Test podložky Cooler Master Notepal CMC3 - bez pozlátka a “cinkrdlátek”

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, Počítače
  Lis 01, 2019
  0× Komentováno

  Jednou za čas mě přepadne touha hledat to nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

  Testovaná podložka osloví kromě značky nízkou cenou. Vlastníky malých notebooků rozradostní rozměry, protože nemíří jako jiné “až na 17palcové stroje”, ale pouze na “patnáctky”. Zabere méně místa na stole.

  TIP: TEST CHLADICÍ PODLOŽKY YENKEE YSN 120 - MODRÉ TORNÁDO

  Tiše, pomalu a po tmě

  Takto bychom nejstručněji vystihli vlastnosti a mohli pomalu končit, recenze by však nebyla kompletní. Ale začít zde, se nám jeví jako dobrý nápad.

  Z tabulky je patrno, že jeden velký ventilátor se bude točit pomalu i tiše. To můžeme jen potvrdit. Opravdu o něm skoro nevíte. Navíc neruší modré ani červené podsvícení třeba v noci, když chcete koukat z postele na film. Toto hodnotíme pozitivně, pod autem též nevozíme neony ve stylu filmu Rychle a zběsile 1.

  Chladicí výkon jsme nicméně tentokrát bez povšimnutí nenechali a zkusili pár měření, jak můžete číst níže. Celkový chladicí výkon se projevil na ochlazení v průměru o 1 oC nejen u procesoru, též u SSD disku. To u her i filmu. Nic moc tedy.

  Měření teplot při sledování filmu bez a se zapnutým Notepalem.

  Měrení teplot při hraní 3D her bez a se zapnutým Notepalem.

  Coby druhou stranu mince můžeme vnímat skutečnost, co se těžko měří. Minimálně při běžné kancelářské práci se chladič u notebooku nespustil naplno při zapnutém externím chlazení skoro vůbec, bez něj častěji. Teploty kolem 50 oC až 70 oC jsou zcela v pořádku, šetříte hlavně vestavěný ventilátor a jeho ložiska. U auta vás nicméně nezajímá jen to, jestli jede, svítí a brzdí, ale třeba také, jak se v něm sedí...

  Co ergonomie?

  ...přeneseně řečeno, není ergonomie, nejsilnější stránkou Notepalu. Podložka je dost vysoká, takže nemusí ledaskomu vyhovovat. Bude hodně záležet na způsobu sezení u stolu apod. Mně při psaní výška po delší době trošku vadí. Navíc můj nynější notebook má vysokou hranu a sám o sobě v tomto není moc ergonomický.

  Sympatické je, že nepřijdete o USB port, který zůstane na stejném místě jako u notebooku, to díky šalamounskému řešení napájení. Fotka jistě řekne více, než několik vět. Nám se tento způsob zamlouvá více, než řešení u chladiče Yenkee (o USB port jste nepřišli, ale bylo to komplikované) či to od firmy Trust (ten žádné vlastní USB neměl, jen jedno obsadil na počítači).

   

   

   

  Verdikt

  Chladicí podložka Notepal CMC3 od Cooler Masteru je promyšlená, aby vás nerušila (hlukem ani světlem), neokradla o USB port a při tom zbytečně nenavyšovala cenu výrobku. Šetří ventilátor chladiče procesoru, který při nízkém zatížení nepotřeboval tolik výkonu. Chladicí přínos pro samotný notebook HP EliteBook 2170p (s úsporným procesorem s TDP 17 W) vnímáme coby zanedbatelný.

  Otázka, zda to v létě nebude třeba o kousek lepší. Zkusíme se k tomu vrátit za parných letních dní... Pohodlí při psaní nám neučarovalo. Cena kolem 250 Kč by však zruinovala málokoho. Výhodnost koupě posuďte sami. Nic jí asi nezkazíte.

  záporyklady
  - Chladicí výkon+ Nízká cena
  - Chladič není chráněn vespod+ Tichý chod bez podsvícení
  - Vyšší konstrukce+ Nepřijdete o USB port

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  0 Komentáře

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

  virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

  Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.