Test disku Transcend SSD230S – hliníkový expres

 • Igor Viduna
  Kategorie: Recenze, HTPC, Počítače
  Lis 25, 2017
  2× Komentováno

  Neplánuji se zbytečně rozepisovat o 3D NAND flash pamětech, NCQ, TRIM, Intelligent Block Management, Wear-leveling, SLC caching, S.M.A.R.T. apod. Jakožto zákazníka mě zajímá, zda dokáže produkt splnit slibované přenosové rychlosti (MB/s, tomu rozumím) a zda může nějak zvýšit výkon notebooku. Čeho jsme se za poměrně krátkou dobu dopátrali?

  TIP: Test: 2,5palcové disky s kapacitou 3 TB

   

  Lehký jako vánek, rychlý jako blesk?

  Výrobce slibuje přenosové 560 MB/s při čtení a 520 MB/s při zápisu. Optikou moderních SSD disků to označíme za mainstream. Ve srovnání s běžnými eMMC v cloudboocích či s 2,5palcovými mechanickými disky stále představuje znatelný výkonnostní skok. V rámci štábní kultury zmiňme nyní další parametry – hmotnost činí 47 g, zbytek čtěte na obrázcích.

  Nyní výkony samotné, naměřené několika programy. CrystalDiskMark potvrzuje sliby výrobce, zde to vypadá, že se disk předvedl.

  V HD Tune si již vede hůře, tak nějak nebude ukazovat maxima, ale v grafu vidíme výkyvy. Průměr 145 MB/s. Druhý program stáhnete přímo od výrobce, nepřekvapí tak vysoké hodnoty pro náhodný zápis i čtení, tedy činnosti náročné pro každý disk.

  Pokud jde o reálný přínos, stopky při startu Windows či Photoshopu by byly dost nepřesné, byť pocitově byl notebook s tímto diskem svižnější. Porovnejme data z PC Marku. Zde si testované SSD vede lépe než eMMC. Nicméně takový rozdíl to není. Přínos poznáte jistě více na výkonném PC s dostatkem RAM a při datově náročnějších náročných operacích.

  Srovnání výsledků PCMarku 10 - rychlos vestavěného eMMC vs. testované SSD (zleva).

   

  SSD Scope – je k něčemu?

  Transcend nabízí k disku servisní aplikaci. Ta kromě měření rychlosti (viz výše), poskytuje též možnost upgradovat firmware či si na své nové SSD zrcadlit systémový disk.

  To jsme zkusil, ale program hlásil nějaký error (že neumí jistý systém souborů) a zrcadlení pouze systémového oddílu skončilo modrou obrazovkou s přiblblým smajlíkem. Netvrdíme, že je chyba nutně na straně programu, častěji bývá mezi židlí a klávesnicí, jen by možná by stačila možnost: kopírovat disk tak, aby to fungovalo. Možná více pokusů by stačilo, ale proč?

   

  Přínosy dokonce nečekané

  Nějaká čísla jsme si již předestřeli, ale to není vše. SSD neznamená pouze rychlost toku dat, ale též nízkou spotřebu. A co jsme opravdu nečekali, že s připojeným 2,5palcovým 512GB diskem prodloužíme notebooku výdrž v provozu na baterie. U sledování filmu narostla asi o 6 % (při druhém měření mělo naopak navrch eMMC, SSD jsem podruhé již nezkoušel), ve 3D benchmarku o 5,6 %. Stejně tak celkový výkon v 3D Marku (4 %) a PC Marku (7 %) o kousíček poskočil.

  Kvůli syntetickým testům se SSD rozhodně nekupují. Zda vám přijde podobný disk jako smysluplná investice či nikoliv, necháme na vás. Pokud bychom uvažovali o konkretním upgradu Umaxu 14Wa s cílem zvýšit nejen rychlost, ale hlavně kapacitu pro data, volili bychom ze dvou možností: v prvé řadě, řekněme, obdobné 128 až 256GB SSD Transcend, nebo v té druhé 128GB micro SD kartu. Zvážili bychom tedy cenové rozdíly, výkon a celkový přínos, koupili SSD a cloudbook povýšili na dospělý notebook. Co vy?

  Mechanickému disku bychom se, tradicionalisté prominou, vyhnuli zcela. Je sice levnější i větší, ale výkon nenavýší, bude těžší a mohl by se prehřívat. Proti mechanickým diskům nelze opominout naprosto tichý chod SSD. Na ten si zvyknete a nechcete zpět hukot ložisek.

   

   

   

   

  ZáporyKlady
  - Nenapadá nás zádný+ Výkon
   + Spotřeba
   + Hmotnost

  Za zapůjčení Transcend SSD230 děkujeme společnosti

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  2 Komentáře

  1. Souhlas se závěrem článku. 512 GB SSD jsou celkem drahé, ale něco kolem 250 GB se pořídit za rozumnou cenu dá. 120 giga je jen pro ty, kteří dokážou W10 udržet na uzdě. A to chce opravdu pevné nervy.

   Sám jsem dával SSD do notebooku, který sice s I5 a 8 GB RAM měl být již docela výkonný, ale 1TB klasický HDD jej srážel naprosto na kolena. Opravdu jen idiot může navrhnout takový produkt (nadprůměrný výkon drasticky brzděný jednou součástkou).

  2. Dobrý den, děkuji za komentář. Sám to zvládám i s 32GB eMMC již několik let a jde to. Ale není to na žádné velké rozhazování místem, chce to údržbu a data na kartu a extení disk (filmy apod.). 64 GB by pro mě byl ideál. Ale moci si rozšířit svůj TrekStor o SSD, neváhám. Tento krok se Umaxu povedl, nabídnout tuto možnost pro levné stroje cloudbook.
 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  satelitní příjem

  Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

  gramofon

  Prodeje gramodesek dramaticky rostou, stejně tak přibývá lidí poslouchajících hudbu z gramofonu. Analogově. Je to nostalgie, je to magie, může to být i kvalitní zvuk. Ale má to smysl?