Recenze tabletu Sencor Element 9,7: Vztah hlavně pracovní

 • Vojtěch Bednář
  Kategorie: Recenze, Přenosná zařízení
  Lis 26, 2012
  17× Komentováno
  Sencor Element 9,7

  Element 9,7 je momentálně jeden z nejvyšších androidových tabletů Evropsko/Asijského (designed in Europe) výrobce laciné spotřební elektroniky Sencor. A i když od něj nemůžete očekávat, že z trhu vytlačí populární iPady, může být pro někoho více, než zajímavou alternativou.

   

  Stručně a jasně: Element 9,7 je vynikající tablet na práci, na čtení, na internet a jednodušší hry. Má své mouchy, ale ty mu snadno odpustíte a víte-li, co chcete, bude vám sloužit. Žádáte-li hvězdný výkon, žádejte jinde.

  Jak sám název napovídá, Element 9,7 je v podání Sencoru tablet „nejvyšší třídy“ a to jak velikostí displeje (9,7 palců uhlopříčky multidotykového IPS panelu), tak výkonem, který má na starosti dvoujádro o taktovací frekvenci 1,6 GHz značky Rockchip, používané jinak nejen v tabletech, ale i ve spotřební elektronice. V kombinaci se solidními 16 GB integrované flash paměti, 1 GB RAM a stejně velikým aplikačním úložištěm si s tímto tabletem užijete spoustu legrace, a to v pozitivním i negativním smyslu slova.

  Aktuální cena Sencor Element 9,7 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

   

  Parametry – slušný standard

  Aby byl výčet technických parametrů, které jsme nastínili v předchozím odstavci úplný, zbývá doplnit, že tento větší z Elementů (má ještě 7 a 8mi palcové bratříčky s úměrně horší technickou výbavou) disponuje slotem na mikro SD karty, HDMI výstupem, standardním mikro USB konektorem, dvěma kamerami (2 megapixely vzadu, VGA vepředu), hardwarovými ovládacími prvky hlasitosti, návratu o krok zpět a vypínačem umístěným netradičně na zadní stěně (k tomuto problému se hned dostaneme). Tablet má senzor polohy a Bluetooth (2.1 AD2P) a pochopitelně Wi-Fi (b/g/n). Jeho displej má rozlišení 1024x768, panel je schopen číst nejvýše pět dotyků současně. Po softwarové stránce tablet oživuje Android ve verzi 4.0.4 (ICS) bez jakýchkoliv nástaveb s pár přídavnými aplikacemi, které mají demonstrovat jeho funkce. Myslím, že nemá cenu se jimi zde blíže zaobírat, protože obchod Google Play je samozřejmě přítomen a počítá se s tím, že si šťastný majitel tohoto tabletu z něj postahuje vše, co bude potřebovat.

   

  Provedení – jen pozor na vypíchnutí elektronického oka

  Jak již bylo řečeno, Element 9,7 je pro Sencor v oblasti tabletů téměř vrcholem. Tomu odpovídá jeho provedení. I když je tablet z plastu, působí velice solidně, nikde nic neskřípe, nevrže, ani nemá snahu se samovolně rozmontovat. Plasty jsou kvalitní, a i když úrovně například kousků od Samsungu či brandovaných Googlem nedosahují, jejich zpracování je plně uspokojivé. Jistým nedostatkem mohou být dvířka, pod nimiž se ukrývá slot paměťové karty, HDMI výstup a USB (k tabletu dostanete přechodku pro použití v režimu USB Host, ale moc si od toho neslibujte). Tato dvířka se bez předchozí zkušenosti otevírají poměrně obtížně a co hůře, obtížně se zacvakávají zpět na místo. Jejich případné utržení, respektive vylomení jejich zoubků vám pak ponechá inkriminovaná místa tabletu v obnaženém stavu, což bude bolet asi hlavně slot pro paměťové karty a dále díru do útrob tabletu, na jejímž místě měla být zřejmě SIM karta. Nedělejte si starosti, není zde.

  Jinak slušné dílenské zpracování kazí vachrlatá dvířka krytu konektorů a paměťového slotu

   

  Po konstrukční stránce je Sencor 9,7 standardem. Displej najdeme uprostřed (pozor totiž na patenty Applu, takže s tlustým rámečkem). Designeři výrobce se rozhodli přijít s vlastní originalitou a inovacemi, což se patrně nejvíce projevilo ve vypínacím tlačítku (jeho funkce je shodná se všemi přístroji na bázi Androidu), které umístili po geekovsku na zadní stranu tabletu. Vypadá a funguje to efektně, ale chce to grif. Vypínač se totiž nachází hned vedle čočky zadního fotoaparátu, a tak i po měsíci používání se vám může stát, že budete zuřivě mačkat právě onu část a pokud tím digitální oko tabletu přímo nevypíchnete (sklíčko není zrovna Gorilla Glass III.), určitě se silně upalečkuje.

  Tlačítko pro zapínání/vypínání na zadní straně nemusel být zlý nápad. Jen nemělo být vedle čočky kamery, do které tak budete neustále strkat prsty

   

  Jinak tabletu není moc co vytknout. Není to žádný hard worker, který by vám mohl upadnout ze skály a vzápětí vypočítat nejsložitější otázku světa, ale ani ultrakřehký Hello Kitty special. Osobně jsem si jej pořídil na běžnou práci, a právě z tohoto úhlu pohledu bych se na něj rád podíval.

   

  Výkon – odezva je to, oč tu běží

  Ať si kdo chce, co chce, říká, hlavním měřítkem výkonu tabletu není syntetický benchmark, ale odezva uživatelského rozhraní. Element 9,7 ji má – viděno světem tabletů s Androidem – na vyšší přijatelné úrovni. Tím chci říct, že pokud je účelem, aby tablet sloužil pracovním úkolům, a příliš jej nepřetížíte hromadou zbytečně běžících aplikací, brzdit vás nebude. Paměť i procesor jsou příjemně rychlé a spolupracují.  Chod běžných aplikací je v pořádku, nicméně integrovaný webový prohlížeč jsem zavrhnul po dvou dnech používání. Tablet se výborně hodí pro pasivní práci s dokumenty, pro čtení a úpravu, hlavní pracovní činnost psavce na ní rozhodně probíhat nemůže. Práce s Internetem je bezproblémová, při zobrazování složitějších a více interaktivních webových stránek (tablet podporuje Flash 11) se Sencor občas nepříjemně kouše. Těžko ovšem říct, nakolik je to způsobeno hardwarem, a nakolik softwarovou výbavou.

  Co se multimédií týče, výkon tabletu na ně plně dostačuje a tak rozhodujícím faktorem úspěšného požitku je především to, jaký software zvolíte pro jejich přehrávání. Pokud byste si ale chtěli užívat multimédií (ale bohužel i konferování) poněkud veřejněji, musíte počítat s výraznou nepříjemností, kterou je příliš tichý integrovaný reproduktor, který navíc pokud tablet „správně“ chytnete do ruky, snadno zacpete, a tím zcela ztišíte. Nízká hlasitost reproduktoru je vůbec největší vadou z oblasti výkonu tabletu, kterou jsem zatím zaznamenal.

   

  Obraz a Kom-unikace

  Jak již bylo řečeno, tablet má dvě kamery. Zadní s rozlišením 2 MPx slouží k mačkání prstem při pokusech tablet vypnout či zapnout (viz výše), přední VGA kamera slouží ke komunikaci, nebo k focení narcistických portrétů. K tomuto účelu jí ale (ostatně stejně jako zadní kameru) moc nedoporučujeme, leda že byste chtěli kvalitou obrázků zastřít své skutečné rysy.  Pokud bychom měli výstupy obou kamer nějak popsat, pro telekonference při dobrém osvětlení jsou plně dostačující, pro okamžité zaznamenání obrazové poznámky nebo momentky, kdy by do vytažení opravdického fotoaparátu již bylo po všem také, ale tím jejich možnosti končí.

  Fotografickou kvalitou vás Sencor Element 9,7 rozhodně nepřekvapí

   

  Jestliže účelem kamer Elementu je hlavně komunikovat, pak chatovací a telekonferenční programy jsou jejich hlavními uživateli. Protože jsem tablet pořídil mj. za účelem práce se Skype, musím říct, že jsem spokojen. Komunikace Elementu jde, VGA kamera i displej jsou pro ni přiměřené, zabudovaný mikrofon má přiměřenou citlivost. Jediným trnem v patě tak zůstává již zmíněná hlasitost integrovaného reproduktoru.  

   

  Hraní povoleno

  Nejsem hráč, ale ani jako pracant vábení této domény Androidu nemohu utéct. Klasiky typu všech iterací Angry Birds a hlavně jejich božského pokračování Bad Piggies fungují dokonale. Náročnější hry typu Dead Trigger fungují asi ne skvěle, ale přiměřeně (hrát se to dá). Vynikající závodní okruhovka Death Rally s pohledem shora je plně plynulá a tím můj zájem o hry končí. Je-li váš větší, budete u Elementu patrně muset akceptovat to, že si budete hrát nastavením, nebo muset akceptovat výkonnostní trade off. Jestliže je ale měřítkem tabletu za necelých 6 000 Kč jeho užitečnost a hry jsou bonus navíc, je na tom Element 9,7 výborně, a to jak v porovnání s lacinějšími variantami značky, tak i některými dražšími konkurenty.

  inzerce

  Zlevněné produkty v sekci Tablety

   

  Stabilita a shrnutí

  Když poctivě mažete cache a vraždíte procesy, je Sencor Element 9,7 přiměřeně stabilním na poměry Androidu, což je dáno jeho technickou výbavou i použitým operačním systémem. Když nevraždíte a nemažete, ale současně používáte několik málo aplikací, budete pravděpodobně také šťastní. Tablet se velmi příležitostně kouše, ale nejde o nic hrozného, občas dochází k tuhnutí aplikací, ne však k jejich pádům. I to se dá ošetřit vhodným nastavením a přiměřenou péčí o softwarové prostředí tabletu.

  Sencor Element 9,7 je poctivý, kvalitní pracant. Má výkon, spolehlivost, má i své vady. Nemá žádnou velkou chybu, ale má velice nešťastné vypínací tlačítko, vachrlatá dvířka, tichý reproduktor a – což jsem nezmínil – fortelnou, ale zbytečně velikou nabíječku. Protože jeho Li-Pol akumulátor vydrží bez problémů dva dny normálního používání je zde dobrá šance, že jí nebudete muset nosit sebou. Má také USB host, který je ale využitelný jen při otevřených dvířkách, čili na nic.

  S Elementem 9,7 mám hezký pracovní vztah, a to jsem si donedávna myslel, že mne po zkušenostech s iPadem 2 tablety vůbec nijak neoslovují. Jste-li na tom podobně, neváhejte. Pokud jste techno geek, nebo toužíte být za každou cenu cool, hledejte jinde. Nahluchlým pak Element 9,7 vysloveně nedoporučuji. Vám ostatním ale vřele! Za ty peníze…

   

  Aktuální cena Sencor Element 9,7 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

   

  záporyklady
  - tlačítko power na zadní straně+ výkonný pracant za dostupnou cenu
  - horší fotoaparát+ dlouhá výdrž baterie
  - vachrlatá dvířka konektorů+ celkem slušné provedení
  - slabý zvukový projev+ kvalitní IPS displej s dobrou odezvou
  - velká nabíječka 

   

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  17 Komentáře

  1. Dobrý den, díky za recenzi, tenhle tablet se mi moc líbí. Ale jak jsem teď dohledala, tak asi nemá možnost připojení externího 3G modemu?? Pokud je to tak, tak je pro mě bohužel nepoužitelný - nemáte nějaký tip, čím tedy tento výběr nahradit? Díky!

  2. ahoj, ono to jde i když to nepodporuje.. je třeba sehnat správný modem.. dobře se chytá HUAWEI E173, pak doporučuji dát na plochu PPP widget.. nevím proč, ale některé modemy se pak chytnou :D je však třeba počkat 3-4 minuty-ovšem mě to třeba nevadí ..pokud PPP odstraníte tak to přestane jít :D není to odzkoušeno na SENCORU, ale Emgeton Consul 2 a jeden Goclever a to už nevím jaký jsem tak rozjel i s modemem Huawei E3131 a ZTE MF190 šla taky pěkně.. Pokud se to nechytne tak už nevím :) ne vždy to funguje..

  3. Můj názor na tento tablet je otřesný, musel jsem ho již 3x reklamovat, vždy mi vydržel nanejvíš 2 hodiny.. První tablet jsem ani NEzapnul, další mi po 1 a půl zbělal a šel tak maximálně vypnout a zapnout a teď mám třetí přístroj! Hrůza! Už jsem myslel, že konečně poběží bez problémů, nýbrž začal skákat obraz a tablet si dělá co chce! Neustále najíždí na nastavení či internet a tam vždy na něco klikne a opět to vypne.. S viry to nemůže mít nic společného, jelikož prví věc kterou jsem na tabletu udělal, byla instalace antivirusového programu!
   Takže za mě už věčí krám opravdu vyrobit nemohli!!!

  4. Mel jsem podobny problem jak popisujes.Zjistil jsem ze jsem dostal k tabletu nabijecku ne 5v ale 9v.Kdyz se nenabiji tak je vse ok.Pozitri to jdu resit /reklamacku/ tak uvidime jak to teda dopadne.Kazdopadne 9v neni moc ok...:-)

  5. Zdravím! Mám taky tenhle tablet a taky jsem k němu dostal nabíječku 9V...prosím o vyjadření co vám řekli při reklamaci kterou píšete že zítra dete uskutečnit...jestli je to normální,když to mám i já nebo jestli vám to vymění... dík !

  6. Prosím Vás jak je to s tou nabíječkou? Také mám 9V ale v návodu u specifikace přístroje je napsáno 5V..může to pak způsobovat to, že ve chvíli kdy připojím tablet k síti, tak je nepoužitelný? příliš citlivý, nedá se ovládat???

  7. Ahoj všem, testoval jsem tu chybu při nabíjení a je to chyba uzemnění zdroje. Následkem toho nejde správně dotyková vrstva tabletu (která funguje na přemostění odporu). Sehnal jsem na zkoušku jiný adaptér a ten to nedělá :-) . Stejný problém jsem měl před dvěma roky u staršího mobilu HTC Desire, který jsem pořídil v bazaru mp.cz a dostal jsem k němu neznačkovou nabíječku.

  8. Je normalni ze na tabletu nemohu pracovat kdyz se nabiji? Chci na hru a najednou jsem a Fb , misto fb na mapach atd a nebo neraguje na dotyk

  9. Také mám tento tablet od Prosince.. takže ani ne 2 měsíce.., a jdu ho zítra reklamovat, když s ním třeba otočím tak se uvnitř hne celý systém, a dnes dokonce zdířka k nabíječce.., je jaksi zastrčená a cestuje tam tudíž nejde nabít.., :o( takže je nepoužitelný :o(

  10. Zdravím, mám taky tento tablet a mám problém. Jakmile si zapnu wifi a najde mi to určité sítě, kliknu na síť, dám připojit, ale nic se neděje. Pod sítí se napíše uloženo, ale na displeji na wifi nemám ani jednu čárku, přitom síť má dvě nebo tři. Takže wifi nejede. Musí se tam něco instalovat, nebo jak se mám dostat na wifi připojení? Děkuji za odpovědi. (PS moc to s tím tabletem neumím, mám ho cca týden :-))

  11. Ahoj. dnes jsem si tento tablet koupila a vůbec nevím co a jak, jde mi to anglicky a potřebuji si to změnit na češtinu a nevím jak. pomohli by jste mi?

  12. ahoj,chtel jsem se zeptat jestli mate nekdo zkusenost s timto tabletem ,stahl jsem minecraft a tablet se pri te hre casto vypina a nebo se sekne, tak by me zajimalo jestli to ten tablet zvladne nebo ne
   SENCOR element9.7 16GB dik za info.

  13. Ahojte fakt potřebji odpovědět protože par dni a musim ho použivat protože mam operovanou ruku takže mam Sencor element 9.7v.3 a když ho nabiju pak si ho zapnu tak do chvilky je přehřátý a ne levé polovině je v pohodě a levá polovina funguje a pravá nejde nejde nic nani klikat :( prostě nevím co s tím. Nabiječkou to neni u přiřučky je napsano že to chce 9v a nabiječka je taky 9v prostě fakt nevím co dělat :(

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu

 • Poradna

 • Komerční odkazy

  Používáme fotky z DepositPhotos
 • Anketa

  Jak přijímáte televizní vysílání?
 • Inzerce

 • Užitečné články k přečtení

  Nákup bitcoinu návod a vysvětlení
  O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
  AV receiver

  AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.