Test Sony DSC-WX350 – elegantní kompakt s dobrými výsledky

 • Roman Nohejl
  Kategorie: Recenze, Videokamery
  Čer 07, 2015
  10× Komentováno

  Velmi elegantní kompaktní fotoaparát (v bílém provedení), který se bez problému vejde i do malé kapsy u košile a díky jeho hmotnosti tam díru určitě neudělá. S jeho možnostmi a kvalitou snímků i videa, je to ale právě naopak...

  Tento článek nebude nijak obsáhlý, protože většinu toho dobrého, co jsem napsal o jeho starším bratříčkovi, si testovaný přístroj podržel. Navíc dostal dvě výrazná vylepšení oproti staršímu typu WX300. Něteré jeho nedostatky jsem si dovolil v minulém článku Sony Cyber-Shot DSC-TX30 a DSC-WX300: Všehoschopné kompaktní fotoaparáty kritizovat.

  Kdo nemá rád bílou, může volit ještě mezi dvěma dalšími barevnými mutacemi.

  Kompakt DSC-WX350 po namáčknutí tlačítka pro jeho aktivaci naběhne doslova v okamžiku a ihned je připraven k práci. Potěšující je, že je zde i možnost ruční úpravy některých parametrů jako např. ISO citlivosti. Ta je při fotografování i natáčení videa v méně osvětlených místech zapotřebí, protože při automatice se projeví nepříjemný šum v obraze.

  Kompletní specifikace naleznete na webu výrobce. Nechybí ani podrobná online příručka.

  I když není možné zaostřit plně ručně, dá se alespoň zaměřit objekt, ten přístroj sleduje a drží na něm bod zaostření. Za dobrých světelných podmínek je ovšem i zaostřovací automatiky poměrně spolehlivá. Při videu si ale i tak občas „dýchne“, automat ostření tedy není spolehlivý na 100 %.

   

  Přítomnost fotografií 3:2 a videa 50p

  Těmito vylepšeními jsou fotografie ve formátu 3:2 a video zaznamenávané v progresivní formě 50p. Absence těchto dvou věcí mně osobně, kromě vysoké ceny jeho předchůdce, vadila nejvíce. Tedy hlavně nemožnost nastavení formátu fotografií 3:2, který se hodí lidem, co jsou odhodláni, si svoje snímky nechat později vykopírovat na „papírovou“ podložku a uchovávat hezky postaru v albech k tomu určených.

  Změn doznalo grafické uspořádání menu a zmizela funkce vytváření 3D fotografií, které souvisely v té době s boomem (pro mne vždy nepochopitelným) 3D HD plochých televizorů. Lidé ale už většinou naštěstí pochopili, že sezení strnule jako socha v obýváku s brýlemi na očích, není to pravé ořechové. Naštěstí to dochází i producentům spotřební elektroniky a pomalu od tohoto módního výstřelku ustupují.

  Zadní strana přístroje WX350, je shodná s jeho předchůdcem doslova do puntíku.

   

  Překážky v ještě dokonalejším užívání přístroje

  Přístroj WX350 si bohužel podržel i některé nedostatky, kterými trpěl jeho starší bratr. Pro fotografování ani natáčení ovšem neznamenají výraznější překážku. Mluvím o mini HDMI konektoru, který je stále nevhodně umístěn na spodku přístroje, navíc nesmyslně blízko u závitu určeného pro přidělání na stativ.

  Dále jsou to dvířka na boku přístroje, které ukrývají USB 2.0 mini konektor.

  Dodávaný kabel pro nabíjení akumulátoru v přístroji se tam strašně špatně zasunuje, protože dvířka mu v tom, díky jejich nedostatečnému odklopení, velmi překážejí. Než se člověk do zdířky konektorem trefí, je to vždy martyrium, než se to povede.  Navíc, nabíjením akumulátoru odstavíte přístroj, nedisponujete-li náhradní nabitou baterii, na celých pět hodin. Pozitivem pak je, že dodávaný akumulátor vydrží na jediné nabití hodně dlouho. Náhradní dobitý kus je dobré i přesto mít jako zálohu, protože jak známo nejvíce záznamu bychom byli schopni pořídit právě ve chvílích, kdy dochází „šťáva“.

  Přístroj oživuje nabíjecí baterie Sony NP-BX1.

   

  Ovladače na horní straně

  Zprava: volič režimů, spoušť s prstencem zoomu, tlačítko zapnuto/vypnuto, kombinované s oranžovou diodou, svítící při nabíjení, mikrofony 2.0 zvuku a značka místa pro spárování s mobilem.

   

  Jak si vede zoom?

  20násobný optický zoom je v tomto přístroji velmi milou přidanou hodnotou přístroje. Je ho však možné využívat pouze s velmi pevným držením či spíše ze stativu. Při pohybu páčkou zoomu do stran, je transfokace dosti rychlá a samozřejmostí je i proměnlivá rychlost přibližování oddalování.

  Trojice snímků ukazuje rozsah zoomu: široké ohnisko, optické přiblížení 20x a s jasným obrazem 40x.

   

  Fotky a video

  Obyčejný  člověk jistě chápe, že se rozhodl pro kompaktní, tedy velmi skladný přístroj, si také uvědomuje, že statické či pohyblivé záběry s tímto přístrojem nemohou dosahovat špičkových kvalit (ve srovnání s mnohem dražšími a i více specializovanými fotoaparáty a videokamerami).

  I tak je výstup na velmi slušné úrovni, která běžného uživatele určitě neurazí. Dostane stále více, než je u takovýchto přístrojů běžné. Jako zápisník neopakovatelných událostí v tandemu s velkou skladností WX350, dostáváme do ruky přístroj, který dozajista splní očekávání.

  Deset originálních fotografií bez úprav stahujte z Ulož.to. Heslo: WX350.

   

  Máme pro vás i několik originálních video záběrů v 50p. Heslo: WX350.

   

  Nákupem neprohloupíme

  To, co mi nejvíce vadilo na starší verzi WX300, bylo do novější WX350 dodáno. Formát fotek 3:2 je, jak už jsem se výše zmínil, velmi užitečný. Video záznam 50p také vítám. Navíc v kategorii kompaktů dosahuje vysoké úrovně.

  TIP: Recenze Sony a6000 – bezzrcadlovka nejvyšší jakosti

  Přístroj se velmi dobře drží (nejlépe s lokty zabořenými do hrudního koše), aby byly pořízené záběry ušetřený zbytečného roztřesení. Optická stabilizace je též na vysoké úrovní (to ostatně Sony vážně umí), ale není vše spásná. Fotografie jsou taktéž velmi dobré a valnou většinu uživatelů určitě nepohorší. Jejich úroveň společně s kvalitními video záběry, nikomu ostudu neudělá. Naopak spíše potěší.

   

  Aktuální cena Sony Cyber-Shot DSC-WX350 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

  záporyklady
  - Mini HDMI na nevhodném místě+ Formát fotografií 3:2 a kvalita
  - Dvířka mini USB (zasouvání konektoru je boj)+ Kvalitní video 50p
  - Dlouhé nabíjení akumulátoru+ Účinná optická stabilizace
  - Nemožnost ručně zaostřit+ Elegance a kompaktnost
   + Výdrž akumulátoru

  Za zapůjčení děkujeme firmě

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  10 Komentáře

  1. Opět podrobná, kvalitní recenze.
   Fotánek jsem měl díky autorovi v ruce a je opravdu roztomilý, velmi šikovný též na natáčení vídeíček. Znáte to všichni: vybalíte kamču, vyklopíte LCD a --- následuje hromadné otáčení se zády a mnohdy úprk ve směru namířeného objektivu.
   Tímto kompaktíkem lze pohotově a prakticky nenápadně natáček, dnes lépe řečeno nahrávat 50 foteček za vteřinu ve FullHD rozlišení.
   Co se týče nabíjení baterečky, totiž akumulátorku, dlouhá doba nabíjení je sice protivná, to má Roman pravdu, ale do nevýhod bych ji možná nedával. Čím delší doba nabíjení, tím delší životnost aku. Málo se toto ví. Nejde o nějaké přehřívání při rychlém dobíjení, jde o celý elektro-chemický proces, který v aku probíhá.
   Příklad: Můj stříhací strojek se starým typem nikl-kadmiových aku se dobíjí nějakých 16 hodin. Aku vydržely - věřte, nevěřte - celých 5 a půl roku při pravidelném, celkově častém používání na vousy i na vlasy.
   Ani články nových typů a provedení nejsou proti rychlému, proudovému nabíjení imunní.
   Náhradní baterku tohoto typu lze dokoupit např. v osvědčeném Avacomu za 3x nižší cenu než originál.

  2. Dobíjení SONY nabiječkou je zdlouhavé, o mnoho lepší je nabíjení nabíječkou od tf Samsung, která je 2x výkonější. Dle tech. údajů o aku, nemůže se nic stát, aku vydrží ještě silnější nabiječku.

  3. Pomalé nabíjení = kvalitnější nabíjení, delší životnost akumulátoru.
   Rychlé nabíjení = méně kvalitní nabíjení, kratší životnost akumulátoru.

   Každý ať si zvolí, co potřebuje.

  4. Aku trpět nebude, dnes dorazila nabiječka a v zásilkovně je druhý aku...jen jednou jsem dobíjel aku silnějším proudem...záleží i na tom, kolik si ho aku vzal...

  5. Zdravím, dalo mně to nějaký čas, než jsem dálkové zprovoznil...v návodu staženém z netu, je popis, nutno do telefonu stahnout program.

  6. stáva sa mi, že niektoré fotky hoci sme ich po odfotení videli sa po znovuzapnutí foťáku nedajú zobraziť...vie mi niekto poradiť, kde robím chybu? Ďakujem.

  7. Dobrý den. K Vašemu problému se nedokáži vyjádřit, protože o takovém problému v souvislosti s tímto přístrojem nejsem obeznámen. Jen tedy hádám. Není to způsobeno spíše paměťovou kartou, která může být jakkoliv poškozena? Zkoušeli jste i jinou? A dají se najít pohřešované fotografie na kartě v externí čtečce paměťových karet? Není-li to kartou, ale fotoaparátem, zkuste přímo technickou podporu Sony. Víc poradit nedokáži. Snad někdo jiný, s podobnou neblahou zkušeností. Přeji mnoho hezkých fotografií. :-)

  8. Sony Cybershot DSC-WX350 při připojení na wifi pro ovládání mobilem je text :
   ovládání smartpfonem.. Nelze přímo ovládat toto zařízení
   K čemu tedy se dá vlastně použít a proč je položka v Ovládání smartpfonem ??????
   Děkuji za radu k čemu to tam vlastně je?

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.