Test Remix Mini - hardware není vše

 • Petr Máčal
  Kategorie: Recenze, HTPC
  Dub 28, 2016
  2× Komentováno

  Čínská firma Jide Technology vznikla v roce 2013 v Pekingu s otci zakladateli, kteří pracovali coby vysoce postavení inženýři v Googlu. Od loňského roku začali pracovat na přístroji s vlastním operačním systém a na celosvětovém trhu se snaží prorazit vlastní desktop. Hlavní devízou je vlastní vyvinutý operační systém Remix, který rozvíjí platformu Android 5.1. Do testíku se nám podařilo získat „dražší“ verzi minipočítače Remix Mini.

  Důkazem úspěšnosti projektu a brisknosti myšlenky budiž počet podporovtelů na Kickstarteru, kde byla cílová částka 50 000 USD překonána mnohonásobně sumou 1,65 mil. USD.

  TIP: Recenze PiPo X7 TV box – počítač vyrobený z tabletu

  Vzhled přístroje je velmi kompaktní, zčásti připomínající placku, zčásti UFO. Rozměry menšími než externí disk bych si dovolil nazvat jej přímo miniaturním. Obal je tvořen z  na dotek příjemného měkčeného plastu. Velkou zajímavostí je, že na přístroji nenalezneme žádná tlačítka. V  přední části pouze svítí (v případě provozu) zelená diodka, jinak nikde nic nenarušuje design zařízení. V  zadní části nalézáme nezbytné porty – 3,5mm jack, zdířku napájení, 2× USB 2.0, dále Ethernet, slot na microSD kartu a nutný výstup pro HDMI. Co se týče bezdrátové konektivity, počítejme s Wi-Fi (802.11b/g/n) i Bluetooth 4.0. S tím si Remix mini vystačí. Opravdu. Pokud vás napadá, jak se Remix zapíná... Vezte, že stačí přitlačit na jeho vrchní část (ale někdy je potřeba několikrát).

  Zařízení má v  nitru 4jádrový procesor ARM Cortex A53 s  frekvencí 1,2 GHz (naměřeno až 1,34 GHz), 2 GB RAM a grafický procesor Mali 400 MP2. Zejména ty „ramky“ jsou při práci a běžném užívání velmi příjemné. Zajišťují velmi bezproblémový chod nejen softwaru, prohlížení stránek, ale také her (zde jsem narazil na hry, které nechápaly propojení s  myší a klávesnicí, ale myslím, že těchto případů bude ubývat). Interní úložiště bylo v  našem případě velmi velkorysé s  nominální kapacitou 16 GB technologií eMMC, z  nichž jsme mohli využívat cca 12 GB prostoru. K  tomu si připočtěme výše zmíněnou podporu microSD.

  Výsledky testůRemix MINILeagoo Lead 2Srovnání
  3DMark
  Ice Storm Extreme2225206193%
  AnTuTu X Benchmark
  Custom Test244801866676%
  PC Mark for Android
  PC Mark for Android3179210966%
  GFXBench 3.0
  T-Rex452,3506,7112%
  ALU512,8638,5125%
  1080p Driver Overhead12561716137%

   

  Je to Android, nebo ne?

  Toliko k  hardwaru. Ono v  Číně není až takový problém složit za relativně velmi nízkou cenu slušně fungující PC. Hlavní devizou Remixu má být právě operační systém. Ten si firma již několik let vyvíjí sama na základě platformy Android x86. Trošku se zobrazení podobá klasickým Windows.

  V  prostředí fungují i „windowsovské“ zkraty (Alt+Tab, Ctrl+C, Ctrl+V apod.). Mírně mi to připadá jako ústupek „velkým oknům“, vůbec by mi nevadilo, kdyby systém nabízel svá vlastní osobitá řešení.

  Ale chápu to. Velkou výhodou pak je dostupnost cca 1,6 milionu aplikací z  obchodu pro Android, které můžete využít. Zařízení se ve virtuálním světě tváří jako mobile device. Jako vlastník mobilu s  Windows mohu potvrdit propast v  nabídce aplikací. Z  tohoto titulu mohu vlastně jen pochválit, že tvůrci OS vycházeli z  Androidu a umožnili uživatelům daleko širší nabídku. Jen tedy nezapomínejte, že se zařízení opravdu nechová jako PC ale spíše jako mobil.

   

  Fotogalerie

   

  Neplýtvejme slovy

  Celková plynulost práce v  systému, na internetu byla bezproblémová. Nedokážu říci, nakolik by se situace změnila u levnější varianty Remixu Mini (s 1 GB RAM). Také multitasking se zdál být vyřešen velmi dobře, nedocházelo k  zásekům ani při více otevřených oknech. Osobně se domnívám, že idea zakladatelů Jide Technology o vytváření funkčního operačního systému jako konkurenta Microsoftu, je postavena velmi rozumném základu. Prostě nechtějí jen vyrábět levnější zařízení než ostatní, přidávají k  tomu svou originální hodnotu.

  Ano, kdybych byl hnidopich, vadila by mi neschopnost nastavení české klávesnice a nezvyklý způsob správy souborů. Ze softwaru je také stále trochu patrné, že je připraven pro jiné trhy než evropské. Například v  nastavení časového pásma se prvně nabízejí čínské provincie a zbytek světa je v  menu bůhvíkde. Ale to jsou jen drobnosti, které případná silná distribuční firma v  ČR časem vyřídí. Případně již nyní existují fóra na podporu systému. Pro zajímavost: systém je nabízen ve formě open source, tudíž si jej každý může stáhnout, nainstalovat ke svému stávajícímu OS a vyzkoušet.

  Takže ano, s  používáním Remixu jsem byl velmi spokojen, a upřímně s  cenou 2 490 Kč se moc není čemu divit. Jsem zvědavý i na další zařízení z  portfolia Jide Technology.

  Nejbližší konkurenti (s 2 GB RAM):

  • Intel Compute Stick Windows 10, cena od 3 199 Kč
  • ASUS Chromebit CS10, cena od 2 999 Kč

   

  ZáporyKlady
  - Správce suborů+ Malé rozměry, nízká spotřeba
  - Tlačítko spouštění+ Cena
  - Nelze upgradovat+ Vlastní funkční OS
   + Oproti desktopu absolutně tichý

  Za zapůjčení Remix Mini děkujeme společnosti

  Najdete v e-shopech
  od

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. je to krám.K čemu podpora 4k v h265 když to plynule nezvládá dnes nejrozšířenější kodek h264 seká se video od youtube až po filmy na usb disku,jestli chcete mít tik v oku doporučuju... zkoušeno na více televizích

  2. To je podivné. Toto a podobná zařízení dnes nemají s h264 potíže. Tento formát je akcelerován přímo čipsetem. Tedy buďto by šlo o netypicky komprimovaný soubor, ale jelikož uvádíte, že se to děje z vícero zdrojů, problém bude jinde. Zkusil bych rozlišení a další nastavení HDMI výstupu. Může jít třeba o chybně zvolenou frekvenci, která nefunguje dobře s vaší televizí. Anebo pak je chyba v systému tohoto produktu, i to je samozřejmě možné.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.