoršuje. 

  Nutno podotknout, že toto se mohlo dít už dávno, ale až nyní se u nás tyto možnosti prosazují. Zmiňme také to, že velmi špatná rozhodnutí v minulosti ovlivňují služby i v dnešní době. Když se pokládala před 20-40ti lety nová telefonní vedení do země, šetřilo se. A místo relativně standardního průřezu vodiče se použil průřez menší. A to má zásadní, negativní, vliv na současné technologické možnosti. Nicméně i tak lze současný pokrok považovat za užitečný: Ne všude jsou rychlé optické či kabelové sítě a maxima Wi-Fi poskytovatelů se pohybují obvykle někde kolem 20 Mb/s. A časté jsou i velmi zarušené, tudíž problematické, lokality.

  Přitom „zrychlené telefonní dráty“ ještě neřekly své poslední slovo, k dispozici jsou další technologie, které dokážou rychlosti nebo dosah posunout na další úrovně (vectoring, bonding, G.fast)… Nic jiného jim nezbývá, protože s nástupem 5G mobilních sítí pravděpodobně přijde další kvalitní a rychlé konkurenční připojení.

  Otevřený trh přeje zákazníkům

  Oddělením infrastrukturní společnosti Cetin od dominantního operátora trhu prospělo. K „drátům“ má nyní přístup mnoho firem a ty nad nimi mohou nabízet dostatek různých služeb za konkurující si ceny. Některé poskytovatele najdete na www.zrychlujemecesko.cz, ale zdaleka ne všechny. Hlavně tam ale najdete mapu pokrytí/dostupných rychlostí (nutno podotknout, že mapa někdy přehání a někdy zase uvádí rychlosti nižší, než lze reálně dosáhnout – prvních případů je ale více).

  Nemusíte tedy nutně mířit hned na nejvyšší rychlosti, ale vybrat si lze z širokého portfolia. A navíc často bez závazků, které mají velcí operátoři tak rádi. Pro rychlosti VDSL do 100 Mb/s postačuje takřka jakýkoli současný nebo i starší modem, který je i velmi levný (zhruba od 1000 Kč). K běžným značkám patří Asus, ZyXEL nebo TP-Link.

  Velcí operátoři také často vnucují/podmiňují své služby použitím jejich specifických modemů. A ty nepatří vždy ke spolehlivým ani výkonným zařízením. K zákulisním informacím patří, že velký operátor se dohodne s výrobcem na dodávce mnoha tisíců kusů modemů s upraveným firmwarem. Vzhledem k velkému odběru dostane slevu. Ale i to je mu málo a chce cenu ještě nižší, tak se hledají kompromisy. A toto pak dostanete od velkého operátora jako „kvalitní“ zařízení. Takovému nejpozději po dvou letech odejdou kondenzátory, stane se nestabilním. Nebo si na něm zapnete nějakou funkci navíc (řízení provozu QoS) a zhroutí se, protože nemá dostatek operační paměti… Na druhou stranu infrastruktura provozovatele je na takový modem nejlépe „naladěna“.

  Rozhodně tedy lze uvažovat i o výběru kvalitnějšího modemu. Domácnostem lze doporučit zařízení s cenou nad 2 tisíce korun. A pokud jste firma, vůbec o základních zařízeních neuvažujte. Pro seriózní nasazení lze uvažovat například o produktech AVM Fritz! nebo třeba DrayTek Vigor, modem v režimu bridge a za ním kvalitní router (třeba Mikrotik) je také slušná volba.

  Co když chci VDSL rychlejší, než 100 mega?

  Rychlosti nad 100 megabitů jsou ve VDSL síti stále ještě novou věcí. Tedy v Česku. A to zejména kvůli modemům. Ty starší i mnohé současné pracují s tzv. DSL profilem až 30a. Ten sice zvládne rychlosti až 200 Mb/s, ale Cetin profil 30a neimplementoval. Standardně se využívá pro rychlosti do 100 Mb profil 17a. Což umí skoro každý modem.

  Pokud chcete vyšší rychlost než 100 Mb/s a jste ve správném dosahu ústředny, potřebujete modem s profilem 35b. A těch je na trhu jen pár a jsou drahé (i když ceny pozvolna klesají). 

  U mnoha dalších operátorů ale nebudete mít problém využít modem vlastní, nebo si vybrat z širší nabídky. Zmínit lze produkty Asus DSL-AC87VG, Asus DSL-AC88U, AVM Fritz! 7590. Nějaké 35b modemy má i ZyXEL, ale důrazně upozorníme na to, že jejich značení je katastrofální. ZyXEL VMG8823 patří k nejlevnějším 35b modemům, avšak existují 4 varianty. V ČR jsou využitelné pravděpodobně pouze varianty VMG8823-B30B/60B. Obecně VDSL pro ČR musí podporovat Annex-B standard, tedy VDSL over ISDN (neděste se, nemusíte mít doma ISDN linku, jde jen o nosnou technologii). Situaci úsměvně doplňuje například i to, že česká technická podpora tvrdí, že Asus DSL-AC87VG není v oficiální distribuci proto, že v ČR nefunguje. Jenže on funguje velmi dobře. A koupit se dá u několika zavedených českých firem.

     

  Nastavení a informace o DSL lince

  Jaký je Asus DSL-AC87VG s profilem 35b

  Asus nedělá špatná DSL zařízení. Testovali jsme jich několik. DSL část patří k těm citlivější a stabilním. AC87VG je pak doslova nadupaná mašina, která má dvoujádrový procesor a 512 MB RAM. Gigabitové porty jsou dnes naprostou nutností a kromě DSL WAN nechybí dedikovaný ethernetový WAN (tzn. jde o dual WAN router, pokud byste do budoucna například DSL opustili, zařízení využijete i nadále). Do USB portů můžete zapojit třeba LTE modem, nebo disk, případně tiskárnu. Dále tu jsou dva porty na telefon (ATA převodníky z VoIP na analogové telefony) a připojit se lze i bezdrátovou telefonní ručkou (DECT až pro 5 zařízení). Asus DSL-AC87VG není levné zařízení, ale zvládá toho opravdu hodně. Funkčně podobná zařízení jsou ale i AVM Fritz! 7590 nebo ZyXEL VMG8825.

   

  Asus DSL-AC87VG – z obrázků to není úplně patrné, ale tento router není vůbec žádný drobek. Potěší však odnímatelné antény.

  Asus DSL-AC87VG jsme nejprve testovali na DSL profilu 17a s rychlostí 100/10 Mb/s. Konkrétněji využíval modem technologie ITU G.993.2 Annex B , ITU G.998.4 / G.INP (VDSL2-Vectoring), ITU G.993.5 / G.Vector (VDSL2-Vectoring). Vectoring však není v současné chvíli nutný (není vyžadován ani nic nepřináší, což by se ale mohlo v brzké době změnit, protože Cetin vectoring nasazuje – za účelem zvýšení dostupné rychlosti na stávajících vzdálenostech). Modem fungoval zcela bez potíží.

  Pro dosažení vyšších rychlostí je třeba (samozřejmě po změně na straně dodavatele, který zajistí přepojení v rDSLAM na jiný port) nastavit na modemu DSL profil 35b (ITU G.993.2 Annex Q –Supervectoring 35b). Zde je v síti Cetin trochu problém, protože se zatím nepočítá s použitím vlastního modemu. Ten není detekován automaticky a natvrdo běží linka v jakémsi nouzovém pomalejším režimu o rychlosti cca 55 Mb/s. Dodavatel musí ve spolupráci s Cetinem nastavit i na své straně profil 35b „natvrdo“. I s profilem 35b pracoval modem bez potíží.

  Jak jsme testovali

  VDSL službu nám zajistil operátor FAYN Telecommunications. Rychlost 100/10 Mb nabízí za 519 korun s daní bez závazku. Rychlost 250 Mb chystá až na příští rok, ale aktuálně nabízí ještě rychlost 100/25 právě na profilu 35b. Upload je podstatnou záležitostí. Když jej totiž na DSL hodně vytížíte, kvalita služby (odezva, jitter, ztrátovost) klesá. S 25 megabity se to zase tolik stávat nebude. Je také vhodné využívat QoS řízení provozu, které s vytížením šířky pásma pracuje tak, aby k přetěžování nedocházelo.

  Jak si vedl Asus DSL-AC87VG v dalších činnostech

  Pokrytí Wi-Fi signálem poskytuje přístroj velmi dobré a skvělá je i možnost nahradit dodané antény za jiné. Obecně ale neplatí, že čím více antén, tím více Wi-Fi. To jen výrobci zneužívají viditelné prvky přístroje k nalákání zákazníka – protože kvalitní Wi-Fi signál klidně dosáhnete i bez viditelných antén (u dobrého přístroje). Všelijaká velkohubá tvrzení o obrovských Wi-Fi rychlostech jsou nejen u tohoto modemu dosti planá. Uváděné teoretické rychlosti lze dosáhnout jen ve velmi specifických podmínkách. A zde Asus nijak nevybočuje z řady. S různorodými síťovými kartami a lokálními podmínkami očekávejte prostě standardní Wi-Fi rychlosti do nějakého maxima kolem 144 Mb/s. 5GHz pásmo pro domácnosti subjektivně nedává příliš smysl, dosah je možný v rámci jednoho pokoje, pak stejně přichází ke slovu stará 2,4ka.

  Samotné další síťové funkce, routování, switch, DHCP, NAT aj. fungují spolehlivě a rychle. U DHCP zmiňme nicméně chybu, kdy se nezobrazuje tabulka staticky přidělených IP adres a obdobná chyba je i u tabulky zařízení pro Wake on LAN. Ono vlastně celé grafické rozhraní je líbivé, místy až překvapivě bohaté (grafy vytížení, statistiky linky atp.), ale sem tam pomalejší a občas i s nějakou tou chybou. Ale nic, co by bránilo efektivnímu provozu.

  K funkcím patří také zmiňované QoS (Traffic Manager). Je tu „blbuvzdorná“ varianta, kdy si jen nastavíte rychlost uploadu a zbytek vyřeší přístroj za vás. Docela to funguje. Nebo je tu pokročilejší QoS nastavení pro znalejší (avšak je dobré pamatovat na to, že aby QoS plnilo funkci co nejlépe, mělo by být nastaveno na maximu síťových prvků po cestě).

  Nechybí VPN. Rychlost sestavování je rychlá, propustnost však v základním nastavení v našich testech dosahovala kolem 10 Mb/s v obou směrech (přičemž limit připojení byl větší, a to těch 25 Mb/s na uploadu).

  Možnosti nastavení jsou mírně nadprůměrné, i když místy jsou k vzteku nelogicky rozmístěné. Část DSL nastavení je v sekci WAN a druhá část v sekci Administration. Pokud chcete využívat VoIP, tak zase v sekci Firewall si musíte povolit průchod NAT (SIP passthrough), což je ve skutečnosti nejspíše SIP-ALG, které je třeba mít vypnuté, stejně tak například průchod VPN.

  Chybí možnost vzdálené správy zařízení přes SSH. Proč? Protože když si se zařízením hodně hrajete, intenzivně pře-nastavujete a testujete, zejména WAN, grafické rozhraní přestane být dostupné. Je to letitý bug Asusu, který stále přetrvává. Pak pomůže jedině hardwarový restart. Pomohlo ještě nastavení paralelní možnosti správy přes https, kteréžto bylo využitelné v případě nedostupnosti správy přes http. V běžném režimu dlouhodobého běhu a jen občasného nastavování se tento bug nicméně neprojevoval.

      

  Administrátorské rozhraní je líbivé, a až na pár drobností vyhovující

  Kapitolou sama pro sebe jsou telefonní funkce pro VoIP

  K přístroji DSL-AC87VG můžete připojit až dva analogové telefonní přístroje (pro každý vlastní linka, případně sdílená linka). A také až 5 bezdrátových telefonních přístrojů DECT. V Asusu si musíte nastavit VoIP účty, což jsme vyzkoušeli opět s operátorem FAYN (viz nabídka VoIP tarifů). Stačilo zadat získané jméno a heslo a pár dalších údajů a Asus se bez potíží připojil k telefonní síti.

  Kromě levného VoIP volání zde najdete záznamník, kam si nahrajete vlastní uvítací hlášku. Zanechané vzkazy si můžete nechat poslat na e-mail. Vidíte zde historii hovorů, můžete si vytvořit rychlé volby k telefonnímu seznamu. Mezi sluchátky/telefony v rámci této ústředničky si můžete volat zdarma pomocí zkrácených voleb.

  Pro připojení DECT sluchátek/telefonů potřebujete taková, která se umí spojit s DECT základnou. Což je ovšem docela běžná funkce – poslouží sluchátko ze starého analogového DECT telefonu, stejně jako sluchátko od novější DECT základny, nebo i jen samotné zakoupené DECT sluchátko, například Gigaset A540H. Pro párování je nutné stisknout tlačítko na modemu. Asus zvládne až 9 současných hovorů. 

      

  Přehled o hovorech, uvítací hláška, záznamník, pravidla přesměrování... příjemná malá podniková ústředna. Chybí snad jen nahrávání hovorů.

  DSL má i nepříjemné stránky

  DSL patřilo dlouhou dobu spíše k pomalejším způsobům připojení k internetu. Ale růst rychlostí je zde nyní natolik výrazný, že už to neplatí. Wi-Fi poskytovatelé se oprávněně obávají konkurence (a mnozí začínají nabízet DSL taky). Rychlosti DSL jsou dnes na mnoha místech krásné.

  Takže mnozí slyší na to, že „100 mega je více, než 20 na wifině a navíc levnější“. Jenže porovnávejme přesněji. K DSL s 40 megabitovým downloadem dostanete třeba jen 4 megabity upload. Ale k 10 megabitové wi-fi dostanete třeba stejných 10 megabitů uploadu. Čili pro stejný upload musíte u DSL sáhnout až na rychlost 100 Mb/s na downloadu. Prostě DSL je asynchronní, download a upload se rychlostně liší, většinou v poměru 10:1. Na to je potřeba dávat pozor. 40/4 vám může stačit, ale také nemusí.

  Umělé testy nejsou vždy vypovídající. Ale většinu běžných uživatelů může DSL potěšit

  Nakonec je tu ještě jeden zádrhel. Na DSL naměříme krásné rychlosti stahování a někdy i uploadu. Odezva (ping) je klidně krásných 10 milisekund. Co více si přát? Papírově to nemá chybu! Ale prakticky je tu opomíjený parametr jitter a někdy i ztráty packetů. DSL z podstaty věci mívá s tímto potíže, samozřejmě zejména při zátěži. Snadno to nezměříte, ale lze to pozorovat u akčních online her. Kde nemá optika nebo rozvod kabelové televize problém, DSL jej občas má. Při běžné práci, surfování, telefonování to ale pravděpodobně nikdy nezaznamenáte. A pro další náročnější činnosti je vhodný mít dostatečně dimenzovaný upload a nastaveno QoS.

  Pomoci v tomto může již zmiňovaný vectoring, který je nyní plošně nasazován. Ale to by jej musely podporovat všechny připojené modemy na ústředně. A potrvá, než to nastane... Správce infrastruktury to chce do budoucna řešit tak, že bude všem dodávat svůj modem a teprve za něj si připojíte vlastní router (nebo router dodavatele). To přinese nějaké výhody, ale i nevýhody. Pro vyšší rychlosti například bude třeba disponovat routerem, který zvládne technologii PPPOE dostatečně rychle (HW akcelerace). A takové zařízení opět zatím nepatří do nízkého ani středního cenového segmentu.

  V každém případě, v lokalitách, kde není optika, dobrá kabelová síť nebo kde nejsou Wi-Fi poskytovatelé příliš na výši, je DSL velmi dobrou volbou. Modem-router Asus DSL-AC87VG lze doporučit domácnostem, které chtějí být připraveny na rychlé VDSL a současně chtějí kvalitní, rychlý, stabilní a funkčně velmi bohatý přístroj. Chybu s ním neudělají nejspíše ani menší firmy, ale jen o málo dražší je Fritz! 7590, který je pro firmy přece jen vhodnější. 

  Na článku se podílela společnost FAYN Telecommunications. Nabídku DSL internetu bez závazku najdete na adrese fayn.cz/internet.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  15 Komentáře

  1. Zdravim!
   Zde link na board O2, kde popisuji problemy s O2 a pripojeni Fritzka.
   https://forum.o2.cz/nase-technologie-15/cekani-na-godota-126/index1.html...
   Vzhledem na vzdalenost od DSLAMu (Fritz pise ze kolem 232m) mi snizili prave na DSLAMu z max. rychlosti 247922kbit/s na rychlost 202048kbit/s, vyzsi utlum vedeni a timto fritzek az 50x denne synchronizoval, nyni to dela 1 denne.
   Dekuji za perfektni vysvetleni VDSL2-supervectoringu 35b.
   S pozdravem
   Dastin

  2. Máme aktuálně dvě 35b přípojky. Obě drží spolehlivě. 1) synchro na 170 Mb/s. Cetin uvádí dostupnou rychlost 250 Mb. Vzdálenost na mapě 600 metrů, ale s dlouhým rovným úsekem bez odboček/přípojek. Nicméně nevíme jistě, že jde právě o tento rDSLAM. Ale ta rychlost by na kvalitnějším vedení docela odpovídala. 2) synchro na 200 Mb/s. Cetin původně uváděl dostupnou rychlost 55 Mb. Vzdálenost na mapě 200 metrů. Na zrychlujemecesko.cz můžou být informace i 2 měsíce staré, operátoři většinou mívají aktuálnější informace o pokrytí a dostupnosti. Konkrétnější šetření provádí Cetin až před zapojováním linky (tzn. až po učiněné objednávce). Ne úplně dobré také je, že Cetin při zapojování již linku nijak neprověřuje, ani neměří. Zapojí drát do krabičky a nazdar. A pak už to je na zákazníkovi a poskytovateli.
  3. Problemy na lince stale pokracuji i po snizeni rychlosti ca.na 55MBit/s, byl mi na vyzkouseni nabidnut "srot" smartbox pred Fritz!boxe. Ale protoze jsem podeziravy, tak se domnivam, zda nejsem obeti utoku ze strany O2 za me "kladne recenze" prave na ten "super Smartbox". Uvidime zda bude "super krabice" fungovat.

  4. Tak za vyzkoušení to stojí. Nicméně Fritz 7590 je zařízení certifikované Cetinem. A zcela neoficiální informace je ta, že smartbox má modemovou část stejnou, jako Fritz. Spíše to ale vypadá na potíže někde na vedení, protože u nás zatím běží jak Asus tak Fritz v pohodě.
  5. Nejdrive se hluboce omlouvam, pouze v tomto pripade O2, zavada byla na me strane. Zavadu zpusobovalo VPN s Fritz!Boxem kamarada. Nevim proc.....
   Diskutoval jsem s technikem CETINU a ten mi zdelil ze pry FB 7590 jeste neni certifikovany, ze pry ho maji na stole, ale uz delsi dobu pry cekaji na nejake podklady od AVM. Processor v 7590 je Dual-Core Lantiq (Intel) AnyWAN GRX550 a smartbox pouziva BroadcomBCM63138, ale modemy budou asi stejne, momentalne asi nebude nic jineho vymysleno. Napsal jsem teda do AVM eMail s otazkou, proc dela VPN problemy s PPPoE a take proc se nestaraji o mozne budouci zakazniky. Cekam na odpoved.......

  6. Právě jsme se pokoušeli zvýšit rychlost ASUS DSL-AC88U u O2 ze 100 na 250 Mbit. Přepli službu do tzv. migračního módu, a měli jsme po internetu. Asus se již s ústřednou nespojil. Zadali jsme poruchu a řešíme to.

   A vaše informace z článku "Ten není detekován automaticky a natvrdo běží linka v jakémsi nouzovém pomalejším režimu o rychlosti cca 55 Mb/s. Dodavatel musí ve spolupráci s Cetinem nastavit i na své straně profil 35b „natvrdo“. I s profilem 35b pracoval modem bez potíží." je asi klíčem k řešení toho problému.

   Technici před chvílí nastavili ten nouzový režim, takže běžíme na 50 Mbitech. Ale mám naději, že zítra se spojení podaří, pokud nastaví profil natvrdo.

  7. Kdo by chtěl zprovoznit modem ASUS DSL-AC88U na 250 Mbit, pak je postup:
   1. Donutit technika, aby nastavil "natvrdo" na ústředně VDSL2 s profilem 35b (nenastavovat migrační profil, protože modem neumí komunikovat s ústřednou a sám nepřejde na profil 35b)
   2. Až vám přestane jít internet, tak vytáhnout modem ze zásuvky, minutku počkat a znovu zapnout.
   3. Přihlásit se do nastavení modemu, přejít v menu do Pokročilá nastavení > Správa. Přepnout se na záložku Nastavení DSL a zde zvolit:
   a. v poli Modulace DSL zvolit VDSL2
   b. v poli VDSL Profile zvolit 35b
   Stisknout tlačítko Použít

   U mě to stačilo a modem se spojil s ústřednou. Ovšem jel na počátečních 50 Mbitech. Technik říkal, že už je to dobré, a že ústředna za několik hodin sama rychlost zvýší až na těch 250 Mbit.

  8. Ano, je to tak. Prostě na ústředně musí nastavit natvrdo profil 35b. Na Asus AC87VG aktuálně jedu kolem 200 Mb/s, mám na něm asi 10 LAN zařízení a 15 přes WiFi a srdnatě to dává, pravda, jednou za 2 měsíce cca vytuhne (ne že by síť nejela, ale GUI routeru není dostupné). V dnešní době je ale ke zvážení i pořízení Terminátoru od poskytovatele DSL a pak člověk nemusí řešit modem, pořídí si jen dobrý router (třeba Mikrotik)... O2 údajně nechce Terminátora dávat pro ne-bondingové přípojky, ale jiný operátor s tím problém vesměs nemá.
  9. Ptal jsem se znameho od Cetinu a O2 nikdy nedava terminatora.
   Pouze tu jejich sracku smrtbox.
   Kdo dava bez problemu terminatora je metronet.
   Delal jsem pripojku u znameho a on sel k nim,
   bezroblemove, pouze Cetin mel bordel v kabelech a dokumentaci. Po nekolika navstevach ruznych "odborniku" musel prijet ten muj znamy a spolecnymi silami jsme to dali dohromady. Majitel pripojky jeste ceka na bonding, s tim asi bude trochu problem, uz ma proranzirovanou druhou linku, ale..... cetin...momentalne jede 80Mbit/s. Delka vedeni 400m.

   Metronet:
   Instalace zdarma. Smlouva bez závazku.
   Terminátor v ceně připojení.
   Umíme bonding (dvojnásobná rychlost).
   Poskytujeme IPTV KUKI a SledováníTV

  10. To že ho nenasazoval zrovna on, neznamená nic zásadního. O2 nabídlo bonding skoro jako poslední, až někdy 25. 11. 2020 a vzápětí ty instalace uspalo, kvůli rizikům covidu. Takže reálně jich moc opravdu nebylo. Ale to je celkem jedno. Není moc důvod podporovat právě O2, což je moloch. Je potřeba decentralizovat a podpořit alternativní operátory. Už tak stačí, že Cetin patří majetkově k O2.
  11. O O2 si myslim sve. Uz kvuli debilnimu smrtboxu. O2 mi ale na firmu dalo nejlepsi cenu, tak jsem u nich zustal. Skoro 40% slevu a byli levnejsi o 20% nez ostatni, tak to neber. U T-mobile mi rekli, ze s takovou nabidkou at radeji zustanu u O2. To ze Cetin patri Vaskovi Klausu jako i O2 taky vim. :)
   A co ti potom slavne O2 navrhne k terminatoru jako router? Vzdyt v nabidce zadny poradny nemaji....... :) Kdyz bych chtel bonding, tak bych si sehnal misto terminatora a routeru jen AVM Fritz!Box 7583, ten bonding umi znamenite. Jedna krabice a ne dve.

  12. Maly dovetek, po problemech s FB7590 jsme s technikem zjistili, ze vypadky jsou zpusobeny vzdalenosti od ustredny. Fritzek ukazuje vzdalenost od "Dislanu" kolem 212m. To bylo asi pro 250 MBit/s rychlost hodne, technik nechal snizit rychlost na 200MBit/s a ted to bezi obstojne. S vypadky to bezelo prez 260MBit/s, ale byly vypadky.......

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.