Střídání TV hráčů v týmu Samsung

 • Lukáš Straka
  Kategorie: Novinky, Televizory - projektory
  květen 05, 2008
  12× Komentováno
  Modelová obměna LCD a plazmových televizorů u tak významného “týmu“ v oboru, jakým Samsung bezesporu je, je vždy sledovanou událostí. Nelze čekat převratný technologický pokrok, ale spíše kontinuální evoluci. Tedy co nám Samsung nachystal jako další krok na cestě k dokonalému obrazu?

  Samsung, to je především LCD

  Všichni velcí výrobci plochých televizorů se snaží pochopitelně nabídnout ucelenou řadu produktů jak s LCD, tak plazmovými obrazovkami. Nicméně již z letmého pohledu do jejich katalogu je většinou jasné, která technologie hraje u toho kterého prim. U Panasonicu je to jednoznačně plazma a Samsungu “chutná“ nejlépe LCD. Není divu, když si je umí tak dobře sám “uvařit“. Takže nových LCD TV přichází doslova nepřehledné množství všech úhlopříček a úrovní. Nové plazmy má Samsung také, ale jak se přesvědčíme dále, zabývá se spíše velkými úhlopříčkami a zásadní modelovou škálu nenalézáme.

  Očíslované řady LCD TV

  Samsung se nám rozhodl zase trochu změnit systém značení svých modelových řad. Je pravda, že při číselném značení nových sérií 4, 5 a 6 je na první pohled jasné, která že to bude ta nejvyšší. Dřívější písmena S, R, N a M byla pro řadu lidí dost matoucí a tak od písmen Samsung poněkud ustoupil. Takže máme tu tři nové řady televizorů plus jednu prémiovou nakonec. Začněme tím, co mají všechny společné, a tím je DVB-T tuner a tři HDMI (6-ka má 4xHDMI)vstupy. Většinu modelů dělá Samsung kromě černé, opět i v bílé barvě. Tím vším se však nijak neliší od předchůdců. Inovace je jak jinak především v LCD displejích. Bohužel není možné přesně vypsat parametry obrazovek dané řady, protože se tradičně úhlopříčka od úhlopříčky občas drobně liší. V tomto by vám mohl pomoci například katalog, který linkujeme na konci článku.
  LE40A455C
  Low-end řada 4 navazuje na předchozí S-ko a tyto cenově dostupné TV jsou určeny pro ty nejméně náročné diváky, kteří netouží po Full HD obrazu a vystačí si s rozlišením 1366x768 a nižším kontrastem. Ten činí většinou 8500-10 000:1. Ale pozor, dynamicky, nikoliv nativně. Žel je to poslední dobou velký, ale marketingově pochopitelný, nešvar všech výrobců neuvádět v technických specifikacích skutečný kontrast displeje.
  LE40A559A
  Obchodně nejúspěšnější vyšší třídu R nahrazuje řada “pětková“. Najdeme u nich už USB 2.0 port pro přehrávání multimédií a HDMI vstupy se už pyšní certifikací verze 1.3. Dynamický kontrast poskočil na 30 000:1 a všechny úhlopříčky od 32’’ jsou již Full HD, tedy s rozlišením 1920x1080, se kterým se již dají směle použít i pro neosekané přehrávání Blu Ray. Již jsme měli možnost v redakci zběžně vidět model LE40A559 a mezi LCD panely stejné kategorie se nám jeho obraz zatím velice zamlouval. V režimu maximálního dynamického kontrastu byl obraz však už trošku “přepálený“. Snad brzy přineseme kompletní recenzi.
  LE40A656A
  Náročnější zákazník má možnost sáhnout po řadě logicky označené číslem 6. Na první pohled svou výjimečnost dávají najevo načervenalým krytem, což se na druhou stranu leckterému konzervativci líbit nemusí. Full HD displej zobrazuje už v taktu 100Hz a hodnota dynamického kontrastu se zastavila na 50 000:1. Tato řada žel ještě nedisponuje dražším LED podsvícením a vystačí si tedy spolu s nižšími “příbuznými“ s CCFL. Udávaná spotřeba je kupříkladu u 40´´ modelů papírově 200W. Předpokládáme ale, že takových hodnot televize dosahují s kontrastem staženým na minimum.Jak už jsme uvedli, přibyl “šestce“ také jeden HDMI vstup navíc.
  LE70F96BD
  Pokud berete úplatky a bojíte se, že se z té záplavy peněz co nevidět zblázníte, jestli se okamžitě nezbavíte alespoň přebytečných osmi set tisíc, připravil si pro vás Samsung elegantní řešení v podobě největší úhlopříčky řady F9. Ta činí 178cm, ale dodává se i menší obrazovka s diagonálou 132cm. Inteligentní LED podsvícení operuje s technologií Smart Lighting-Backlight, která televizoru umožňuje dosáhnout dynamického kontrastu 500 000:1. Nejedná se o nic jiného, než fintu, kdy panel analyzuje obraz a pod jeho tmavými částmi LED podsvícení ztlumí nebo zcela vypne. A kde nic nesvítí přes LCD filtr, tam je logicky černá opravdu černá.
  LE19R86WD...Samsung dělá i bílé a také malé (19'') TV
  Na veletrzích byly už k vidění LCD televize s kontrastem 1 000 000:1, takže je vidět, že LCD technologie není zdaleka u konce s dechem a lze ji pořád zlepšovat. Nicméně je důležité, aby honba za jakýmsi neuchopitelným dynamickým kontrastem, největším to mindrákem LCD vůči plazmě (hned vedle věrnosti barevného podání), nezastínila to o co jde především, tedy perfektní obrazový zážitek.

  Plazmy, aby se neřeklo

  Skutečně, Samsung sice plazmy dělá, ale nějak zvlášť je neprožívá a tak v nejběžnější úhlopříčce 42’’ vypustil pouze jeden jediný model v nejnižší “čtyřkové“ sérii (stejné značení jako u LCD). V sortimentu Samsungu na rozdíl od konkurence chybí v nižších úhlopříčkách Full HD model, což naznačuje, že použité technologie displeje ještě neumožňují 1920x1080 buněk do malého prostoru “nacpat“. Snaží se tedy ukousnout si svůj díl trhu hlavně v nadměrných velikostech obrazovek, kde není taková konkurence, nicméně ani takový odbyt.
  PS42A457
  Většina nových modelů se tedy etabluje z řad 50’’. Série 5 přitom obsahuje jediný model PS50A556S. Ten už je Full HD a láká na 18bit barevnou hloubku a dynamický kontrast 1 000 000:1. Prémiová řada P9 se s úhlopříčkou zastavuje až na úctyhodných 63’’, nicméně parametrově zaostává. Pouze 12bit hloubka, nativní kontrast 10 000:1 a “jen“ 60 000 hodin životnosti panelu. Nižší modely mají přitom nativní kontrast 30 000:1 a životnost 100 000 hodin. Všechny plazmy mají potom integrované tři technologie proti vypalování obrazu: APS, All white a Signal pattern. Nakonec se omlouvám, za nebývalou četnost slova “kontrast“, jehož použití jsem si tímto článkem vyplýtval na dva měsíce dopředu:). Více přehledných informací ke všem modelům najdete třeba na britské mutaci stránek výrobce. Webmasteři českého Samsungu malinko zaspali a prozatím se tedy v češtině nejvíce dozvíte ze stránek internetových obchodů, kde se všechny modely už čile prodávají. Zde je také slibovaný link na slovenský katalog.

  PŘIDAT KOMENTÁŘ

  12 Komentáře

  1. Měl jsem možnost zběžně otestovat LE40A559, která za dostupné peníze nabízí slušnou výbavu, včetně FULL HD, USB a HDMI 1.3. Zřejmě to bude opravdu velmi populární výrobek, výkon/cena tomu dopomůže.

   Tedy perfektní výbava, dobrá cena. Co obraz? V DVB-T přepočítaný do krásně jemného podání. Sice chybí detaily, které má až HD video, ale i tak je to lepší, než standard. Byl jsem překvapen věrností barev. Ovšem pouze v rozumném úhlu. Z ostřejšího už obraz mírně bledne, jako u všech LCD.

   Kontrastu je spousta, ani není potřeba volit jeho vyšší hodnotu. Obraz je ve světlých (denních) scénách lepší než na plazmě Panasonic 42PX70E, je především viditelně jemnější. V tmavých scénách ale plazmu přece jenom nedostihne - míra detailů pozorovatelná v tmavých zákoutích je doménou plazmové technologie a zatím to tak ve střední třídě zůstává.

   Ovládání je intuitivní a reaguje rychle. Design dálkového ovládání je ovšem poněkud přehnaný - udělat dálku z lesklého plastu (klavírní lak) je zase jedna ze slabých chvil korejských designérů...

   Více snad v dohledné recenzi :)

  2. Bohužel problém s diakritikou je i u modelů 6.řady, konkrétně LE46A656. Jinak ostatní je super, kromě nekvalitního vysílání naprosté většiny stanic. Jen NOVA jde s dobou a téměř není potřeba nic přepínat.

  3. co se týká obrazu, asi v LCD nemá konkurenci, co se týká zvuku, je to opravdu bída. Vlastnim LCD LE 37M87BDa musel jsem k tomu koupit domácí kino, jinak to hrálo hůř než CRT. Takový Philips je ve zvuku o poznání lepší a obrazem už Samsungu šlape na paty. Viz např. srovnání černé barvy.

  4. Zdravim vsetkych, pred par dnami som si tento TV kupil a kedze televiziu nepozeram tak som ho kupoval hlavne koly PS3 a PC. Moje skusenosti su celkom pozitivne, hry sa na nom hraju paradne, BD a DVD filmy su tiez super, filmy v DivX a Xvid sa tiez daju.
   Narazil som vsak na problemy pri PC
   Pocitac som prepojil z TV HDMI-DVI kablom a chcel som nastavit najvysie rozlisenie 1920-1080 lenze obraz bol priliz roztiahnuty a prekuka cez okraje cize nepouzitelne, tak som sa musel uspokojit z 1769-992
   Dalsi problem sa vyskytol pri nastaveni obrazoveho rezimu, defaultne je nastaveny Dinamicky ale ten neni pri PC pouzitelny takze som ho zmenil na Film, problem je vtom ze sa mi po case napriklad behanie po nete ci sledovani filmov zmeni naspet na Dinamicky, netusim v com je problem a dost ma to stve
   Inak je to TV velmi dobri a som s nim spokojny, ak by mi nekto vedel poradit z mojim problemom budem vdacny za kazdu dobru radu

  5. Chtěl bych se zeptat jak moc velkou roli hraje kontrast. Uvažuji o koupi modelu LE37A656A a ten má kontrast "jen" 15000:1
   Opravdu je to ze zvukem tak špatné, dávat další 10000kč za repro se mi nechce

  6. Ahoj lidi.
   Mám 32**557 (559 je to samé) a obraz je super.
   Ta telka je skvělá, ale má pár detailů které mě štvou.
   1. Nastavíte si hodiny, datum v televizi, (proč si je nenastaví sama z teletextu) a nastavíte si automatické vypínání v 01:00 v noci. Když vypadne elektrika na chvíli tak se hodiny a datum vymaže a nic si nepamatuje, takže se sama nevypne. Ale kdy se má vypnout to ví.
   2. Ten ovladač je strašný, po hmatu to skoro nelze poznat. Měl jsem starou tv samsung 9let a ten ovladač byl geniální. Na novém ovladači ten 4směrný kříž je jenom pro menu a na nic jiného neni. Velká škoda. (starý ovladač funguje jinak než nový, jinak bych ho používal).

   Jinak ta telka je fakt skvělá.

  7. Zdravím!
   Vidím, že zde autor horlí pro FulHD, avšak již neříká, že každý odborník na tento problém potvrdí, že pokud jste běžný divák a díváte se zhruba na 80%TV signál a 20%DVD nevyplatí se vám FulHD, jelikož zde není a tak pár let nebude technologie která umožní sledovat TV v této kvalitě. Takže je paradoxně obraz z TV vysílání horší než u televize která má "jen" HD ready. Rozdíl je cca 8000.-10000.kč a to si myslím rozhoduje.

 • Doporučujeme podobný obsah z našeho webu