Pátek , 26. 04. 2024

Oto

Acer Aspire L5100: HTPC bez práce

25. 03. 2008

Stavbou vlastního HTPC můžete ušetřit, ale nejde o úplně jednoduchou věc. Hotové HTPC je sice mírně dražší, ale máte jistotu, že je vyladěné, kryté zárukou a servisem. Acer nabízí pěknou sestavu na platformě AMD za přijatelnou cenu.

Acer Aspire L5100 je vzhledově povedený drobek, který má spoustu u HTPC tolik potřebných vstupů a výstupů. Samozřejmě nechybí ani ergonomické dálkové ovládání. Dodaná klávesnice a myš jsou bohužel jen kabelové.

Po hardwarové stránce jde o procesor AMD Athlon 64 X2 4000+ (2,1 GHz), 2x 1 GB DDR 2 RAM (SO-DIMM), čipovou sadu AMD 690G s grafickou kartou ATI X1250, 320GB pevným diskem, optickou mechanikou Pioneer K06RS a hybridní TV kartou Yuan MPC788i. Systém tvoří Windows Vista Home Premium. Za uvedenou sestavu zaplatíte zhruba 14 000 Kč s daní.

Klady jsou jistě pěkný a účelný design, slušné dálkové ovládání, dostatek vstupů a výstupů a také dobrá cena. I využití externího (tedy pasivního) zdroje je u HTPC více než žádoucí (v tomto případě jde o 135W zdroj). 320 GB úložného prostoru je na HTPC trochu málo, výrobce by měl nabízet výběr z více velikostí, což se zatím neděje.

Integrovaná grafika a procesor bez potíží zvládnou i HD video do rozlišení 720p. U vyšších rozlišení to už zaručeno nebude – grafika X1250 akceleruje jen některé formáty HD videa v některých přehrávačích a tím pádem spadá přehrávání videa na procesor. A ten je na 1080p slabý. Samozřejmě záleží na konkrétním videu, jeho kompresi a datovém toku. Vzhledem k malé velikosti skříně, jsou obsaženy dva menší ventilátory – sestava je však úsporná a příliš se nezahřívá. Bez zátěže jde o tiché HTPC, v zátěži je již uslyšíte. Kutilové si ale jistě poradí…

Chcete vědět více o HTPC? Podívejte se do naší speciální sekce!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už budete chtít instalovat nová Windows 7 na HTPC, nebo na svůj klasický počítač, může se vám hodit následující postup. Instalace z USB je nyní mimořádně snadná.

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Nepřehlédněte

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek