Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Test Remix Mini – hardware není vše

28. 04. 2016

28. 04. 2016

Čínská firma Jide Technology vznikla v roce 2013 v Pekingu s otci zakladateli, kteří pracovali coby vysoce postavení inženýři v Googlu. Od loňského roku začali pracovat na přístroji s vlastním operačním systém a na celosvětovém trhu se snaží prorazit vlastní desktop. Hlavní devízou je vlastní vyvinutý operační systém Remix, který rozvíjí platformu Android 5.1. Do testíku se nám podařilo získat „dražší“ verzi minipočítače Remix Mini.

Důkazem úspěšnosti projektu a brisknosti myšlenky budiž počet podporovtelů na Kickstarteru, kde byla cílová částka 50 000 USD překonána mnohonásobně sumou 1,65 mil. USD.

TIP: Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

Vzhled přístroje je velmi kompaktní, zčásti připomínající placku, zčásti UFO. Rozměry menšími než externí disk bych si dovolil nazvat jej přímo miniaturním. Obal je tvořen z  na dotek příjemného měkčeného plastu. Velkou zajímavostí je, že na přístroji nenalezneme žádná tlačítka. V  přední části pouze svítí (v případě provozu) zelená diodka, jinak nikde nic nenarušuje design zařízení. V  zadní části nalézáme nezbytné porty – 3,5mm jack, zdířku napájení, 2× USB 2.0, dále Ethernet, slot na microSD kartu a nutný výstup pro HDMI. Co se týče bezdrátové konektivity, počítejme s Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 4.0. S tím si Remix mini vystačí. Opravdu. Pokud vás napadá, jak se Remix zapíná… Vezte, že stačí přitlačit na jeho vrchní část (ale někdy je potřeba několikrát).

Zařízení má v  nitru 4jádrový procesor ARM Cortex A53 s  frekvencí 1,2 GHz (naměřeno až 1,34 GHz), 2 GB RAM a grafický procesor Mali 400 MP2. Zejména ty „ramky“ jsou při práci a běžném užívání velmi příjemné. Zajišťují velmi bezproblémový chod nejen softwaru, prohlížení stránek, ale také her (zde jsem narazil na hry, které nechápaly propojení s  myší a klávesnicí, ale myslím, že těchto případů bude ubývat). Interní úložiště bylo v  našem případě velmi velkorysé s  nominální kapacitou 16 GB technologií eMMC, z  nichž jsme mohli využívat cca 12 GB prostoru. K  tomu si připočtěme výše zmíněnou podporu microSD.

K TÉMATU  Recenze Lamax Beat Blaze B-1 - basy pro vaše uši

Výsledky testů Remix MINI Leagoo Lead 2 Srovnání
3DMark
Ice Storm Extreme 2225 2061 93%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 24480 18666 76%
PC Mark for Android
PC Mark for Android 3179 2109 66%
GFXBench 3.0
T-Rex 452,3 506,7 112%
ALU 512,8 638,5 125%
1080p Driver Overhead 1256 1716 137%

 

Je to Android, nebo ne?

Toliko k  hardwaru. Ono v  Číně není až takový problém složit za relativně velmi nízkou cenu slušně fungující PC. Hlavní devizou Remixu má být právě operační systém. Ten si firma již několik let vyvíjí sama na základě platformy Android x86. Trošku se zobrazení podobá klasickým Windows.

V  prostředí fungují i „windowsovské“ zkraty (Alt+Tab, Ctrl+C, Ctrl+V apod.). Mírně mi to připadá jako ústupek „velkým oknům“, vůbec by mi nevadilo, kdyby systém nabízel svá vlastní osobitá řešení.

Ale chápu to. Velkou výhodou pak je dostupnost cca 1,6 milionu aplikací z  obchodu pro Android, které můžete využít. Zařízení se ve virtuálním světě tváří jako mobile device. Jako vlastník mobilu s  Windows mohu potvrdit propast v  nabídce aplikací. Z  tohoto titulu mohu vlastně jen pochválit, že tvůrci OS vycházeli z  Androidu a umožnili uživatelům daleko širší nabídku. Jen tedy nezapomínejte, že se zařízení opravdu nechová jako PC ale spíše jako mobil.

 

Fotogalerie

 

Neplýtvejme slovy

Celková plynulost práce v  systému, na internetu byla bezproblémová. Nedokážu říci, nakolik by se situace změnila u levnější varianty Remixu Mini (s 1 GB RAM). Také multitasking se zdál být vyřešen velmi dobře, nedocházelo k  zásekům ani při více otevřených oknech. Osobně se domnívám, že idea zakladatelů Jide Technology o vytváření funkčního operačního systému jako konkurenta Microsoftu, je postavena velmi rozumném základu. Prostě nechtějí jen vyrábět levnější zařízení než ostatní, přidávají k  tomu svou originální hodnotu.

K TÉMATU  Recenze MP3 EU3C Infinity V700

Ano, kdybych byl hnidopich, vadila by mi neschopnost nastavení české klávesnice a nezvyklý způsob správy souborů. Ze softwaru je také stále trochu patrné, že je připraven pro jiné trhy než evropské. Například v  nastavení časového pásma se prvně nabízejí čínské provincie a zbytek světa je v  menu bůhvíkde. Ale to jsou jen drobnosti, které případná silná distribuční firma v  ČR časem vyřídí. Případně již nyní existují fóra na podporu systému. Pro zajímavost: systém je nabízen ve formě open source, tudíž si jej každý může stáhnout, nainstalovat ke svému stávajícímu OS a vyzkoušet.

Takže ano, s  používáním Remixu jsem byl velmi spokojen, a upřímně s  cenou 2 490 Kč se moc není čemu divit. Jsem zvědavý i na další zařízení z  portfolia Jide Technology.

Nejbližší konkurenti (s 2 GB RAM):

  • Intel Compute Stick Windows 10, cena od 3 199 Kč
  • ASUS Chromebit CS10, cena od 2 999 Kč

 

Zápory Klady
– Správce suborů + Malé rozměry, nízká spotřeba
– Tlačítko spouštění + Cena
– Nelze upgradovat + Vlastní funkční OS
  + Oproti desktopu absolutně tichý

Za zapůjčení Remix Mini děkujeme společnosti

Najdete v e-shopech
od

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
V brněnském sídle společnosti Zoner se v pondělí 4. 9. 2017 uskutečnila tisková konference, která představila poslední aktualizace ZPS X a byla i oslavou prvního roku prodeje programu formou předplatného. Nejvýznamnější novinky uvádíme v článku.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.
Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
V moderním světě, kde první dojem může hrát velkou roli, má tisk kvalitních etiket zásadní význam. Etikety nesou nejen informace, ale i identitu vaší značky. A aby byla tato identita zachycena co nejpřesněji a nejvýrazněji, je potřebná tiskárna štítků, která spojuje technickou preciznost s kreativním potenciálem.

Nepřehlédněte

Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek