Test Raspberry Pi jako HTPC: Raději ne

 • Lukáš Honek
  Kategorie: Recenze, HTPC, MMC
  Črv 08, 2012
  18× Komentováno
  Test Raspberry Pi jako HTPC

  Hodí se miniaturní a levný počítač Raspberry Pi jako multimediální centrum nebo HTPC? Tedy jako zařízení zaměřené na zprostředkování multimédií v obývacím pokoji? To vše navíc při své minimální velikosti i extrémně nízké spotřebě a ceně? Použít jej takto lze, ale má to svá úskalí.

   

  Takřka kompletní počítač o velikosti kreditní karty se spotřebou do 3,5 W

  Aktuální cena RASPBERRY Pi Model B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

   

  Co je Raspberry Pi

  Raspberry Pi je možná nejmenší běžně dostupný počítač na světě, který se vyznačuje minimálními rozměry kreditní karty, taktéž naprosto minimální spotřebou a nakonec i nízkou cenou. Ta je sice proklamována ve výši 35 dolarů, ale s daní a poštovným není výsledná cena očekávaných 700 korun, ale 1100 korun. Zjednodušeně můžeme říct, že je to takový „vnitřek mobilu“, ale s notnou dávkou univerzálnosti.

  Záměr organizace, která Raspberry Pi vytvořila, bylo zpřístupnění základního kamene technologické stavebnice. Dodat na trh relativně výkonný počítač, který lze snadno rozšiřovat o různé periferie a na kterém se třeba děti budou učit programovat. Raspberry Pi přímo počítá s tím, že bude srdcem mnoha naprosto různých projektů, včetně třeba robotů a podobně. V tuto chvíli například běží projekt, kdy je Raspberry Pi použito jako bezdrátový transporter audia a videa z Android zařízení na televizi, anebo třeba hlasem ovládaná robotická ruka

   

  Raspberry Pi, model B, který jsme testovali. Model A má jen jeden USB port a nemá Ethernet. Aktuálně se prodává model B rev. 2, který má 512 MB RAM

   

  Co Raspberry Pi není

  Když bylo Raspberry Pi ohlášeno s bližšími specifikacemi, mnozí byli nadšeni. Sám výrobce proklamuje, že jde o opravdový počítač, na kterém můžete klidně pracovat v tabulkovém nebo textovém editoru a zároveň, že přehraje i Full HD video. Při své velikosti a ceně to mohla být opravdová „pecka“.

  Jenže Raspberry Pi je ve skutečnosti pořád jenom ta součást stavebnice, kterou lze využít v mnoha oborech zejména jako řídící prvek. Ale jako počítač pro lidského uživatele se příliš dobře nejeví. 256 MB RAM a 700MHz procesor jsou prostě příliš limitující. A nepomůže ani relativně běžné přetaktování na 800 MHz nebo i mírně vyšší frekvenci. Druhá revize s 512 MB RAM sice situaci o dost zlepšuje, ale stále jsme dost pod potřebným průměrem.

   

  O malině detailněji…

  Jádrem počítače je Broadcom BCM2835 systém na jednom čipu, který zahrnuje ARM1176JZF-S 700 MHz procesor a grafické jádro VideoCore IV. Jak již bylo řečeno, systém se pak dělí o 256 MB nebo 512 MB RAM s grafickou kartou. FLASH paměť zde nenajdeme, systém se ukládá na SD kartu. Napájení 5V o maximálním nutném příkonu 3,5 W dodáváme přes mikroUSB, nebo přes piny na desce. Právě přes GPIO piny a další I/O rozhraní lze propojovat Raspberry na různé další periferie a komunikovat s ním na nižší úrovni. Z běžnějších rozhraní tu pak nejdeme HDMI, 3,5 jack audio out a RCA video výstup. Dále dva USB 2.0 porty a Ethernet.

  Jelikož je použit ARM procesor, kterážto technologie dnes vévodí mobilním telefonům a tabletům, můžeme zapomenout na Windows. Ale máme k dispozici hned několik linuxových distribucí (a třeba se někdy objeví i Android).

  V základu se s XBMC pracovat dá, ale při náročnější činnosti se načekáte. Některá HD videa nepřehraje, jiná se sekají... SD videa nejsou problém ani s titulky. Možnosti nastavení jsou bohaté, jak je u HTPC systému zvykem

   

  Raspberry Pi jako HTPC v obýváku

  Raspberry Pi příliš neřeší vhodné rozmístění konektorů na desce (jsou ze všech stran) a tím pádem zatím chybí typické pěkné obývákové krabičky. Ale to se možná časem zlepší. Při testování jakožto multimediálního centra jsme postupovali docela rychle a snadno. Stačilo najít na internetu hotový obraz systému openELEC pro Raspberry Pi a nahrát jej pomocí speciální aplikace na naši SD kartu. Připojit klávesnici, napájení (k čemuž posloužila nabíječka mobilu) a televizi a během několika desítek sekund se na metrové obrazovce televizoru objevilo rozhraní XBMC. Raději si to trochu upřesněme:

  Jelikož Raspberry Pi je stejné konfigurace, není nutné systém instalovat. Vytvoří-li někdo obraz systému, lze jej použít na jakémkoli jiném Raspberry. Naneštěstí aktuálních hotových obrazů není na internetu zrovna mnoho. Spíše zde najdete zdroje, které je nutné si zkompilovat, nebo binárky k instalaci. Obé ovšem přesahuje schopnosti většiny běžných Windows uživatelů. V našem případě jsme zvolili openELEC, což je linuxová distribuce speciálně určena pro multimediální přístroje. Obsahuje jen ty součásti, které jsou pro toto určení potřebné, a tím pádem se vejde do pouhých několika desítek megabajtů. V openELEC systému potom najdeme XBMC, což je známý multiplatformní software pro přehrávání a správu multimédií.

  Co nás potěšilo, byl start systému. Počítač nabootoval a do grafického rozhraní XBMC nás přivítal již za zhruba půl minuty. Pohyb v rozhraní je relativně komfortní, ale bohužel jen zpočátku. Jakmile začnete XBMC využívat intenzivněji, narazíte na výkonnostní limity Raspberry Pi. Dlouhodobě bychom je používat asi nechtěli. Možná se to podaří tvůrcům systému časem optimalizovat, ale nejspíše to žádná hitparáda nebude nikdy. Také podpora různých formátů videa a audia není dokonalá. Raspberry Pi opravdu dokáže přehrávat Full HD videa, ale samozřejmě zdaleka ne všechna. Vzhledem ke stále ještě vývojovým verzím systému není openELEC a potažmo XBMC ani zcela stabilní.

  Při tak nízké spotřebě, několika jednotek wattů, bychom ani nemohli čekat žádné extrémní teploty. Při provozu se zahřívá Raspberry Pi asi tak na 60 stupňů. To je vzhledem k malé ploše čipu slušné, ale nějakým pasivním chladičem jistě nic nezkazíte.

   

  Raspberry Pi jako HTPC? Pro většinu uživatelů nevhodné

  Spustíme-li Raspberry Pi a následně se přesuneme k přehrávání filmu, nepoznali bychom asi rozdíl oproti klasickým multimediálním HD přehrávačům, které jsou nyní na trhu. Jakmile ale chceme od XBMC více, dost silně se zadýchává a manipulace není právě komfortní. Spousta formátů zatím nefunguje, náročná videa jako Oceanic Demo jsou jednoduše nad výkonové možnosti této „kartičky“. Žádný zázrak není ani kvalita obrazu.

  Raspberry Pi není jako HTPC  rozhodně žádná výhra. Zkušenějším uživatelům, kteří ocení univerzálnost této platformy a najdou pro ni třeba i další využití, může posloužit. Ale bude po nich vyžadovat určitou práci při hledání vhodného softwaru a jeho aktualizace, tvorby vhodné krabičky, hledání vhodného dálkového ovládání a podobně. Budou-li navíc časem na trhu obdobné, ale výkonnější systémy, zcela jistě budou pro HTPC mnohem vhodnější. Všem ostatním zatím zbývají mnohem lepší MMC přístroje, nebo HTPC na platformě x86, nikoli na ARMu. 

   

  Aktuální cena RASPBERRY Pi Model B v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  Specifikace Raspberry PiModel B
  Cena35 $ bez daně a poštovného (v přepočtu s daní a poštou cca 1100 Kč)
  SoC systémBroadcom BCM2835 (CPU, GPU, DSP, and SDRAM)
  CPU:700 MHz ARM1176JZF-S core (rodina ARM11)
  GPU:Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder
  Paměť RAM (SDRAM)256 MB (sdílené s GPU) / u nových dodávek potom 512 MB RAM
  USB 2.0 porty2 (přes integrovaný USB hub)
  Video výstupy

  RCA (PAL & NTSC), HDMI (rev 1.3 & 1.4), panel s LCD displayem přes DSI

  14 HDMI rozlišení od 640×350 do 1920×1200 

    
  Audio výstupy3.5 mm jack, HDMI
  Úložiště datSD / MMC / SDIO card slot
  LAN10/100 Ethernet (RJ45)
  Low-level peripherals:8 × GPIO, UART, I?C bus, SPI bus, 3.3 V, +5 V, ground
  Příkon700 mA (3.5 W)
  Zdroj napájení5 voltů přes MicroUSB nebo GPIO header
  Velikost:85.60 × 53.98 mm

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  18 Komentáře

  1. Z výkonnější konkurence můžeme zmínit třeba VIA APC nebo Gooseberry. VIA je již takřka v prodeji, Gooseberry je ve vývoji. APC sice vypadá slušně, ale jak všichni víme, Android na HTPC není nejlepší volbou. A zde je výhoda na straně RasPi, protože se na něj dělá a bude dělat nejvíce systémů, díky jeho velké uživatelské základně.

   http://gooseberry.atspace.co.uk/
   http://apc.io/

  2. Gooseberry není žádná konkurence. Jde jen o desku vykuchanou z čínského tabletu. Autor téhle varianty se někde zřejmě dostal k poměrně laciným deskám a ty teď rozprodává.

  3. Vy jste ve zdejší recenzi našel nějaké tvrzení, že jde o profesionální test? Já tedy ne.

   Já tuto recenzi chápu jako uživatelskou - uživatelská recenze shrnuje to, co může očekávat běžný uživatel v případě, že by chtěl Raspberry Pi používat jako HTPC s výchozím systémem bez nějakého složitého laborování.

   "Profíci" (nebo ti, co se za profíky považují) si samozřejmě můžou vyhledat "profi" recenze nebo si to otestovat sami a pak se v tom šťourat třeba do smrti ...

  4. Zdravim,
   RPi uz mam doma celkem dlouho, vyzkousel jsem predpripravene prvni distra, ale nic moc (soucasny Raspbian je asi OK). Navic prehravani filmu pres analog je problematicke (cetl jsem ze nejen u mne), pry je to pres HDMI lepsi, nevim. Kazdopadne nakonec je nejlepsi pouzit minimalisticke distro (zkousel jem Arch, ale pri posledni aktualizaci nenabootoval), takze zatim nejlepsi je "Raspbian Wheezy armhf Raspberry Pi minimal image", do nej nahodit potrebne veci, Xko (svizne jede Fluxbox), VNC server a mame zajimavy ftp server ci neco podobneho (vzdalene posilani magic paketu, vzdaleny nonstop web stahovac atd, atd), ale na prehravani multimedia to neni, k netrhanemu videu jsem se nedostal, nehlede na to ze vse dlouho trva. Jinak samozrme sviznost systemu se odrazi i na rychlosti pouzite SD karte. Kazdopadne co RPi nedava je kopirovani vice vlaken z ruznych zdroju (nebo dve z jednoho USB), coz take muze byt problem u prehravani filmu od jinud nez ze systemove SD. Kazdopadne za tu cenu se jedna o zajimave zarizeni, ale jako bezkompromisni HTPC bych takzez zvolil jinou platformu. Navic pocitejte s tim ze se RPi docela dost zahriva, takze pozor na zavreni do neprodysne krabicky.

  5. Možná lépe než OpenELEC třeba poslouží Raspbmc. Jeví se jako lépe optimalizovaný pro běh na RasPi. Je to sice jenom RC4, ale nebál bych se toho.

  6. Sekání videa muže být způsobeno špatným nastavením paměti pro grafickou kartu. Pokud vím existují 3 možnosti, kterou jste použili?

  7. Tuším to bylo 128/128. Nutno také podotknout, že video se přehrávalo ze sítě, což je pro Raspi také dost velké sousto.

   A ještě jedna věc - netvrdím, že nelze s různě optimalizovanými systémy dosáhnout lepších výsledků. Ale i my bychom mohli nahrát video, kde vše funguje relativně svižně... jenže jen chvíli po nabootování, pak jaksi docházejí prostředky a systém se stává pomalejším. Pro hračičky dobré, pro ostatní je to jen pletení z h* bič.

  8. Tahle recenze byla psána v červenci 2012 a tomu odpovídá i její závěr.

   Já jsem ze starého multimediálního centra (Xtreamer 1. generace) přešel na Raspberry Pi + RASPBMC. Odlehčená verze XBMC 12.1 v distribuci Raspbmc šlape naprosto bez problémů, za pakatel jsem si doukoupil odemčení MPEG2 dekódování, takže lze přehrát i obrazy DVD nebo MPEG2 videa. Instalace bezproblémová, stačí vložit předinstalovanou SD kartu (případně pro zrychlení i USB flashku), nepotřeboval jsem ani připojovat externí klávesnici. Pi lze přímo z nastavení XBMC přetaktovat a bezproblémová je komunkace s TV přes HDMI CEC - TV i multimediální centrum ovládám jedním ovladačem. Přehrávání 1080p videa po 100 Mbit síti z NAS naprosto plynulé (wifina by na to byla asi moc pomalá). K tomu minimální spotřeba, bezva cena a aktivní komunita kolem Raspbmc.

   Takže můj závěr receze by byl naprostoi opačný. Nepotřebuju na Raspberry Pi přehrávat Oceanic Demo, já na něm denně přehrávám filmy a jsem spokojen.

  9. S tím jsem také zápasil, bohužel to nevypoadá, že by poodpora "pirátského" kodeku DivX ;-) Low přibyla. Naštěstí nemám moc videí v tomto formátu, ty, které to nebylo schopno přehrát jsem překonvertoval v Handbrake do H.264.

  10. Pi a Raspbmc fungují skvěle hlavně poslední distro. Bez problému zvláda běžné FullHD videa oceanic demo od samsungu je sice skvělé ale upřímě kdo používa takový datový tok?? Takže pro trošku šikovné lidi je to skvělý nástroj pro HTPC případně HTPC a NAS i DLNA funguje bez problému. Takže idealní pro menší kutili :) a s troucou snahy i pro obyčejné lidi :) stačí umístit za tv podporujici HDMI cec a je to v klidu napájet lze klidne z TV. Proste za ty prachy super masinka

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?