Test LED žárovek: Úsporné i výhodné?

  • Lukáš Honek
    Kategorie: Recenze, Elektro
    Pro 30, 2013
    110× Komentováno
    LED žárovky

    Aktualizováno: Klasická žárovka, úsporná zářivka, nebo LED žárovka? Právě těm posledním patří současnost. Jenže jakou LED žárovku vybrat? Podíváme se na výkon, barvu, spotřebu, životnost a porovnáme je s ostatními zdroji světla. A přidáme recenzi několika vybraných LED žárovek.

    Vysoké ceny energií a důraz na ekologii hraje do karet novým typům svítidel. Dřívější žárovka s rozžhaveným wolframovým vláknem více topila, než svítila a proto byla zavržena jako velmi nehospodárný zdroj světla. Byť jejími klady byla příjemná barva světla, rychlý náběh, malá velikost a levná výroba a tudíž i zanedbatelná pořizovací cena. S životností už to tak slavné nebylo, spotřeba elektrické energie přepočtená na světelný výkon pak byla až giganticky neekonomická.

    Úsporné kompaktní zářivky

    Další přišly na řadu úsporné kompaktní zářivky, někdy označované jako úsporné žárovky, úsporky. Využívají osvědčeného principu zářivkových trubic, ovšem v miniaturní podobě. S úspornými žárovkami jsme se dostali k již výrazně efektivnější přeměně elektrické energie na světlo. Nevýhodou je přece jenom o něco větší prostorová náročnost, než u klasických žárovek, dále pomalý náběh do plného světelného výkonu a jen průměrná životnost. Zejména s ohledem na to, jak často se zářivka zapíná/vypíná. Nepříjemné je též nebezpečí v podobě obsažené rtuti, náročná recyklace a také nemalé nebezpečí kontaminace domova při případném rozbit. V současné době klesly i ceny úsporných zářivek na nízkou úroveň a může stále jít o dobrou volbu.

    LED žárovky

    Pravděpodobně v průběhu roku až dvou dojde k masivnímu nástupu LED žárovek a svítidel. Nabízejí zatím nejlepší efektivitu přeměny elektrické energie na světlo a dlouhou životnost. Velkou nevýhodou jsou zatím dosti vysoké ceny, které ale postupně padají na přijatelnou úroveň. Při požadavku na vyšší výkon se také ještě potkáváme s mírně většími rozměry těchto žárovek. Naopak v zabudovaných stropních svítidlech pak nacházejí své časté místo, jelikož se hřejí mnohem méně, než halogenové žárovky či bodovky. Na rozdíl od kompaktních zářivek neobsahují rtuť. Zmínit je třeba mírné potíže při hledání ideální barvy LED světla.

    Barva světla, někdy též teplota světla

    Teplota světla (teplota chromatičnosti), je velmi podstatný parametr. Hodnota se uvádí v Kelvinech [K]. Čím vyšší teplota, tím studenější světlo vnímáme. Pro každou příležitost se hodí jiná barva světla. Například pro práci volíme studenější barvu, pro relaxaci naopak teplejší. Například klasická žárovka s 2700 K není pro práci úplně vhodná. Přitom už při 3000-3500 K poznáme oproti ní rozdíl, jelikož dostáváme „čistší bílé až neutrální“ světlo. Světlo 3000 K a dále blíže k 5000-6500 K se hodí do předsíní, hal, koupelen, 2700-2800 K pak do obývacích pokojů a ložnic. V jednom prostoru není vhodné míchat více teplotních škál, jelikož pak působí kontrast mezi nimi rušivě.

    • 2700-2800 K má klasická wolframová žárovka, což je i barva blízká východu a západu Slunce
    • 3000-3500 K je časté neutrální studiové osvětlení
    • 5000 K je obvyklé denní světlo
    • 6000 K je světlo v jasné poledne
    • 6500 K je standardizované denní světlo

    Smutné je, že můžeme koupit LED žárovku s 2700 K, ale když jich porovnáme několik, každá bude mít barvu světla jinou. Většinou chladnější, než běžná žárovka. Údaj tak spíše označuje zbožné přání výrobce, než realitu. K zajímavostem patří LED žárovky, které mají volitelnou/nastavitelnou teplotu barev (RGB). Zatím však jde spíše o okrajovou záležitost. Chcete-li, běžně též pořídíte stmívatelné LEDky. Avšak musíte na to pamatovat při nákupu. 

    Kromě teploty světla narazíme také na pojem index podání barev (Color Rendition Index – CRI), který se udává v jednotkách [Ra]. Škála je od 0 do 100 Ra a říká nám, jak věrné je podání barev ve světle žárovky v porovnání se slunečním světlem. Čím více Ra, tím lépe. Už 80 Ra je však dostačujících a umí tuto hodnotu většina dnes prodávaných LED. Běžná žárovka disponuje 95 Ra.

    Světelný výkon

    Světelný výkon se udává v lumenech [lm] a je velmi podstatný. Je důležitější, než příkon udávaný ve Wattech [W]. Dvojnásob to platí pro LED žárovky, protože vzhledem k různým technologiím můžeme narazit například na žárovku s příkonem 5 W, která má světelný výkon 220 lm a stejně tak na žárovku, která má při stejném příkonu výkon dvojnásobný. Snad je jasné, že první žárovka je zastaralý produkt. Snadno si také můžeme spočítat světelný výkon na Watt, tedy hodnotu lm/W. Čím více lm/W, tím lépe a efektivněji.

    Světelný výkon a příkon je to, co nás u LED žárovek zajímá především. Bohužel situaci snadného porovnávání poněkud hatí to, že výrobci, zejména ti méně hlídaní, si údaj takříkajíc vycucají z prstu a přikrášlí směrem výrazně nahoru.

    Podstatné také je, že studenější barva světla působí při stejném výkonu intenzivněji, než ta teplá. Když vedle sebe postavíte žárovku s 2700 K a žárovku s 6500 K, obě s výkonem 800 lm, tak ta studenější se vám bude jevit jako značně intenzivnější.

    Provedení LED žárovek

    LED žárovku lze dnes pořídit v mnoha provedeních. Téměř pro jakoukoli patici, dokonce i jako náhradu za staré rovné (lineární) zářivkové trubice. Rozměrově stále vycházejí jako o něco málo větší, než klasické wolframové žárovky, ale již menší, než kompaktní úsporné zářivky. Nicméně u běžných výkonů do 10 W jsou i LED žárovky velikostně téměř totožné s klasickými žárovkami. 

    Nejčastěji potkáme LED diody osazené na spodní straně polokoule. Úhel osvětlení tak míří spíše směrem od žárovky, než nad ni (úhel osvitu cca do 180°). To ale nemusí příliš vadit. Většinou míří svítidlo tam, kde světlo potřebujeme nejvíce. Dále jsou v nabídce tzv. LED kukuřice, kde jsou diody osazeny na válcovité struktuře a osvit činí kolem 270°. Zde je sice širší úhel osvitu, ale jde o doménu spíše méně kvalitních čínských výrobců. Renomovaní výrobci si toto provedení zatím příliš neoblíbili a řeší svoje LED s širokým rozptylem indivudálně. 

    LED žárovky se vyrábějí téměř pro každou myslitelnou patici. V jejich provedení ale výrobci ještě zdaleka neřekli poslední slovo...

    LED žárovky vytvářejí teplo. Dokonce takové, že je potřeba chlazení. Zejména proto, že diody teplo rády nemají, a když jsou přehřívány, jejich životnost klesá. Provedení žárovek tedy věnujte pozornost. Do úvahy padají nejlépe ty s hliníkovým tělem, nebo případně alespoň keramické, nebo jinak "myslící na dobré chlazení".

    Zmínku si zaslouží i samotné diody. Každý nejspíše bude znát DIP diody (Dual In-line Package) – staré dobré plastové čepičky, ze kterých koukají dva dráty. Ty se však v moderních svítidlech vůbec nepoužívají, jelikož jejich chlazení je dosti problematické (pouze přes ony dva drátky). Většina moderních LED žárovek je tvořena SMD diodami (Surface Mounted Diode), které jsou určeny pro povrchovou montáž – ploché SMD s vlastním pouzdrem přiléhají ke keramické destičce, potažmo dále k chladiči a lépe se chladí. Aktuálně se ve svítidlech objevuje ještě novější technologie, COB a MCOB (Chip On Board a Multiple Chip On Board). V tomto případě je LED čip bez pouzdra přímo osazený na chladiči, a v případě MCOB jde o jakési shluky několika miniaturních LED.

    Čína versus značka

    Klasické dilema. S trochou nadsázky lze říci, že polovina Číny dnes vyrábí LED žárovky. Je to prostě obrovský boom a byznys. Také značkové produkty se vyrábějí v Číně, ale je tu podstatný rozdíl. Diody sice mají obrovskou životnost, ale to nemusí platit o žárovce, ve které jsou umístěny. Ta obsahuje elektroniku, je konstrukčně náročná s ohledem na chlazení a podobně.

    Philips, Samsung, Panasonic, OSRAM… ti všichni si návrh a kvalitu ohlídají. Kdežto kvanta OEM produktů, na které si český distributor nechá nalepit svou značku, už takto dobře hlídány vždy nebudou. Ale aspoň zajistí základní certifikaci (CE). Nakonec je tu ještě možnost nakupovat přímo třeba přes eBay, ale zde jsou záruky již minimální a šance natrefit na dobrý „model“ za poloviční cenu je asi tak 1:10.

    Cena značkových produktů je u nás zhruba o 20 % vyšší, než u LED produktů našich českých distributorů. Naše rada zní – hledejte výhodnou cenu značkových produktů u prodejců s dobrými záručními podmínkami.

    schéma led žárovky
    Moderní diody zvládnou 50 tisíc hodin a neméně spínacích cyklů. Ale vydrží zbývající elektronika žárovky 10-20 let? I když na obrázku vidíme v průřezu žárovku Tesla s moderními MCOB diodami a použity jsou odolné kondenzátory na 105°, tak právě kondenzátory odejdou pravděpodobně mnohem dříve...

    Porovnání LED žárovka versus zářivka versus klasická žárovka

    Vlastnosti jsme porovnali výše, nyní budeme počítat. A to kdy se nám vrátí investice do LED žárovek, případně zda náhodou nebude vhodnější počkat a zůstat u starších technologií…

    Spočítat si výhodnost investice do různých typů žárovek není těžké. Prvotní porovnávací ukazatel může být světelný výkon na 1 Watt spotřeby. Podělí se přitom světelný výkon v lumenech spotřebou (příkonem) ve Wattech. Například u 60W klasické žárovky, která dává 710 lumenů, nám vyjde hodnota 12 lumenů na 1 W. U LED žárovky s příkonem 8 W při 600 lumenech to bude 75 lumenů na 1 W. A v tomto případě znamená čím více, tím lépe. LED vítězí na plné čáře – je téměř 7x efektivnější!  

    • Efektivita kl. žárovky = 710 lm / 60 W = 12 lm/W
    • Efektivita LED žárovky = 600 lm / 8 W = 75 lm/W

    Dalším ukazatelem budiž, kolik výkonu dostaneme za 1 korunu. Pro tento účel podělíme výkon cenou. U 710 lumenů běžné žárovky při pořizovací ceně 11 korun se dostaneme na hodnotu 65 lumenů za jednu korunu. U LED žárovky s 600 lumeny a cenou 242 Kč to budou zhruba 2,5 lumeny za 1 Kč. I zde platí, že více je lépe a pro LEDku to vychází velmi nelichotivě. Ale přesnější bude hodnota s ohledem na životnost svítidla, kdy je nutné započítat opakovanou pořizovací cenu do nákladů.

    • Výkon versus cena kl. žárovky = 710 lm / 11 Kč = 65 lm/Kč
    • Výkon versus cena LED žárovky = 600 lm / 242 Kč = 2,5 lm/Kč

    Těžko dnes soudit životnost LED žárovek, ale výrobci udávají rozmezí 10 000 – 30 000 hodin. To jsou při několikahodinovém svícení denně dlouhé desítky let. Za tu dobu bychom museli koupit desítky klasických žárovek (s udávanou životností maximálně 1000 hodin), kterým by prasklo vlákno. Když tohle vezmeme v potaz, tak při 20 tisících odsvícených hodin se nám výkon za 1 Kč takřka srovná s LED žárovkami. A to jsme ještě nekalkulovali do hry vůbec finance, které musíme vydat za spotřebovanou energii.

    Spotřebovaná energie je velmi podstatný parametr. Za 1 kWh (kilowatthodinu) zaplatíme zhruba 5 korun. Za těchto 5 korun můžeme svítit klasickou 60W žárovkou po dobu 17 hodin (1000/60W=16,6hod). LED žárovkou s obdobným světelným výkonem však za těchto 5 korun můžeme svítit přes 125 hodin (1000/8 W=125 hod). 

    Uvažujme, že jednou 60W žárovkou svítíme 3 hodiny denně. To je 1095 hodin za 1 rok. A to nám dá spotřebu 65,7 kWh, za kterou zaplatíme energetické společnosti 328 Kč. Za provoz 8W LED žárovky bychom zaplatili jen 57 Kč. Vezmeme v potaz kupní cenu žárovek:

    • 1. rok žárovky = 11 Kč (cena kl. žárovky) + 328 Kč (spotřeba) = 339 Kč
    • 1. rok LED = 249 Kč (cena LED) + 57 Kč (spotřeba) = 306 Kč

    -----------------------------------------------------------------------------------------------

    • 2. rok žárovky = 11 Kč (cena náhradní žárovky) + 328 Kč (spotřeba) = 339 Kč
    • 2. rok LED = 0 Kč (netřeba pořizovat novou LED) + 57 Kč (spotřeba) = 57 Kč

    Je patrné, že již první rok se nám investice začne vracet. A ve druhém roce pak šetříme velmi významně. Také si uvědomme, že čím více LED žárovkou potřebujeme svítit, tím dříve se investice vrátí. Případně naopak. Čím méně potřebujeme svítit, o to déle bude návratnost investice trvat.

    Trochu stranou jsme ponechali úsporné zářivky. Jejich ceny aktuálně velmi klesají, přitom technologicky se dostaly na relativně vyspělou úroveň. Propočty tentokrát nejdete jen v tabulce. Ale můžeme zde říct, že úspory za energie jsou velmi podobné LED žárovkám a také výkon je velmi dobrý. Vůbec nejde o špatné světelné zdroje, zejména pokud ceny zářivek budou ještě klesat a vykryjí tím svou o něco málo kratší životnost.

     žárovkaúsporkaúsporkaLEDLED
    příkon [W]60920810
    výkon [lm]7105101155600806
    životnost [hod]1000800080001500015000
    cena [Kč]117987242319
    výkon na Watt [lm]1257587581
    výkon za pořizovací 1 Kč [lm]6561323
    doba svitu na 1 kWh [hod]1711150125100
    náklady na 1000 hodin svitu vč. energie [Kč]311124187282369
    náklady na 15tis. hodin svitu vč. energie [Kč]466582316638421069

    Máte-li již úsporné zářivky, jejich výměna za LED nemá smysl. Rozhodně počkejte, až doslouží. Jelikož klasické wolframové žárovky jsou z vůle EU postupně zakazovány, může se stát, že je již ani nepořídíte. Byť se aktuálně prodávají například jako zářiče tepla s vedlejším světelným efektem. Ovšem již o něco dráž, než za 11 korun. Také se objevily v obchodech například halogenové žárovky jako náhrada těch klasických. S cenou kolem 30 korun je ale obrovský nesmysl, si něco podobného pořizovat. Je to trojnásobná cena oproti klasické žárovce, přitom při velmi podobných vlastnostech, zejména v mizerné efektivitě.

    Test LED žárovek

    Pro test jsme vybrali několik výrobků. Máme zastoupeny neznačkové OEM produkty (Immax) i ty značkové. Zvolili jsme spíše výkonnější varianty, jelikož cokoli pod 5 W svítí spíše málo a jako náhrada klasických, nejrozšířenějších 60W žárovek, se nehodí. LED žárovky kolem 5 W a méně jsou vhodné například do lustrů, do kterých potřebujeme hned několik kousků. Tehdy se hodí méně výkonné a méně rozměrné varianty LED žárovek. Taktéž LED náhrady reflektorových žárovek do patice G10 mohou mít klidně i pod 5 W. Díky směrovosti nahrazují staré žárovky velmi dobře. Chceme-li náhradu za klasickou 60W žárovku, saháme v LED světě aktuálně po 7-9W LED žárovkách. 75W žárovkou nahradí 10-11W LEDky. Potřebujeme-li nahradit 100W klasickou žárovku, není to snadné. Takto výkonné LED (12-15 W) jsou zatím dosti málo zastoupené a drahé.

     

    Philips CorePro LEDbulb – 2700 K / 9,5 W / 929002206A

    Aktuální cena Philips CorePro LEDbulb 9,5W 827 E27 1ks v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Zástupce jednoho z největších výrobců osvětlení na světě, Philips, který si drží prvenství i v LED éře. Jde o rozměrově malou žárovku, plně srovnatelnou s klasickými wolframovými žárovkami. Uzavřená, zřejmě pouze plastová konstrukce vypadá hezky, ale není to úplně to, co bychom čekali. Věříme, že jednička na trhu použila adekvátní materiály, kterým vyšší zahřívání nevadí. Světlo má příjemnou barvu, sic ne tak teplou, jako wolframová žárovka. Ale již se jí velmi blíží – nebarví tolik do žluta, spíše ji charakterizujeme jako neutrální. Jde o vhodnou barvu do obytných místností – barva neuspává ani není nepříjemně ostrá. Vnímání barev pod ní je přirozené a rozptyl světla je dostatečný. 

     

    Philips CorePro LEDbulb – 3000 K / 10 W / 9290002491

    Aktuální cena Massive Philips 10.5-60W E27 WW LEDbulb CorePro v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Obdoba předchozí řárovky, avšak ve studenější barvě 3000 K. Rozdíl v barvě je na první pohled patrný. Se svou výraznou bílou barvou bychom ji doporučili do chodeb či koupelen, případně i pracoven. Jinak platí totéž, jako pro předchozí model. Výkonově bez potíží nahradí 60W klasickou žárovku. 

     

     

     

    Philips CorePro LEDbulb – 6500 K / 10 W / 9290002497

    Aktuální cena CorePro LEDbulb 10-60W 865 E27 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Opět totožná žárovka jako dvě předchozí. Stejné rozměry, stejné provozní parametry. Avšak teplota barvy je nyní 6500 K, což je označováno jako studenné denní světlo. Vpravdě jde o velmi jasnou barvu až inklinující k modravým odstínům. Při příchodu z jasného denního zimního světla do temné chodby osvětlené touto žárovkou opravdu můžeme říci, že se snaží napodobit jasný venkovní den. Doporučujeme opravdu jen těm, kteří vědí, co chtějí. 

     

     

    Philips CorePro LEDbulb – 3000 K / 8 W / 9290002488

    Aktuální cena CorePro LEDbulb 8-48W E27 827 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Poslední variace na předchozí modely Philisp LEDbulb. Tentokrát o slabším výkonu i příkonu. Dostáváme to samé, jako v 10W verzi, pouze s menším výkonem. Opět jde o čistě bílou až mléčnu teplotu barvy, rozhodně zde nehledejme žlutavé odstíny. Rozdíl oproti 10W variantě je ve výkonu patrný. Potřebujete-li nahradit 60 W žárovku s přehledem, volte raději 10W variantu. Pokud vám stačí o něco méně, volte tuto 8W variantu. 

     

    Immax 08029L – 3000 K / 8 W

    Aktuální cena IMMAX LED E27/230V A60 16 SMD5730 8W TB 550lm Mléčné sklo Keramické tělo 08029L v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    V tomto případě zde máme klasického zástupce "neznačkové" OEM produkce. Žárovka je rozměrnější, největší v testu. Má keramickou základnu a zahřívání tak drží na uzdě. Výkonově je na tom velmi podobně jako 8W Philips, i barva světla je podobná. Ale vnímání barev pod ní se nám jevilo o kousek horší, s nehezky se tvořícími ostrými stíny. Nedobře na nás působila rez u okraje kovového závitu již při vybalení z krabičky. K dobru této značky nemůže sloužit ani to, že 12W varianta, kterou jsme chtěli taktéž zkoušet, po vybalení nefungovala vůbec. 

     

    Tesla LED bulb White Label – 3000 K / 7 W / BL270727-1

    Aktuální cena LED Tesla BULB/E27/7W/230V/650lm/2700K teplá bílá v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Tesla je drobná LED žárovka, dokonce na výšku menší než Philips. Hliníkově vypadající žebra jsou sice plastová, ale průduchy chlazení napomáhají velmi dobře. Barva je velmi příjemná, nejblíže klasické žárovce ze všech testovaných. Působí dokonce tepleji, než Philips značená jako 2700 K. Výkon je podobný 8W Philipsce. Celkově jde o milé překvapení testu, za které žárovka vděčí použití moderních MCOB diod. 

     

     

    NoName COB LED – Warm White / 7 W / 700 lm

    Jelikož předcházející Tesla nás velmi překvapila, nedalo nám to a objednali jsme na eBay z Hong Kongu její dvojče. Naše úvaha byla taková, že v Číně se úspěšný koncept vždy podaří kopírovat a cena byla poloviční. Jak to dopadlo? Tentokrát asijci nedostáli ani své pověsti skoro dokonalých plagiátorů. Stejně vypadající produkt s poloviční cenou disponuje nepěkným studeným světlem a podání barev pod tímto zdrojem světla není přirozené. Byť výkon, malé zahřívání a malé rozměry zůstávají, naše doporučení si takovýto produkt neodnáší. A nezachrání jej ani cena kolem 150 Kč (samozřejmě i s poštovným). 

    Verbatim Classic A 52130 – 3000 K / 6,5 W

    K zakoupení v Datart nebo viz vyhledávání na Heuréka.cz.

    Jestliže Tesla nás mile překvapila, tak Verbatim (spadající pod Mitsubishi) je mírným zklamáním. Má lehce studenější světlo, než má Philips s 3000 K. Nepříjemná je prodleva při rozsvícení, která činí asi 1,5 sekundy. Všechny ostatní testované LEDky startují okamžitě. Nikoli Verbatim. Verbatim má dále velké rozměry, obdobně jako Immax. Na druhou stranu disponuje masivním hliníkovým chlazením, nejrobustnějším v testu. Taktéž dílenské zpracování je na slušné úrovni a záruka činí 3 roky. Vzhledem k výše uvedenému a nepříliš příznivé ceně ale Verbatim spíše nedoporučíme. 

     

    Panasonic LED Lamp LDAHV10L27H2EP – 2700 K / 10 W

    Aktuální cena Panasonic VZ 10W E27 2700K (LDAHV10L27H2EP) v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Panasonic je kvalitní LED žárovka, která startuje rychle a podává obdobné výkony jako testované žárovky Philips. Zahřívá se ještě poněkud více, než Philips. Světlo je intenzivní, bohatě nahradí 60W žárovku. Barva je velmi příjemná. Jen o nepatrně více studená, než Philips 2700 K a Tesla. Výkonem a barvou ji bez ostychu doporučíme všude tam, kde není vhodné studenější světlo. Což je většina případů, kdy nahrazujeme klasickou žátovku. Záporem je zmiňované větší zahřívání, větší rozměry a vyšší cena. 

     

     

    Samsung LED Classic – 2700 K / 10,8 W / SI-I8W121140EU MB05LM

    Aktuální cena Samsung LED Classic A60 10.8W (SI-I8W121140EU) v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

    Výkonná a masivní LED žárovka od Samsungu zaujme na první pohled i osahání. Je těžká a disponující hliníkovým žebrováním pro lepší zbavení se tepla. To je opravdu ve výsledku nižší, než třeba u Philips nebo Panasonic žárovek. Na druhou stranu i rozměr je znatelně větší, než má Philips či Tesla. Barevnost i podání světla je totožné s Panasonic a téměř i s Philips 2700K a nejteplejší v testu Teslou. Rychlost zapnutí je okamžitá. Pokud vám nevadí větší rozměr a chcete naopak masivní provedení, které by mohlo zajisti, že bude velmi dlouho sloužit, nic nebrání výběru právě Samsungu. Obecně jsou v obchodech výrazně dražší, než ostatní značky, ale např. u prodejce LED Techline jsou k mání za rozumných 259 Kč. 

     

     VerbatimTeslaImmaxPhilipsPanasonicPhilipsSamsung
    příkon [W]6,5788109,510,8
    výkon [lm]480650550600806806810
    výkon na Watt [lm]74936975818575
    výkon za 1 Kč [lm]1,932,262,672,482,512,533,13
    cena [Kč]249288206242321319259

     

    Jakou LED žárovku vybrat?

    Jelikož udávané informace o teplotě barvy LED žárovky nám mnoho nezaručují, do jisté míry bude vždy záviset na osobním pocitu a tudíž vlastní zkušenosti. Obecně se nám potvrdilo, že většina LED žárovek má spíše charakter o stupeň chladnější barvy, než je udáváno. Chcete-li teplý barevný odstín podobný klasické žárovce, berte rozhodně žárovky označené kolem 2700 K (warm light, teplá). Mléčná bílá, nebo též neutrální, a někdy nepřesně popisovaná i slůvkem teplá bílá s označením 3000 K většinou působí již velmi odlišně od klasické žárovky (výjimkou je testovaná Tesla). 3000 K volte do koupelen či chodeb a pracoven. Nebo tehdy, když víte, že chcete bílé, ne úplně relaxační světlo. Jakákoli vyšší hodnota je určena jen těm, kteří vědí, co chtějí a proč to chtějí. 

    Panasonic 10 W, Philips 9,5 W a Tesla 7 W - Tyto tři produkty můžeme doporučit. Tesla má vynikající výkon při nízké spotřebě, nejmenší velikost a velmi příjemné světlo. Při potřebě ještě většího výkonu doporučujeme Philips, která má také velmi malou velikost, příjemnou barvu světla a dobrý výkon. Panasonic je na tom velmi podobně jako Philips, ale jednoduše ji řadíme až za ni - je totiž větší a dražší. 

    S výkonem to zatím také není úplně snadné. Světelný výkon v lumenech nám sice při hledání náhrady za klasickou žárovku významě pomůže, ale vjem z výkonu lehce komplikuje jiný rozptyl světla LED žárovek. Ale většinou to až tak nevadí. Doporučujeme volit spíše výkonější LED žárovky. Kdekoli, kde budete mít v běžném stropním svítidle jen jednu žárovku, berte 8-10W provedení. Pokud nepotřebujete takovou světelnou "palbu" – třeba na záchodě, není od věci 7-8 W provedení. Stejně tak ve svítidlech s vícero žárovkami přijdou vhod varianty o příkonu 5-7 W. Obzvláště to platí u reflektorových/směrových žárovek, které lze nahradit i LEDkami do 5 W. 

     

    tip redakce

    Ocenění a doporučení od nás získávají dva produkty: Philips CorePro LEDbulb 2700 K 9,5 W a Tesla LED bulb White Label 7 W 3000 K. Oba produkty mají dobrý výkon i účinnost, malé rozměry a příjemné světlo. 

    Koupíte-li výhodně, není třeba se vůbec bát Panasonic LED Lamp, nebo Samsung LED Classic. 

    Naopak nedoporučujeme testovaný Verbatim, Immax nebo jiné neznačkové výrobky. 

     

    Investice do LED svícení se vám může začít vracet už druhým rokem. Následně již šetříte několik stokorun ročně pro každou nahrazenou klasickou žárovku za LED. Čím dříve začnete svítit s LED žárovkami, tím dříve ušetříte. Na druhou stranu, i zde půjdou ceny dolů a technologie bude dozrávat. Přejeme tedy dobrou ruku při výběru i načasování koupě. 

     

     

     

    PŘIDAT KOMENTÁŘ

    110 Komentáře

    1. Pěkně shrnuté informace o aktuálních technologiích.
      Těší mě že LED nevyzdvihujete až do nebes, protože úsporky určitě ještě neřekly poslední slovo.
      Potom mysím že by stálo za upozornění že se klasické žárovky hodí na místa kam člověk přijde jednou za čas, ale to je z tabulek zřejmé.
      No ale proč jsem vůbec psal tento příspěvek: Žádná LEDka ani úsporka (tam to ani není možné) mi nenahradila žárovku coby +- bodový zdroj světla, protože některá stínidla nělají opravdu pěkné obrazce a člověk by o ně přišel. A právě zde se většinou hodí použít halogenku. :)
      Když už jsem u specifických aplikací, tak mě zaujalo jak prodejci mají nastavené ceny u obyčejné 15W žárovky do trouby nebo lednice - např. v Tescu se prodává za 60 kč, což je podle mě vydřidušství.

      No omlouvám se za dlouhý projev, snad za to nebudu ukamenován.

    2. Světlo do trouby je opravdu jedna z aplikací, kde zřejmě ještě chvíli budou vládnout klasické žárovky. Přece jenom, jde tam o teploty kolem 200 stupňů. Naopak v dnes prodávaných lednicích již najdeme převážně LED světla.

    3. A navíc v troubě vůbec nevadí že žárovka topí, že ;). Jinak do lednice jsem ledku zkoušel a zatím jsem nenašel takovou co by mi dobře osvítila celý prostor.

    4. Zdravím,

      ku "značkovým" LED žiarovkám len toľko, že som nenašiel takú, ktorá by mala dobrý pomer lm/ W. (A pod 100 ani nejdem.) O cene za kus nehovoriac.

      Pred cca. 2 rokmi, keď som staval dom a potreboval som ho "osvetliť", som začal komunikovať priamo s výrobcami LED v Číne. (Dodnes mi chodia e-mail -y. :)) Začal som na Alibabe a potom už priamo. Dostal som sa k omnoho nižším cenám, ako je možné kúpiť v Európe. Dokonca mi vyrobili žiarovku na zakázku. (100 lm/ W, 13W, E27) Takú v Európe ani nezoženiete. A mám za sebou už aj reklamačný proces: Jedna LED -ka (z asi 50 -tich kusov) prišla vadná a jedna mi prestala po čase svietiť. Bolo to jednoduché. Vrátili mi cenu cez PayPal, cez ktorý som im platil. Dokonca, po argumentácii, že za cenu, ktorú je možné žiarovku kúpiť v Číne, to v Európe možné nie je, mi doplatili aj ten rozdiel. ;)

      Ku použitiu LED v chladničke: Kúpil som si E14 -ku, 3W, chladnú "sviečku", u nás na Slovensku. Svieti dobre. Len sa nevypína. Svieti v kuse. Nie som si istý, či je to ňou, alebo elektronikou v chladničke...

    5. Správně; funguje to skvěle, prodávajícím dost záleží na recenzích, peníze dostanou až poté, co kupující potvrdí obdržení i funkčnost zboží. Při objednání asi 60LED žárovek jsem dostal místo napětí 220V 12V; po upozornění mi poslali další, správné a zdarma.:-) Co se životnosti týká, zatím nevím; ale po dlouholetých zkušenostech nejen se žárovkami, nevidím velký rozdíl mezi značkovými a jinými výrobky, kromě ceny: pokud je značková led 6x dražší, raději to "risknu" a koupím 6 "neznačkových".
      Platit lze i obyčejnou bank. kartou (účet CZK), která umožňuje platbu přes internet; vzhledem k tomu, že neplatíte přímo (neznámému) obchodníkovi, ale sprostředkovateli, portálu, který má banku v Londýně, je to celkem bezpečné.
      Nakupuji(pro vlastní potřebu) skoro vše, kromě jídla:-).

    6. Musím aktualizovat co jsem před časem napsal. Změna je život.
      Čínští výrobci "vylepšili" low-cost LED typu "corn" čipem, který má údajně potlačit blikání, (pro znalce - nahrazuje drahý kondenzátor 4,7 uF), bohužel občas dělá přesný opak - zběsile bliká. Nové verze jsou označované "Smart IC" a ty nekupuji. Tam, kde toto označení není, je věcí náhody, co přijde.
      Bohužel, ještě navíc jsem nedávno dostal celou sérii od níže uvedeného výrobce, kde je životnost LED čipů cca 1 - 2 týdny běžného večerního svícení:

      http://www.aliexpress.com/store/product/Real-No-Flicker-Long-Lifespan-He...

      Koupil jsem i několik desitek velmi povedených - maji skoro svítivost "šedesátky" při příkonu asi 5,5 W, ale v současnosti nemohu nákup těchto LED zdrojů doporučit, protože riziko prostě je příliš vysoké. Smůla.

      Zaujalo mne nedávno tvrzení IKEA, že všechny jejich LED žárovky mají vysoké CRI (index podání barev). Není to pravda. Platí to pouze pro jejich nové modely, pro staré nikoli. Rozdíl v ceně mezi nimi je markantní. Zázrak se tedy nekoná, nicméně v IKEA se momentálně dají koupit typy se solidní cenou (skoro se to blíží té Číně) a typy s vysokým CRI pro náročnější použití.
      Příklad:
      Levná: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/90290972/
      Kvalitní: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/00257482/

    7. Konečně vidím diskuzi, kde je pár lidí s rozumným názorem!
      Ano, nákup na Ebay apod. vyžaduje jazykové a technické znalosti a není bez rizika, ale vyplatí se a to tak, že hodně. Bylo by dobré se podělit o dobré i špatné zkušenosti, ne?
      Chce-li někdo kupovat předražené evropské LEDky, měl by vědět například, že slavná L-prize LEDka od Philipsu (která by se dala považovat za top kvalitu, zejména přihlédnu-li k vysokému CRI), se dá koupit už dva roky v USA (pouze na 120V a e-shopy jí nesmí posílat do ciziny), zatímco v Evropě prodávané LEDky od Philipsu jsou o generaci starší (a made in China). Opravdu pozoruhodný zájam o zákazníka!
      Nebo, zkuste požádat nějakého prodejce značkových drahých LEDek o nějakou v energetické třídě A++, jsem opravdu zvědav jak uspějete. Pokud ano, dejte hned vědět.

      Já osobně nakupuji LEDky hlavně přes Aliexpres kolem 3 - 5 dolarů. (Koupíte-li totéž v Čechách, cena je automaticky dvojnásobná.) V lustru mám 4 ks čínské, co svítí výrazně víc než 9W kompaktní zářivky, při změřené spotřebě 5,4W / kus. Proč nemít víc světla, když to skoro nic nestojí! Správný výběr je trochu věda, je třeba číst mezi řádky, nevěřit neuvěřitelným údajům a vyhnout se vyšším wattážím, které se evidentně upečou. A co se neupeče, to většinou "drží" léta. Až mi dorazí další nákup, porovnám svítivosti a dal bych sem pár tipů.

      Nebo dejte vlastní tip, co sa vám zamlouvá a já vám zkusím napsat, co je to zač. Samozřejmě, řada prodejců se snaží prodat staré, dávno překonané typy. parametry slibují hory doly a když se nachytáte, přijde vám taková bludička mžouralka. Ale nakonec proč ne? Proč nemít ve sklepě a komoře taky LEdku, když bude za 1 dolar a šetří proti žárovce třeba "jen" 75 procent spotřeby?

      BTW: v Číně jsem neviděl snad nikde svítit nic jiného, než LEDky...

    8. Problem LED zarovek je v jejich pomerne vysoke porizovaci cene v porovnani s nejistou zivotnosti.Tak se muze lehce stat, ze na jejich zakoupeni spise prodelate. My jsme zakoupili asi 6 ruznych druhu Ledek a 3 z nich nam odesly do jednoho roku.Slo o neznackove ledky,ale i tak se nam zdali drahe. Proto jsme zacli kupovat kompromis - halogenove zarovky,ktere tady v clanku smahem odsoudili jako nesmysl coz je chyba,protoze pokud ledky nevydrzi,usporky obsahuji jedovatou rtut a chci alespon trochu setrit zivotni prostredi,pak mi zbyvaji uz jen halogenky.

    9. I takový názor lze akceptovat. Ale přečtěte si i něco o výrobě a efektech halogenových žárovek...

      "U halogenových žárovek je použito křemenné sklo kvůli značně vyšším teplotám (min. 250 °C).Významným nepříjemným projevem použití křemenného skla místo normálního je, že tato žárovka se stává zdrojem ultrafialového záření..." http://cs.wikipedia.org/wiki/Halogenov%C3%A1_%C5%BE%C3%A1rovka

      je to přece jenom o něco horší, než klasika.

    10. Děkuji za odpověď a za uvedení odkazu na článek o halogenových zarovkach. Souhlasim,ze jejich výroba není tak ekologická jako u klasických žárovek,je o stupeň horší. Ale ušetří el. energii. UV záření jak je napsáno v článku jsou povinni výrobci eliminovat přidáním určitého prvku do skla,aby jej nepropoustelo. Takže jejich světlo je bez problému.

    11. Halogen je nesmysl, tam kde se sviti malo (sklep ) patri klasicka zarovka za 10Kc a tam kde se sviti hodne (kuchyne ) patri usporka nebo LED za 200Kc. Neverte nikomu a popadnete do ruky kalkulacku ...
      P.S. pochopitelne je treba kupovat drazsi spotrebku s dvouletou zarukou a zarucaky si schovavat :-)

    12. Aky mate nazor na LEDky Panasonic, myslim, ze ich volaju Nostalgic. Vyzeraju ako imitacia klasickej ziarovky s vlaknom, t.j. maju cire sklo.

    13. LEDky jsou účelově předražené (i právě na fakt, že jsou vyráběny v číně)
      proto je nekupuji a jsem věrný stále klasickým žárovkám ;)

    14. No to mi nezbývá, než vám gratulovat. Monitor máte asi taky ještě CRT, ne?
      Souhlasím, že jsou LEDky dražší, ale cena se již snížila na únosnou hranici - porovnejte s cenami před cca 2 lety.
      Já postupně nahrazuji žárovky všeho typu již jen LEDkama - značkovýma i noname. Uvidíme, která vydrží více.

    15. Problematika LED svítidel mě zajímá , ale nezobte se na mě , ve chvíli kdy jsem došel k obrázku žárovky s nápisem tuším Panasonic nebo Philis jsem si řekl že tady něco nehraje , potom jsem došel k odstavci kde je mi vnucováno že , Philips, Samsung, Panasonic, OSRAM si kvalitu ohlídají jsem upustil od dalšího čtení. Je jasné že LED žárovky jsou velmi úsporné , ale další věc je , že Osram a spol. je spoluviník za likvidaci klasických žárovek.Tyhle firmy dokonce snížily svítivost vláken s 1500 hodin běžně na 1000 hodin jen v zájmu kšeftu.Tady je menší info , prvních 5 minut je možné přeskočit.
      http://www.youtube.com/watch?v=P0XwiUo4Jf8

    16. Bohužel jste neuvedl žádný argument do diskuse. O tom, že s životností to nebude tak, jak by nám výrobci chtěli vnutit, se v článku zmiňujeme. Pro tvrzení, že by značkové LED na tom byly hůře, než neznačkové, není žádný podklad. Naopak, neznačkové LED dopadly v testu hůře, nemluvě o tom, že některé ani do testu zařazeny být nemohly, protože vůbec nefungovaly.

      Bulb Fiction je zajímavý dokument. Ale spíše je to o přístupu EU, než výrobců svítidel. Nějaké snížení kvality/výdrže klasické žárovky z 1500 hodin na 1000 je irelevantní a rozhodně to není důvod, proč by to mělo "zabít" normální žárovky.

    17. Chci Vám poděkovat za přiložené video. Velmi přesvědčivé! Zde bohužel vidíte, že kdokoli vybočí z řady bude potrestán. Jsem zastáncem klasických žárovek a do budoucna možná led zdrojů.

    18. Pokud ma LED zarovka 6x mensi spotrebu pri stejne svitivosti, je klasicka zarovka uz proste mrtva tak jako tak. I kdyby odesla prvni den po skonceni dvoulete zaruky, tak pri dnesnich cenach kolem 200Kc staci kalkulacka k zjisteni, ze tam kde se vice sviti to LED vyhrala uz ted. Spikuti nespiknuti, je to jedno.

    19. Mám s led-žárovkami bohaté, ale bohužel negativní více než 4 leté zkušenosti.
      První žárovky od německého výrobce svítily intenzivně a "za málo", ale po několika měsících začali odcházet smd čipy a hlavně tehdy nechlazené zdroje v patici. Celou zásilku cca 100 ks mi dodavatel vyměnil za modernější s hliníkovým chladičem. Ty už fungovali bez problémů. V poslední době si však hosté stěžují na nízkou intenzitu světla v restauraci. Zkusil jsem vyměnit pár žárovek za náhradní ze stejné dodávky. Intenzita světla z "nových-nepoužívaných" je extrémně vyšší než z "vysvícených" 3-letých. Dá se hovořit o cca 40% úbytku. Mě tedy vyplývá, že intenzita vývinu světla s dobou výrazně klesá. Patice se zdrojem jsou odpojitelné a zkoušel jsem tedy zda to není zdrojem. Bohužel světelný tok je stejný s novým i starým zdrojem.
      Testoval jsem mezi nimi i LED žárovku od renomovaného výrobce. Bohužel odešla po 2 letech.

    20. Jak v roce 2009 vyzkoušel pan Belza, když si jako dlouholetý autor článků pro Praktickou elektroniku postavil vlastní LED žárovku:
      http://belza.cz/ledlight/ledbulb.htm

      viz. Zkušenosti z provozu
      Zpočátku jsem byl LED žárovkou nadšen - svítila úžasně a předpokládal jsem, že to tak bude nadlouho. Pak však začaly "odcházet" LED jedna za druhou.

      .. doporučení:
      1. Nepoužívejte levné neznačkové LED - životnost udávaná výrobcem je spíše zbožné přání, než reálný údaj. Doba života použitých LED nebyla v řádu desetitisíců, ale jen v řádu stovek hodin.
      2. Pokud už takové LED použijete, napájejte je menším proudem, než jaký udává výrobce jako maximální. Při menším proudu se doba jejich života dramaticky prodlouží.

      A v tom 2. bodě je vysvětlení i Vašeho problému s poklesem svítivosti.
      Výrobce navrhl napájecí zdroj pro LED modul tak, aby jím tekl větší proud a LED více svítily.
      Bohužel, pokud přes LED teče větší proud než na který je navržena, tak se rychleji snižuje její svítivost a životnost.
      Životnost LED podstatně zkracuje, jak jste si již vyzkoušel na vlastní kůži, i špatné chlazení.

      Je tedy otázka, zda z LED chtěl více vyždímat výrobce zdroje (použil větší proud) a nebo výrobce LED (deklaroval větší provozní proud).
      Honba za vyšší svítivostí a ziskem ?
      Číňanům je to většinou jedno, podobně jako s barvou světla, peníze už dostali a reklamace vzhledem k poštovnému neočekávají :-)

      Viděl bych to tedy na oprávněnou reklamaci, pokud ale nemá výrobce v záručních podmínkách uvedeno, že vydrží stejně svítit po dobu 10 let, ale můžete s nimi svítit jen max. 5hodin denně apod. jako je běžný trik u úsporných zářivek :-(

    21. Úplně stejnou jako tehdy. Proud přes maximum LEDky ničí ať jsou z dob dřívějších nebo současné. Dnešní víc svítí a mají lepší parametry ale podstata provozu zůstává.

    22. Áno, zákony fyziky platia rovnako. Ale technológia ide dopredu. Preto som sa pýtal s ohľadom na moderné súčiastky, či je to také kritické, že riadiaca elektronika odíde tiež o dvoch - troch rokoch?

    23. Nakupujem od cinanov a mal som aj zly tovar no zvacsa to bolo vsetko oka. Ohladom svietivosti ano chladenie je dolezite a takztie dlzka scietivosti. Led ziarovka by nemala svietit nepretrzite viac nez 8 hodin bez ohladu na vyrobcu a kvalitu. Jednoducho na to nieje stavana.

    24. nevím jak by měla svítit já ji mám puštěnou cca od jara v jednom kuse na chodbě a funguje pořád dobře nebyla drahá ani značka a jde,jen moje zkušenost

    25. Akorát, že originál od CREE jsou na 110V a ty čínské s CREE čipy zase nedosahují těch parametrů originál CREE žárovek. Nebo snad ano? Můžete dát odkaz?

    26. Cree je výrobce LED čipů! Že dělá i celé žárovky, je spíš kuriozita, jejich podíl na trhu je nepatrný. Neplést s tím, že čínští výrobci žárovek uvádějí, že jsou osazené čipy od Cree. To je sice fajn, ale Epistar nebo Nichia je prakticky stejně dobrá značka čipů. A svítivost + barevné podání nezáleží na značce, ale na konkrétním typu a binu čipů. Pokud chcete koupit žárovku od Cree, musíte zadat do vyhledávače celé její typové označení.

    27. Tento článek mě velmi zaujal. Při rekonstrukci bytového jádra a přilehlé chodby jsme použili jako stropní osvětlení LED reflektorové žárovky s paticemi GU10 6W. A tím začal můj velký zájem o LED žárovky! Ponechám bokem cenu a úsporu energie. Jsem velmi zklamaná barvou světla. Prostě to není ta příjemná teplá barva klasické žárovky!! Na chodbě svítí studená bílá a ta neskutečně mění a zkresluje barvy stěn, podlahy, nábytku. Nejsem schopna koupit nějaký doplněk, protože v obchodě má úplně jinou barvu, než jak potom vypadá pod LEDkami. V koupelně svítí teplá bílá, ale pořád mám pocit, že obě LEDky zvýrazňují zelenou a modrou barvu na úkor červené! I syn mi říká, že vypadá v zrcadle nějaký "zelený". Tak čekám na vývoj těchto žárovek, aby se náš domov stal znouvu útulným...

    28. Dobrý den, chci se zeptat, jestli je nějaká možnost, jak si ověřit, že údaj v lumenech udávaný výrobcem je pravdivý a výrobce nelže. Děkuji.

    29. Dobrý den,
      doporučil bych doplnit test o led žárovky:
      - IKEA (z mého pohledu má velmi příjemné světlo)
      - Kanlux (tradiční dodavatel osvětlovací techniky)

      RK

    30. Ten "tradiční dodavatel" mě tedy pobavil. Ale je fakt, že spousta lidí tradic nakupování levných polských šmejdů opravdu drží ...

    31. Mam doma led ziarovky este prvej generacie kde kus stal 10 eur adodnes scietia bez problemu ziadna strata svetla. Platim 18 eur za elektriku v 4i byte a len v obyvacke mam 4 druhy okruhov svetiel. Takze nie vsetko z polska je ozaj nafigu. Mam vsetky svetla na usporkach a je to citit a clovek nema take vycitky ked necha svietit svetlo.

    32. Když jsem byl před pár měsíci v IKEA, jejich LED žárovky byly předražené a slabé. Tak nevím, zda se něco změnilo. Ale spíše o tom pochybuji... moje doporučení trvá, Tesla, Philips, Panasonic.

    33. Je to pouze reklama na "žárovky" se LED diodami a obsahuje hlouposti. Za deset let nespotřebuji desítky klasických žárovek. Jedna mi vydrží cca 3 roky, tedy za 10 let spotřebuji asi tři po 10 korunách. Spotřeba žárovek přepočtená na světelný výkon není giganticky neekonomická. Navíc příjemně hřejí. Mimochodem úsporné zářivky dokáží hřát taky pěkně. Světlo z LED není pěkné, není rovnoměrné a špatně se na něj zvyká. Nejsem proti úspoře, ale ne za jakoukoli cenu.

    34. Nevím jestli reklama, ale co vím jistě, že i když vám klasická žárovka svítí tři roky, tak už cca po 1 roce svítí 60 W jako 50 W a ve třetím roce jste na skoro polovině tedy 35 W. Takže svítíte více světly abyste se dokázal dostat na původní výkon.

    35. To snad nemyslíte vážně?
      Jako že Vám za tři roky klesne odběr klasické 60 W žárovky na polovinu?
      Nebo si snad nemyslíte že klesá účinnost přeměny elektrické energie na teplo a žárovka tedy méně hřeje a tím i méně svítí. No a zbytek energie se promění na co? Asi na temnou hmotu :-).

    36. Dobrý den,

      LED žárovky, LED trubice a průmyslové osvětlení se kupuje především kvůli úspoře, životnosti. Firmy dokáží uspořit ročně díky LED osvětlení několik stovek tisíc. Za zmínku pro domácnosti stojí určitě žárovka TESLA BL276527-2, která svítí 360° a nahrazuje 60W žárovky při příkonu 6,5W. Pokud by někdo stál o podrobnější informace ohledně LED osvětlení, může mě kontaktovat na mailu : tomecek@isccz.eu.

    37. Dobrý deň, pán Tomáš,

      na Vašich stránkach: http://www.isccz.eu/tesla-led-zarovka-crystal-bulb-e27-6-5w-230v-700lm-2... píšete, že Vami odporúčaná žiarovka má účinnosť 107,7 lm/ W. Páči sa mi, že sa Tesla ešte predáva, aj keď je vyrobená v PRC. (Public republic of China) Tá účinnosť je super.
      Na druhej strane som našiel žiarovky s účinnosťou aj pod 100 lm/ W... Tie by som si nekúpil napriek tomu, že majú logo Tesla.

      BTW: Predáva sa Tesla aj na Slovensku?

    38. Dobrý den,

      co se týče zmiňované žárovky s Crystal LED technologií, tak to je náš vývoj a patent. Samozřejmě mezi produkty patří i žárovky, které mají nižší poměr Lm/W, ale jsou také levnější. Vyrobená v PRC znamená, že je žárovka vyrobená v Portugalsku, kde máme část výroby. Prozatím nevím o tom, že by byli k vidění ve Slovenské republice, nicméně pokud byste měl zájem, lze přes email poslat i do SR.

    39. Děkuji,

      co se týče světelného toku, tak nyní máme i žárovky, které mají 1300Lm, nicméně není to Crystal technologie, nýbrž klasická LED žárovky, na vývoji naší Crystalky se svítivostí nad 1000Lm se pracuje. Na druhou stranu, znám málo lidí, kteří si doma svítí žárovkou, která má nad 1000Lm, v domácnosti stačí bohatě náhrada 60W žárovky. Je to pouze o trhu, spousta veřejné populace ani neví, jakou svítivost klasická 60W žárovka měla. :)

    40. Ja mám doma žiarovky s týmto výkonom. Mimochodom, ak to trošku zjednoduším, 1000 lm rovná sa starým 100W žiarovkám.
      100W žiarovky boli všade, kde bolo teleso len s jednou žiarovkou. Samozrejme, okrem nočných stolov.

    41. nevim kde zijete, ale 60W zarovku bych doma vyuzil tak leda v koupelne a ekvivalent 100W zarovky je 1300 lum. Osobne pouzivam v kuchyni usporku ktera je ekvivalent 150W zarovky a niz bych uz se svymi pozadavky nesel.

    42. Ešte k tým 1300 lm, pokiaľ je efektivita pod 100 lm/W, sú staré. Ďalšou vecou je veľkosť. Do klasických svietidiel dosť problém osadiť, ak nie sú otvorené.

    43. Ehm, v místnosti 3,5 m x 4,5 m svítím třemi 1300lm žárovkami, v místnosti 3,5 m x 6 m svítím šesti 1000lm žárovkami. A nemyslím, že bych tam měl nějak přesvětleno...

    44. A ještě bych málem zapomněl - v kuchyni svítím 150cm zářivkovou trubicí (58 W), a ta má udávaný světelný výkon 5200 lm - také tam není nijak přesvětleno.

    45. doma máme zkušenost s led žárovkama od ELKo lighting. přítel chtěl vyměňovat všechny klasické žárovky za LED, ale to jsem mu zatrhla, že nejdřív je vyzkoušíme tam, kde se nejvíce svítí, když mají být úspornější, než úsporná žárovka. moc jsem nevěřila a byla jsem mile překvapena, že recenze jednou nelhaly.

    46. Zkušenosti:
      LED žárovky nakupuji jen na ebay. Aktuálně mi doma svítí 13LED hlavně spotů s příkonem cca 4,5-6W všechno teplé světlo 2700k nakoupil jsem je před 6ti lety.

      Za celou dobu odešly dvě, každá kvůli konstrukční vadě, jedna se rozlepila, druhá měla špatně připájený drátek. Po opravě fungují vesele dál.

      Svítivost je dostačující i pro větší místnost, 18W na 20m2 oproti spotům 120W na 20m3.

      Svítivost se rozhodně nesnižuje, někde jsem dokupovat žárovky po roce a nebyl žádný rozdíl.

      Cena žárovky na ebay byla 80kč. 13*80=1040kč průměrná uspora energie je 34,5W/kus. Průmerně svítím 3hodiny denně se všemi. 3*45*13= 1340W/h uspora energie denně. El. enerigie mám za 5,5kč/kW.

      !!!!!Ročně mi tyto žárovky ušetří minimálně 6000kč.!!!!!

      A to nepočítám s tím že v kuchyni či koupelně atd.. byly 60W klasické žárovky.

    47. Lukasi,
      bohužel výpočet máte v poslední části špatně:
      Každý den ušetříte 1,340 * 5,5 = 7,37 Kč
      Vož dělá za rok 7,37 * 365 = 2690 Kč
      Za rok tedy ušetříte 2690 Kč
      To jen pro upřesnění...

    48. Pro úplnost informací-škoda že se nevěnujete LED novější technologie, COB.Mám pořízeny dvě,jdou naprosto normálně stmívat obyčejným triakovým stmívačem a nemůžu si je vynachválit.Myslím že to je technologie budoucnosti,měli by jste o ní něco napsat ...

    49. Osobně jsem přešel rychle z úsporných žárovek na ledky ,protože v Tesco zřejmě chybou dal cenovku za ledku 6,5 watu za 61,50 koupil jsem nejdříve do jednoho lustru pak jsem běžel pro další celkem jsem jich tak sehnal 11 kousků ,další kup následoval v Albertu 80% sleva na led žárovky 3,5 Watu koupil jsem různé i s menším závitem po 50,- kč za kus už žádné nemají skoupil jsem všechny i v Albertu 8 kusů konečně mám doma ve všem jen led žárovky ,ještě potřebuji sehnat dlouhé led zářivky za nízkou cenu ,vyměnil jsem i TV za metrový led ,klasický počítač za notebook a změnil smlouvu ,úspora za rok bude možná i 1500 korun ,průměr za měsíc okolo 80 KW

    50. můžu potvrdit, že z Tesca jsou nejlepší. jak poměren cena/výkon i kvalita, koupil jsem COB i filamentové - které se dají navíc stmívat, velký výběr E14, E27, GU10 a s chromatičností 2700 i 3500 K, v cenách od 37 do 79 kč výkon 4- až 6w mi stačí, jen ta filamentová 3500K 70,w stála víc- 99kč
      A po roce jsem dokupoval, jediný rozdíl ve svítivosti byl u některých filamentových , kde byly provozovány na ostrovním systému, který má v síti přes 270V, proto se mírně vyžhavili.Proto doporučuji si v tescu počkat na akce.

    51. Jako já jsem na o vždy kašlal, ale konečně jsem se dokopal ke kalkulačce co jsem našel na jednom blogu a jako úspra to je znatelná a dnes ty ledky stojí pár šupů, ne jako před 2-3 roky. Jinak žároky jsem nakupoval v Tescu, mají je tam za slušnou cenu. Kdyby jste někdo chtěli tu kalkulačku, tak jsem jí našel tady + tam je docela dobrý stručný článek, ale výstižný. www.bydleni-hrou.cz/jake-zarovky-vybrat-v-roce-2015-a-usetrit/

    52. No já vám nevím - mě se nezdá rozumné věřit kalkulačce na webu, kde se kromě jiného píše:

      "Vyšší cenu LED žárovek poté vyváží dlouholetá až DVACETILETÁ životnost ..."

      Což o to - samotná LED dioda by tak dlouho asi vydržet mohla - pokud bude kvalitní, bude dobře chlazená a nebude provozovaná na maximu svého výkonu.

      Jenže součástí drtivé většiny LED žárovek je i integrovaný spínaný zdroj. A věřit tomu, že spínaný zdroj vydrží fungovat 20 let může jedině někdo, kdo nemá ani tušení o limitech životnosti elektrolytických kondenzátorů, spojů pájených bezolovnatou pájkou (lidově cínem bez příměsi olova) atd.

    53. Přesně.
      Vždycky hledím jak puk, když někdo bezostyšně tvrdí, že to má životnost v desítkách let, a pak vidím na obrázcích nejobyčejnější kapacitory s 85stC, které v poměrně teplém místě vydrží ve spínaných zdrojích elektronických přístrojů (kam ani nejsou určeny) tak akorát dva tři roky. Dobře žárovka možná není zapnutá tolik hodin jako zdroje televize, routeru nebo satelitního přijímače. Tak vydrží třeba 5 let. Ale dvacet let ten kapacitor prostě nevydrží ani náhodou. Ztratí kapacitu, a v horším případě může i způsobit požár. Pod žárovkami většinou ležívají hořlavé ubrousky, papíry....věšet si spínaný zdroj pod strop je samo o sobě dost nebezpečné. No třeba to mají otestované s tím krytem, že se nic nestane. Ale spínaný zdroj, který po vyschnutí kapacitorů vypálil díru do parket jsem už viděl...

    54. Používám LED (čína, DX.com) asi rok s následujícími poznatky:
      - na svícení v kuchyni, chodby, komory v pohodě. kromě kuchyně je to ale pár minut denně...
      - "pocitové" světlo do obýváku - problém se zabarvením, najít správně "žluté" ledky se mim nepodařilo (nehodnotím to sám, já bych to asi i dal)
      - za ABB stmívačem problém, ledky blikají (vím je bych ho mohl vyměnit ale to už je přes 1000 kč náklad
      - stejný problém jsem zaznamenal v situaci, kdy je LED žárovka zapojena za časovým relé SMR-T.

    55. Jediný bych podotknul, že bych nikdy nekupoval od zn. Philips.
      Je to hodně poruchová značka.
      Od ni mi odešlo Video za 10 tisíc Televize za 10 tisíc před cca 5 roky a
      před 0,5 rokem mi odešel setop box od Philipse prostě aušus.
      Vesměs šlo o závady v elektronice ne mechanika apod.
      Kamarádco dělal 2 roky ve velikém elektro obchodě v Praze také říkal,
      že nejčastěji reklamovanou značkou je u nich Philips.
      Když takovou elektroniku dávají do Tv co potom mají v obyčejných ed žárovkách!?!

    56. He jednoduchá matematika která do trochu zabrat.Klasické žárovky jsou v domácnosti(kde nejsou líný zhasínat) ekologičtější i ekonomičtější páč návrat peněz u Led a úsporek je zhruba 3-6let(podle toho jak kdo bude svítit počítám s klasickym svícením v domácnosti tudíž ne chodit po tmě,ale ne pořád svítit)a to si nejsem jistý jestli tyto takzvané eko světelné zdroje vydrží kor Led která je plná elektroniky a víme jak je natom v dnešní době kvalita elektroniky.Led a usporky jen tak kde se svítí hodně tzn.líný lidé v domech a bytech,firmy,haly atd.Věci jak eko výroba a recyklace,kvalita světla atd.A tvrdit že se Led žárovky rozsvítí stejně rychle jako klasické na 100% je taky kravina:).Tot vše ted nadávejte

    57. Aktuálně používám laciné čínské "corn" LED lampy, osazené 72 ks LED typu 5730 od Epistaru. Teplá bílá, odstín je úplně v pořádku. Nakupuji na Aliexpresu cena USD 2,35 za kus.
      Příkon je 5W, svítivost se rovná 50W klasické čiré žárovce.
      Díky jednoduché konstrukci a novým čipům nějak došlo k tomu, že účinnost splňuje třídu A++ (ta je definována koeficientem spotřeby max. 11% proti stejně svítící žárovce). Životnost je asi dva roky a návratnost investice 1 rok. Jsou snadno opravitelné.

      Poznámka:
      Při měření svítivosti pozor na levné luxmetry, berou infra takže u klasické žárovky ukážou víc než u stejně jasné LED, která infra nevyzařuje.

    58. Ledžárovky Tesla Crystal BL276527-1 se staly reklamačním propadákem loňského roku, neboť drtivá většina jich nefunguje již brzy po uvedení do provozu. ISC ukončila jejich prodej.

    59. O čom sa ale nikde nehovorí, je stroboskopický efekt.
      Kedysi sa vravelo aké sú žiarivky s magnetickými predradníkmi zlé, až nebezpečné, nakoľko svetlá blikajú v rytme sieťového napätia a že je vhodné používať iba elektronické predradníky (kmitočet niekoľko desiatok kHz).
      A ajhľa, pri ledkách sa taktne mlčí o tom, že existujú produkty, kde výrobca z úsporných, resp.priestorových dôvodov sieťové napätie iba zráža, aj to pochybnými predradníkmi, avšak nijako nevyhladzuje - reálne som zažil LED žiarovku typu GU10 s absolutne nevyhladeným napätím a taktiež silne pochybujem o kvalite a možnosti vyhladenia pri všetkých špeciálne malých žiarovkách, kde v telese ani nie je reálne miesto na umiestnenie filtrácie napr G9.
      a ledky si teda veselo blikajú. zrazu to však nikomu nevadí!!!
      Lebo veď je to predsa LEDka a tak to MUSÍ BYŤ SUPER!!

    60. Probůh!!!
      Když nemáte ponětí o světelné technice, tak nedělejte testy z tohoto oboru!

      Například - Ra (rendering index) není jednotkou CRI, je jen jinou zkratkou pro všeobecný index barevného podání. Když je někde napsáno zdroj má CRI xy Ra,tak je hned zřejmé, že to psal naprostý neznalec. Občas je vidět, že Ra = xy CRI :)

    61. Minulý rok v červenci (tedy 2015) jsem zakoupil asi 4-5 LED žárovek.
      3 z nich odešly během půl roku - 2x KOBI13W, E27 a 1x MAXLED 10W.
      Je hezké, že se píše kolik teoreticky vydrží, ale praxe je očividně jiná.

    62. Ve snaze o úspory jsem pořídila postupně úsporky i ledky. Výsledkem je příšerné zklamání: mizerné světlo neodpovídající deklarovaným hodnotám (4 svíčkové ledky deklarované jako ekv. 25W nesvítí dohromady jako 60 W žárovka), ledky deklarované jako ekv. 40 a 60W žárovek sice svým způsobem vyhovují, ale jejich životnost je 4 - 6 měsíců. O hodinách uváděných při prodeji si můžeme nechat jen zdát. Kdyby měly skutečně vymizet klasické žárovky (škoda staré dobré Tesly), kudy vede cesta? Zpět k svíčkám nebo k loučím? Asi díky nezodpovědným experimentům EU všichni oslepneme!!!

    63. Zbytečně zobecňujete. Od tohoto testu LED žárovek uběhlo skoro 2,5 roku. Všechny žárovky, které fungovaly v době testu, fungují i nyní. Jediná, která odešla, byla žárovka Samsung.

      Philips, Panasonic, Tesla, Verbatim, Immax – všechny fungují dodnes a všechny jsou běžně používány.

      Je třeba při nákupu přemýšlet. NEkupovat nejlevnější neznačkové věci a NEspoléhat na marketingová označení. Ekvivalent žárovky nic neznamená, jakýmsi použitelným vodítkem je svítivost v lumenech.

    64. Mám podobnou zkušenost. I když jsem do obýváku a jídelny koupil nejkvalitnější úsporky od Philips a Osramu, byla to hrůza. Životnost velmi mizerná, kvalita a intenzita světla ještě horší. V obýváku bylo podivné ponuré šero. Postupně jsme všechny úsporky vyměnili za klasiku a jsme spokojeni. To, že se úsporky vyplatí je dokola omýlaný nesmysl prodejců.

    65. Opravdu budete hájit svíčky s tím nejméně přirozeným spektrem? Napadlo Vás, že jsme tu díky sluníčku? Osobně jsem pro LED proti tzv. úsporkám, ale táži se: Jde o ekologii, nebo o kšeft a buzeraci? Navíc, sám uznáváte neznalost životnosti. Čili nelogičnost pro spotřebitele - občana EU.

    66. Pokusně - za 199,- jsem koupil LED (Phillips) s udávaným ekvivalentem 100 W klasické žárovky. Jestli vydrží deklarovanou životnost, nemám námitek, než člověku a zvířatům nepřirozenému spektru. Lze na ni sáhnout i zapnutou, ale zahřívá se taky, únik tepla je evidentní, jen vyplývá z ohřívání řídící elektronikou. Co to ta EU vymýšlí, proč nás pořád buzerují?

    67. Dobrý den.
      Teď zrovna řeším,jakými bodovkami osvětlit obývák.Rozhodl jsem se pro kombinaci LED a halogen (tři samostatné větve s vlastním vypínačem-každá větev s trochu jinou světelnou teplotou) tak jsem zvědav...Soused má stmívatelnýma bodovkama nasvícenou kuchyň (před cca 10-ti lety osazené halogenama,nyní je nahrazuje LEDkama) a naprostá spokojenost (mimochodem je to elektrikář,který do problematiky trochu vidí).

    68. Pri propagaci LED svitidel se zapomina na dve podstatne veci. Zatimco zarovka generuje svetlo polychromaticke, LED temer vylucne monochromaticke. Dohani se to ruznymi luminofory, filtry a kdovi cim. Presto spektrum svetla LED neni a nebude stejne jako svicka/ohen/zarovka/slunce.

      Druha vec je, ze generovani tepla neni nutne na zavadu. Pokud topite elektrinou je totiz uplne jedno zda pouzivat LED nebo zarovku. Zarovka je navic jediny topny system, ktery je zapnuty temer vylucne tam, kde nekdo je. To ze vytapite zbytecne cely byt/dum, ale jste v jedne mistnosti nikomu kupodivu nevadi, ale porada se hon na zarovky, ktere prijemne hrejou na misto kam svitite.

    69. Úsporné žárovky mne velice zklamaly protože jejich životnost je zcela podobná jako u klasických žárovek. Samozřejmě je to lepší než u klasických, ale za tu cenu klasiky je jedno zda za 2 roky 2x klasická žárovka "bouche" či praskne. V praxi jsem ozkoušel několik značek a odchází jedna za druhou. Vypočítal jsem si, že aby se to vyplatilo musí mi vydržet svítit min 1 rok. Ale to je minimum. Pokoušel jsem se je reklamovat protože mi odešly samozřejmě dříve než za 2 roky. Různé a různě. Ale znáte to, účty jsem velmi špatně dohledával a je to náročné. Vždy když kupuji další, tak si kladu na srdce schovat účtenku, koupit nějakou rozumnou značku.. ale je to zajíc v pytli.

      Do sklepa a podobně jsem tedy z nouze kupoval halogeny (klasické už nebyly). Životnost cca 2 roky. Ano...

      Co je však nejhorší je svítivost. Od prvních úsporných žárovek jsem zjistil, že se jedná o nesmírný podvod, plné pulty úsporek, se svítivostí jak na hřbitov. Také jsem si jich pár koupil a nestačil se divit, k čemu je to jako dobré. Nevím jak ostatní, ale já velmi dobře vím jak svítí 60/100W žárovka. Je jich ještě všude kolem plno. 60W klasická žárovka se používala běžně i do lampiček. 100W do místnosti kde to mělo svítit lépe. Je tedy třeba kupovat úsporky se 20 nebo i 25 W, aby to dosahovalo potřebné svítivosti. A i to je málo, proč si nelze v dnešní době koupit žárovku, která svítí pořádně?

      A jsme u LED, v nich vidím opravdu jedinou cestu a cena bude klesat a klesat. Je tu však opět jeden problém a to životnost / záruka. Pokud by LED vydržely 5 let ať se děje co děje, bylo by to v pořádku. Ale jakmile budete muset řešit reklamaci dříve, máte problém. Najít doklad, reklamovat. Žárovek máte desítky možná někdo stovky a zkuste tedy reklamovat, když každou pořídíte pomalu jinde. Žárovky LED Tesla mne vůbec neoslovili díky opět nižší svítivosti.
      Osobně se tedy přikláním k LED žárovkám za min cenu. Když odejdou, nebude to tak bolet jako u žárovek za 350 Kč.

    70. Ač jsem zastánce klasických žárovek kvůli kvalitě světla a raději si priplatim za svícení než za dioptrie v budoucnu, tak v poslední době nevím, jaké žárovky nakupovat. Životnost klasických žárovek je v poslední době maximálně 300 hodin. Výrobci se chovají neuvěřitelně neekologicky a produkují odpad. Kvalita světla u led se zlepšuje, ale životnost je také nejistá. Záruka 2 roky je nedostatečná. Mám teď plán zkusit sehnat žárovky od místních výrobců v zemích, kde se ještě neprodukuje tolik odpadního zboží.

    71. Rád bych ještě doplnil, že jsem vlastně v posledních letech začal používat klasické zářivky. Občas odejde, ale její cena je ještě v pohodě. Používám ty nejdelší. Např. pro situaci kdy potřebuji extra přisvítit prostor. Tedy jako extra svítidlo navíc, které zapnu když je třeba. Současně např. do garáže, či technické místnosti bych volil pouze zářivky. Nemám pocit, že by toto zatím bylo překonáno LED.

      Co mi však vadí na úsporkách a zářivkách je jejich likvidace. Z tohoto důvodu to považuji za mrtvou technologii. Brzy bude LED všude, jen to musí svítit teple a pořádně :-)

      Současně jsem fascinován, že nepokročil vývoj LED do auta. Vyrábí se skutečně odpad, což nechápu. Nefunguje to, nesvítí to. Najdou se ano, ale za astronomické ceny. Co měla EU udělat je to, aby odpadní žárovky nenahrazovaly ty klasické. A to se stalo. Nyní se zakázaly klasické s tím, že místo nich jsou a hlavně byly plné pulty žárovek na hovno.

    72. Zářivky blikají, k práci s rotujícími nástroji se například vůbec nehodí. Ale víceméně ano, dlouhá zářivka je použitelná. Není však úplně pravda, že by LED nemělo řešení. Jsou to LED panely, nebo LED pásky. Prošel mi rukama např. LED panel 60 x 60 cm s příkonem kolem 40 W a svítilo to velmi intenzivně a barevně velmi podobně jako zářivka. S životností to možná není až tak zázračné, ale zase velmi klesají ceny LED obecně. 8-10W LEDka je už i kolem 50 korun. A nakonec. Třeba Tesly nebo Philipsky z tohoto testu mi svítí bez problémů dodnes, schválně se koukněte, kolik času od vydání uplynulo...
    73. Blikají zářivy? To pbliká tlumivka, pokud je ve svítidle kvalitní elektronický vysokofrekvenční předřadník, tak neblikají, a to samé platí i u LED.

    74. No led světla svítí celkem pěkně ale já je nějak nesnesu všim jsem si že mně totiž bolí po led zářivkách a žárovkách oči.Takže musím mít klasické úsporky a zářivky.Zkrátka nesnesu na oči led světla.

  • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

  • Poradna

  • Komerční odkazy

    Používáme fotky z DepositPhotos
  • Anketa

    Jak přijímáte televizní vysílání?
  • Inzerce

  • Užitečné články k přečtení

    virtuální adresa pro zásilky ze zahraničí

    Nakupovat v zahraničí může být velmi výhodné. Mnohdy ale prodejci nedoručují do našich končin. Naštěstí existují služby pro přeposlání zboží. Tyto služby vychází občas i levněji, než doručení přímé.

    satelitní příjem

    Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.